19.9.2021 | Svátek má Zita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pepa 17.11.2008 16:05

OTEVŘU RÁDIO. LENIN. OTEVŘU TELEVIZI . LENIN.

BOJÍM SE UŽ OTEVŘÍT KONZERVU S GULÁŠEM.:-D

Vorda 17.11.2008 21:30

Re: OTEVŘU RÁDIO. LENIN. OTEVŘU TELEVIZI . LENIN.

Jste nepřesný. Po zapnutí TV v CCCP jste se klidně mohl vsadit, že se program bude týkat:

1. VŘSR a Lenina.  2. Vítězství RA ve druhé světové válce. 3. O sovětských kosmonautech.

Rusky Medved 20.11.2008 21:43

Re: OTEVŘU RÁDIO. LENIN. OTEVŘU TELEVIZI . LENIN.

Drz uzavrezymi aspon sve neciste usta ;-D

Rohovský 17.11.2008 15:50

Měsíc československo-sovětského přátelství

Se zájmem jsem přečetl článek psaný kolegou Bláhou. Vše v článku uvedené se zakládá na pravdě. Byla alespoň sranda a my se bavili na úkor ze všeho posraných soudruhů. Nástěnka, kterou jsem univerzálně dal pracně dohromady, vydržela až do r. 1989 a udivovalo mě, že ji nikdy žádná komise nezatratila. Zřejmě si s ní soudruzi nevěděli rady. Pro informaci - na školu jsem nastoupil v roce 1970 "za trest" na převychování k houževnatému soudruhu řediteli, stejně jako další dva kolegové z jiných škol (jedním z nich je autor článku). Převýchova se však ani u jednoho z nás nezdařila. Za to srandy jsme si užili přehršel !!

R 17.11.2008 21:45

Re: Měsíc československo-sovětského přátelství

Za mně to už taky odumíralo. Univerzální nástěnka je čajíček. U nás ve fabrice byly kolující nástěnky, totiž komunisté i svaz ČS sovětského přátelství a další takové organizace i různí horliví jednotlivci tam byli velice aktivní až do roku 89. Nástěnky se musely obměňovat nejméně jednou měsíčně a snad i častěji, to už nevím. "Zbraní" nástěnkáře proto bylo množství velkých obálek A4, v každé byly plakátky Leninů, Gotvaldů, rudoarmejců, milicionářů, tanků, kombajnů děl atd podle tématu, roky sbírané, připravený nápis a další věci dané dohromady snad mnoha generacemi předchozích nástěnkářů. Sundat staré téma a přišpendlit nové byla práce tak na 5 minut a byla za to čárka, kvůli které jiní museli odpracovávat třeba nezanedbatelné množství nočních směn nebo dělat únavné besedy či různé zájmové kroužky. "Práce" nástěnkářů byla proto tehdy dost žádaná.

EW 18.11.2008 17:21

Re: Měsíc československo-sovětského přátelství

Jo, takhle jsem to taky mela udelane.

Trosku mi to pripadalo jako cirkevni rok - tento svetec a tento ornat k tomuto datu, toto procesi k datu jinemu, a tak se cyklicky ten rok presunul k dalsimu.

Věra 17.11.2008 15:00

Autor to popsal výstižně :-)

Fakt, jako kdyby to bylo včera. Můj muž musel taky odebírat RP povinně (ne kvůli kariéře, byl horník), rozhodla to ZO KSČ a ZV ROH na pracovišti. Vyřešil to jako autorův kolega, odebírali jsme jen sobotní RP. Bylo to v 2. polovině 80. let a tak jsme moc dlouho toho ruďasa číst nemuseli (sobotní výtisk s přílohou se ale občas dal i číst). Jednou takhle při poslouchání Svobodné Evropy (říjen 1989) hlásila Lída Rakušanová, že v sobotním Rudém právu ve společenské rubrice vyšlo blahopřání disidentovi Václavu Havlovi k jeho narozeninám i s fotkou. No a díky odebírání sobotního ruďasa jsem si to hned mohla prohlídnout. Ten výtisk mám schovaný dodnes. No a nástěnky? Těch bylo! Ve škole i na pracovišti. Vyšetřování zhanobeného Lenina mi připomíná další totalitní režim - viz film "Vyšší princip". Ten se odehrával na nacistů a šlo tam o fotku Heydricha, které jeden ze studentů gymnázia přimaloval knír. Byl to větší malér - 3 studenti byli popraveni. Přece jen ti komunisti byli humanisti.:-P;-D(Y)

ignorant 17.11.2008 16:08

Byli to humanisti

Za zhanobení Brežněva na nástěnce na intru dostal 18letý kluk jen rok natvrdo.

Jura Jurax 17.11.2008 23:55

Re: Autor to popsal výstižně :-)

Jojo - pamatuju ze své ZVS, jak se vojska ožrala a zmalovala nástěnku s celým politbyrem, to byl průser ... ;-D ... ale vyšetřili kulové ...

JP 17.11.2008 13:20

vtip

Jaký je rozdíl mezi smrtí a manifestací "Měsíce". Zádný. Přijde a jdeš !

Pazderka Jiří 17.11.2008 13:02

Velky měsic

Vždy byl impozantní začátek Mesíce. Byl až ,tuším , 2 týden začínal manifestaci a hymnami :Jo - bolševická, projev okresního, či místního poloblba, písen práce, internacionála a domů . Po roce 68 byl velice vítán putovní živý sovětsky kapitán, kterého kyticí a francouzským polibkem vítala nejvýznačnější soudružka. No nádhera.Kapitán zemřel pak na venerickou chorobu. A nejlepší byl konec, v prosinci. V místním kině se sešli   4 lidé  . Líbačka  nebyla. Ale to čtyřhymní ano. Když rzsvítili i katuška hrála do pochodu.Jo a zapomněl jsem na naší hymnu. Ta s e hrála vždy druhá

kritik 17.11.2008 11:47

vanička a dítě

pokud pod cizáckou kulturou míní autor i koncerty Čajkovského, tak mi připomíná Štrosmajerovu holubičku ....

ignorant 17.11.2008 12:42

Re: vanička a dítě

Furt jsem čekal na nějakého protagonistu dob minulých. Jenom blba by samozřejmě napadlo srovnávat Čajkovského s Leninem. Vám se stejská nejenom po nástěnkách že jo?

JP 17.11.2008 17:08

Re: vanička a dítě

No a co balalajky. V CCCP bylo nejvíce hráčů na balajku na hlavu. Tak je o MSCSP exportovali k nam. Kam se hrabal Janda nebo Zagorka, holka jedna milionová.

jirka.s. 17.11.2008 17:36

Re: vanička a dítě

No, tobě se evidentně nestýský ani tak po Čajkovském (stále dostupný - nejbližší https://shop.ticketpro.cz/event_detail.asp?evnt=354267 ) jako spíše po tomto: http://www.bomba.cz/video/alexandrovci/ , viď?;-P

JP l 18.11.2008 9:13

Re: vanička a dítě

Měl to být vtip, nevyšel

čtenář 17.11.2008 10:53

Ano, byla to skvělá doba.

Vkrádá se vzpomínka na dobový vtípek: Copak je největší úspěch československé kosmonautiky? Odpověď: Obletět co nejrychleji a pokud možno s odvrácenou tváří měsíc československého přátelství.

Karel. 17.11.2008 10:48

Lojza

Taky jsem žil v těch letech, na rozdil od pisatele jsem byl u vladnouci třidy to znamena u třidy dělnicke. Mužu Vas ubezpečit ačkoliv jsem byl parťak nikdy jsem nebyl v pruvodu na 1. maje, nikdy jsem neměl žadny socialisticky zavazek, nikdy jsem nemusel odebirat Rude pravo. To co Vy pišete byl asi boj  mezi Vami o karieru. Určitě jste z Prahy tam byl boj o karieru největši. A pravě Vy jste byli největši oporou komunistu byli jste to Vy kdo, aby si uchovaval bezproblemovy celkem bezpracny život ve skutečnosti kolaboroval s komunisty.

A. 17.11.2008 11:03

Re: Lojza

R^!!

jirka.s. 17.11.2008 11:31

Re: Lojza

A ??? 8-o   Aha !!! Dál jsi se nedostal, viď ? ;-(

A. 17.11.2008 13:38

Re: Lojza

Mohu jen opakovat:

Nádherná ilustrace Masarykova povzdechu nad národem s mentalitou sluhů.

jirka.s. 17.11.2008 11:21

Re: Lojza

Docela by mne zajímalo, kájínku, zda-li umí tvá děcka číst a psát!  Aby to totiž jakž tak zvládla, museli podobní jako pan Bláha snášet zhovadilosti oněch krajských chlastavých ruštinářek a podobných zrůdiček! Tvá představa o bezproblémovém, celkem bezpracném životě učitele za sosíku je pouze tvou vizitkou, jak se vzdělání asi tak mohlo podepsat na tobě! 

Představ si, že ani já jsem nikdy nebyl na 1. máje v průvodu, nikdy jsem si nedal žádný socialistický závazek, Rudého práva jsem se nikdy nedotkl ani dvoumetrovým klackem, v životě jsem nepřispěl na Solidaritu, ovšem evidentně z naprosto jiných důvodů než ty! Zatímco ty  se svým "vzděláním" jsi to dotáhl až na parťáka, já se svým jsem nemohl dělat ani pitomého mistříčka, neb soudružka kádrovačka seznala, že by nebylo vhodné abych měl jakýkoliv vliv i na ten nejmenší kolektiv!

Netroufám si po tobě chtít, abys přehodnotil názor na to, kdože to tady byl to největší oporou komunistů a kdo že se to tady pral tehdy o "kariéry" ! Vím, že nejsi ničeho takového schopen! Kvůli takovým pitomcům jako jsi ty si komouši stále troufali se nazývat "dělnická" strana! ;-(

Jura Jurax 18.11.2008 0:04

Re: Lojza

zda-li umí tvá děcka číst a psát  a líp jak on, k němuž neproniklo tajemství čárek v souvětích ...;-D

Jenda 17.11.2008 11:38

Re: Lojza

Coby partak nekde v tovarne jste jaksi nemel moznost ovlivnovat deticky. Takze vas nebylo potreba tolik hlidat. krom toho na to podezrelou pracujici inteligenci musi bejt prisnost! Stejne se to jenom flaka a u poradnyho soustruhu to v zivote nestalo.

Marat 17.11.2008 12:37

Re: Lojza

Přiznám se,že ještě před vojnou jsem šel do prvomájového průvodu naprosto dobrovolně.Chtěl jsem se ukázat před slečnami v kombinéze svazarmovského parašutisty a udělat na ně dojem.Krátce na to mě ze Svazarmu vyhodil budoucí mistr sportu,mimochodem kolosální vůl. Volit jsem šel jen jednou a před celou komisi strčil kandidátky do kapsy o odešel.Dalších voleb jsem se nezůčastňoval.Dotáhl jsme to z úřednička ČSD na šoféra s povolání.Vůbec toho nelitují.Za celý život v Čsl. se mě nikdy nikdo neptal,zda jsem byl na prvomájové umanifestaci.Jistě,závazky po mě chtěl kdejáký horlivý obejda.Ale i ten jsem si jednou dal.Na vojně.Politruk a dustojnictvo na nás chtěli socialistické závazky a jedním z ních  měl být závazek na získání odznaku vzorného vojáka.Hned na to jsem dostal pěkný kopanec od celého důstojníckého zboru pluku.Jak mě uviděl některý lampasák,začal se řehtat jako kůň,jednou rukou střídavě ukazovali na mě a plácali se do stehna a jednu ruku drželi vzadu,jako by se bránili vší silou aby se nepodělali a řvali u toho: Vzorný voják.hahahahha.Tak hned při dalším PŠM jsem vstal a prohlásil,že ten závazek beru zpět a že nikdy vzorným vojákem nehodlám být.A abych pravdu řekl,měl jsem vojnu slušnou aníž bych se namáhal plnit nějaký rozkaz.A pozdějí v civilu? I nás navštěvovali agitační dvojice,abych šel na národní směnu a pod.Těm jsem říkal: Soudruzi,zadarmo se bude pracovat až za komunismu a to budou pracovat jen ti nejlepší za odměnu.Já mezi nejlepšími nebudu a proto si budu válet pupek a divat se jak ti nejlepší pracují.Tak může přece manželka. Na to já: Nemůže, chodí do zaměstnání a má práci i v domácnosti.Má právo na odpočinek. Tak vidíte že to šlo.Chtělo to dát najevo,že se nebojíte.

Jura Jurax 18.11.2008 0:00

Re: Lojza

Jojo, vítězná dělnická třído, tebe už k lopatě vyhodit nemohli, když jsi u ní byl ...

JP 19.11.2008 17:45

Re: Lojza

Na malém městě bys šel v čele, i když oslabené party. Nesl bys ještě k tomu Budoného na koni a ani bys necekl. Myslím obraz..

Kotrba 17.11.2008 10:29

vzpomínka: Měsíc česko....

  Přecetl jsem váš příspěvek o holohlavem Leninovi, latrinách z románu  od Jar. Haška, o Auroře a o pohoštěni na schůzich ..astd. Jsem  pohnut v mém vzpomínání.  Zajímalo by mne, na jakou hodnost do dotáhnul  Vladimíe Iljič Lenin na vojně.!?:-/

Asi velice vysoko, neb bojoval proti Bělogvardějcům, kteří byli velice vyzbrojeni, až po zuby, od cara a velice rafinovaní.  Lenin  by musel být i generálem. Menševici byli ale také potvory! dejme so pozor na jejich následovníky! Kotrba, svobodník v záloze.

Travis 17.11.2008 10:50

Re: vzpomínka: Měsíc česko....

Smutné je, že verbež, která marxleninismus aktivně propagovala - jako např. soudruh Zaorálek, který tuto "vědu věd" vystudoval a učil až do převratu, zastává stále čelné politické funkce.Soudružka hejtmanka  Emmerová - 20 let byla členkou KSČ- ta by také o  vylepování plakátů s hlohlavým syfilitikem mohla napsat disertaci.  

JP 17.11.2008 17:38

Re: vzpomínka: Měsíc česko....

DĚKUJI TI tRAVISI JÁ MYSLEL ZE JE ZAORÁLEK JENOM VUL. oN JE TO STUDOVANEJ FILOSOF.NEMÁ ALE FRUNZEOVU DVOULETOU AKADEMII -