29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

VÝROČÍ: Benešova cesta do sovětského otroctví

Československo –sovětská spojenecká smlouva uzavřená 12. prosince 1943 patřila k největším chybám prezidenta Edvarda Beneše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 13.12.2023 8:42

Právě jsem s chutí dočetl obsáhlou knihu o krkolomné, ale obtížné cestě bratří Mašínů na Západ v začátku 50tých let. A velmi zajímavý je doslov, ve kterém se autor ( autorka - dcera jednoho z bratří ), kde se autorka táže : proč je nezpochybnitelný ozbrojený odpor proti německým okupantům v průběhu druhé světové války hodnocen kladně a proč je tedy ozbrojený odpor proti dlouhodobéruské agresi proti českému národu ( tisíce zavražděných i emigrujících občanů ČSR ) stále hodnocen jako vraždění ?!!?!!?!! Čekám na posouzení - děkuji

K. A. 13.12.2023 8:55

Já s Vámi souhlasím v tomto: Ozbrojený odpor proti komunistické moci byl legitimní, protože komunisté de facto vedli občanskou válku proti vlastním lidem.

Také nechápu, proč to tolik lidí nechápe.:-)

Pochybnosti mám ohledně formulace proti českému národu, i komunisté byli český národ. A jak za okupace prohlásil jasnozřivě generál Homola (popravený nacisty): Moskva nám neveme řeč ani půdu. Berlín nám veme obojí. Pod nacismem by národ za 20 let nebyl. Vyhraje-li Moskva, pak za 50 let nebude komunismus, ale bude národ.

(S těmi tisíci zavražděných to není tak jednoduché. Platí to, pokud započítáte úmrtí ve vězení, ale tam nelze statisticky rozhodnout, kolik těchto úmrtí mají na svědomí věznitelé. Reálných justičních vražd bylo 248, zabitých na hranicích 450. Nacismus byl mnohem brutálnější.)

P. Adámek 13.12.2023 9:15

Pro mě je odpověď jednoduchá: odpor proti Němcům byl odpor proti příslušníkům státu, který nás okupoval. Činy bratrů Mašínů (a tzv. třetího odboje) byly činy proti vlastním lidem. Kdyby provedli atentát na Gottwalda nebo Zápotockého, to bych chápal, když podříznou pokladníka, tak to ne.

L. Vrána 13.12.2023 9:36

R^

D. Laurencikova 13.12.2023 9:37

R^

Z. Linda 13.12.2023 9:43

R^R^ Vysvětlení z novodobého posuzování těchto činů? Tak to lze formulovat: teroristé nejhrubšího zrna. Původně: vrazi.!!

M. Valenta 13.12.2023 10:20

Mašínové se potřebovali dostat za hranice. A pokladník? Ten jim stál jako součást teroristického režimu v cestě. Jak by s nimi v případě dopadení bylo naloženo víte moc dobře i Vy, pseudohumanisté kremelského střihu.

M. Valenta 13.12.2023 10:20

Mašínové se potřebovali dostat za hranice. A pokladník? Ten jim stál jako součást teroristického režimu v cestě. Jak by s nimi v případě dopadení bylo naloženo víte moc dobře i Vy, pseudohumanisté kremelského střihu.

V. Petr 13.12.2023 13:40

Komunisté a jejich přisluhovači nejsou "vlastní lidé," to jsou nepřátelé úplně všech! A ten pokladník byl údajně milicionář a zabit byl, protože vytáhl pistoli...

Z. Lapil 13.12.2023 10:01

1/ Němci byli jednoznační okupanti, sověti jen při extrémně širokém výkladu toho slova. Proto je mnozí, ne-li většina, nejspíš naprostá, jako okupanty nevnímali a nevnímají.

2/ Podle mě je trochu zmatek v měřítku. Ozbrojený odpor proti okupantům, německým i sovětským, je v pořádku. V jednotlivých partyzánských případech by se jistě našlo dost a dost činů na úrovni válečného zločinu (že by partyzáni nikdy nezabili civila? Nikomu nevrazili pár facek? Někoho neznásilnili?), jenže se to v té spoustě násilí ztratilo. Mašínové byli jedni z mála a asi jediní takhle spektakulární, takže se detaily, jako jestli nějaký účetní byl nebo nebyl v uniformně, řeší.

Navíc - připadá mi, že legitimitu útěku Mašínů na Západ zpochybňuje málokdo. Zpochybňováni jsou ti dva mrtví. Přinejmenším ten účetní je ošklivá skvrna na jinak heroickém výkonu.

P. Gabriel 14.12.2023 11:53

Žádný široký výklad slova. Sověti se odpočátku, tedy od května 1945 chovali jako okupanti. Jenom stručně pár bodů z mnoha. Deportace více než 10 000 občanů ČSR včetně již v ČR narozených do gulagů, mnozí se nevrátili. Zákaz účasti v Marschallově plánu - J. Masaryk - odjel jsem jako ministr Z.V. a vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek. Nasazení ruských "poradců" do všech klíčových mocenských pozic. Drancování nerostného hospodářství - uran. Diktování co budeme a co nebudemde vyrábět, převedení výrob do Polska a do NDR. Import spotřebního zboží, za které neplatili - Zeman jako premiér jim odpustil přes 200Mld Kč dluhů. Od srpna 68 faktická vojenská okupace.

J. Kindl 13.12.2023 8:30

Jak řekl Švehla velký přítel Masaryka a kritik Beneše . Beneš jednou tento stát zahubí. To se stalo.

I. Polák 13.12.2023 8:17

Budiž přečteno panu Zieglerovi k dobru, že popisuje jak Stalin stejně na všechny dohody kálel. Takže proč tolik zloby na Beneše. Nelze pochybovat o tom, že kdyby ji nepodepsal dopadlo by všechno úplně stejně!

Chyby byly jinde, ale na to tu není dost místa.

K. A. 13.12.2023 8:15

Takovéhle černobílé výlevy nad dějinami jsou problematické. Beneš se dopustil fatálních chyb. Ovšem: Neměla být podepsána? Asi měl Beneš jednat jinak, ale nepodepsat ji vůbec? Pak to mohlo dopadnou jako v Polsku, kde se exilová vláda ani nevrátila a Sověti dosadili komunisty rovnou na svých bodácích. Dávalo nám větší šance to, že se vrátil západní exil? Nebo by bylo pro národ lepší, kdyby nám už od roku 45 vládli politici dosazení Moskvou.

Možná se za 40 let bude nějaký novinář podobně pohoršovat nad tím, že jsme vůbec neměli vstoupit do EU nebo že jsme vůbec neměli podepsat obrannou smlouvu s USA.

M. Kanda 13.12.2023 8:19

Beneš smlouvu uzavřel zě svého vnitřního přesvědčení. Tomu bych rozuměl. Ale nejpozději v červnu 1945 při krádeži Podkarpatské Rusi musel vidět, že jí Rusové porušují.

A právě v tuto chvíli jí měl vypovědět. Mohl to udělat, ale on to neudělal.

K. A. 13.12.2023 8:45

To je otázka.

Beneš od určitého okamžiku věděl, že byl Stalinovi za vola. Kdy si to uvědomil není jasné, ale lidé z jeho okolí vzpomínají, že v soukromí mluvil roku 1948 o Sovětech velmi nevybíravě. Zrušení podobné smlouvy by však bylo politicky neúnosné, myslím, že si to v roce 1945 nemohl dovolit. Navíc by k tomu neměl podporu vlády.

J. Kindl 13.12.2023 8:40

Beneš ji nemusel podepsat vůbec. Vláda v Londýně a spojenci doporučovali, ať nic v Moskvě nepodepisuje. Stalin jej měl přečteného. Věděl, že je ješitný a tak mu připravil uvítání , jak pro cara a Beneš se blahem jenom tetelit a šířil moudra. No připnul nás k SSSR. Po návratu tvrdil, že plánovaná ekonomika je pro nás velmi prospěšná a že se máme hodně učit od SSSR a stejně tak oni od nás, a že spojení s SSSR bude pro nás prospěšné a oni se od nás naučí demokracii.

R. Langer 13.12.2023 11:29

Mnichov taky nemusel podepisovat... ;-)

F. Navrátil 13.12.2023 8:07

Prezidenti Benešovi šlo vždy o zachování českého národa, jehož existence nebyla jednoznačně zaručena. Sám chápal, že některé jeho kroky budou lidmi, kteří kašlou na budoucnost a nenesou za ni odpovědnost, kritizovány a odsuzovány. Stalo se tak za protektorátu i po roce 1948. A děje se tak i dnes, kdy pojmy jako národ a vlast jsou považovány za nadávky a účelový bruselský internacionalismus je dáván za vzor. Od dob dinosaurů, kteří měli mozek velký jako vlašský ořech a dokázali uvažovat jen v mezích "černá a bílá, sežrat-nesežrat, přítel-nepřítel", udělala historie velký oblouk a dospěla k politologickým amatérům typu pana Zieglera, kteří se myšlenkově pohybují ve stejných mantinelech.

J. Vorlický 13.12.2023 7:49

Československo vzniklo na základě dvou nesmyslů, lží: 1)československý jazyk, 2)československý národ. A lež, jak říkal nejen tatíček Masaryk, má krátké nohy.

O. Musil 13.12.2023 8:44

No jo, byl to takový umělý konstrukt, ale bez toho by vůbec nevzniklo - tedy ve spojení se Slovenskem, to by zůstalo Maďarsku. Pro samostatnost Slovenska totiž nebyla žádný historický důvod. Proto zakladatelé v čele s T.G.M., který byl napůl Slovák a měl ke Slovensku vůbec velmi blízký vztah, "vymysleli" československý národ.

J. Vorlický 13.12.2023 9:11

No, T.G.M po otci Slovák, po matce moravský Němec, který si české texty nechával kontrolovat pro případné chyby. Fr.Palacký (česky jen s německým přízvukem) si byl tak nejistý ve své národnosti, že napsal, že je sice rodem Moravan, ale že se považuje za Čecha. Celý nesmysl o slovanské vzájemnosti - která měla též být součástí vzniku ČR, si vymyslel (vylhal?) J. Kollár. Jak to s ní je, vidíme od jeho doby.

Umělý konstrukt - to je takový slušný alibizmus. Hlavně to byl lživý konstrukt a proto musel ztroskotat.

Z. Linda 13.12.2023 9:47

Oprava: Otec starý Procházka. Ověření otcovství pomocí DNK zakázáno!!!

O. Musil 13.12.2023 11:12

To je jedno, kdo byl jeho skutečný otec, zda opravdu negramotný kočí nebo "někdo jiný", jak tomu nejspíš opravdu nejspíš bylo. On plně uznával svého otce a také měl díky němu onen zvláštní vztah je Slovákům. T.G.M. věděl, že má nový stát velký národnostní problém, ale doufal, že se to postupně srovná. Ale na to už nebyl čas.

A ono opravdu moc jiných možností nebylo. Možná bez Slováků, ale Němci by tady byli stejně, a poměr ke zbytku by byl logicky ještě mnohem větší. Ostatně všechny tyto jeho úvahy jsou k nalezení.

J. Černý 13.12.2023 7:38

Havlova a Schwarzenbergova cesta do německého otroctví navazující na Protektorát.

I. Pávek 13.12.2023 7:36

Nemyslím si že by to zygler se mělo otírat o prezidenta Beneše který jednal vždy v zájmu českého národa a Československa. To ožralé hovado něchť se zajímá o činy současného ,,prezidenta" kolaboranta, vlastizrádce a loutky v cizích službách -

M. Mucha 13.12.2023 7:47

R^

R. Tichý 13.12.2023 7:17

Benes byl agent NKVD, zbabelec anebo jen uzitecny pitomec?

J. Kindl 13.12.2023 8:43

Nevím, který šéf NKVD musel bych to hledat v knize ve svých pamětech napsal, že NKVD poskytla Benešnovi nemalou částku peněz, když odcházel do exilu. On ty peníze přijal a tím jej měla NKVD v hrsti.

R. Langer 13.12.2023 11:32

Kolikpak asi nabídla KGB současnému soudruhu prezidentovi? ;-)