2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ÚVAHA: Řešení porodnosti

Rození dětí v přelidněném světě by mělo být jednou z hlavních příčin, proč by státy světa měly uvažovat o jeho regulaci. Momentálně je rodičovství zcela chaotické a děti má, kdo chce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 7.12.2019 23:51

Jo ono je potřeba vychovávat plátce, jo? ;-D Chovné stádo na socialistickém dvoře...

L. Novák 7.12.2019 23:49

Stát se nemá co rozhodovat, čím chce být...:-P

L. Novák 7.12.2019 23:46

Stát se do porodnosti nemá co montovat. Že socialisté chtějí podpořit množení stáda, aby na ně měl kdo dělat, je pro ně přirozené. Jsou i tací aktivisté, kteří by chtěli bezdětné trestat vysokými daněmi (viz komunistický totalitní režim a jeho daňové sazby). Každý růst v živé přírodě má své meze a směřuje k rovnováze. Poradí si i s lidmi. ;-)

R. Dubravský 7.12.2019 20:14

Mně to připadá zbytečně komplikované. Stačilo by přispívat na děti slevou na dani ze mzdy.

Z. Rychlý 7.12.2019 18:26

Určitě máte pravdu pro jistou množinu schopných lidí. Ale existuje mnohem větší skupina lidí, která by bez současného důchodu téměř neobešla. A bude ta skupina růst, kdežto příspěvek z důchodového fondu bude směšnější a směšnější. Tahle velká skupina nemusí být zrovna cikáni, jsou to i slušní lidé, kteří děti chtějí mít i za cenu uskrovnění se. Jejich děti mohou být docela úspěšné a rodičům by rádi důchod přilepšili. Není to tak černobílé jak to vidíte.

A. Hrbek 7.12.2019 18:22

Díky za věcný příspěvek. Ano mohlo by to být určité přerozdělování, ale to je dodnes i když v jiné formě. Lid se dělí na ty, kteří dostávají dotace a dávky a ty, kteří to těm prvním financují.

Ale stát by se měl konečně rozhodnout, zda chce být státem Čechů nebo státem Slováků, Ukrajinců, Vietnamců, Rusů, Poláků a Romů (ze všech států), kam vesele spěje. A nejnověji Mongolců, Moldavanů, Makedonců, Kazahtanců, Bělorusů, Rumunů, Bulharů, atd.

S pozdravem

J. Jurax 7.12.2019 17:26

No jo, už bod 1 by dnes byl dyzgrymynace ...

A to další - masová výstavba, když dnes je kolem staveb neskutečná byrokracie. A pozemky tehdy byly státní a levné, kdežto dnes nikoliv. A stavěly se byty nájemní - vyjma rodinných domků - kdežto dnes developeři celkem pochopitelně staví byty do osobního vlastnictví, neboť jde o kšeft a prodej dává rychlou návratnost kapitálu, kdežto nájem - ani vysoký - ne. A zátěž se přenáší skrze hypotéky na vlastníky; on málokdo má tři až deset melounů podle lokality na 3+1 v novostavbě. Bytová výstavba byla státem masivně dotovaná a nájmy najmě v bytech tzv. státních byly směšné nízké i vzhledem k tehdejším příjmům, což se projevovalo nedostatkem prostředků na údržbu; u družstevních to už bylo s výší platby anuity horší. A bytů bylo přesto málo.

Dnes je holt jiná doba a podmínky. Stát se to snaží hodit na obce, aby stavěly obecní byty. Jenže ať tak či onak, kde na to vzít peníze, když už si odmyslíme složitou legislativu stavění prodražující a znesnadňující.

A půjčky - dnes je lze mít na komerčním základě. Ovšem úrok i podminky jsou jinde než o těch tehdejších novomanželských, státem dotovaných. Ono taky vzhledem k tehdejší pracovní povinnosti byly půjčky méně rizikové.

Nicméně něco jako to, co píšete, by mohlo být řešením. Ovšem musela by být politická vůle a musely by se na to najít prostředky; a obávám se, že obojí chybí. A znamenalo by to ale taky masivní přerozdělování. A dělení lidu na ty, kdož bydlí levně a dotovaně ve státním či obecním a na ty ostatní, co bydlí za svoje a jenom to těm prvním dotují.

Ś. Svobodová 7.12.2019 17:21

To je fakt klišé. Jasně že nějaké procento žen dokáže rodit pro peníze. V některých kulturách je prostě normální mít hodně dětí. Měli je vždycky, i když žádné přídavky neexistovaly.

Ś. Svobodová 7.12.2019 17:13

Myšlenka regulovat ( zakazovat, přikazovat) rození dětí je cupování hodná. Autor popisuje "celosvětový problém" aby se dostal poměrně slabým oslím můstkem k tomu co ho žere. Množení nevzdělaných (dosadím Romů). A řešení: přídavky na děti v Česku jen pro pracující a státní práce pro nevyučené. A tím jako vzroste inteligence????

J. Jurax 7.12.2019 16:55

Inu, předmanželská smlouva může - ne vždy - pomoci ...

L. Dočekal 7.12.2019 16:48

Ovšem u těch jmenovaných děti jsou ty pořizovány za účelem získání těchto dávek.A nevěřte,že ty děti z nich něco mají,jen to nejnutnější.Cigára,chlast a automaty,to je většinou konečná destinace těchto peněz.Ono je to ve výplatní den vidět ve všech hospodách.

P. Adámek 7.12.2019 16:31

Já vidím problém v tom, že v některých krajích příslušníci určité skupiny obyvatelstva (vymysleme si pro ně název, říkejme jim třebas "Romové") opravdu práci najít nemůžou a bez příspěvků by ty děti zašly hlady, což je docela drsné.

J. Brunner 7.12.2019 16:28

R^

A. Hrbek 7.12.2019 15:58

Vážený pane Moci,

v sedmdesátých letech, tedy v době kdy jste tady nežila tudíž si to nepamatujete, sáhl tehdejší režim k výrazným prorodiným a pro natálním opatřením, a to především zákonným opatřením č. 14/1973 Sb.

1. Byly výrazně zvýšeny přídavky na děti. Dostávali je ti, kdož pracují a tehdy byla pracovní povinnost.

2. Byla zahájena masivní výstavba "králíkáren" a "startovacích bytů" a byty byly přednostně přidělovány rodinám s dětmi. Zároveň byly zvýhodněny podmínky pro koupi nebo výstavbu nového bytu

3. Po dovršení jednoho roku dostalo první dítě 2000 Kč a každé další 4000 Kč., a to i osamělým rodičům.

4. Byly výrazně zvýšeny (max. na 30.000 Kč) novomanželské půjčky na pořízení bydlení (úrok 1%) a bytového zařízení (úrok 2,5%). Doba splatnosti 10 let a s narozením každého dítěte se prodlužovala o jeden rok.

5. Počet novomanželských půjček se ustálil na cca 30 tis. ročně.

Tato, nyní příliš nezdůrazňovaná opatření měla za následek, že se počet sňatků zvýšil z cca 60 tis. ročně na cca 100 tis. ročně a že se počet narozených dětí zvýšil z cca 90 tis. ročně na cca 190 tis. ročně.

Podařilo se na určitou dobu zvednout i úhrnnou plodnost z 1,9 až na 2,43 a snížit míru umělé potratovosti z 30 na 23.

Ou sont les neiges d ́atant?

J. Jurax 7.12.2019 15:56

To máte těžký.

V současnu ne každý má na to, aby poskytl náležité zaopatření, vychování a vzdělání více dětem. Řekněme třem čtyřem a více. Dítě je koníček náročný na čas i peníze.

Takže inteligentní a odpovědný člověk zváží své možnosti a plánuje. Nezodpovědný a/nebo neinteligentní se množí podle chuti - stát se postará za peníze jiných - nebo se naopak nemnoží vůbec, ovšem důchod z průběžného systému samozřejmě požaduje, ač žádného plátce do něj nevychoval.

J. Kanioková 7.12.2019 15:39

Souhlas R^

J. Schwarz 7.12.2019 15:38

A je až tak nutné aby úspěšní lidé měli děti? Podle mne je důležitější, aby všechny talentované děti měly možnost se rozvíjet, bez ohledu na případné úspěchy či neúspěchy svých rodičů. Pokud je tomu tak že úspěšní lidé se věnují zvyšování lesku svých "úspěchů", nezbývá nám než spolehnout se na schopnosti dětí těch méně "úspěšných". A pokud jde o ty úspěšné, pak tam dělá západ obrovskou chybu tím, jakou legislativu uplatňuje v případě rozchodů. Ta je nastavená z dob, kdy byly 1)rozvody vzácné, 2) ženy bývaly v domácnosti a plně závislé na příjmu a majetku manžela. Dnes si úspěšná žena /manažerka, podnikatelka, zpěvačka, sportovkyně či celebrita / nemajetného manžela nepořídí. A pokud najde "úspěšného" protějška, moc dětí mít nebudou už kvůli nedostatku času. Ale úspěšní chlapi by klidně měli i vícero dětí s milými, hezkými a klidně nemajetnými ženami - pokud by jim nehrozilo že je manželka-zlatokopka kvůli nějaké ptákovině opustí a za pomoci právníků obere. Howgh.

J. Kanioková 7.12.2019 15:37

R^R^R^

J. Schwarz 7.12.2019 13:11

Tady bude problém v něčem jiném než v tom že romští doktoři a inženýři mají málo dětí...

;-D

M. Konupčík 7.12.2019 10:16

A co snížit daně a nemít žádné dotace? Pak by se diskuse nesvrhavaly v urazenost vyjmenovaných skupin. Jenže to v tomhle korporátním fašismu neprojde. Lidé už jsou tak vyfukování, že samotná myšlenka abs nce "sociálního" státu je děsí.

J. Pokoutný 7.12.2019 9:40

A proto máme tolik romských doktorů, inženýrů etc. Brilantní úvaha!

J. Schwarz 7.12.2019 8:52

Mám zato, že inteligence se zase až tolik nedědí. Pokud byste lidi rozdělila na dejme tomu lidi s IQ nad 110 a na ostatní a obě skupiny by se množily jen ve svém rámci, po pár generacích by v obou skupinách bylo rozdělení inteligence zase podle gaussovy křivky. Rozdíly vznikají spíš výchovou než dědičností. Vzdělaní rodiče více dbají na vzdělání potomků a navíc na to mají víc prostředků. Jenže takoví potomci vyrůstají v komfortu a pohodlí, obklopeni "podněty" a tak nejspíš sami nebudou mít moc vlastních potomků kteří by je brzdili v rozletu. Bez závazků je život jednodušší, je snazší plnit si okamžitá přání.

J. Schwarz 7.12.2019 8:44

Řešením je méně feminismu a více machismu a hlavně změna zákonů v případě rozvodu. Inteligentní a dobře vydělávající muž si vezme prostší ženu, která mu porodí víc potomků a bude se o ně starat. Inteligentní ženy dávající přednost kariéře si můžou na sex vždycky někoho ochotného najít. Hlavně je ale třeba změny zákonů tak, aby nepreferovaly ženy. Dnes to na "vyspělém západě" vypadá tak, že si hezká ženská co nemá nic vezme úspěšného chlapa, pak se s ním rozvede / třeba proto, že tráví hodně času v práci - jako by to netušila už před svatbou / a pomocí právníků a soudů ho obere. Pokud by si v řípadě rozvodu každý nechal to co do manželství přinesl vypadalo by to s rozvody i porodností jinak.

P. Pepax 7.12.2019 8:22

Takže vzdělaní a chytří mají méně, nebo žádné dítě. A ti co mají více děti jsou hloupí... asi proto že chápou hlavní důvod pobytu člověka na této zemi.

V. Mokrý 7.12.2019 7:49

Poslední 2odstavce mají hodně do sebe, k úvaze,

Asi by to též chtělo připomínat současným generacím (rozmazleným, zpohodlnělým ) připomínat, co všechno zvládali jejich předkové, babičkami a dědečky počínaje.

P. Boublíková 7.12.2019 6:35

Zase: úspěšní lidé se dokážou zajistit na stáří nezávisle na důchodovém systému, natož aby je zajímalo pár šušnů navíc podle počtu dětí.

Je prostě třeba vzít na vědomí, že úspěšným se nemůže ekonomicky vyplatit mít děti! Vždyť na to přišli i v tom Honkongu. A hledat pro ně jinou než ekonomickou motivaci. Jakou, naprosto netuším. [>-]

Z. Rychlý 7.12.2019 6:20

Řešení je jednoduché. Legislativně zajistit, aby v průběžném důchodovém systému mohly děti přispívat k důchodům rodičů ze svých příjmů - a příspěvek odepsat z daňového základu. Čím více pracujících dětí, tím vyšší důchod. Takhle svoje příspěvky dáváme do společné husitské kádě - anonymní přispěvatelé přispívají anonymním důchodcům.

Asijské důchodové systémy jsou většinou založeny na péči dětí o rodiče - a jak jim porodnost kvete!

P. Boublíková 7.12.2019 5:38

Vážený autore, v předposledním odstavci jste popsal návrh, jak řešit situaci méně vzdělaných (méně chytrých) - navázat sociální dávky související s rodičovstvím na práci. Přičemž sám píšete, že tato skupina lidí má více dětí jaksi sama od sebe. Popsaný postup by možná, vzato do důsledků, vedl k tomu, že méně vzdělaní by měli méně dětí.

Jak ale přimět vzdělané (chytré), aby měli více dětí? O to tu přece jde. Vzdělaní nemají obvykle problém sehnat práci. Sociální dávky je tolik nezajímají - ztráty z výpadku příjmů v souvislosti s rodičovstvím jim sociální dávky nenahradí.

Jak přimět vzdělané ženy, aby pokud možno do třiceti let měly první dítě, tak aby případně do pětatřiceti mohly mít další děti? Je tolik (většinou vzdělaných a úspěšných) žen, které zjišťují před čtyřicítkou, že je nejvyšší čas pořídit si prvního (a posledního) potomka, přičemž se stává, že nakonec zůstanou bezdětné.

Dovolit studium vysoké školy pouze otcům a matkám? :-) [>-]