25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

ÚVAHA: Žijeme v časoprostoru

Pokud se časová souřadnice vynásobí rychlostí světla, aby měla také rozměr délky, dá se říci, že padáme v čase rychlostí světla. Einstein ale zjistil, že čas je s prostorem provázán do jednoho celku, který se může měnit a zakřivovat. A to jak prostor, tak i čas.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hruška 30.7.2023 14:14

Hlubučku, Hlubučku, píšete, že žádný foton nemůže zpomalit,! Ptám se: Jakou rychlostí se pohybují Vaše fotony např. ve skle,? nebo to nejsou fotony,? ale fantomy,? tak co to jsou fotony, ujasněte nám zvědavců co to vlastně je světlo co v temnostech svítí, ale tma ho nepohltila. Amen.

J. Hruška 30.7.2023 14:32

To v diamantu se světlo šíří jen třetinovou rychlostí, to i v drátech se elektřina šíří rychleji. Nějaký zmatek, že? Ta kvanta, ach jo.

J. Hruška 30.7.2023 13:50

Pane Hlubučku. Vaše spekulace o rovině v kouli jsou poněkud zmatečné. To neva.

S tou rylostí světla je to naopak. Relativní rychlost je fakt a z něj odvozujeme kauzální nedosažitelnou nutnost nikoli protože.

Hawkingovy spekulace pokládají čas do komplexní roviny z reálnou a imaginární osou se spekulativní šipkou tam i zpět, prý podle svobodné volby.

P. Princ 30.7.2023 15:13

Čouhá z Vás antropický princip.

J. Hruška 30.7.2023 21:08

Aha, já vím.! Zdravím P. Jóžín.

V. Čermák 29.7.2023 17:08

Autor kopíruje setrvačné tvrzení vědců, že My můžeme extrapolovat jen malý kousek do budoucnosti. To jim ovšem nebrání interpolovat 13,8 miliard let do minulosti až k Velkému třesku, spíše Velkému Nesmyslu. Stephen Hawking je mrtev, je potřeba přestat přešlapovat v jeho stopách. Souhlasím s panem Kociánem níže, že k současným 4 rozměrům by se měl rozhodně přidat 5-tý, Energie. Každý bod ve vesmíru má svoji energetickou hodnotu, číslo, stejně důležité jak to časové, neboť se stará o to, aby se ve vesmíru stále všechno hýbalo. Entropie, kterou p. Kocián zmiňuje je pak transformační funkce platící v cyklech, která přivede opakující se cyklus postupným zhoršováním k chaosu , kolapsu a následně novému, kvalitnějšímu řádu. Někteří myslitelé, Ilja Prigogin, či Hegel-Marx to naznačují. Lépe je ta nevyhnutelná Budoucnost popsána v Bibli, ve Starém i Novém zákoně...

Pokud by se přidala jako 6-tý rozměr i Entropie, mohla by asi udávat okamžitou polohu v cyklu Akce-Reakce, nebo pro nás věřící v megaCyklu Bůh- Duch svatý...

M. Ilsner 30.7.2023 10:17

slušná slátanina

V. Čermák 30.7.2023 19:16

K věci ovšem nic, stejně jako Hruška...;-D

J. Hruška 30.7.2023 11:00

Entropie nemá rozměr, je to termodynamická bezrozměrná veličina zcela svévolně naroubovaná na matematickou statistiku (pravděpodobnost).

Energie také nemá rozměr. Víte jak souvisí "schopnost konat práci" E=mc2 s rozměrností časoprostoru? Právě jen tou ekvivalencí s hmotností. (též potenciální energie gravitace).

Rozměr (směr) uděluje hmotnosti impulz síly Ft= mv slovy: Dočasnému "t" působení síly "F"(i gravitační) je ekvivalentní relativní rychlosti "v" udělené hmotnosti "m". Impulz síly se rovná hybnosti.

V tom je zakopáno kouzlo relativistického pojetí prostoro-času, že -- "Gravitace je ekvivalentní prostoru", to je tomu rozložení energie a hybnosti. Musím zdůraznit: Nikoli rozložení v prostoru, ale ono -- ""rozložení energie a hybnosti určuje gravitaci tedy prostor"". ---- Těžké na představivost,? uvědomit si, že prostor je gravitace, gravitace je prostoro-čas. Ahoj, Čermáku.

V. Čermák 30.7.2023 19:15

K tomu, co jsem napsal ovšem Nic.

Ahoj Hruško...

J. Brei 29.7.2023 10:54

Pan Hlubuček ve své úvaze operuje s pojmem „přítomnost“, aniž by ale vysvětlil, co ta „přítomnost“ podle něj vlastně je. Asi každý zná ze své zkušenosti, že někdy se čas vleče a jindy uteče, ani nevíme jak. Jakou délku má tedy „přítomnost“? Čím je případně „přítomnost“ vymezena a ohraničena? Není ta naše „přítomnost“ jen konstruktem našeho mozku, který si časoprostorové kontinuum „rozsekal“ na malé „obrázky“, aby je jeden po druhém mohl postupně prožívat? A nebylo by naše časoprostorové kontinuum z pohledu zvenčí jen jedním „zamrzlým“ obrazem?

J. Hruška 29.7.2023 12:12

Hlubučkovi lze důvěřovat jen v pár věcech. Jinak bych upozornil ještě na pojem "věčnost".

"Věčně nastává okamžik, (přítomnost) kdy se potkává minulost s budoucností."

J. Hruška 29.7.2023 10:49

"Zřejmě rozum a inteligence jsou také součástí a vlastností vesmíru." A jsou velmi, velmi relativní.!

F. Navrátil 29.7.2023 9:21

Jiní odborníci se zase domnívají, že žijeme ve vakuu a Velký třesk nás teprve čeká.

J. Hruška 29.7.2023 8:48

Páne jo, to je počtenčko.! Vy si asi myslíte, pane Hlubučku, že máte pravdu, že. Jenže Váš článek je snůška spekulativních smyšlenek vedených slůvkem "kdyby". (Vaše) "logika je posledním útočištěm postižených nedostatkem představivosti" --- (končící třešňovým sadem) a ("entitami"). Hezký den, Jóžín.

M. Kocián 29.7.2023 8:33

Nevím, jestli tu se čtyřmi rozměry vystačíte. Možná kdyby se do matice přidala energie a třeba i entropie...

J. Hruška 29.7.2023 10:00

Přeji hezký den před otravnou přednáškou.

Zakřivení, křivost, časo-prostoru, je převrácenou hodnotou poloměru R křivosti (matematicky 1/R) a je dána rozložením, umístěním, energie a hybnosti. Nikoli rozložením v něm (ton časoprostoru), ale tím rozložením je dán sám (ten časoprostor). (Těžké na představivost?) Eukleidovská "přímka" která se protíná s druhou rovnoběžkou v nekonečnu je právě jen eukleidovská představa. (Součet úhlů v trojúhelníku je 180°). Musíme si zvyknout na to, že "přímka" je reprezentována dráhou světelného paprsku (např. laserového) a může se tedy protínat s jinou "rovnoběžkou" v "konečnu". V časoprostoru Země je rozmístění energie (E=mc2) a hybnosti (P=mv) takové, že nelze rozeznat nějaké zakřivení vzhledem k Euklidově představě, nehledě na to, že se měřidla zakřivují s prostorem. V časoprostoru Slunce je tomu jinak. Je od nás kauzálně oddělen vzdáleností (150 000 000 km) a 8 minutami času nutnému k na Zemi zaznamenání jakéhokoli jevu v sluncem definovaném časoprostoru. Soustředění energie a hybnosti ve Slunci pozorujeme našimi dalekohledy kauzálně oddělenými jako ohyb světelného paprsku ze vzdálených hvězd kolem povrchu Slunce (odchylka od eukleidovské přímky o malý úhel). V blízkosti Slunce by se naše úhloměry zakřivily s prostorem a nic nenaměříme. To ta kauzalita, prostoročasová souvislost.! Pokud rozkouskujeme světelný paprsek na částečky zvané fotony s hmotností m=E/c2 budou kolem Slunce proudit (směřovat) po hyperbolické dráze jejíž asymptoty budou svírat jistý malý úhel spočítatelný podle známých Newtonových rovnic o gravitaci. Součet tohoto úhlu s úhlem zakřivení se dá na Zemi změřit (reálně byl mnohokrát změřen a považován za důkaz Einsteinovy teorie relativity). Už jsem asi otravný, tak nazdar v budoucnosti, ahoj.

V. Čermák 29.7.2023 19:15

Nechci se v tom celém vrtat, možná jindy. Snad jen že Součet úhlů v trojúhelníku je 180°? Ale jenom v Rovině, která ani přirozeně neexistuje. Stejně jako Přímka a přímočarost, Koule, či rovnoměrnost. Přirozené je všechno, co není modelově dokonalé, tedy plochy a křivky, hlavně vše kvantované . A pozor na Matematiku, kompaktní, přímou a rovnou....

J. Hruška 30.7.2023 10:14

Jindy,? Čermáku, na svatého Dyndy. Mluvíme o Eukleidovské geometrii ve srovnání s Riemanovou, Einsteinovou obecnou teorií relativity, že. Celé to zvrtat. Ahoj.

V. Čermák 30.7.2023 19:17

K věci Nic, v šišce Hic.

Ahoj Hruško...;-D

J. Hruška 30.7.2023 21:05

No nazdar.! Máte problém se čtením "k věci".? O mrtvých jen v dobrém a tak Hawkinga nechám na pospas jiným. Vyjádřil jsem se jak k energii tak k entropii a navíc k hybnosti a gravitaci, pes je mi svědkem Čermáku V. A dobrou noc v obětí gravitace, Jóžín z Bažín kde je Hic, jinak Nic.

V. Čermák 30.7.2023 22:46

No splácal jste páté přes deváté, ale k mojí myšlence Nic. Jen Machrování svědku Hruško. Takže opakuji. K věci Nic v šišce Hic...;-D