30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Proč jsme stále unesený Západ

V roce 1983 zveřejnil Milan Kundera žijící ve Francii esej s názvem Únos Západu aneb Tragédie střední Evropy, který otiskly všechny přední deníky v naší civilizaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 12.11.2021 20:19

R^

F. Navrátil 12.11.2021 8:41

Evropa je rozdělena na část, která dobrovolně žije v bludech a část, která používá zdravého rozumu. V té první je i Hvížďalův svět.

L. Šimon 12.11.2021 8:39

Každý má právo na vlastní názor (a to i novinář), nicméně kolik máme novinářů a politiků, kteří úspěšně alespoň po dobu 5 let zaměstnávali alespoň 10 zaměstnanců. Platili bez zpoždění jejich mzdy a odvody ? ( a to se nechci zastávat pana Babiše) Ono se to bez těchto zkušeností dobře kecá jak je to zelené šílenství přínosné. Ale nejdřív na to pane Hvížďalo musí někdo odvést daně. Z natisknutých peněz může akorát hovnivál uválek kuličku. Tím, že novinář vydá článek ničím nepřispěje, nevytvoří hodnotu, jen vyjádří svůj názor. ( a ani v tom mu nikdy nebudu bránit). A nakonec. Otázka premiéra jestli na to máme (bez těch nově vytištěných peněz) je naprosto správná.

P. Dvořák 12.11.2021 8:17

Že máme svobodu slova, lze poznat i z toho, že vychází články, jako je tento.

Obávám se však, že se blíží doba, kdy budou vycházet jenom články, jako je tento.

Vlastně bych měl jásat, protože to už Evropa nebude produkovat ani těch svých zhruba devět procent emisí skleníkových plynů a také budeme znát odpovědi na otázku, kolik transformace stála.

Někdo prý dokonce ani nespáchá sebevraždu.

K. A. 12.11.2021 8:40

:-)R^

V. Petr 12.11.2021 7:23

Ideology bych poslal kopat Bělobaltkanál! Aby byl od nich komečně POKOJ!

D. Zítko 12.11.2021 7:11

Věřit můžeme i v placatost země, ale rozumné to není...

J. Elias 12.11.2021 6:54

Víra ve "vědecký světový názor" je vlastní jak současným bojovníkům s klimatem, tak bývalým bojovníkům s větrem a deštěm. Koneckonců pan Hvížďala ví o čem píše, protože studoval západní "racionální" Marxismus v Moskvě a byl jím zjevně unesen.

K. A. 12.11.2021 6:45

U intelektuálů je nejvíc fascinující schopnost obelhávat všechny včetně sebe. Hvížďala na to jde od lesa. Přes metafyziku shodí Babiše. K filozofickému exkurzu Hvížďalovu:

1) Představa, že realita je za slovy, není výlučným znakem západního myšlení. Nevím, kde to sebral, ale tohle je ve všech kulturách.

2) Představa, že je nějaká realita za slovy, je z hlediska dnešního západního mainstreamu kacířství. Politická korektnost vychází z postmoderny, pro niž není reality mimo jazyk.

Nijak zvlášť to nesouvisí s tím, co říká britská královna a Babiš.

J. Krásenský 12.11.2021 3:00

Dědictvím anticky jsou - mimo jiné - racionalizmus a svoboda. Racionalizmus je v rozporu s ideologiemi, neboť racionalizmus stojí a padá se svobodou hledání odpovědí, zatímco ideologie má odpovědi stanovené dříve, než jsou otázky vůbec položené. Jestliže se premiér konstatuje, že "bez odpovědi na otázku, kolik bude transformace stát, jde o sebevraždu", jedná zcela v duchu racionality. Otázka jestli na to máme, je legitimní i racionální. Vyjadřuje odpovědnost za deset milionů občanů jejichž je premiérem. Další racionální otázkou je, jak klimatu pomůže naše omezování fosilních zdrojů, zatímco v rozvojovém světě se v současnosti staví na tisíc nových uhelných elektráren? Jde tedy vůbec o klima?

Ještě dlouho po pádu tábora míru a socializmu, jsme se smáli vtipům na totalitu, například: "Co je to socializmus? Socializmus je vítězství ideologie nad zdravým rozumem." Hvížďalovo motání transcendence a metafyziky do "záchrany klimatu" neodpovídá původnímu významu těchto pojmů. Transcendence i metafyzika byly plodem racionality, zatímco Hvížďala použil oba pojmy jako omluvu iracionality. Naprosto stejně mohl ideolog marx-leninismu obhajovat iracionalitu a zločiny komunizmu tím, co je za tím - "budování spravedlivé společnosti".

Proč jsme stále unesený Západ? Protože sám Západ je unesený a my - jak nás ubezpečují naši demokratičtí vůdcové - my jsme Západ, patříme na Západ, patříme Západu. Jak je možné, že Západ podlehl ideologii? To nevím. Možná má v sobě zakódované tendence k iracionalitě, možná je to útěk před realitou i složitostí světa, možná je to dědictví romantizmu, vítězství emocí nad "chladným rozumem". Či snad představa, že dokážeme řídit svět podle našich přání. Obyvatelé Východu zažili na vlastní kůži krach (ne)jedné ideologie. Proto ten důraz na svobodu klást otázky a svobodně na ně odpovídat.

O. Vašíček 12.11.2021 9:19

Proč se chováme racionálněji než Západ? Protože jsme byli 40 let školeni poznat ideologii a naučili jsme se rozeznávat nejmenší nuance totalitismu a idologismu. Naučili jsme se jim bránit. Bezpečně poznáme cestu do pekla.

Nejvíc nás nyní udivuje, že ten Západ to nevidí! Že s hlavou vztyčenou a písní na rtech v zástupech míří do zádele. A nechápe, že se těm světlím zítřkům bráníme a kritizujeme tyto absolutní pravdy. Vždyť to myslí se všemi dobře a spravedlivě.

J. Brunner 12.11.2021 2:10

No, intelektuál a dost vedle.