28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Pryč s kapitalismem, ať žije demokracie!

Letošní výročí 17. listopadu 1989 proběhlo ve znamení demonstrací. Všeobecně se to vykládá jako změna proti minulým letům, to mi připadá trochu přepjaté. Demonstrace jsou vesměs protivládní – to je ovšem ve svobodných poměrech normální, pro vládu se demonstruje jen v situacích výjimečných, a je dobré, že u nás zatím žádná taková nenastala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Došlík 21.11.2011 7:19

Re: stoprocentní souhlas

slanino, jsi opravdu pablb, kdybych jezdil vzadu, nebo vpředu, pracuji, a pravopis? Zopakuj si opravdu ZŠ, pokud tě Drábek přijme!!!

P. Čech 20.11.2011 20:18

Re: Demokracie je brzdou kapitalismu...

Není zde ani vláda lidu, ani vláda občanů. Zde je vláda a moc politických stran nad lidem a nad občany. Tato moc vychází z ústavy, která hovoří o volné soutěži politických stran a je na tom postavena. Z ústavy, která jedněmi ústy hovoří o tom, že veškerá moc vychází z lidu a druhými ústa o volné (ničím neomezené) soutěži politických stran, na jejímž konci a jejímž výsledkem je moc těchto politických stran nad občany země. Diktatura naprosté menšiny, představované členy a voliči strany zvítězivší v nedemokratických (menšinových) volbách nad obrovskou většinou občanů a voličů ostatních. Protože v tomto státě už od roku 1918 vládne vždy naprostá menšina nad většinou, není možno hovořit o žádné demokracii.

S. Ševeček 20.11.2011 18:58

Re: Kapitalismus a kapitál

Pane Fialo, ten Kapitál od Marxe si přečtěte prvně, prosím. Pak pište.

S. Ševeček 20.11.2011 18:56

Re: Kam bychom došli, kdyby se mocnosti USA a SSSR v r. 1986 nedohodli?

Nojo, pane Fialo ... jenom čekám, kdy se přiselete s vášnivou pochvalou EU, "bez které by tady nebyl mír")

S. Ševeček 20.11.2011 18:54

Re: Demokracie je brzdou kapitalismu...

V první části příspěvku pouze hnidopich eklektický, pane Cechu - Friedrich Engels by z Vás měl radost.

S. Ševeček 20.11.2011 18:51

Re: Demokracie je brzdou kapitalismu...

Zjednodušeně - demokracie je metoda, jak změnit vládu bez krveprolití.

(nevěřím, že demarchie se může objevit bez dramatikých časů)

Pane Mařáku, horší je to, že "lid" si pod slovem demokracie představuje reálný socialismus.

P. Čech 20.11.2011 17:58

Re: Demokracie je brzdou kapitalismu...

Naučte se česky, pane Janyško! Stupňováním pojmu "kvalitní" dojdeme přes "kvalitnější" až po " nejkvalitnější". Jakákoliv nejkvalitnější věc může být pouze jedna, tedy nemůže být 18. nejkvalitnější. Slovní spojení "18. nejkvalitnější" je logický nesmysl. Zajímalo by mne, kde ona světová agentura sídlí a co je to zač. Zda to není jedna z tisíců PR agentur, či jiných prodejných agentur, zabývajících se t.zv. průzkumem veřejného mínění. Agentur, jejichž výsledky "práce" si platí politické strany a pomocí nichž posléze ohlupují své ovčany (v je správně).

P. Čech 20.11.2011 17:49

Re: K 6.odstavci

Demokracie není vládou žádného lidu, ale občanů. Ne všichni lidé, obývající Athény se na ní mohli podílet. Občané však ano.Athénskou demokracii nezničilo žádných pár ozbrojenců, ale ozbrojená intervence Sparty, tedy válka. Sparta v té době byla vojensky nejsilnější městský stát v oblasti. Athény napadla proto, že jí ona demokracie nevyhovovala a bála se jí. Švýcarský systém nepřetrvává díky žádnému historickému vývoji, ale díky vyspělým občanům a zákonům. Ostatní státy, místo, aby se u Švýcarů učili skutečné demokracii, vymýšlejí pro tento pojem nové a nové přívlastky, které původní pojem potírají. Viz Sociální demokracie, socialistická demokracie, liberální demokracie, lidová demokracie atd, atd. Všechny tyto "demokracie" jsou sociální, socialistické, liberální, lidové. Jedno jim však chybí. Nejsou to demokracie jako takové a to zcela nezávisle na tom, zda jsou přímé, zastupitelské či kombinací těchto. Podle mého názoru je konec švýcarské éry pouze zbožným přáním evropských politiků. Proč? Protože se jí bojí stejně, jako se Athénské demokracie bála Sparta.

P. Čech 20.11.2011 17:27

Re: Ale nelže, pane Čechu

Ano, existují tam i strany. Já osobně, aby nedošlo k nedorozumění jsem nikdy nepropagoval neexistenci stran. Politické strany tam ovšem nemají moc nad občany, jako u nás. Naopak občané jsou vybaveni zákonem o obecném referendu, pomocí něhož mají moc oni nad politickými stranami. Výsledky referend jsou totiž pro tyto strany závazné. Nemohu pochopit něco, co je obecným nesmyslem. K poměrům ve Švýcarsku není potřeba Švýcarů, ale občanů. Stejně tak, jako k poměrům v ČR není nezbytně nutno Čechů. České poměry je možno ihned zavést kdekoliv, stačí k tomu pár špatných zákonů. Takovéto české poměry však občané jinde nepřipustí. Je to všechno důsledek toho, že v ČR je občanů málo a mnoho lidu. O tom to je.

M. Prokop 20.11.2011 16:09

Re: Ale nelže, pane Čechu

Jo, a existují tam i strany.

On pan Čech pořád nějak ne a ne pochopit, že k těm švýcarským poměrům jsou potřeba Švýcaři.

J. Slanina 20.11.2011 16:08

Re: stoprocentní souhlas

No konečně je mi jasný tvůj pravopis, došlíku. Jezdíš vzadu na kukavozu nebo na bobru?

E. Došlík 20.11.2011 14:54

Re: stoprocentní souhlas

slanino, opět jsi dokázal svým projevem, jak jsi na tom se svým rozumem, který tí opravdu nebyl při tvém početí dodán . . ., a na kontejnery je BOBR, tak si dávej na něho pozor!!!

J. Slanina 20.11.2011 14:54

Re: stoprocentní souhlas

Klídek pane Řehulko, v republice je vás celkem 250.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/%C5%98ehulka/pocet

J. Slanina 20.11.2011 14:47

Re: stoprocentní souhlas

A kdo by na tebe, ty rudá tlamo, vydělával? Skončil bys pak v kukavoze, až by tě do něho vysypali z kontejneru.

B. Rybák 20.11.2011 13:31

Bez svobody vlastnictví a podnikání je nemyslitelná každá jiná svoboda. Proto demokracie nemůže existovat bez kapitalizmu.

B. Rybák 20.11.2011 13:28

Re: K 6.odstavci

Lido-vláda byl největší omyl antiky. Skončil její úplnou diskreditací po sérii trapných, demagogy vyvolaných rozhodnutí (např. rozhodnutí o vybití obyvatel spojeneckého ostrova, kteří se nechtěli stát slouhy aténské luzy, jejíž egoistická zahraniční "politika" připravila Atény o všechny zpočátku dobrovolné spojence, Vyhnání Kleisthena, který jim poskytl možnost "střepinkového soudu", střepinkovým soudem do vyhnanství, odsouzení Sokrata k smrti (za činnost, která jiným procházela),... Stačilo pak několik desítek ozbrojenců, aby takovouto "demokracii" zničili. Švýcarský systém zatím přetrvává, protože díky neopakovatelnému historickému vývoji, umožnil staletí míru a tím i jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Tato éra i ve Švýcarsku končí, demagogové už se začínají ozývat.

E. Došlík 20.11.2011 11:45

Re: stoprocentní souhlas

Schwarzi, to jsi měl spáchat dávno, bylo by o jednoho gaunera méně . . ., a mě si do své nevymáchané huby přestaň brát!

A. Richter 20.11.2011 11:23

Re: stoprocentní souhlas

Ale soudruhu Došlíku, nesuď podle sebe!     :-)

P. Čech 20.11.2011 10:44

Re: Ale nelže, pane Čechu

Nic takového netvrdím.Ovšem poslance nevolí lid, ale občané. To je rozdíl. Poslanci zastupují občany tak, jak tomu v zastupitelské demokracii býti má. Tito poslanci jsou ovšem voleni přímo, také tak jak to má být. Občané zde ovšem mají možnost (zákonnou) rozhodovat v mnohých věcech přímo a to pomocí referenda. Jedná se o věci, které se většiny občanů přímo týkají. Hlavně ovšem se ve Švýcarsku jedná o demokracii. Není nutno pitvat, zda se jedná o demokracii přímou či nepřímou (jde o kombinaci obou), důležité je, že jde o demokracii jako takovou. O vládu a moc většiny občanů - demos krates.

E. Došlík 20.11.2011 9:48

Re: stoprocentní souhlas

a ty Schwarzi nejsi, když já jsem soudruh, tak ty jsi vůl . . .

J. Vašáková 20.11.2011 9:13

Re: Kam bychom došli, kdyby se mocnosti USA a SSSR v r. 1986 nedohodli?

Moc dobře napsáno.

S. Rehulka 20.11.2011 7:38

Re: stoprocentní souhlas

...ale zmlkni soudruhu Došlíku, jsi trapný !

S. Rehulka 20.11.2011 7:37

Re: stoprocentní souhlas

Ježíšmarjá, pane Slanino, za toho Miloslava se omlouvám, musí to být (vzdálená) rodina, ale to víte, černé ovce se najdou i ve slušném stádečku.....

M. Stuchlik 20.11.2011 1:12

Re: Kapitalismus a kapitál

A je tam i něco o tom jaký byl Marx magor a asociál?

M. Stuchlik 20.11.2011 1:10

Re: Demokracie je brzdou kapitalismu...

Mohou být svobodné volby bez dostatečné informovanosti občana efektivní? Jsou občané snad dostatečně nestranně a zasvěceně informování o tom co se v tomto StBáckém pseudokapitalismu děje?

J. Schwarz 19.11.2011 22:57

Re: stoprocentní souhlas

nemusím nikoho okrádat, abych netoužil být sám okrádán. Žádnou "solidaritu" s vámi ani se soudruhem Došlíkem necítím a dobrovolně vám nedávám ani pokálenou kopějku. Cokoli ode mne máte, jakkoli zprostředkovaně přes "sociální stát" považujte za ukradeno. A než bych takové gaunery sám žádal o "solidaritu" raději spáchám harakiri rezavým srpem.

M. Mařák 19.11.2011 21:12

Re: Ale nelže, pane Čechu

Demokracie jako správa věcí veřejných má dvě podoby. Přímou (referendum) a nepřímou, zastupitelskou.  Tak tomu je i ve Švýcarsku. Nebo mi snad chcete tvrdit, že tam neexistuje třeba Národní rada složená z poslanců, které volí lid a kteří ho zastupují?

P. Čech 19.11.2011 20:09

Re: Ale nelže, pane Čechu

Žádné dvě podoby demokracie tam neexistují. Demokracie je jen jedna. Může existovat pouze ve svobodném státě, kde vládnou občané. Tito občané, lépe řečeno jejich většina mohou vládnout buď sami přímo, nebo prostřednictvím svých, svobodně a většinově zvolených zástupců. Těmito zvolenými a volenými zástupci však nemohou býti politické strany, protože tyto nejsou občanům jakkoliv přímo odpovědné. Politické strany mají v demokratickém systému jen takovou míru moci, jakou jim občané dovolí. Pod pojmem občané vždy myslím jejich většinu, tedy nejméně 50%+1. Stát, kde občané nemají možnost se přímo vyjadřovat k otázkám, které se jich přímo týkají a jsou pro chod státu důležité, není při nejlepší vůli možno nazývat demokratickým. Přímá a nepřímá demokracie existuje pouze teoreticky. Je nutno si uvědomit, že aby demokracie mohla být přímou či nepřímou, musí být především demokracií jako takovou, to je vládou a mocí většinové vůle občanů.

M. Mařák 19.11.2011 19:09

Ale nelže, pane Čechu

"O tom to je a kdo tvrdí něco jiného, ten se mýlí a nebo záměrně lže."

Není tomu tak, existuje přímá a nepřímá demokracie. Ostatně i v tom Vámi zmiňovaném Švýcarsku existují obě dvě její podoby.

P. Čech 19.11.2011 17:31

Re: stoprocentní souhlas

Pane Šrámku, mýlíte se. Nezavedla to zde ODS, ale KSČ. Pravdou ovšem je, že v tom okrádání úspěšně pokračuje nejen KSČM, ČSSD, ODS, TOP 09 a VV, ale pokračovaly v něm všechny politické strany, které byly u moci po roce 1989. V poslední době nejvíce občany okrádá vládní koalice osobou pana Kalouska. Místo toho, aby provedla jedinou smysluplnou reformu a to reformu státní správy, kde lze poměrně jednoduše ušetřit okamžitě nejméně 120 miliard Kč, vymýšlí pouze t.zv. "reformy", jejichž důsledkem je ožebračení občanů. Na vině je zavedený systém pane,a jedině jeho totální rekonstrukcí, samozřejmě se zachováním daného stupně svobody, je možno změnit poměry k lepšímu.