26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Na Bílé hoře jsme prohráli

Pavel Šafr dal před pár dny na Svobodném fóru k dispozici svůj poměrně rozsáhlý esej Na Bílé hoře jsme neprohráli. Mám k němu výhrady, které považuji za tak zásadní, že je nemohou přehlušit ani dramatické události, které dnes v celé Evropě zažíváme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 19.11.2015 10:09

Re: Konfesní válka

"v této kotlině žily vedle sebe i jiné jazyky"  Proboha jaké ?  No dobře, v synagogách se modlilo hebrejsky, jinak mluvili Židi německy, pár kočujících cikánů taky mluvilo mezi sebou po svém, ... ale to se nedá počítat.

J. Sova 19.11.2015 12:05

Re: Konfesní válka

Konflikt začal hlavně vypálením a zbořením protestantského kostela v obci Hrob v Krušných horách, na popud arcibiskupa Lohelia.

To byla jiskra, která zažehla stavovské povstání.

B. Brousková 19.11.2015 14:08

Re: Konfesní válka

Jistě jen nedopatřením jste nenapsal, že německy mluvící protestanti si ten kostel postavili na pozemku, který jim nepatřil Totéž se stalo v Broumově. Opět církevní pozemek a opět Němci. Tehdy platilo nařízení, že protestanti si mohou stavět svatostánky, ale jen na kralovských pozemcích a nebo v královských městech.

A. Alda 19.11.2015 9:02

Na Bílé hoře jsme vyhráli.

My katolíci, Češi a Moravané, Plzeňáci a Budějičáci...

Prohráli kalvinisti, luteráni, Němci a Pražané.

F. Svoboda 19.11.2015 9:28

Re: Na Bílé hoře jsme vyhráli.

Hezké !!!

P. Lenc 19.11.2015 10:59

Re: Na Bílé hoře jsme vyhráli.

I tak se to dá pochopit.Dík!

D. Kolben-Kolář 19.11.2015 8:55

Každý fandí svému klubu...

B. Doležal vytáhl starý národovecký notně potrhaný a prostřílený prapor s heslem "Tři sta let jsme trpěli!", mává jím Šafrovi před nosem a volá: "Vidíš? Vidíš? Jak jsi mohl zapomenout, odrodilče!" Načež mu přestane posílat příspěvky do Svobodného fóra a P. Šafr se utopí ve vlastních slzách.

Už J. Pekař napsal ve 20. letech za sporu o sv. Jana Nepomuckého ironicky: "Běda smělci, který by si troufal nevidět dostatečně jasně hrůzy pobělohorského temna."

Ale že jsem byl také paf, když jsem Šafrův článek četl, to přiznám. Rád bych věděl, co ho to napadlo. Nejspíš si přečetl nějaké knihy, objevil pro sebe Ameriku a chtěl se podělit. Je dobře, když novináři popularisují výsledky historického zkoumání, aby si čtenáři uvědomili, že Jirásek a Nejedlý už nejsou posledním výkřikem, ale "moderato", přátelé... Není pro zapáleného amatéra jednoduché trefit se do mezery mezi dvěma extrémními výklady, u tak komplikované bělohorské otázky je ta mezera velmi úzká. Sám jsem se o to před časem pokusil, ale nejsem si jist, že šla rána přesně do černého:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-a-furt-ta-bila-hora-dfy-/p_spolecnost.aspx?c=A121109_221219_p_spolecnost_wag

B. Brousková 19.11.2015 16:20

Re: Každý fandí svému klubu...

Jirásek byl učitelem dějepisu na gymnáziu , ale nikdy o sobě netvrdil, že je historikem. Psal romány a divadelní hry. Že se z jeho románů stalo dogma , je zásluhou jiných. Kdyby někdo ve Franci učil o době Ludvíka XIII a jako argumenty by citoval ze Třech mušketýrů, asi by mu to moc dlouho nevydrželo. U nás je ovšem Jirásek autorita ze všech nejvyšší. A asi ještě dlouho bude.

M. Hatlák 19.11.2015 8:10

Bylo to těžké a složité

Myslím tím jak text, tak dobu. I když v zásadě se od čtrnáctého století až do Bílé Hory mydlí, často velice hnusně, mezi sebou vožbrundové a abstinenti. Vždyť ve skutečnosti nešlo o nic jiného než o to jestli se bude v kostele při přijímání popíjet nebo nebude, respektive jestli bude popíjet pouze „předsedající“, a tím všechny ostatní ochrání od popíjení alkoholu, metly lidstva, nebo budou popíjet všichni. A vzhledem k tomu, že bylo vína pravděpodobně nedostatek, nebo by stouply neúnosně náklady na mši svatou, tak bylo třeba, aby většina abstinovala, aby se mohl alespoň „předsedající“ řádně nažbrundat. Ono například takových dvě stě loků vína každou neděli by lezlo řádně do peněz i dnes.

Zdraví Vás feldkurát Otto Katz.

K. Křivan 19.11.2015 10:16

Re: dvě stě loků vína každou neděli

dejme tomu lok - 0,05 litru, tedy půldeci,  20 loků je litr, takže 10 litrů vína každou neděli. To by faráře zrujnovalo.

Zajímavý aspekt historie !

D. Kolben-Kolář 19.11.2015 15:07

To máte tedy velké loky...

Opravdu když si loknete, je půl deci pryč? To teda máte tlamu jak Fudžijamu, s prominutím. Ale jiní nejsou takoví ožbrundové. Do vína se pouze smočí rty. Nejčastěji se z hygienických důvodů do vína namáčí hostie (tzv. intinctio). To Vám sníží spotřebu na přijatelnou míru. Až co zbude, vyloká kněz. A pravoslavní nasypou hostie do vína, zamíchají lžičkou na kaši a toutéž lžičkou podávají.

Z. Švrček 19.11.2015 8:06

Ano

ať se v Evropě rvali katolíci s protestanty jak psi, vždy dokázali na své spory pozapomenout a tak se dokázali postavit, někdy i v poslední chvíli, machometánům. Dnes se již jak psi nervou, na minulost zapomněli, ale postavit se machometánům zapomínají bohužel také.

A. Alda 19.11.2015 9:04

Mýlíte se.

Tíhu boje s machometány nesli pouze katolíci, a to ještě ne všichni, protože např. Francie machometány podporovala.

J. Lepka 19.11.2015 12:05

Re: Mýlíte se.

Ono byli frantíci protestanty ?

J. Vozábalová 19.11.2015 14:16

Re: Mýlíte se.

To nemáte pravdu, pane Aldo, nejsem historik, ale jedno vím jistě. Jeden z vítězů nad Turky byl Petr Vok z Rožmberka, který se hlásil k protestantské víře. Jeho vyznání a přihlášení k protestantské víře je uloženo ve vyšebrodském klášteře a je to vcelku obecně známo, o jeho náboženské orientaci nemůže být pochyb.

J. Sova 19.11.2015 14:43

Re: Mýlíte se.

Protestant Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic dlouho bojoval proti Turkům. Byl popraven na Staroměstském náměstí.

D. Kolben-Kolář 19.11.2015 14:58

Vy se ale mýlíte také.

Kryštof Harant byl katolíkem snad až do počátku povstání, kdy teprve konvertoval. Přečtěte si jeho životopis od Marie Koldinské. Takže proti Turkům by bojoval jako katolík.

A vůbec, jak tak čtu Vaše příspěvky, nechcete si tu jednostrannou agitaci nechat na Novinky?

P. Remeš 19.11.2015 0:13

Dva čeští králové

Na Bílé hoře proti sobě bojovala vojska dvou českých králů, z nichž ani jeden nebyl Čech. Takže co s tím? Byla to "porážka na Bílé hoře" nebo "vítězství na Bílé hoře"? Zabývám se poslední roky trochu více barokní dobou u nás a pomalu se přesouvám z obligátního "porážka" ku "vítězství" ... ale uznávám, to je jen můj osobní postoj daný jistou historickou zamilovaností do té doby tak, jak se všemi svými šrámy a krásami skutečně byla.

T. Czernin 19.11.2015 2:51

Jako křtěného římského katolíka

mě vždy štvaly ty školní pindy o katastrofální porážce na Bílé hoře. Já jsem tam přece zvítězil... :)