1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

ÚVAHA: Dvě cesty vývoje

Je lepší být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. A tak dále. Teď to vypadá na „za b)“. Nezaškodí se podívat na příčiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 19.2.2021 13:41

Nemusíte si to hned takto vysvětlovat. Tyto ideologie jsou pro nás zhoubné, tzn., že stačí, když neziskovky a média, která je šíří, nedostanou státní podporu a bude jinak svoboda slova bez umlčování názorů k těmto ideologiím kritických.

K. Zelený 19.2.2021 15:16

Jednak, o tom, které ideologie jsou zhoubné a které ne se názory dost liší, takže o zhoubnosti bude rozhodovat kdo? A jednak, ideologie a jejich šíření může být podporou státu usnadněno, ovšem jednak stát není jediný možný podporovatel, jsou tu podporovatelé soukromí a zahraniční a jednak odepření podpory ideologii a její šíření může možná zpomalit ale rozhodně ne "okamžitě ukončit jejich vliv". Otázka jak toho dosáhnout mi zůstává nezodpovězena.

J. Jurax 19.2.2021 18:20

Názory se jistě liší, nicméně zajisté by dokonce i mezi námi dvěma mohlo dojít k parciální shodě v označení některých ideologií za podivné.

Kupříkladu co říkáte na transgender ženy soutěžící v ženských sportovních disciplinách, když si nějaký pohlavně neukotvený chlapeček řekne, že je holčička a že nechce čůrat do pisoáru? V USA to Biden posvětil, takže lze to čekat i u nás.

K. Zelený 19.2.2021 20:15

To by jistě mohlo ovšem co to má společného s Mlausovým požadavkem na okamžité ukončení jejich vlivu a mými pochybnostmi zda jej lze dosáhnout bez drakonického omezení svobod - slova, vyznání, shromažďování a možná i jiných - mi uniká.

O onom Bidenově exekutivním příkazu si něco přečtěte z objektivních zdrojů, nenechte se ohlupovat propagandou: https://eu.statesman.com/story/news/politics/politifact/2021/02/05/president-joe-biden-administration-did-not-dictate-specific-changes-sports/4404020001/

J. Jurax 20.2.2021 2:08

No, co to má společného ... najde-li se dostatečně široká shoda na tom, že některé zkráceně řečeno "ideologie" či myšlenkové směry jsou dostatečně hovadné, pak může dojít k jejich potlačování, zákazu a případně i trestání jejich vyznávání, resp. konání v jejich smyslu.

V minulosti se tak již stalo kupříkladu s ideologií nacistickou. Nebo třeba s antisemitismem; ale tady to nějak skřípe, neboť Izrael a na tzv. Západě moc moslemínů. Nebo s rasismem, ale tady se to taky nějak přehouplo do absurdna; kdybych byl na ksichtoknize, za ALM, neřkuli WLM by mne zabanovali, kdežto za BLM bych byl chválen. A nestalo se tak kupodivu s ideologií komunistickou ...

P. Brich 19.2.2021 14:41

Ale nemusejí ty ideologie být dobře krmeny ze státního rozpočtu.;-€EU;-O

V. Humble 19.2.2021 11:07

Problem je ze konzevativismus nebo kapitalismus nam nedavaji prostredky k reseni problemu ktere zasahuji vyrazne do budoucnosti. Jsou to skveli sluhove ale spatni radci. Proc jsou staty v dluzich az po usi a nici tim zivoty dalsich pokoleni? Kratkozraka ekonomika povede k kolapsum statu a nepokojum.Proc neni vycislena v cene vyrobku jejich ekologicke recyklovani a dopad na zivotni prostredi? Bereme suroviny z prirody a vracime odpad. To nejde delat donekonecna. Reseni bude pravdepodobne nejaky rovnovazny stav mezi statem a trhem. Urcite ne slaby stat. At uz si myslite o Cine cokoliv zvladli pandemii mnohem lepe nez cela evropa. Nejsem zastancem zadne diktatury ale evoluce se nebude ptat jak byl kdo stastny ale kdo prezil. A kdo myslite ze ma vetsi sance pokud nastane vetsi krize nez Covid - evropane kteri si delaji co chteji nebo stat ktery je schopen korigovat a udrzet obyvatele v discipline je li to potreba?

J. Kulheim 19.2.2021 12:13

"Problem je ze konzevativismus nebo kapitalismus nam nedavaji prostredky k reseni problemu ktere zasahuji vyrazne do budoucnosti."

A socialismus nám dává "prostredky k reseni problemu ktere zasahuji vyrazne do budoucnosti."

V. Humble 19.2.2021 12:47

Socialismus prokazal ze je vyrazne horsi nez kapitalismus prikladu je dost. Jen poukazuji na to ze budeme zrejme potrebovat neco noveho k reseni problemu ktere jsou globalni a k ukocirovani lidstva ktere bude mit vice a vice moznosti jak privodit celosvetovou zkazu. Pocinaje genetickym vyzkumem a konce AI. Momentalne nic takoveho nemame.

L. Novák 19.2.2021 13:07

Nechte to koňovi a řešte jen to, co existuje dnes. ;-)

V. Podracký 19.2.2021 13:31

Socialismus a kapitalismus jsou zastaralé ideály, které si nedovedou poradit s novou dobou. S novou dobou si nedovede poradit nic. Je zapotřebí nového ideálu. Tím je Nadčasový humanismus. V podstatě jakýsi návrat k přirozenosti.

J. Kulheim 19.2.2021 13:59

Pokud vznikne nový systém správy státu, který bude respektovat individuální svobodu, jsem pro.

Alexandr Tyller v roce 1792 napsal, že demokracie nemůže být trvalou formou vládnutí a končí diktaturou. Její konec začíná, když lidé začnou volit strany, které jim slibují nebo dají cizí peníze nebo majetek. Atd.

Konec není daleko. Lidé jsou líní, chtějí si jenom "užívat" bez práce. Tak jak končila Římská říše. Pozvou si barbary a konec.

Š. Hašek 19.2.2021 16:20

R^

Bohužel. Všechno je to opáčko.

J. Jurax 19.2.2021 18:24

To jako vážně nebo jsem nerozpoznal vtip či ironii?

J. Novák 19.2.2021 15:42

Je to velmi jednoduché: budou-li se všichni starat v první řadě o sebe a své blízké, bude o všechny dobře postaráno a není třeba vymýšlet nějaké nesmysly.

Celé 20. století bylo o tom, že nic lepího, než kapitalimus, lidstvo zatím neobjevilo. A pravděpodobně v dohledné době neobjeví, protože kapitalismus má 2 podstatné pilíře:

1. největším kapitálem je vždy člověk, protože jeho invence je nekonečná a žádný stroj, žádné peníze ani žádný jiný majetek nikdy neřekne, že má nápad

2. aby jedinec došel v kapitalismu uspokojení svých potřeb, musí tak činit prostřednictvím uspokojování potřeb jiných. Sám na sobě prostě nikdy vydělat nemůžete (jasně, náš premiér zbohatl tím, že obchodoval sám se sebou, ale to nemá s kapitalismem nic společného, protože v kapitalismu by seděl nejméně 10 let a po propuštění by byl žebráckou nekvalifikovanou pracovní silou).

Bylo by lepší, kdyby místo bourání kapitalismu lidstvo investovalo do něčeho smysluplného – třeba do jaderné fúze. Naše energetivká bilance je žalostná, a to ještě mezi sebou máme nevzdělance, kteří ji chtějí zhoršit elektromobilitou. Taková megaimbecilita je podstatně větší problém, než Vaše obavy o osud kapitalismu!

J. Jurax 19.2.2021 18:36

Ve vážné, ale opravdu vážné krizi, při epidemii, ve válce dočasně posílený stát a diktátoři, dokud nebezpečí nepomine. Dočasně!

Pak ovšem ne; silný stát, respektive ti, kdož jej vedou, mají tendenci síly státu využívat k utužení své moci. A silný stát je drahý, odčerpává pro své fungování prostředky, jež lze užít rozumněji; a platí to ti dole, jež silný stát dře bez nože na daních a jimž zato lajnuje každou prkotinu, nutí jim hovadiny a dusí je - samozřejmě ve jménu obecného dobra, jak jinak.

D. Stirsky 19.2.2021 10:20

Politici rádi užívají slova "kolaps", "rozvarat". Takže: Jsme na předním místě ve světě, pokud jde o index, tuším HDI. Proto u nás nic v rozvratu není. Ani dnes: zdravotnictví i školství fungují, byť v "krizovém" režimu. Politickým neziskovkám se miliardy neposílají. Pokud takové existují, tak jde o desítky miliónů. Školství: Nefunguje špatně, i když zrušení maturity z matiky se mně nelíbí. Inkuze: Případ o případu. Někdy může být požehnáním, jindy prokletím. Vždy záleží na konkrétní situaci a případu. Státní dluh: Bude už, cca 3 biliony Kč, což je obludné a rizikové. Zrušení krajů a senátu: Demokracie je drahá, nefektivní, užvaněná, zdlouhavá, někdy k uzoufání. Ale stále je to nejméně špatný způsob správy věcí veřejných. Proto bych senát nerušil, jistá pojistka to je. Co je českou tragédií, je složitost právního řádu. 300 či kolik novel zákoba o daních z příjmů mluví za vše, nesrozumitelné zákony, novely novel, přílepky, zákony "na posledních chvíli", v tom souhlas. Mladý K. by byl spokojený s malým parlamentem, který by poslušně odosuhlasil to, co vláda navrhne. Je to efektivní, někdy i užitečné, ale končí to zmocňovacími zákony a parlament se stane jen operetní dekorací.

P. Brich 19.2.2021 14:48

Nepodsouvejte mladému Klausovi to, na co sám urputně myslíte: "Mladý K. by byl spokojený s malým parlamentem, který by poslušně odsouhlasil to, co vláda navrhne."

J. Jurax 19.2.2021 18:40

Z čeho soudíte, že malý parlament odsouhlasí vše, co vláda navrhne, kdežto velký ne? Opravdu by mne zajímalo Vaše zdůvodnění této teze.

Š. Hašek 19.2.2021 10:15

R^

J. Novák 19.2.2021 9:53

Myslím si, že by v tom vyhazování peněz oknem nebylo špatné zkusit udělat výzkum, který by ukázal, na čem je závislé globální blbnutí lidstva. Umíte si třeba představit, že by dneska někdo volil Tchatcherovou, Reagana, Churchila... ? Naopak, podobná konstalace, jako dnes, tu byla přeci v první polovině 20. století. Také totální (a později totalitní) vítězství iracionality a hlouposti. A to na vrcholu vzdělanostní civilizace.

Je globální blbnutí lidstva spojeno se sluneční aktivitou a planetárním systémem, jako klimatické změny na Zemi? Či je důsledkem těchto klimatických změn? Nebylo by špatné začít tomuto fenoménu věnovat více pozornosti. třeba bychom uměli předem odhadnout, jaké další nesmysly nás čekají...

L. Novák 19.2.2021 10:17

Dnes má zásadní význam existence Internetu a praktická svoboda zamořování jeho informačního prostoru libovolnými nesmysly. Sociální sítě, ovlivňování myšlení lidí vědecky propracovanými metodami v dostatečném rozsahu ověřenými v praxi. Nedostatečná vzdělanost lidí, která jim neumožňuje spolehlivý výběr kvalitních informací...

To je jedna ze základních příčin současného stavu. Nakonec to, co je k vidění na NP i v diskusích na NP, je dostatečným vzorkem mechanizmu, jak ovlivňování myšlení lidí funguje. Do kategorie "Věda" jsou často zařazovány i zjevně pavědecké hlouposti... :-/

I. Pávek 19.2.2021 12:30

R^

P. Brich 19.2.2021 14:53

Nedostatečná vzdělanost lidí je hlavní příčinou. Chudáci žáci a studenti jsou "přetěžováni" ...

J. Pavelka 19.2.2021 9:46

Jenže tady "starý dobrý" národní stát existuje od roku 1993. Předtím jsme byli vždy státem vícenárodnostním....

J. Pavelka 19.2.2021 9:48

Nehledě na to, že slavné státy Velká Británie, Belgie, Španělsko, Švýcarsko... jsou také státy vícenárodnostní...

J. Uzel 19.2.2021 10:48

...a také jsou v nich výrazné odstředivé tendence (Katalánsko, Skotsko, Vlámsko). Jedině Švýcarsko je na tom díky přímé demokracii lépe.

M. Valenta 19.2.2021 9:27

Ač souhlasím, že doba páry měla své kouzlo, čas se zastavit nedá.

J. Vavrochová 19.2.2021 9:26

R^R^R^

B. Rameš 19.2.2021 9:00

V základu má VKjr pravdu - současná krize, jako každá událost typu "černá labuť", prostě jen brutálně odkryla slabiny systému, které existovaly i před ní, ale příliš lidí je nevidělo nebo nechtělo vidět.

Poznámka pro některé autory příspěvků: slušný chlapec nekálí na veřejnosti.