18.10.2021 | Svátek má Lukáš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Proč byl sametový a nekrvavý?

Uplynulo 25 let od převratných událostí v celém komunistickém bloku. Výroční oslavy nebývají nejvhodnější dobou pro střízlivé soudy: množství vzpomínek a názorů, různé úhly pohledu i nevyzrálá, emocí ovlivněná, hodnocení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 10.12.2014 0:20

Zcela souhlasím s panem Mračekem

V druhé polovině osmdesátých let se západní tajné služby přely o to, jestli SSSR bude pouze pokračovat ve své dosavadní politice, nebo zda bude akcelerovat jeho útok na (třetí) svět. Pád RVHP (a už vůbec ne změnu bolševického režimu) neočekával (téměř) nikdo. To byla zcela jednoznačně zásluha Gorbačova!

Jediná organizace, která skutečně znala skutečný stav (že centrální plánování je neodstranitelně neefektivní stejně jako už dávno přežitý koloniální systém RVHP) byla KGB, která po té, co se její dlouholetý šéf Andropov stal generálním tajemníkem vytvořila tým reformátorů (Gorbačov...) a na nižších postech vyměnila tisíce bolševiků starého ražení.

Gorbačov věděl, že "perestrojka" bude mít mocné nepřátele, proto se pojistil "glasností", díky níž "zápas" probíhal před veřejností, která s ním tehdy sympatizovala. Pak se zaměřil na destrukci nereformovatelné RVHP. Vyhlásil bezprecedentní zásadu nezasahování (neintervence) do záležitostí států RVHP, dal najevo sympatie reformistům (v komunistických stranách) a veškerou energii pak věnoval tomu, aby nikde nedošlo k násilnému konfliktu ani mezi stranickými frakcemi ani stranami a veřejností (to by byl konec jeho i jeho "perestrojky"). Mocná "ruka" KGB vypínala motory už nastartovaných tanků... Doma svou "neutralitu" odůvodňoval tím, že v RVHP očekává, vítězství reformních komunistů (jako u nás v r. 1968). Určitě ale věděl, že mnohokrát potlačená např. Polská a Maďarská národní hrdost může vytlačit jejich země z moci zprofanovaných komunistických stran a nekladl žádný odpor postupu polské solidarity k moci, přemluvil "zkostnatělého" Kadára, aby odstoupil a nakonec souhlasil i se sloučením Německa(!!!) (Bakerův ni Kohlův slib neposunutí NATO ani o píď na východ si nenechal potvrdit písemně)!

Předpokládal, že příkladem demokratických reforem RVHP se změní i SSSR. Jeho cílem byl "Evropský dům" spolupracujících národů, který načrtl už v 1985 s Mitterrandem (který ho dlouho prosazoval)

B. Rybák 10.12.2014 0:33

Re: Zcela souhlasím s panem Mračekem

Pan Jakeš má pravdu, když o něm říká, že zradil "socialismus". Pokud byl v něčem příliš velký idealista, tak to byl jeho názor na západ, který v té době už na velké idee nedbal a neodolal pokušení Gorbačevovu "naivitu" mocensky proti SSSR (Rusku) zneužít!

Kdo by se o tom chtěl dovědět o tom, jak všechno bylo "jinak", tomu doporučuji k prostudování vynikající text, který na NP vložila paní Kanioková.

http://www.usd.cas.cz/archiv_SD/sd_1_2_2011.pdf