6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kontakt s mimozemšťany

I když je kontakt s mimozemskou civilizací nepravděpodobný, měli bychom přemýšlet o tom, co by pro nás znamenal. Původní sci-fi literatura byla vesměs optimistická a slibovala si od setkání velký technický i společenský pokrok. Vznikl i program hledání takových civilizací pomocí sledování jejich signálů, SETI.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Krbálek 25.5.2014 17:50

mimozemšťani tu už dávno jsou

vědci koukají do kosmu a vyhlížejí návštěvníky a přitom si nevšimli, že ti tu už dávno jsou a žijí s námi. Ten omyl pramení z nedostatku informací o podstatě vesmíru, naši vědci stále ještě neobjevili ty nejdůležitější věci o světě kolem nás, pořád si myslí, že jediné podstatné jsou hmota a energie a ignorují indicie, že zde je i jiná realita, za jejíž zkoumání dávají leda Bludné balvany aniž by chápali její důležitost pro celou existenci.

V. Vaclavik 25.5.2014 16:50

Verejnost i naprosta vetsina vedecke komunity

budou zklamani, az nekdy dojde k pricestovani mimozemstanu. I kdyby mohl byt zivot mozna i dost ruznorody, tak nejspis v nasem galaktickem rohu odkud jedine muzeme realisticky ocekavat nejakou navstevu, bude jen zivot jednoho druhu a to velice pribuzny tomu pozemskemu. Budou to vice mene lide jako my, mozna jinak barevni, mensi nebo vetsi, mozna exotictejsi nez dnesni obyvatele Zeme, ale v podstate budou jako my se ctyrmi koncetinami a hlavou atd atd. A cim hloubeji je budeme zkoumat, tim vice tam bude podobnost se zivotem na zemi, protoze ten nejspis vznikl zanesenim na Zem kometami a komety jej nejspis ziskaly obratem z galaktickych molekularnich a prachovych mraku, mozna ze vsechen zivot v nasi galaxii, pokud nekde mohl zakorenit jako na nasi Zemi, bude pochazet ze stejneho zakladu.

Jedno je jiste, scifi fantazie nikdy neodpovidaji skutecnym nalezum vedy.

V. Lacina 25.5.2014 18:32

Re: Verejnost i naprosta vetsina vedecke komunity

Až na to, že skutečné "objevy" bývají spíše divočejší než představy sci-fi autorů (přesto, v oblasti techniky, působí jejich vize dokonce jako inspirační zdroj). A antropomorfní koncepce vnímavých cizáků patří k tomu nejumírněnějšímu střednímu proudu (ST, SW, B5).

V. Vaclavik 25.5.2014 11:35

To si fandite

"počátky života na jiné planetě, po čemž vědci prahnou. I tak by to

významně ovlivnilo základy filosofie a náboženství a naše vnímání

vesmíru."

Kdyz dosavadni uspechy vedy neovlivnily viru lidi v pohadky o nejakych bozich, kdyz neovlivnily jejich viru v kolektivisticky socialismus, kdyz vnimani vesmiru zustalo na urovni scifistu, jak by tyto mohlo ovlivnit nejake nalezeni zarodku zivota na nejake jine planete.

J. Jurax 25.5.2014 14:30

Re: To si fandite

No ale v médiích by bylo lze týden, ba možná i čtrnáct dnů převážně senzacechtivě a hloupě žvanit. Než by to převážila nějaká jiná světová událost - třeba že nějaké hérečce vyklouzlo z výstřihu ňadro ...

P. Moravčík 25.5.2014 10:47

Scenáre

V dnes už zaniknutom sci-fi časopise IKARIE uverejnil Neff súbor článkov, ktorý sa zaoberal rôznymi scenármi kontaktu s mimozemskými civilizáciami. Jednotlivé typy kontaktov boli pomerne solídne vyargumentované a zvlášť povzbudivé čítanie to teda nebolo. Ešte nedávno sa dali tieto úvahy nájsť v archíve na webe Mladej fronty, ale niekde sa "podeli".  skratke, drvivá väčšina scenárov končila katastrofálne. Dúfam, že platnička s posolstvom na Voyageri skončí v niektorom slnku skôr, ako ju nejaký BEM nájde.

V. Vaclavik 25.5.2014 10:53

Re: Scenáre

Scifiste jsou stadni hovadka, kteri jen donekonecna recykluji stare zname do fantasknich kombinaci. Jsou temi poslednimi, o jejichz nazor bych se ohledne mimozemskeho zivota zajimal.

J. Jurax 25.5.2014 14:34

Re: Scenáre

Děláte chybu.

Mimochodem nejen scifisté, ale i spisovatelé jiných žánrů "donekonecna recykluji stare zname do fantasknich kombinaci". Patří ovšem do jiného stádce :-)

J. Sinnreich 25.5.2014 19:27

Re: Scenáre

Zajimave namety na toto tema je mozno nalezt v romanech S. Lema, "Fiasko", nebo "Planeta Eden".

http://cs.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lem

J. Kostelanský 25.5.2014 8:16

Zaujímavý je pôvod slova anjel

Hoci sa považujem za kresťana-katolíka, je zaujímavé sledovať pôvod slova anjel. Znamená posol. Že mu neskôr dali krídla, je len odrazom toho, že dokázali lietať. Ako by nakreslili túto bežnú vetu nejakí domorodci z pralesa, čo nikdy lietadlo nevideli: "Prezident Zeman priletel na návštevu Slovenska." Najjednoduchší spôsob je dať mu krídla.

V starých textoch anjelov dokonca musia ochraňovať, pretože ľudia im chceli ublížiť. Keď prišli do Sodomy a Gomory, tak sa ubytovali u Lóta, a ten ich musel ochrániť vo svojom dome, lebo ostatní obyvatelia už s anjelmi zamýšľali robiť perverznosti.

J. Jurax 25.5.2014 1:46

Hm

Suroviny nebo lebensraum snad - ovšem levná či otrocká pracovní síla je blbost. Ono civilizace schopná mezihvězdných letů bude muset být na technologické úrovni, která levnou pracovní či otrockou sílu stěží bude potřebovat.

B. Narano 25.5.2014 11:27

Re: Hm

Jsme jenom v počítačové hře.Hra na vězení.Tak tomu říkají andělé - bachaři.

J. Kostelanský 24.5.2014 21:48

Aj tak bude všetko inak

Uvažovať, ako by vyzerali kontakty s mimozemšťanmi je podobná úvaha, ako keby ľudia pred 100 rokmi odhadovali, aká bude súčasnosť. Netušili, že dnes bude existovať raketová technika, polovodiče, počítače, internet, televízia, atómová energia a množstvo ďalších vynálezov. Akýkoľvek odhad vychádzal z vtedajšieho poznania vedy a techniky.

Osobne mi je dosť blízka myšlienka, že sem mimozemšťania lietajú cyklicky a pravidelne - raz za niekoľko tisíc rokov.

Je veľmi ťažko uvažovať nad tým, keď zatiaľ len niečo tušíme o možnosti paralelných vesmírov či cestovaním pomocou posúvania priestoru.

J. Jurax 25.5.2014 2:07

Re: Aj tak bude všetko inak

Hm - rakety znali Číňané snad už před Kristem, poměrně sofistikovaná raketová technika se užívala v evropském válečnictví cca od konce 18. století (Indové je znali dřív, bojovali s nimi proti Britům v druhé polovině 18. století. Až pokrok ve výrobě ocelí a drážkované hlavně děl způsobily koncem 19. století dočasný odchod raket ze slávy.

Počítače - pravda mechanické, leč programovatelné) předjímal Blaise Pascal někdy kolem půle 19. století (víte, po kom se jeden z programovacích jazyků jmenuje Ada?).

Televizi předpověděl Jules Verne - viz román Dobrodružství výpravy Barsacovy z poslední čtvrtiny 19. století; a jistě i jiní.

Atomová energie - E=mc2 je tuším z roku 1915 ...

Pravda, polovodiče před sto lety nebyly a internet taky ne - ten nebyl ani před čtvrstoletím ...

B. Rudolf 25.5.2014 7:21

Re: Aj tak bude všetko inak

Kontext příspěvku byl trochu jiný. Namísto 100 let mohl autor klidně napsat 150 nebo 200 let a smysl jeho textu by se v podstatě nezměnil. A je docela zásadní rozdíl mezi bojovými raketami nebo ohňostrojem starých Číňanů a raketami, které vynášejí na Měsíc a zpět živé lidi. Zcela jistě byli v historii jedinci, kteří byli schopni leccos z toho, co budoucnost může přinést, odhadnout. Ale, přiznám se, že jsem ze současné rychlosti rozvoje vědy a techniky šokovaný. 

Osobně je mi též blízká myšlenka, že se tu mimozemšťané občas zastavují, ale příliš to nezdůrazňují - dokážete si představit, jak by to dopadlo, kdyby nám poskytli něco z toho, o co máme zájem? A jací by se z nás stali somráci, kdyby se s námi bavili?

S. Rehulka 25.5.2014 13:58

Re: Aj tak bude všetko inak

...a co takhle "cestovatelé v času" ? Kteří se vymkli etické kontrole jejich doby a sem tam něco prokecnou současníkům ?!

J. Jurax 25.5.2014 14:27

Re: Aj tak bude všetko inak

Stráž času (Poul Anderson) by to jistě promptně napravila :-)

J. Hink 24.5.2014 14:06

Já se nebojím

Lidé se při všech svých špatných vlastnostech také snaží komunikovat s delfíny a jinými živočichy, u kterých předpokládají schopnost komunikace. Kdyby přilétli mimozemšťané, budou jistě kulturně na zcela jiné úrovni. Pokud jim nepůjde o hledání místa k vlastnímu přežití, pak určitě budeme pro ně zajímavý studijní materiál. Možná už jsme a většině lidstva by možná prospělo, kdyby nám pomohli urychlit vývoj.

V. Šiška 24.5.2014 22:13

Re: Já se nebojím

Hm, to je přesně věc, o které si myslím, že žádní mimozemšťané nikdy neudělají. Tedy doufám.

Vždyť si nás představte: Chcete lék proti rakovině? A proti AIDS? Recept na levnou energii bez zničení životního prostředí? Návod na uspořádání spravedlivých společenských poměrů? A na co vědu? Vždyť moudří bratři z vesmíru už všechno dávno vymysleli! - Tak tohle já nechci. A bratři z vesmíru, pokud jsou moudří, také ne.

Spíš, pokud tedy budeme uvažovat v rámci našich čistě pozemských zkušeností, pokud přiletí, bude jejich zájem především studijní. A jak nás budou chtít studovat? V přirozeném prostředí, neovlivněné a přirozeně se chovající. A jestli uměli překonat ohromnou mezihvězdnou vzdálenost, určitě pro ně nebude problém nás sledovat skrytě - tak, abychom o tom ani neměli ponětí.

A tak mě napadá, že se možná teď usmívají pod vousy (chapadla, výrustky?) když čtou tuhle diskuzi ...

V. Vaclavik 24.5.2014 11:38

Ja tomu rad nejsem

ze zadna navsteva za nasich zivotu nejspis nebude.

"Co když budou mimozemštané inteligencne tak nad námi, že jim bude setkání pripadat jako nám s hlodavci nebo sudokopytníky? Chteli bychom my komunikovat a spolupracovat treba s plazy nebo mravenci?"

To je pomylene relativizovani rozdilu - rozdil mezi homo sapiens a ostatnimi zviraty neni vec neceho, co clovek ma ve vetsi mire a zvirata v mensi, ale jde o rozdil neceho, co clovek ma a co zvirata vubec nemaji - schopnost tvorit pojmy a tak mit schopnost myslet a byt si vedomy sam sebe.

Je to rozdil v tom, ze autor si muze pomylene o zviratech myslet, ze zvirata jsou jen mene vyvinuti lide a psat o tom na internetu,, ktery sam je produktem mnohageneracniho usili cloveka, zatimco zvirata si ziji ve svem nikam nesmerujicim kolobehu zivota opakujicim se generaci po generaci a jsou neschopna o tom nikam psat, ci jinak to komunikovat - ze jednou to budou oni, s kym budou vesmirni navstevnici komunikovat...

Autor takovychto uvah ma mysleni divocha prave vyskocivsiho z dzungle.

M. Kosejk 24.5.2014 11:50

Re: Ja tomu rad nejsem

Vycházíte ze zastaralých informací. Nejen člověk si je vědom sám sebe. Např. sloni nebo kytovci jsou schopni chápat svoji smrtelnost. Nebo: sociální dovednosti primátu jsou velmi podobné lidskosti. A mravenci? Ti budovali civilizace v době, kdy jsme ještě lezli po stromech. Po tom, co jsem si všechno přečetl o mravencích, tak teď už je nezabíjím, i když mi lezou v baráku.

J. Šimek 24.5.2014 15:38

Re: Ja tomu rad nejsem

Mravenci budují civilizace? Tak tomu říkám vítr v kebuli.

M. Kosejk 24.5.2014 16:21

Re: Ja tomu rad nejsem

Ano. Někdy si něco o mravencích přečtěte, vy větře. :)

V. Šiška 24.5.2014 22:16

Re: Ja tomu rad nejsem

Mravenci si přes svůj vyspělé uspořádání svého společenství neuvědomují existenci sama sebe. Zato kladně v tzv. zrcadlovém testu reagují delfíni, někteří primáti a kupodivu havranovití ptáci.

M. Kosejk 24.5.2014 23:31

Re: Ja tomu rad nejsem

Mravenci jako celek fungují jako kolektivní inteligence, která je podřízená jedné královně. Zároveň ale každý jedinec, navzdory malé CNS, je vybaven schopností samostatného rozhodování a jednání a je schopen vysílat a přijímat poměrně složité chemické komunikační vzkazy. V některých rodech dokonce i mravenčí královny tvoří aliance a vytvářejí koaliční megapolis.

Mravenci staví města, která jsou tak vychytaná, že člověk by potřeboval hluboké znalosti z mnoha oborů, aby okopíroval  tyto stavby ( i kdyby mohl použít nejmodernější stavební materiály). Mravenci dále chovají domácí zvířata a pěstují rostliny a houby (k tomu člověk dospěl až za neolitické revoluce). Jsou také schopni plánování a vytváření zásob na horší časy.

Mravenci zkrátka naplňují mnoho znaků civilizace a inteligence. Ale drtivá většina lidí to přehlíží, protože se o to vůbec nezajímá, a protože je to inteligence "nelidská". A stejně tak by naše civilizace a naše inteligence byla nicotná pro tvory, kteří by v klidu dokázali překonat ty obrovské vesmírné vzdálenosti, aby se vůbec mohli ukázat na Zemi.

J. Jurax 25.5.2014 2:11

Re: Ja tomu rad nejsem

Všechno hezké. Ovšem mravenci fungují instinktivně. Nikoliv vědomě - ani jako nějaké kolektivní vědomí. Aspoň pokud vím - nejsem guru přes mravence.

M. Kosejk 25.5.2014 9:58

Re: Ja tomu rad nejsem

Dříve si věda zjednodušovala problematiku inteligence tím, že prohlásila, že jediný, kdo má inteligenci, a kdo myslí, že je člověk. Ostatní živočichové že prý jednají jen na základě instinktů. Pravděpodobně to byl podvědomý důsledek křesťanské věrouky, která je silně antropocentrická. Jedná se tedy o jakousi transformaci křesťanského světonázoru, že jediný člověk má duši (a věda ten princip přenesla na inteligenci).

Mravenčí společenství zkrátka splňuje hlavní znaky inteligence. A jak se s tím každý popasuje, je jeho věc. Stejně tak ať se lidi klidně popasují s mým tvrzením, že člověk se v ničem zásadním nevymyká ze souboru pozemských živočichů. I člověčí mozek funguje na základě směsky instinktů a myšlení. Evoluční vývoj člověka jednoduše není založen na ostrých zubech a velkých drápech, ale na velkém mozku, který je schopen hluboké abstrakce. A abstraktivní myšlení, tolik potřebné pro vymýšlení nových věcí a nových postupů, má tu nevýhodu, že si vymýšlí i věci, které neexistují (např. Bůh) .

V. Vaclavik 25.5.2014 10:50

Re: Ja tomu rad nejsem

"Mravenčí společenství zkrátka splňuje hlavní znaky inteligence."

Inteligenci zrejme posuzujete z vlastni zkusenosti. Vase inteligence se limitne blizi te mravencu.

M. Kosejk 25.5.2014 11:02

Re: Ja tomu rad nejsem

Já se snažím vysvětlit, že srovnávat lidskou inteligenci s jinými typy inteligence je lapsus. A pokud by takto k lidské inteligenci přistupovali mimozemšťané, tak by po nás dupali ve stejném klidu, jako dupeme my po mravencích.

V. Vaclavik 25.5.2014 14:03

Re: Ja tomu rad nejsem

Jakymi 'jinými typy inteligence'? Ja znam jen jeden typ, ten lidsky.

Mluvim o inteligenci vyznacujici se pojmovym chapanim sveta. Prese vsechny udivujici schopnosti zvirat tato takovym chapanim sveta nedisponuji. Tvorba pojmu je znakem ostreho predelu mezi zviraty a tim jednim lidskym zviretem, nami. Zvirata nedisponuji ani rudimentarnimi schopnostmi tvorit pojmy, je to situace 0-1, cili zvirata nic, nula, zilch.