25.6.2022 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
lucina 2.5.2007 13:42

l.máj l968

byl zcela doborovolný, v průvodu šli i hippies a snad i Ginsberg, byla to fakt úžasná věc a zábava, pokračovali jsme v Juldě-fuldě Majalesem (no dobře, jsou to ty majales, latiníku!), kdo si pamatuje, ať věnuje tichou vzpomínku. Čas mládí a malin nezralých - mysleli jsme si, že to už tak zůstane.

milos 2.5.2007 14:23

Re: l.máj l968

Mas pravdu, Lucino, ja sam jsem se za cerstve ustavene hnuti ceskych hippiku toho majoveho veseleni v r. 68 zucastnil - poprve dobrovolne.

J.G. Pašek 1.5.2007 20:58

On se u toho Bati ve Zlíně vyučil Emil Zátopek . . .

Už nevím jak se ta kniha jmenovala a kde skončila . . . bylo to povídání s Emilem o jeho životě,  jak se a proč se dal na běhání . . . ůspěchy a neúspěchy  a v té knize Emil nelichotivě vyprávěl o nelidském pracovním prostředí pro učně a dělníky ve fabrice BAŤA . . . . všudepřítomný hluk, pach gumy, výparú z lepidel, hon za ziskem na úkor dělníků a učňů  . . . . E. Zátopek byl můj hrdina stejně jako Plánička, Bican, Růžička, Veselý, Franta Šťastný  . . . to vyprávění a kniha byla vydaná za komunistů někdy v 50tých a tudíž  byla primitivně politicky zatížená . . . . setkal jsem se s E. Zátopkem 2x . . . byl to velice příjemný a skromný člověk . . .

Maxihaf 1.5.2007 21:15

Re: On se u toho Bati ve Zlíně vyučil Emil Zátopek . . .

A taky ti vyhovovalo, když olympijské výtězství tvého idola - Emila Zátopka bylo prohlášeno triumfem socializmu a v sobotu dělníci ve fabrikách nastoupili rádi a zadarmo na (povinnou) "Dobrovolnou směnu"?

To já jen k té "politické nezatíženosti" pana Zátopka...

J.G. Pašek 1.5.2007 23:05

Re: Re: On se u toho Bati ve Zlíně vyučil Emil Zátopek . . .

Voni proti Zátopkovi dali 3 závodníky, čerstvé štafetáře . . . kteří pochopitelně závod vyhráli . . . to aby komunisti ukázali poddaným, že jedinec je nic  . . kolektiv všecko a vždy porazí jedince ať je třeba nejsilnější a nejrychlejší . . . . . . takových ptákovin bylo habaděj . . .

Kdyby se Emil narodil v NSR . . Francii . . Anglii . . .USA . . . určitě by se tam nepracovaly extra  dobrovolnou šichtu na počest jeho vítězství  . . .a s tím Palachem? To už teprve ne . . .

Coby kluk, jsem chtěl běhat tak jako Zátopek . . .toť vše. 

lucina 2.5.2007 13:47

Re: Re: On se u toho Bati ve Zlíně vyučil Emil Zátopek . . .

svatá prostoto, dyť to byl major, tak musel držet hubu a krok jako všichni, jinak by mohl běhat tak leda v kriminále, navíc - copak to psal on? jo, jeho jménem, ale to bylo celý.

VladaPing 1.5.2007 21:18

E. Zátopek byl můj hrdina . . .

Hlavně potom, když po krátkém intermezzu u popelářů se omluvil Vilému Novému za to, že si "dovolil" podat vůči němu trestní oznámení za to, že jej (Zátopka) nařkl z podstrčení fakírského "studeného ohně" Janu Palachovi....

Charakter "jako bejk".............

Ostaně, De mortuis nihil bene.... 

jízlivec 1.5.2007 23:09

Re: E. Zátopek byl můj hrdina . . .

Ten latinský citát myslíte opravdu takto?

jízlivec 1.5.2007 23:09

Re: Re: E. Zátopek byl můj hrdina . . .

Pro nelatiníky: O mrtvých nic dobrého.

J.G. Pašek 1.5.2007 18:15

Na 1. máje ukazovali v USA na TV . . .

2 minuty záběry z Moskvy, Prahy, Varšavy, NDR Berlína, Budapešti, Sofii, Havany . . . to bylo vše o oslavě 1. Máje  . . . dnes pochodují ilegální imigranti v Chicágu, Miami, New Yorku pod vlajkou ČR tam Češi halekají vedle Mexikánců a všelijaké ilegální chamradi   . . . MY CHCEME OBČANSTVÍ . . .MY CHCEME OBČANSTVÍ . . .

Bobby Brown 1.5.2007 12:10

o čem je 1. Máj

to nám vysvětlil Štěpán Kotrba na Britských listech.

Já toho kluka miluju...

Bobby Brown 1.5.2007 12:11

Re: o čem je 1. Máj

bohužel mi to nechtělo vzít odkaz, že je to prý neplacená reklama...

J.G. Pašek 1.5.2007 18:06

Re: Re: o čem je 1. Máj

Máš na mysli české Blicí Listy?

Bobby Brown 1.5.2007 22:24

Re: Re: Re: o čem je 1. Máj

ANO prosím, i já je takto nazývám :-)

R 1.5.2007 10:25

lidová veselice

V 80 letech byl už průvod na prvního máje víceméně obtěžující povinností. Lidi přišli, odbyli si průvod, odbyli si  politické kecy z tribuny a internacionálu, jediný, kdo se projevoval nadšením, byl hlasatel na tribuně a ten byl za to placen. Lidi co nejrychleji odbyli průvod, a šli na májovou veselici. Párky, guláš, pivo, stánky , dechovka, zpěv, tanec, svěží zelená tráva, svěží zelené rašící lístky na stromech, pestré prapory vlající ve větru, balónky...... Tehdy to už byla víceméně jen lidová veselice. 

géza 1.5.2007 15:53

Re: lidová veselice

 Netuším, kde jste prožíval onu lidovou veselici. U nás v provinčním okresním městě se po skončení průvodu bylo možno tak akorát přesunout do hospody a pokud se tam vůbec člověk dostal, tak pivo, před tím v průběhu průvodu zakázané, dostal tak jedno za půl hodiny na stůl. Kdo si dopředu nekoupil, na 1.Máj už neměl! A to se týkalo jakéhokoliv zboží i toho nejzákladnějšího. Ony barevné balonky byly pouze tehdy, když je fabrika svým zaměstnancům rozdala. Souhlasím, že bývávalo svěží rašící listí na stromech, zelená tráva a pestré praporky vlající ve větru. Jinak ale nic! Vlastně jedna vymoženost přeci jen byla a to když bouchnul jaderný reaktor v Černobylu. Radioaktivita jistě byla přilepšením k prvomájovému povinnému demonstrování díků našim komunistickým papalášům. Dnes na Ostravsku má každý čtvrtý nemocný nějakou formu rakoviny. To je asi ta vymoženost prvomájových oslav!

R 1.5.2007 16:44

Re: Re: lidová veselice

No já si to takhle pamatuji. U nás máme hřiště a tam lidi po průvodu skončili. Navíc u nás místní komunisti nebyli blbí a věděli, že lidi se musí bavit, když se po nich něco chce a když mají chodit do průvodu. Tak to sami domlouvali a organizovali.

R 1.5.2007 16:48

Re: Re: Re: lidová veselice

Jo a ještě dnešní rakoviny nemají s Černobylem nic společného, to už je dávno pryč. Dnešní rakoviny souvisí s tím, co jíme, kouříme, dýcháme z výfuků a z komínů a v Ostravě asi taky z prachu kdysi dávno vylétlého z černého uhlí z komínů a dnešními stavbami zvířeného.

Pamětník I. 1.5.2007 8:32

Prvorepublikový 1.máj

Z vyprávění dobového pamětníka : Komunisté se před průvodem na 1.máje shromažďovali v Mezibranské ulici, kde se cpali párkama s hořčicí a pak na povel vyrazili dolů po Václaváku, hrozili zaťatými pěstmi a s těmi mastnými hubami křičeli: "Dejte nám chleba!"

J.G. Pašek 1.5.2007 18:08

Re: Prvorepublikový 1.máj

:-DR^R^R^

Bench 1.5.2007 8:11

Sranda je ...

že ti, kdo nejvíce slaví Svátek práce (pomineme-li komunistické státy) je USA. Tam evidentně nikdo nic netuší o svátku jara a lásky, ale o svátku práce mají povědomí všichni.

Vladimir Holekal 1.5.2007 8:12

Re: Sranda je ...

Ale Labor Day je neco uplne jineho nez 1.maj a "slavi" se jindy

CD 1.5.2007 17:46

Re: Re: Sranda je ...

Statni svatek USA Labor Day se slavi v rijnu. 

kopec 1.5.2007 6:51

muj prvni maj sto let po Nerudovi

muj nejsilnejsi prvomajovy zazitek je z roku 1991. Tehdy se v nasem meste ,zadna oslava nekonala. Presto davy lidi / skutecne tisice /bloudili po namesti a hlavnich ulicich, kudy jindy prochazel pruvod. Nikde nic,  ani stanek s parky a sodovkou, nebo nafukovacimi balonky. Lide chodili bez cile, od niceho k nicemu, s pocitem ,ze je nekdo o neco osidil.Nejvice byly zklamany deti.

Situaci zachranili komedianti, kteri na mestskem parkovisti postavili par strelnic  a kolotoc a bez ohledu na politicke prevraty a revoluce vrteli.

Latinik 1.5.2007 4:43

Nil novi sub sole

Jako jeden dnes snad jeste zijici maturitni absolvent klasickeho gymnasia (osm let latiny a ctyri roky klasicke rectiny - coz mne moc pomohlo va vysoke skole) prosim Vas opravuji: Nil novi sub sole rikali stari Rimane a je to znama fraze z Ecclesiastes. To predpokladam pan autor vi. Nas profersor Latiny by mu ale dal za jeho citat petku s hvezdickou. Vale!

doxa 1.5.2007 2:28

V moravském (tejdy ještě) okresním městě L.

se koncem 50.let agilnímu církevnímu tajemníkovi zdařilo zverbovat do prvomájského průvodu rovněž faráře z celého okresu.

Velební pánové tedy pochodovali v zástupu - ale zrada! Na tribuně stál jakýsi zasloužilý starší pionýr, který předkřikoval hesla občanům na skandování.

Když šli zedníci - zvolal AŤ ŽIJÍ ZEDNÍCI, když šli kominíci - AŤ ŽIJÍ KOMINÍCI! apod.

Ale když spatřil velebníčky zařval zděšením: FARÁŘI !!! TI U NÁS NESMÍ ŽÍT !!!!