28.2.2020 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kořeny konce naší civilizace

Na naší planetě už byla řada zajímavých civilizací jako třeba sumerská, egyptská, čínská, mongolská, mayská či římská. Všechny skončily v propadlišti dějin a zaměstnávají dnes už jen historiky. Jako by byla civilizace živým organismem a měla svou mladost, dospělost, stáří a zánik.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 17.12. 2019 0:07, přehled diskusí

J. Schwarz 16.12.2019 13:14

Příčinu úpadku vidím v tom, že v demokracii si lze odhlasovávat stále větší a větší "státní péči". Ten, kdo chce stát na vlastních nohou pak musí stejně platit do společné kasy a pokud "nečerpá", vypadá jako pitomec. Celé civilizační nastavení zvýhodňuje honbu za zážitky a zábavu. Proč se starat, když ti, co se nestarají mají taky "nárok", protože lidská práva...Ona ani ta pracovitost nevznikla jen tak. Když po generace flink špatně dopadal, vytvořil se pocit "dobře udělané práce" - takový člověk by se prostě necítil dobře, kdyby práci odflákl. Ale když budou poměry takové že se flinkům a tlučhubům povede líp nebo minimálně stejně jako poctivým pracovníkům, špatný pocit z odfláknuté práce se vytratí a bude nahrazen příjemným pocitem z toho jak dotyčný na věc "vyzrál". Takže příčinou našeho sešupu je dobré bydlo a preference tlučhubů před pracanty. Skvělé království powerpointových prezentací a excelových tabulek vítězí nad fortelem a umem.

J. Jurax 16.12.2019 14:25

Prostě posun od toho práci dobře udělat, protože jinak chcípnu hlady, k tomu práci nějak ošolíchat, případně se jí úplně vyhnout nebo se "živit" něčím naprosto neužitečným typu gender studií nebo poradenstvím při rozdílení dotací, protože ti ostatní, ti výše jmenovaní poctiví, mne budou (nedobrovolně sice a pod nátlakem, protože sociální stát) živit.