25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Co jsem se dozvěděl na Bertramce

Nechtělo se mi, ale ty stupidní útoky na Karla Gotta od lidí, kteří o životě v „socialismu“ nic nevědí, nic nedokázali, o muzice nemají ani ponětí anebo produkovali „pahudbu“, která skoro nikoho nezajímala, tihle paraziti mě donutili vůbec poprvé v životě vydat svědectví tom, co mi Karel řekl, když jsem ho neformálně na Bertramce navštívil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Novák 9.10.2019 8:23

a Kryl je ideál pro porovnání? Po jeho návratu v roce 90 se s novým režimem úplně neshodl a zůstal disidentem... stal se jedním z mnoha písničkářů, s popularitou pramenící spíš z politiky než z písniček. U Gotta je to úplně naopak.

R. Vacek 9.10.2019 7:47

Asi jste nezaregistroval, že Kryl k nám zpíval a mluvil z protirežimních vysílaček. Na rozdíl od těch písničkářů, kteří zůstali doma.

T. Kohout 9.10.2019 7:42

Myslím, že se nevrátil kvůli Husákovi, ale kvůli lidem (fanouškům), co tu měl. Já sice dával přednost anglickému beatu a americkému rocku než nějaké německé odvařině (ten kýčař Peter Alexander!), ale Gotta jsem snášel, začátky měl skvělý a ke konci byl taky docela moudrý chlapec. (Ta hudba, holt záleží na různém vkusu lidí.)

R. Vacek 9.10.2019 7:37

A teď si vezměte, že rozhoduje hlavně ekonomika. Socialismus prohrál ne proto, že byli kádrováci, ale proto, že se lidi měli hůře, než kousek na západ od nás. Pokud bychom se měli lépe, tak těch pár, kteří by nám to chtěli kazit, ani nemusíme zavírat, stačí je zesměšnit, když ukážeme, jak se jim navzdory máme stále lépe a lépe. :-)

J. Holíček 9.10.2019 7:31

;-O Karla Gotta se jsem nějak systematicky nesledoval, jeho produkce jsem však měl rád a občas jsem na ně zašel, jak za socíku, tak za plyšáku. Nikdy jsem však neslyšel, že by nějak hodnotil pana "Boudu" a Boudy podobné.

Zpíval pěkně, pan "Bouda" nezpívá, píše asi z jiných pohnutek, než Karel zpíval.

Vznešenějších

J. Nový 9.10.2019 6:35

Tady je dneska chytrejch...já socík zažil a doposud třeba nechápu, proč se komunisti tak strašně báli Kryla...Na začátku osmdesátek, když se řeklo Kryl, tak se všichni opupínkovali. Je záhadou, jak to ustáli Nohavica , Dobeš.....

F. Žůrek 9.10.2019 5:55

Pane Černocký, děkuji moc za tento text! (Jsem ročník 1939 (jako KG) a nemám tak dobré nervy a tak v letech 1976-9 jsem se jednou i psychicky složil a léčil. Po roce 1968 to byl mnohokrát krutý stalinismus. Vím své.)

M. Krátký 9.10.2019 3:58

jsem ročník 1943 - takže můžu do diskuse - "bojoval" jsem jen srandičkama a pak si naše kádrovačka po sametu vzala novou, hodně vyztuženou podprsenku a roznášela naše kádrové materiály po dílně i zkušebně a s velkým úsměvem nám vracela naše složky. Dobré ráno !

M. Ja 9.10.2019 0:54

Sám se necítíte být čistým, cítíte však povinnost poukazovat na ideál čistoty tím, že podpoříte odsuzování ještě nepohřbených hvězd, vystavených největšímu režimnímu tlaku (K. Gott i V. Chramostová).

Je to hluboce logický alibismus, kéž Vám pomáhá. )

P. Rychetsky 9.10.2019 0:43

Dobre napsano, p. Boudo. Taky si myslim, ze je stale dulezite poukazovat na ideal, prestoze jsme my mnozi na nej nedosahli, a co je selhani, prestoze bylo vynuceno vnejsim tlakem svinskych rusakobolsevikoestebaku.

P. Rychetsky 9.10.2019 0:39

Doba vskutku byla slozita, ja ji zazil a vyuziju tedy takto nabyte povoleni a pokadruju si.

Taky bych si radsi kazdy den kopnul do estebaka zavreneho na namesti do klady, spis nez dumal jaky je zradce Nohavica ci antichartista, ale zase z tech Staidlu nedelejte disidenty. Kdyz v te dobe (udajne) rikal, ze "chce klid na praci", tak to bylo ciste bolsevikove heslo, kterym ocernovali chartisty, manicky a demonstranty proti bolsevikovo teroru a pakarne. Takze zadne odmitnuti bolseviku, ale presne naopak - odsouzeni nekalych zivlu.

Byl jsem za bolsevika prizdisrac, ktery je i z jaloveho strachu v 18 letech volil a zkousky na VS z marxismu skladal, a pak jsem behal po demonstracich, protoze se mi jak bolsevici tak i vlastni prizdisractstvi eklovali.

M. Ja 9.10.2019 0:38

Ó pane Boudo, Karel Kryl byl odjakživa politicky angažovaný skladatel a básník!

.

Celé to vykutálené srovnání nesrovnatelného (interpret - herečka - skladatel) je pěkná bouda!

J. Brunner 9.10.2019 0:37

Pan Bouda je bez viny a proto je první, kdo hodil kamenem.

S. Ševeček 9.10.2019 0:30

a co vy pane Boudo?

P. Bouda 9.10.2019 0:19

Omyl, člověk nemusí letět osobně na Měsíc, aby věděl, jak to tam vypadá. Stejně tak nemusí nutně žít v komunismu a normalizaci, aby věděl, jaký to byl režim a co dělal - stačí se zajímat o nejnovější dějiny téhle borůvkové republiky. Naneštěstí pro vás a naštěstí pro mne totiž existují příklady lidí - a je jich docela dost - kteří si zachovali rovnou páteř i v komunismu, i za cenu odchodu do exilu, i za cenu, že nemohli pracovat v oboru, ve kterém byli dobří.

Podpis Anticharty Gottovi nevyčítám, ale on svou roli sehrál. Na rozdíl třeba od Kryla, kterému Husák nepsal do Německa dopis, aby se vrátil a pomohl režimu. Gottovi ano. A on se vrátil. A to je ten rozdíl.