7.6.2024 | Svátek má Iveta, Slavoj


Diskuse k článku

VÝZBROJ: Doba dronová

Tam, kde by se v míru nad nějakým nápadem nejdřív musela sejít komise a zjistit, zda se vejde do budgetu pro přespříští rok – samozřejmě až po důkladném posouzení právním oddělením – tam ve válce obvykle nastupuje přístup „včera bylo pozdě“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 10.11.2023 11:12

Nesmysl, naše technické vývojové zázemí je v těchto oborech vynikající, a také už desítky let, tomu věřte. Většina lidí ovšem vůbec netuší, jak dobří ve skutečnosti jsme. Bez problémů dokážeme konkurovat prakticky komukoliv na světě, nemluvě o tom, že spousta těch vývojářů v zahraničních firmách jsou Češi (a Rusové a Ukrajinci). Ti jsou totiž ještě zvyklí MYSLET a DĚLAT.

Samozřejmě, fabriku na procesory si tady bohuzel nepostavíme, to je ale o něčem dost jiném.

P. Brich 10.11.2023 11:36

R^!!

Jinak Markéta PA a Taiwanec úspěšně zalobovali, aby továrna na čipy nebyla daleko od našich hranic!!R^;-€

P. Diviš 10.11.2023 8:30

Odpověď najdete v Izraeli, prakticky nenajdete stát více ohrožený, přesto odolávající: Má oboje a ví proč.

K. Machala 10.11.2023 2:40

Nic proti bateriím, ale... kde se vezmou suroviny současně na drony /to bude potřeba/, současně na miliardy automobilů, autobusů, lodí, letadel a součssně na miliardu domů se soláry? Jen toto dohromady v rámci slavného protiuhlíkového boje je fantasmagorie, ne to, že drony budoh mít baterie.

P. Labaj 10.11.2023 2:58

A proč by to zrovna u Vámi zmiňovaných kategorií výrobků mělo být složitější než u jiných? K té změně snad nedojde přes noc, ale bude to postupný proces obměny.

Čouhá z toho jako šídlo z pytle jak jste zaujatý proti elektrifikaci společnosti.

To se stejně můžete ptát, kde se vezme každodenní jídlo pro 8 miliard lidí. To je větší výzva, protože na rozdíl od solárů a baterek je to třeba zajistit opravdu každodenně a ne postupně během mnoha let.

J. Kostelanský 10.11.2023 15:49

R^ Pěkně napsáno...

Zajímavé, že se neptá, kde lidstvo bude pořád brát tolik ropy, zemního plynu a uhlí, aby to stačilo pokrýt energetické potřeby 8 miliard lidí...

J. Kostelanský 10.11.2023 1:06

Vývoj zákonite dospěje do stádia, kdy si někdo uvědomí, že nejefektivnější a nejlevnější obranu proti dronům zajistí jen jiné drony. Je to tak u každé nové válečné technologie.

Zkrátka drony se rozdělí podobně jako letadla na průzkumné, bombardovací a stíhací. Ty první 2 typy samozřejmě existují již teď, třetí typ na svůj zrod teprve čeká.

Stíhací drony budou specialisté na ničení bombardovacích dronů protivníka. Budou hbitější, mnohem rychlejší a většinou to nebudou kamikadze drony. Pokud radar zjistí blížící se bombardovací drony, vzlétne přiměřený počet stíhacích dronů. Ty budou možná násobně rychlejší než bombardovací, možná budou vypadat jako větší letadélka modelářů, a budou mít kombinaci proudových a vrtulových motorů. Proudové budou sloužit na rychlé dostižení nepřátelských dronů, vrtulové pak budou použity při nižších rychlostech a kolmých startech a přistáních. Příliš vysoká rychlost by totiž při sestřelování dronů byla spíš na škodu. Nebudou létat na baterie, ale na běžná, možná modelářská paliva. Po vykonání mise se vrátí na základnu pro doplnění paliva a munice. Z velké části budou autonomní a řízené umělou inteligenci.

To ovšem nebude konec vývoje. Bombardovací drony bude potřeba chránit před stíhacími, a tak se bude létat tak jako za druhé světové války létali Američané: hejna bombardovacích dronů vždy obklopeny drony stíhacími. To, jestli bombardovací drony splní svou misi a nakolik úspěšně, bude záviset od výsledku letecké bitvy mezi stíhacími drony.

Třeba už jen dořešit, jaký způsob ničení bombardovacích dronů by byl nejefektivnější. Z hlediska bezpečnosti stíhacích dronů, ale také jejich "sestřelovacího potenciálu". Tedy kolik dronů teoreticky může během jedné mise zničit jeden stíhací dron.

Nabízí se samozřejmě kulomety nebo malé teplem naváděné mini rakety. A možná se prosadí i něco extravagantnějšího - např. malé plamenomety, které při přiblížení zezadu vychrlí na nepřátelský dron plameny. Chytré hlavičky jistě něco vymyslí.

J. Jurax 10.11.2023 6:39

No, za WWI se zpočátku užívaly jako zbraně vzduch-vzduch i brokovnice.

O. Vašíček 10.11.2023 9:59

Popisujete přechod leteckých bitev od lidí k robotům. Ale tato verze bojů (i když má "romantický" nádech) je nereálná.

Daleko účinnější proti rojům dronů není jiný roj dronů, ale zbraň hromadného ničení. EMI, microvlny, laserové zbraně. Případně správné maskování (i elektronické - proč nad rozloženými jednotkami nevytvořit např. holografickou síť, která znemožní identifikaci?), zarušení čidel, nesprávná poziční data, apod.

Boj dronu proti dronu by byl velmi neefektivní. Navíc, "lehký" dron není schopen smysluplně používat výkonnou palnou zbraň. Když se vynalezl dostatečně účinný kulomet na ničení tanků, museli k němu postavit celé letadlo. A rozhodně se nedá používat jako stíhač. ;-)

Budoucí "dronové" války nebudou dron proti dronu, ale drony proti lidem a technice (útočné). A zbraně, schopné likvidovat roje dronů (obrané).