31.5.2024 | Svátek má Kamila


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 29.3.2024 10:26

TY JMENOVANÉ,

nastoupily až po sloučení Německa.

V. Mokrý 29.3.2024 10:25

:-)

!

F. Žůrek 29.3.2024 9:57

C. G. Jung si nechal napsat na svůj hrob například, že "druhý" člověk ... přišel z nebe... Ano. Univerzity on nestudoval, nic také nenapsal, ale ... jeho SLOVO mělo svůj skutek... Což ..... je podstata... Ježíše Krista...

Všechno ... ponechal na lidech... Ano. Všechno je v nás ...

J. S. 29.3.2024 9:54

1Jan 2,15 "Nemilujte svět ani to, co je ve světě. Miluje-li kdo svět, láska Otcova v něm není."

T. Vodvářka 29.3.2024 9:25

Jsou Velikonoce, Pesach a pro někoho jen svátky volna, jak koneckonců píšu. Na jejich konci zmrtvýchvstání a naděje.

A mou nadějí je to, že se některé věci mohou změnit. Třeba jedna z nich je ta, že přestaneš neustále psát tyhle zbytečné věci a to jen proto, že jsem prostě nějak nesplnil Tvá očekávání. To se v životě stává a netřeba z toho dělat tragédii. A normální je to prostě nadále míjet a dívat se jinam.

Proč tohle zcela výjimečně píšu.

Úplně stejný článěk (jen s minimální obměnou), jsem napsal v roce 2016. A pod ním jsi jej komentovala. A jak se možná přesvědčíš, úplně jinak, než dnes.

Zkus tedy přemýšlet, kde je zakopaný pes. U mne nebo u Tebe? Přeji Ti přes všechno, co bylo a jest, klid v duši a dobrou mysl.

https://vodvarka.blog.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A160325_500521_blogidnes

F. Svoboda 29.3.2024 9:21

Rv

L. Harvánek 29.3.2024 9:13

Nechat odemčený kostel znamená riziko, že nenávratně zmizí vše, co se dá jen trochu zpenežit. Ano, jsou kostely odemčené přes den, ale s dozorem. Jdenže zadarmo není ani ten dozor. Někde vypomáhá Úřad práce, který nezaměstnané dává k dispozici, aby tento dozor vykonávaly (z pytláka ale nebývá vždy dobrý hajný). Ale zřejmě na to mají nějaké limity, protože třeba pro naši farnost se nikoho nepodařilo získat. Duchovní správce mívá přiděleny dvě i více farností, výuku náboženství, svatební či pohřební obřady a k tomu spoustu papírování, protože jen málokterý kostel (či jeho mobiliář) není památkově chráněný. Bývá zřízena funkce kostelníka, který ale má přiděleno tolik úkolů, že nemůže nepřetržitě sedět uvnitř a hlídat. Také jsem to řadu let dělal a pro důchodce (s vlastním domem, zahradou a rodinou) není myslitelné tomu věnovat denně 15 hodin.

J. S. 29.3.2024 9:08

"Před 2 tisíci lety se na Zemi objevil jedinec, jehož životní příběh je dokonale zmapován."

Když je tak dokonale zmapován, proč je v evangeliích tolik rozporů? Zatčení Ježíše je ve čtyřech různých verzích. Jaká byla poslední slova Ježíšova na kříži? Kolik žen šlo k hrobu? Atd., atd.

Proč sv. Pavel nezná žádný evangelijní příběh, i když měl být časově nejblíže? Ty příběhy nebyly v té době ještě vymyšlené?

P. Pavel 29.3.2024 8:51

Tak nikde jsem nečetl jaký je rozdíl mezi těmi tzv. evropskými hodnotami o kterých kde kdo blábolí, oproti hodnotám americkým (myslím USA), australským, kanadským aj. Možná je to snaha se vyhnout pojmu křesťanské hodnoty, abychom náhodou někoho neurazili.

R. Kielbergerová 29.3.2024 8:49

Myslím, že jsi ukázkou toho, proč by ty náhodné otázky málokdo zodpověděl. Pominu tvé šturmování, kdy je v tvých textech (mimo údobí tvých tradičních svátečních nabádání) nějaké té tvé lásky k bližnímu asi jako života v mrtvole. Mám na mysli tvůj jazyk, kterým se věčně stylizuješ do proroka a žurnalisty času Bible. A přesně tahle přeučená a vznášející se a v jazyce patetická rétorika, necivilní až běda, je pro ix lidí odtažitá a už nic poslouchat nechtějí a nebudou. Dobrý učitel ty věci učí, dobrý duchovní si odpustí tenhle systém tíže a nevznáší se nad lidmi. Umí to moderně a fajn podat Czendlik, taky tvůj momentálně dezorientovaný Halík, co dokonce píše významy svátkú pro děti do učebnic a dělá to skvěle, a hlavně moderně. Nadto tihle hlavně chápou dobu a v souvislosti s výukou, kdy je konečně zeměpis důležitý a kdy je nad komunistickou výuku, kterou jsi prošel a je to znát...vnímají, že svèt nekončí Evropou. Že jsou věci přesahu. Tvoje hodnoty řeší v Argentině, Brazílii, v Americe a řeší je kupříkladu v Argentině, zemi papeže Františka v lecčems moderněji než v Evropě, kde je dinosaurů jak naseto. Patos a žvanění politiků a patetičtí blogeři jim v tom pomáhají. A s tou smrtí...jak někoho nezabije nikdo..když nechce??? Srovnej se. Někde máš smrt druhých jako berlu, kdy je to tragédie...a někde ji máš s jezuitskou vytáčkou nikoli v nepodobě islámským rétorům...jaksi na háku, jakože po smrti jsi kdesi v nebi obstarán. Doufám, že si tyto kecy o životé věčném v přípodobě k islámskému vysvětlování života věčného sam na sobě uvědomuješ. Ne... Smrt je hrozná. A život prostě skončil. Tak to je. A je normální se obětovávat, civilně tohle děláme denně...Ale je třeba si říct...mám rád i sebe samého. Napravovat nerovnováhu, kdy se lidem po staletí urputně nutí jen to první s těmi bližními svými. Jenže právě tuhle rovnováhu ti modernější chlapi ve věcech vyložit umějí...moderně, kdy vytahují z Bible věci tak, že to příjemně a bez špon čtenáře formuje... Jedinče náš...

M. Kocián 29.3.2024 8:35

Každý vidí ty hodnoty jinde. Fakt je, že shrnout je do pár hesel většinou nefunguje.

M. Kocián 29.3.2024 8:33

Kdo podle vás zamyká kostely u nás?

A. Bystrianská 29.3.2024 8:23

Nevím,jestli lze nezájem o náboženskou víru přičítat jen komunistům,v Polsku se to nepodařilo,na Slovensku méně než v Čechách.Spíše je to v nás.Už 34 let tu komunisté nevládnou a kostely jsou dále prázdné,no kromě vánoční mše a pod....Stále se reformuje školství, a stále se tam kořeny naší civilizace zvané západní nějak do osnov nedostaly.Přitom na západ od nás se znalost Bible pokládá za součást vzdělání. Taková , u nás nepředstavitelná perlička, v období maturit najdete v polském kostele hodně klečících maturantů,tedy odpoledne,mimo mši.Tam se kostely nezqmykají.

P. Sura 29.3.2024 8:22

K té předposlední větě - neřekl bych ani tak "pokud sami nechceme...", ale "pokud si o to sami nekoledujeme..."

F. Navrátil 29.3.2024 8:13

Moc se mí líbí, že pan Vodvářka začal svůj článek vtipem o "evropských hodnotách". Ještě by je mohl vyjmenovat. Např. byrokracie, sankce, dotace, cenzura, regulace, vlezdobruselismus, klimatický alarmismus, multikulturalismus a genderismus.

L. Žaloudek 29.3.2024 7:40

Je zvláštní, jak často člověk narazí na odsuzování hedonismu. Jasně, mít se dobře není všechno, ale musí tedy "dobrý" člověk prožít život v odříkání a obětování se pro druhé? Nešlo by to nějak propojit?

V. Němec 29.3.2024 6:15

A já jsem, už jako dítě, pochopil, že nejcennějším člověkem je ten, kdo naplňuje desatero (mimo prvních 3 bodů v překladu nahttps://www.vira.cz/otazky/desatero-bozich-prikazani.html). Žije tedy řádně a ctně, pilně pracuje, pomáhá druhým, pro záchranu blízkých se třeba v krajním případě ani neváhá obětovat, když to dává smysl.

A to vše, aniž věří v nějakou odměnu potom, čili to opium nebere, nebo taky jinak, v tom obchodu nejede.

Všechna monoteistická náboženství mají na rukou příliš mnoho krve a hnusu, navíc vycházejí z pýchy, a to z přesvědčení, že lidé, a to ještě jen ti jejich víry, jsou centrem pozornosti nějakého stvořitele a dirigenta světa.

V. Mokrý 29.3.2024 5:58

VELIKONOCE -

můžeme být hrdí na své předky, především však na ty moravské i další po ČR, kteří ubránili alespoň kousek pohanství pro Nás - Velikonoční pondělí/pomlázku = omlazování žen a dívek po tom, co si církev usurpovala pohanské svátky a slavnosti ve svůj prospěch !

Jinak jako ateista beru na vědomí, dá se říci že ctím ty křesťanské svátky, pokud to církev zvláště katolická, nepřehání.

A oboje jmenované, si musí Evropa jako taková, stojící na základech pohanských/řeckých/římských i judaistických, uchovat i ubránit před islámem - to především !

P. Hatina 29.3.2024 4:56

No a teď co je horší. Protože připomeňme, že komunistům se ani toho Ježíška úplně vymýtit nepodařilo - že právě že Vánoce si Češi uhájili (i když pamětníci vědí že aj o to se komunisti v padesátkách trapně pokoušeli).

Jenomže, kéž by alespoň ta polistopadová svoboda vedla k tomu že se celonárodně vrátí ta tradice sounáležitosti s křesťanstvím a jeho pohledem na tento svět, i s obecnou znalostí Bible /doslova jako x-tá křestanská gramotnost/). Potom by jistě ani studenti netápali v tom, kdo byl onen pán s přízviskem Iškariotský. (Je fakt, že dát jim jako nápovědu, že to byl právě ten, kdož prodal svého Spasitele za třicet stříbrných, určitě by si vzpomněli spíš).

Jenomže - ta nová, nová doba, nutí dnešní školní mládež aby byla učena o všech hlavních náboženstvích. aby o nich mohli diskutovat?? (nebo co), a pak tedy není divu, když jim nějaký ten "otský, neb bin.." vypadne z hlavy. No nic, v maturitním testu bod dolů, ale jinak už to snad nikdy v životě potřebovat nebudou..