29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ÚVAHA: Konec snu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 21.3.2008 8:44

Asi 30 let před Titanikem se po srážce potopila jiná loď

Na té byla také skupina námořníků z rakouské válečné lodi, která se potopila předtím a oni se vraceli do Evropy. Ti si s revolvery v rukou vynutili přednost při nástupu do člunů. Nakonec to skončilo tak, ze mezi stovkami zachráněných byla JEDINÁ žena. Podrobnosti bohužel nemám u sebe, je to z knihy Tůma, Technické katastrofy děsící 20 století. Ač autor jde v mnoha případech i do století 19, kdy se uvedená katastrofa stala.

Karel 21.3.2008 8:33

Ano, ale..

Ve zprávách (a mýtech) o tom co se dělo na Titatnicu před jeho potopením je vskutku zmiňováno příkladné - a já nemám sebemenší důvod tomu nevěřit - chování pánů Astora, Guggenheima či Widenera. Nepochybuji o tom, že to byli gentlemani. Trochu komické je však dávat právě u nich jejich počínání do souvislosti s jejich "křesťanskou morálkou" - všichni jmenovaní byli totiž Židé, byť notně sekularizovaní. Statistiky jsou však naprosto nemilosrdné, čím vyšší třída (a dražší lodní lístek), tím vyšší procento zachráněných.

laik 21.3.2008 11:13

Re: Ano, ale..

souhlas, presto jsem to pochopil tak, ze autor nemluvi jen o tech trech, ale o muzich z prvni a druhe tridy. Tam asi bylo vice krestanu, nez zidu. O to ale moc nejde. Tu a tam je dobre se nad takovymi souvislostmi zamyslet.

Ši-ball 21.3.2008 8:08

Pozoruhodná náhoda

Ano! Bude tomu nachlup přesně 96 let. Jaká náhoda,že to letos tak krásně vyšlo !

Petr Kohout 21.3.2008 7:49

Naši bohatí by především nevlezli na loď, které nemá dostatek záchranných člunů.

Přesně podle hesla, "je neštěstím, když potřebujete hrdiny."

Pozorovatel 21.3.2008 8:01

Re: Naši bohatí by především nevlezli na loď, které nemá dostatek záchranných člunů.

Naši bohatí by nevlezli na loď na které by nebyli jedničky až do hořkého konce. Přesně podle hesla "Po nás potopa"!

Jura Jurax 21.3.2008 12:52

Re: Naši bohatí by především nevlezli na loď, které nemá dostatek záchranných člunů.

No, dnes se přes oceán lítá Jumbo jety, airbusy a podobnými ptáky. Ty záchranné čluny nemají.

I. 21.3.2008 6:49

No já na Titanicu nebyl,

tak nevím, ale dost jsem o tom četl. Taky seznam obětí podle profesí a lodních tříd, uvedený v jedné knize. Tento seznam zrovna představám autora neodpovídal - podíl zachráněných z vyšších tříd byl daleko vyšší, než z nižších tříd. Taky se traduje, že když v New Yorku vystupovali zachránění na suchou zem, nesměli se cestující z různých tříd setkat -  bylo nemyslitelné, aby chudák přistěhovalec v hadrech z Německa nebo Irska viděl gentlemana bez cylindru, jak mu navíc ještě kape ze šosu...Nedělejme si přehnané iluze o starých dobrých časech a o krásné epoše, byla tak krásná, že skončila yperitem...

AndyO 21.3.2008 7:56

Re: No já na Titanicu nebyl,

nebyl ten podíl dán právě tím, že třetí třída byla dlouho uzavřena? Četla jsem o Titaniku v knize od Hubáčka, kterého pokládám za dost seriozního autora( možná se mýlím, ale nic jiného k dispozici nebylo), ony ty záchranné práce byly dost zmatené, čluny odjížděly poloprázdné, bezpochyby tam byl děsný zmatek, zejména ve chvíli, kdy konečně pustili cestující z třetí třídy ven...takže celkem logicky na to tito doplatili. Článek ale popisuje situaci ve chvíli, kdy muži z Titaniku měli možnost do člunu jít a přesto to neudělali- je to opravdu zajímavý fenomen, který se podle mne již ztratil. Ženy si vybojovaly rovnoprávnost právě za cenu ochrany.

Historik 21.3.2008 9:40

Re: Re: No já na Titanicu nebyl,

MUŽŮM třetí třídy bylo zabraňováno odejít na palubu. I ty ne plně využité čluny jsou pravda.

-pp-) 21.3.2008 10:00

Re: Re: No já na Titanicu nebyl,

Podotýkám, že o tom nic nevím, ale nemohl svoje sehrát i psychologický faktor? Jedni pánové mohli být ve vleku názoru, že se buďto stejně nic neděje, protože loď je nepotopitelná, nebo jestli se něco děje, tak si prostě nastoupěj do člunu zachvíli, až na ně dojde řada. Ti z třetí třídy už mohli mít jasněji v jaké situaci se nacházejí. Ale jak píšu, nejsem tu za znalce.

AndyO 21.3.2008 11:28

Re: Re: Re: No já na Titanicu nebyl,

Domnívám se, že nikoli. Celé neštěstí se událo velmi rychle, z naprosté absolutní pohody do nejkrutější reality, kterou viděli metr od sebe, která jim vlastně okamžitě začala máčet kotníky. Lidé jako Astor atd. byli světem protřelí manageři, zvyklí vyhodnocovat situace rychle a sami je řešit.

Skutečně dali přednost ženám- ono to před těmi cca 100 lety nebyla zas taková vzácnost, ještě pár let předtím se kvůli cti ženy klidně stříleli...a kvůli své vlastní také. Jiná doba.

Borek@exil 21.3.2008 6:41

nechtě se musím zamýšlet nad tím, kde se taková morální síla v těch lidech brala.

Základy anglosaské morálky. Ti pánové byli něco, čemu se říká dodnes GENTLEMAN. A nezapomenout na základní zákon matičky přírody: Muži jsou postradatelní, neboť jeden muž může oplodnit "nekonečné" množství žen. Proto jsou muži vojáky. Ženy jsou nepostradatelné. Těhotná žena je na rok vyřazena z dalšího rozmnožování kmene. Děti jsou nepostradatelné....vyrostou z nich noví příslušníci kmene. Vzpomeňme z historie....boje o ženy, únosy žen soupeřícími kmeny....únos Sabinek..........

liberal shark 21.3.2008 7:54

Re: nechtě se musím zamýšlet nad tím, kde se taková morální síla v těch lidech brala.

To je i můj názor. Podstata popisovaného chování tkví v anglosaském ideálu gentlemana, který jiné chování prostě nedovoluje. Scéna z filmu, kdy skupina boháčů, oděna ve fracích, odpovídá na otázku stevarda o záchraně: Ne děkujeme, potopíme se s lodí jako gentlemani. Ale dali bychom si whisky !" patří k mým nejoblíbenějším.

Mejla 21.3.2008 5:06

Autor si ty boháče nějak idealizuje, ale podlézat mocným je úděl všech pisálků, mají to v genech.

.

liberal shark 21.3.2008 7:48

Re: Autor si ty boháče nějak idealizuje, ale podlézat mocným je úděl všech pisálků, mají to v genech.

Autor uvádí prokázaná fakta ...

Jura Jurax 21.3.2008 13:00

Re: Autor si ty boháče nějak idealizuje, ale podlézat mocným je úděl všech pisálků, mají to v genech.

I boháči mohou být ideální. Stejně jako chuďasi - i když těm na ideály moc nezbývá síla, musí bojovat o přežití ;-)

J.G. Pašek 21.3.2008 2:29

Co se nepřpomíná? . . .

Nepotopitelný Titanik navrhli nejchytřejší z nejchytřejších, stavěli s nejmodernější technologií nejšikovnější z nejšikovnějších a r.1912 tu loď kapitánoval nejlepší z nejlepších první vylet do New Yorku . . .  .  P-R-Á-Á-Á-Á-Á-S-K do ledovce a cca 1500 se tam utopilo v ledové vodě a svět fňuká a dojí tu tragédii dodnes . . .

Za 2 roky od slavného Titániku přistání na dně Atlantiku . . .  začala 1. Světová válka 1914 - 1918  . . .a za ty 4 roky padlo cca 9 mil. vojáků, cca 6 mil. civilistů a chromých mrzáků cca 19 mil. . . . . a z válečné nečistoty, hladu, podvíživy na konci války tomu dala korunu epidemie tzv, Španělská chřipka a odhadule se cca 20 - 50 mil zemřelo . . . . a Evropa se bušila do hrudi a zapřísáhavala LIDSTVO SE DRAZE POUČILO, TA VÁLKA JE KONEC VŠECH VÁLEK . . . a za 20 let H-U-R-Á-Á-Á-Á-Á  Evropa zase blbne na kvadrát . . . a kolik že miliónů v té 2. Světové válce padlo vojáků a kolik civilistů?  . . .  ty oběti dvou válek nedostanou zmínku, zato o Titániku furt někdo někde mele pantem . . .  

68 21.3.2008 3:15

Re: Co se nepřpomíná? . . .

No ale ty oběti náhodou dostávají zmínky také. Já už četl takových zmínek nepočítaně, ani nebylo třeba moc hledat.

J.G. Pašek 21.3.2008 3:55

Re: Re: Co se nepřpomíná? . . .

Já vím . . .  jenomže, trochu perspektivy a soudnosti je na místě . . .

Historik 21.3.2008 9:38

Pane Pašku máte sice pravdu, ale tak to ve světě chodí

Existovala celá řada námořních katastrof se podobným počtem obětí ale píše se hlavně o Titaniku. Existují i neuvěřitelné případy hyenismu, když hořela nedaleko břehu loď (bylo pak asi 1000 mrtvých), vybírali majitelé pozemků na břehu vstupné od zvědavců co se chtěli dívat.

Relatvně nedávno se potopila Estonia, 900 mrtvých a kolik lidí si to vůbec pamatuje.

Jura Jurax 21.3.2008 13:02

Re: Re: Re: Co se nepřpomíná? . . .

Ale no tak ... on ten Titanik je spíš symbol, proto se vzpomíná; když vzpomenete Lusitanii, Wilhelma Gustloffa a mnohé jiné, nikdo nebude vědět, vo co go ;-)

Eva 21.3.2008 18:59

Re: Re: Re: Re: Co se nepřpomíná? . . .

Ale ví.A i o mnohých dalších.

R 21.3.2008 1:58

není tak jednoduché

Já myslím, že to není tak jednoduché, jak to autor podává. Ti, co zůstali, mohli doufat v vodotěsné komory, které byly na Titaniku použity poprvé a byly přes nepotopitelnost Titaniku mediálně dost zdůrazněné. To, že nebyly utěsněné stropem, už nejspíš téměř nikdo nepsal, proto mohli doufat, že na některé úrovni se ponořování Titaniku nakonec zastaví a oni přežijí v suchu na vraku těch několik hodin do pomoci. Čekání na Titaniku se tak mohlo zdát možná rizikovější, ale rozhodně pohodlnější cesta, jak přežít dobu do připlutí pomoci než na otevřených záchranných člunech půl metru nad ledovou hladinou oceánu.  Taky je tady sociální vliv.  Nevíme přesně, na kterou cílovou vrstvu zákazníků  lodní společnost směřovala marketing, i když nějaké doklady o tom jsou. 

R 21.3.2008 1:59

Re: není tak jednoduché

Zdá se, že spíše než aby na Titaniku jezdili "tahouni", to znamená co nejvíc boháčů při ještě přijatelné úrovni kvality v nějaké tehdejší "bysnys ekonomy" třídě byl Titanic určen pro "hvězdy". To znamená měl obrovským přepychem nalákat nejprestižnější zákazníky i za cenu případného  prodělku, mediální ohlas měl potom na úkor konkurence naplnit  "bysnys ekonomy"kajuty dalších lodí společnosti a z nich generovat zisk. Takže na Titaniku se mohla sejít poměrně uzavřená vybraná  společnost, kde se už předtím mezi sebou většina znala a kde by nějaké zbabělé chování znamenalo doživotně se z této společnosti vyřadit. Nesešel se tam prostě reprezentativní průměrný vzorek boháčů, ale výběr, který o skutečných praktikách tehdejších bohatých vrstev toho moc neříká.  Já myslím, že dnešní zbohatlíci se od tehdejších zbohatlíků zas tak moc neliší.

R 21.3.2008 2:10

Re: Re: není tak jednoduché

A jinak mediálně na Titaniku jsou zdůrazňováni oni pánové v přepychových šatech, co  nechali ženy a děti nastoupit do zácharnných člunů a sami se s Titanikem potopili a nepíše se o strojnících Titaniku. Jedná se o několik desítek lidí, co čerpali vodu ze zatápěných prostor lodi a když skončili, protože voda zatopila kotle a oni neměli energii, už nebylo na čem se zachraňovat. Téměř všichni se utopili.  Jsou odborné odhady, že prodloužili agonii Titaniku až na dvojnásobek, tím zachránili spoustu lidí, protože i při tomto zpomaleném tempu tak tak stihli spustit všechny dřevěnné záchranné čluny, nějaké plátěnné už nestihli.

Pišta 21.3.2008 7:55

Re: Re: Re: není tak jednoduché

Fakta. Z devíti set členů posádky se zachránila čtvrtina. Z cestujících 16%. TOPIČI SE ZACHRÁNILI TÉMĚŘ VŠICHNI! Přitom pracovali nejhlouběji v nitru lodi.

Stenly 21.3.2008 8:57

Re: Re: Re: Re: není tak jednoduché

Ty počty ti nějak nesedí, jestli se zachránila čtvrtina z 900-ti členné posádky což je cca230, tak zbytek asi 500 lidí je cestujících, a jestli je to 16% tak kolik tam vlastně bylo cestujících??

Jura Jurax 21.3.2008 13:07

Re: Re: Re: Re: Re: není tak jednoduché

http://cindychambell.sblog.cz/titanik/

[poměr všech 705 zachráněných z 2201 cestujících]

Jura Jurax 21.3.2008 13:40

Re: Re: Re: Re: Re: není tak jednoduché

Z I. třídy Titaniku se zachránilo 60 % cestujících (145 žen a dětí a 54 mužů), z II. třídy 42 % cestujících (104 žen a dětí a 15 mužů), z III. třídy 25 % cestujících (105 žen a dětí a 69 mužů) a příslušníků posádky se zachránily 24 % (20 žen a 194 mužů).

Podle http://leninkaaa.sblog.cz/titanic_plavba/