2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Má prezidentská otázka (1)

Vzhledem k pokročilému věku si pamatuji všechny naše presidenty a prezidenty, jak se měnil pravopis. A tak uvažuji o tom, jaký ve mně zanechali či zanechávají dojem, i o jejich vlivu na můj život.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamal 16.3.2016 17:58

Já zase vzhledem k pokročilému věku

si nevzpomenu ani na toho současného prezidenta, takže bez diskuse.

J. Vrtný 16.3.2016 12:46

Stručné,jak jinak,že? Ale, díky!

Díky moc za připomenutí. Těším se na pokračování. Vzpomínky zajisté máme všichni rozdílné a v podstatě je jedno jak A.Novotného nazývali. Pokud si pamatuji na jeho jediné vystoupení(?) v OSN byl hodnocen jako krásný muž mnohými diplomatkami, které ho spatřily. Zda vytvoření jednotky v SSSR bylo zásluhou L.Svobody není rovněž v tomto článku rovněž podstatné. Jde přece o stručné osobní vzpomínky. Budeme rozebírat Novotného výslovnost - zemedělci (zemědělci), nebo u některých i dnešních politiků : demogracie (demokracie)? Díky moc!

F. Svoboda 16.3.2016 14:45

Re: Stručné,jak jinak,že? Ale, díky!

Čs. jednotku v SSSR začal budovat generál Heliodor Píka. Ten byl velmi brzo Svobodou odstaven, neboť již tehdy se zaprodal KGB. Později v tom bezcharakterním chování pokračoval viz Únor 1948 ale i později v Moskvě !!!

L. Severa 16.3.2016 11:40

Jelikož jsem o něco starší

pamatuji si i to kalné ráno. Abych přispěl. Sedla M. ke klavíru a ťukala po klávesách. Na dotaz co dělá odpověděla: "Ále, hledám g, chci zahrát gde domov můj".

K. Kovář 16.3.2016 11:35

Mluvil jsem s vojákem od Dukly!

Ten mi řekl že Svobodovi říkali hromadný vrah od Dukly, ale nesmí to říkat nahlas, nedostal by od primáře z Bohnic už žádnou vycházku! Uklidili ho soudruzi do blázince, možná že mu tím zachránili život, kdo ví!

J. Farda 16.3.2016 18:20

Re: Mluvil jsem s vojákem od Dukly!

V knize "Na počátku stála smrt" od Viléma Sachera vydané v roce 1968 je pasáž, v níž se při pijatice s převelenými důstojníky z Anglie Svoboda zapřísahá "Vy mně nevěříte, že nejsem komunista, že? Ale já opravdu nejsem!". Ve vydání z roku 1970 už tato pasáž chyběla. Podle vyprávění Pravomila Raichla (nositele vyznamenání Hrdina sovětského svazu, odsouzeného k trestu smrti za účast v tzv. Mostecké aféře, omilostněného těsně před abdikací Benešem, nakonec úspěšným uprchlíkem z Leopoldova), byl Svoboda vcelku normální velitel do doby, kdy byl odvolán do Moskvy a po návratu za několik měsíců byl už naprosto jiný. Prý si vedl deník, který objevila jeho řidička/souložnice agentka NKVD (údajně Volyňská Češka?) a ta deník předala NKVD. Tak tolik o té době vím od pánů Sachera a Raichla.

J. Řezníček 16.3.2016 11:33

Doplnění pěkného článku.

Antonínovi Novotnému se také říkalo "Novota z Letnic" od článku v Reportéru 1968, dále "Antonín Novotný - ke všemu ochotný" a také president "Urukvajec" - viz snímky a jeho postavení. Také proslul výrokem k lidu na 1. máje ( 196?), že "maso bude vbrzku" - lidé se ptali, kde to Brzko je.

A Svoboda se v SSSR za války jmenoval "Ludvík Ivanovič".

P. Harabaska 16.3.2016 12:11

Re: Doplnění pěkného článku.

Novotný říkal: Maso bude, najmě vepřové. Měl asi rád archaismy.

S. Rehulka 16.3.2016 9:54

Zdravím pane Bečko....

...a děkuji za zajímavě psaný přehled presidentů. Asi pocházím z podobné rodiny, i když jsem mladší (1941), protože názory mám skoro totožné s Vašimi.

Jeden malý rozdíl, je moje vzpomínka na presidenta Antonína Novotného, za mých časů se mu neříkalo "krásný Tonda", ale "Tonda-nedobrota" ! Přezto na něj nemohu vzpomínat ve zlém. V roce 1960, byla v ČSSR tak zvaná politická amnestie. Já byl v té době voják základní služby, zatčený a odsouzený na 12 roků odnětí svobody za podvracení republiky a za vojenskou špionáž. Po čtyřměsíčním vyšetřování kontrarozvědkou na Ruzyni, jsem byl převezený do Rtyně v Podkrkonoší, kde jsem fáral na Tmavém dole. Proto jako zázrak nám přišla amnestie presidenta v květnu 1962, kdy jsem se vlastně "narodil znovu" a zbytek trestu mi byl změněný na podmíněný. Víte, toto pochopí jen někdo, kdo má vysoký trest a najednou vysvitne sluníčko. Proto rozumím i těm různým grázlům, kteří dostali amnestie od Havla a Klause, normální občané to nepochopí ! Takže přestože byl představitelem komunistické zvůle, já na Tondu - nedobrotu, vzpomínám v dobrém ! - I když jsem do Svobodného Světa (do Austrálie) utíkal v platné "podmínce !)

S. Kalužík 16.3.2016 15:35

Re: Zdravím pane Bečko....

To já tedy na Novotného nevzpomínám v dobrém v žádném případě. Po silně nechtěném a pět let opožděném uznání Stalina jako zločince soudruzi potřebovali ukázat pevnou ruku a tak nafoukli celkem neškodný Majáles 1962 (v Brně Beánie) a "pročistili" studentsvo, vyhazovali, jen se kouřilo :)

M. Koutný 16.3.2016 8:59

Jeden malý omyl

Čs. jednotku v Buzuluku nezakládal Svoboda, ale Heliodor Píka a prvním jejím velitelem byl gen. Kratochvíl. Ten byl odvolán na Dukle,když odmítl hnát jednotku na nesmyslná jatka do průsmyku. Svoboda, v té době tuším náčelník štábu, na to kývl a byl učiněn velitelem.

C. Hulka 16.3.2016 13:11

Re: Jeden malý omyl

Ano, tak to bylo. Sověty iniciovaná probírka vojenských kádrů.

M. Valenta 16.3.2016 8:50

Pěkně napsáno.

Já si je pamatuju od Novotného. Visel u nás ve třídě na zdi a vypadal celkem neškodně.

I. Procházková 17.3.2016 11:32

Re: Pěkně napsáno.

Já se narodila za Beneše, ale ve třídě na zdi nám už visel Klema Gottwald a vedle něj Stalin. Záhy tyto výtečníky vystřídal Tonda Zápotonda a nakonec tam visel krásný Tony Novotný a tím to skončilo, jelikož jsem zdárně odmaturovala.:-)

J. Mrázek 16.3.2016 8:41

Zažil jste dost, nyní je to o TOMHLE

Čeština je jazyk vtipný:

Je to zmerklený a tím pádem v Bruseli...

A. Alda 16.3.2016 7:58

V tom konci jste se hluboce zmýlil.

Zákon o zbavení presdienta funkce pro neschopnost jejího výkonu byl vydán kvůli Helsinské konferenci, ne pro Husákovu touhu po moci. Husák tehdy už moc měl.

Jenomže Helsinský protokol musely podepsat hlavy států a Svoboda už tehdy nebyl schopen podepsat vůbec nic. Byl naprosto mimo, netušil, co se děje, nebyl schopen ani odstoupit - prostě nic.

Proto musel být přijat speciální zákon, aby ho bylo možno nahradit a aby Helsinský protokol měl kdo podepsat.

J. Hruška 16.3.2016 7:19

Ať žije království České

Zdráhám se Vás pozdravit "Dobrý den" po takto pochmurném čtení z dějepisu "revolučního dělnického hnutí", -- moje paměť sahá je potud. Zdař Bůh, Josef.

A. Špronglová 16.3.2016 7:16

Hezky napsané, čtivé, výstižné. Těším se na druhý díl

J. Fridrich 16.3.2016 8:48

Re: Hezky napsané, čtivé, výstižné. Těším se na druhý díl

Připojuji se a obdivuji pamět' autora příspěvku....

S. Kalužík 16.3.2016 1:24

A ještě dodatek k té genealogii komančských presidentů

ano, oni všichni byli preSidenty, preZidenti byli až později. Byli to postupně Klement Ukrutný, Antonín Dobrotivý, Antonín Sličný a Ludvík Dítě :) A k tomu Sličnému, kterého Slováci nemohli ani cítit se víže výraz hlubokého opovržení:"Chodzte do rici, čehůni zasratý aj s tým vaším prezidentom Novákom, či ako sa on volá" :)

S. Kalužík 16.3.2016 1:13

Mám sice proti Vám pár let ztráty,

ale zatím vidím svět podobně jako Vy. Snad bych jen poněkud přidal více obdivu k "úředníku" Háchovi a jeho smyslu pro povinnost, více nechuti k Benešovi a jeho podpisu smlouvy se Stalinem v roce 1943. Chronologicky jste pak, podle mne, vynechal Svobodovo masové vraždění na Dukle. Stran Klémy a vtipů na něj jsem na tom podobně, spíše ta Marta. Mně utkvěl v paměti spíše ten o recepci na Hradě po nástupu, když zjistila, že je jich třináct a rezolutně prohlásila, že sežene čtrnáctého. Vyšla před Hrad a prvnímu muži řekla - pojďte se mnou, budete čtrnáctý a on jí odvětil - Madam, s vámi bych nešel, ani kdybych byl první! No, a sice to není o prezidentovi, ale když Svoboda "slavně" přivezl naše "hrdiny" z Moskvy a slavný Saša se rozbrečel, to už jsem z něj byl definitivně znechucen.

Jsem zvědav na pokračování a držím Vám palce :)

P. Kmoníček 16.3.2016 7:10

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Bezchybné!

J. Hruška 16.3.2016 8:10

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Pamětníci, připomeňte! Jakou úlohu zahrál "gen" Svoboda jako důstojník(agent) československé armády v době "Mnichova" 1938? spolu s Benešem (agentem??). Jakou úlohu spolu splnili v únoru 1948 velitel a jeho náčelník štábu ČSLA, Beneš, Svoboda?? Dvojka k pohledání pověření splnila. Míru zdar. Josef

"President" Beneš se zasloužil o stát. Ale o který?

S. Kalužík 16.3.2016 8:40

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Ano, správně, o sovětský :)

J. Hruška 16.3.2016 21:39

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Neodpustím si připomenutí souběžných událostí. Beneš, - student pařížské uni spolu "levicovou" smetánkou prošpikovanou ruskými agenty. Dosud neobjasněná likvidace Štefánika. Vetření se do "přízně" Masarika a horlivá přičinlivost (maska?). Kontroverzní činnost za "První republiky", dneska bychom řekli "populizmus". Uchvácení prezidentské funkce, podle pokynů od ??. Mnichovská "zrada". Působení v Londýně, informování tajných služeb. Atentát na protektora, (v čím zájmu?) přes varování domácího odboje o následné masakru. Kontroverzní kritika prezidenta Háchy. Smlouva se Stalinem. Spolupráce s Gottwaldovou pseudovládou v Moskvě a tzv. Košický vládní program. Benešovy dekrety, odsun sudetských Němců (vylikvidování německého problému). Odevzdání "Podkarpatské Rusi", odměna Stalinovi. "Vítězný únor 1948". Kam až může "státník" klesnout, nebo plní politické zadání cizí mocnosti. Smrt Jana Masarika. A konečně spokojené dožití v Sezimově Ústí za zásluhy o stát, díky, Josef.

J. Ptáček 16.3.2016 17:59

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Pak byl ještě vtip o Martě. Ve Velkém kině v Gottwaldově šel týdeník, Marta se cpala do prezidentského vozu a vystavila pozadí a někdo v hledišti prohlásil: ta má ale prdel. Rozsvítili a hledali viníka, ten se ale nenašel a tak promítání zrušili, dokud se viník nenajde. Druhý den se na Velkém kině objevil rukou psaný nápis: kino nehraje, protože Marta má velkou prdel...

S. Kalužík 16.3.2016 18:15

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Tak ten jsem neznal, pěkný, pěkný :) Ale že ji měla! :)

M. Prokop 16.3.2016 18:26

Re: Mám sice proti Vám pár let ztráty,

Bývalá kurwa. Gottwald si ji musel vzít na příkaz ostatních soudruhů.