28.11.2022 | Svátek má René


Diskuse k článku

VÝCHOVA: Budou muset křesťané zase hájit „bití dětí“?

Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková nemluví o trestním právu, o zákazech a sankcích, uznává, že skutečné týrání dětí a domácí násilí je jako trestný čin ošetřeno dostatečně. Hovoří o změně v občanském zákoníku, který má ukotvit jako jasné morální pravidlo, že „nikdo se nemá bít“. Ideálem má být „nenásilná výchova“, kdy dítě je zákonem chráněno před tělesným i psychickým násilím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 26.9.2022 21:26

Realita v praxi ovšem vypadá tak, že když pedagog, speciální pedagog a dětský psycholog si neví rady s dítětem, tak zavolají rodiče. :-)))

Navíc hrát si s trestním právem za současného stavu, kdy neumí odstíhat daňový podvod za 8 let a Studénku za 14 let, to skutečně není dobrý nápad. U nás je totiž úplně fuk, kdo je vinen a kdo ne. I nevinný udělá lépe, když se hned přizná: vyfásne kratší trest, než když "dostane" deset let soudních sporů.

J. Krásenský 26.9.2022 19:52

S druhými je třeba jednat mírně za použití prostředků, kterým rozumějí. Rodiče jsou nejlépe kvalifikovaní, aby posoudili "jazyk". Ano, vyskytují se psychopati, kteří mučí děti fyzickým násilím a které mučí děti psychickým násilím. Na ty žádný zákon neplatí a platit nebude.

P. Skřivan 26.9.2022 21:37

Špatně je, pokud tělesný trest slouží k něčemu jinému, než k nastavení hranic. Rád bych ale poznal toho, kdo by se za všech okolností dokázal bez nich obejít., Tím myslím i u dětí s poruchami PAS, apod. Podle mne to je naprosto nereálné. Rozhodně po celou dobu výchovy.

Jinak zákony jsou tu docela hodně k smíchu. To zjistil každý, kdo někdy bojoval s někým, kdo je úplně v klidu porušoval. "Dozimetr" je názorná ukázka neskutečné drzosti. Je fascinující, že to vůbec i jen chvíli mohli provozovat a je to vizitka toho, jak to právo taky ve skutečnosti funguje.

V. Kamba 27.9.2022 0:03

Mám dítě s PAS, jedno bez poruch a jedno nevlastní. Dokážu se bez fyzických trestů a jakéhokoliv působení bolesti dětem obejít. Je nám fajn. Těší mě.

V. Humble 27.9.2022 8:05

Lide jdou ruzni, stejne tak deti. Obecne plati cim silnejsi osobnost tim vice musite byt razantnejsi. Nekdo nerespektuje nic, na nekoho plati metoda cukru a bice, nekomu staci veci v klidu vysvetlit. Jeden metr neexistuje a pohlavek je nejnizsi mozny spolecny jmenovatel kteremu vsichni instinktivne rozumi ktery se da v konfliktnich situacich pouzit.

V. Kamba 27.9.2022 12:51

To, co píšete, že "obecně platí" vnímám ne jako obecný fakt, ale jako Váš názor. Líbilo by se mi to, kdybyste to tak i prezentoval. Např. "myslím si" místo "obecně platí". Jinak všechny moje děti jsou hodně silné osobnosti, a pohlavek jsem jim nedal ani jeden - hranice spolu řešíme jinak. Chápu ale, že pro rodiče, co si tímto prošli jako děti, a neznají jiné vzory, může být jen těžko představitelné, že by to šlo i bez těch pohlavků. Právě na tyhle rodiče bude ta vládní strategie cílit, a bude jim nabízena podpora v osvojování nenásilných výchovných postupů (bez jakéhokoliv působení bolesti). Snad vás uklidní, že ve všech zemích, kde byl zaveden zákaz fyzických trestů, je nižší agresivita mládeže, než v těch, kde se to zatím nestalo. Zdroj: https://edition.cnn.com/2018/10/15/health/spanking-ban-global-youth-violence/index.html

M. Vaněk 26.9.2022 19:30

Laurenčíková? Co je to zase za wokeblbku?

V. Čermák 26.9.2022 19:29

Jsem Křesťan a Synkovi jsem určitě pár výchovných lepanců uštědřil, na jeden si ale pamatuji dodnes. Malému zlobivému chlapečkovi jsem dal na baculatou tvářičku 2-mi prsty maličkou facičku. On se rozeřval ještě víc a zčervenal a na té baculaté červené tvářičce byly vidět 2 bílé prsty. Synkovi je už přes 40 let ale já se ještě dnes za to Stydím...;-DRv

F. Žůrek 26.9.2022 18:01

Křesťané nepožadují bití dětí. To v žádném případě! Autore.

Výchova je složitá věc. Zakročit proti násilníkovi, když to je dítě? Ano, je to také často nutné! Ale samozřejmě: PŘIMĚŘENĚ!

Občas se stane, že podle Makarenka již nezbývá nic jiného než facka, tak neurazím v žádném dítěti hlavu, samozřejmě.

Dříve platilo pravidlo: "Kdo se cítí, ten se vtípí." To znamená, že fyzické tresty mají svůj účinek. Ale fyzické tresty musí dospělý člověk používat s rozumem! Samozřejmě.

Důležité je: neodkládat trest! Vykládat třeba, "však počkej, ty dostaneš," a nestane se potom nic. Tož takové trestání je zase na nic.

Tož jen tolik k tomuto problému...

J. Jurax 26.9.2022 16:13

Jo, kdyby do toho autor nepletl bohy, tak s ním bezvýhradně souhlasím.

P. Diviš 26.9.2022 16:14

Taky tak.

J. Lukavsky 26.9.2022 14:24

"výchova pohlavkem je především jeho selhání." kočka či fena u krajním případě chňapne děťátko do zubů a protřepe ho. Je to selhání? Nikoliv, doku dítě dostane plácanec po zadečku včas tak potom nemusí jít sedět do kriminálu. Ano, je šedá zóna kdy není tak úplně jasné zda pohlavek byl či nebyl namístě, ale normílní rodič to ví. J.L. end

J. Brei 26.9.2022 12:50

Když už se tady cituje Bible, tak jen pro úplnost.

V listě Koloským 3:21 se lze dočíst:

"Otcové, nedrážděte své děti, aby nemalomyslněly." (Český studijní překlad)

A v listě Efezským 6:4:

"A vy, otcové, nedrážděte své děti k hněvu, ale vychovávejte je v Pánově kázni a napomenutí." (Český studijní překlad)

J. Prečuch 26.9.2022 15:27

Když už se cituje Bible , tak spojeni říká :”naslouchej kázni “ ne pocituj bolest . Dostal jsem v životě par krát hodně narezano a zlobil jsem furt. Třeba lhal . A lhal jsem proto , abych nedostal , kdybych nelhal i lhal výsledek byl stejný . Protoze lež má krátké nohy.

Daleko víc na mne zapůsobilo když jsem nesplnil slib někomu , koho jsem si vážil a on mi to dal najevo . To mi pomohlo .

Jo a ono stejnak je to věci příkladu ..

V. Čermák 26.9.2022 18:29

Bible: Zpráskej syna svého a tím ho zachraň...( překlad vlastními slovy) ;-D

J. Novotny 26.9.2022 12:46

Dítě se učí tím, že testuje hranice. Někdy ty hranice nelze vymezit jenom slovně, hlavně tam, kde jde o bezpečí toho dítěte, nebo jeho sourozenců, nebo jeho okolí.

J. Jurax 26.9.2022 16:13

Přesně tak.

Ś. Svobodová 26.9.2022 12:19

Výchova bez požadavků, bez hranic a bez pohlavku, to je recept k výchově "sněhových vloček", jak se nazývají dospívající a dospělí, kteří se hroutí pod náporem běžného života. Tito pak tvoří klienty mnoha neziskovek, které se jejich traumaty zaobírají a případně vytváří další a další požadavky na jejich legislativní ochranu.

V. Kuhaj 26.9.2022 14:14

Dobře vystiženo.

J. Jurax 26.9.2022 16:18

Ano.

Tohle plodí rozmazlené spratky, co nikdy neslyšeli o povinnostech (protože ty je třeba se naučit, což bez donucení, kontroly a pochvaly i trestu nelze), zato perfektně znají svá práva.

P. Brecík 26.9.2022 11:45

.... a starší. Dnes je to běžné že učitelé si už NIC nedovolí. NIC myslím udržovat kázeň jako nutný předpoklad k úspěšné výuce !! O zoufalém činu jistého učitele, kterého dva spratci (dámám se omlouvám, ale slušnější výraz s těmito školáky odmítám spojovat) dohnali svým bezohledným chováním k sebevraždě, asi slyšel téměř každý.

... přesto si však myslím, že liberální trendy v českém školství již překročily nejen mez obecné prospěšnosti, ale místy i únosnosti. .... „Seber si to sám, šmejde,“ opáčil patnáctiletý spratek na učitelův požadavek, aby si posbíral nepořádek na své lavici. Učitel jej za to – z mého pohledu naprosto oprávněně – profackoval, načež ublížený grázlík uraženě opustil hodinu. Druhý spratek vše nahrál mobilním telefonem a zveřejnil na internetu. Něco podobného se přirozeně může stát, neboť každé společenství v sobě zahrnuje jistý procentuální počet kreatur, nicméně průběh okolností po zveřejnění nahrávky mě šokoval. .......Popotahován byl totiž namísto spratků samotný učitel. Od rodičů zfackovaného školáka chodily stížnosti, učitel byl donucen se omlouvat, škola vyjadřovala lítost nad „pochybením“... a já nevěřil vlastním uším. ..........Proti učiteli byla téměř vedena mediální kampaň, uražený spratek si hrál na chudinku, která dokonce kvůli „brutalitě“ učitele musela změnit školu, a vedení školy se ještě kaje, místo aby se vší rozhodností hájilo skutečnou oběť, tedy dehonestovaného pedagoga. Vedení, které se za svého kolegu není schopno v podobné situaci postavit a nechá věc dojít až k „řešení provazem“, zasluhuje pohrdání.!!

J. Rybník 26.9.2022 12:30

R^

J. Jurax 26.9.2022 16:24

Doba vymknuta z kloubů šílí ... za mých let kdybych si doma pošetile postěžoval, že jsem dostal od učitele lepanec, dostal bych pár dalších a větších se slovy "pan učitel či paní učitelka vědí co činí". A domácí vězení ... Ale to bylo koncem padesátých ...

P. Brecík 26.9.2022 11:32

z mého archívu ;-D Stát svými hloupými nařízeními VYRÁBÍ NEUROTIKY NA BĚŽÍCÍM PÁSU!?:o(

Tělesný trest nikdy nikoho nevychoval, ale dával učiteli možnost uplatnit a dále budovat svojí autoritu!

Tzv. moderní přístup bez tělesných trestů je naprostá hloupost a ve své podstatě JE POTLAČOVÁNÍ TĚLESNÝCH TRESTŮ PŘÍČINOU DUŠEVNÍHO TÝRÁNÍ DĚTÍ. POKUD TO NECHÁPOU ANI PSYCHOLOGOVÉ, MĚLI BY VRÁTIT DIPLOM.

Učitel se musí jemně zabývat nezvladatelným žákem na úkor výuky a potřeb hodných a snaživých žáků. Ti musí řešit nedostatek pozornosti ze strany učitelů a nejistotu o správnosti svého jednání. Chytré děti chápou situaci a nestejnou náročnost na žáky. Mohou pak rezignovat na neproduktivní snažení bez odezvy.

Na veřejnosti vidím nezvladatelné děti, protože rodič se bojí veřejně tělesně trestat. Protože málokdo má dostatek inteligence a psychologickou přípravu na psychologické zvládání situace, je velice běžné, že učitel, rodič panikaří ze stresu nezvládnutí dítěte a z tlaku nemožnosti dítě potrestat. Rodič je pak neurotický a výchova dítěte trpí. Neurotik totiž není schopen při sebelepší snaze být dobrým rodičem. Rodič musí mít přirozenou autoritu a být si ji vědom tak, aby řešení autority nebylo stěžejním tematem hovorů. Okamžitý účinek tělesných trestů umožňuje rodičům být přirození a laskaví bez ztráty autority.

F. Zrcek 26.9.2022 10:35

Každý rodič by si měl uvědomit, že výchova pohlavkem je především jeho selhání. A popřemýšlet, jak se tomu propříště vyhnout.

Ale na druhou stranu, někdy se tomu fakt vyhnout nedá. Zrovna tak jako jiný vývoj, ani výchova bez chyb neexistuje. Aspoň ne ta v pozemských podmínkách.

A napadá mě, jestli popíraný leč jasně pozorovaný sešup inteligence jisté části populace nejde na vrub nezvládnutelným fakanům, na které se v jejich mládí nesmělo šáhnout ani na ně zařvat.

Teď nám, jak se zdá, vyrostli. A posadili se na místa, odkud můžou prudit.

P. Diviš 26.9.2022 11:27

Taky mám ten dojem, dost často.

V. Kamba 27.9.2022 12:55

Dá se tomu vyhnout vždy bez výjimek. Jen to vyžaduje trénink a disciplínu na straně rodiče a osvojení jiných výchovných vzorců při řešení konfliktních situací. Sám mám 3 děti a pohlavek jsem ještě nedal, přestože se někdy musím ovládat. Jsem moc rád, že jsem se vždy ovládal, a děti mají jiný vzor řešení konfliktů, než působením bolesti.

J. Kotlaba 26.9.2022 9:10

Proč jenom děti? Proč se nehoruje třeba za bití opilých řidičů? Protože mají volební právo?

P. Diviš 26.9.2022 10:09

To dělají třeba v Singhapuru.

Chtělo by to v první řadě, trochu si rozsortýrovat to bití. Od pohlavku po devítiocasou kočku.

Možná by to omezilo takové "výkřiky do tmy", jako se zdařil vám.

L. David 26.9.2022 9:09

Bible, Přísloví 13:24:

Kdo šetří hůl, nenávidí svého syna, kdežto kdo jej miluje, trestá ho včas.