2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Místo PF 2016 vzpomínka na jednu oslavu

K závěru prosince patří u nás v poslední době nejen vánoce a Silvestr, ale i slavnostní a pietní vzpomínky na Václava Havla. Chtěl bych přispět i tentokrát poměrně netradičně. V dnešní den se to snad snese.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 1.1.2016 21:02

Díky za

Díky za básničku. Existuje i SP deska, na níž Horu Říp recituje sám Jaroslav Seifert. Vydal ji kdysi pro své členy Klub přátel poesie nákladem jistě nevelkým. V těch pár antikvariátech, co desky ještě vedou, ji nechtějí ani zadarmo, stejně jako ročníky Literárních novin, LL a L a podobné tiskoviny z osmašedesátého. Ty noviny bych rád dal někomu, kdo je hned nevyhodí, desku ne, s tou jen občas zkouším (nejen s ní), kam až jsme došli. Podle způsobu přednesu mi nepřipadá, že by Seifert tu básničku považoval za barvotisk. Je trochu rozechvělý a možná se trochu stydí za svůj nedokonalý přednes. Na druhé straně desky recituje z jeho díla Dana Medřická, zcela bravurní, kterou stačí poslechnout si jednou. Seiferta ne, tam posluchač cítí pravdivost a vroucnost a něco za nimi. To si Seifert přinesl z míst, většině lidí navždy nepřístupných. Dnes je to barvotisk, snad dokonce kýč. Jiní, mladší, by to slovo možná použili. Označuje tu básničku za barvotisk autor teprve nyní, kdy se člověk může lehko zesměšnit tím, že něco bere doopravdy, nebo byla barvotiskem už tehdy a proto ji VH recitoval? Seifert s operetami a lidovými písničkami? Všechna ta různá a nepříbuzná veteš hozená do jednoho pytle? Mladí umělci a intelektuálové roku ́68, co o nich víme? My, kteří jsme poslouchali sokolské pochody a Beatles byli cosi jako řídké vonně-smrduté blátíčko, které nás oblepuje a dusí? A co oni tušili o světovém kulturním a společenském zlomu roku ́68, jehož byli svědky i účastníky? Zlomu, od něhož vede stále strmější cesta do propasti? Odpusťte pane Seiferte, slyšel jsem teď Váš hlas a nechci na Nový rok sklouznout do negace. Ale přesto, co byste tomu všemu říkali dnes vy, ano, Vy a ti z Vaší generace, kteří stále ještě jako majáky svítíte nám, už nemnohým? Jistě i panu Doležalovi, jinak by sem tu básničku nedával.

K. Kovář 1.1.2016 16:30

vzpomínka

na srarýho lháře a profesionálního šejdíře je nanejvýš potřebná! Pro oponenty: já nechci lucernu, ani nevím co bych s ní dělal!

J. Farda 1.1.2016 11:56

Někteří Havlovi

pucují boty a někteří naň plivají; ti i ti jsou chucpe. Pane Doležale, i Vám s díkem hodně zdraví a sil do další cesty močálem černým podél bílých skal!

I. Bičiště 1.1.2016 11:53

určitě to byla dobrá parta

jo hezká vzpomínka na staré dobré časy.Určitě nikomu nic nechybělo.Kvalitní skotská whisky se už tenkrát dala koupit v Tuzexu či v Domě potravin na Václavském náměstí.Také karton Marlborek a potom se zpívalo perfektně.To ještě před návštěvou vinárny. A tak to šlo dalších dvacet let.V.Havel měl s KSČ velmi dobrý vztah.Šel o tom dokumentární film,kdy kapitán pražské pobočky Stb, zavolal Havlovi: "prosím vás, dneska vás musíme zatknout, sbalte si kartáček na zuby..."

No a flaška skotské plus cigarety pro bachaře bylo zcela normální

F. Žůrek 1.1.2016 10:33

Děkuji za příspěvek a za pěknou fotomomentku

Velmi jsem si vážil Václava Havla, ale nakonec mne několikrát také a přitom nepříjemně překvapil. Je skutečně otázkou, zda umělec má být v čele státu, jak to jednou nějaký komentátor prohlásil. Jsem profesí matematik a mám také vztah k hudbě, ale k hudně více k vážné než k nějaké jiné. Umělci všechno nějak chápou po svém. Hrál jsem na housle a také na violu v kvartetu, ale zdaleka ne tak dobře jako např. Albert Einstein, který mne překvapil, že ve věku 61 let ještě uspořádal svůj houslový koncert v New Yorku.

Hudba je krásná věc. Rád vzpomínám, jak maminka si při práci zpívala. Tehdy nebyla televize ani rádio, samozřejmě. Ale žilo se krásně, ještě před komunismem a řekl bych i před dnešením kapitalismem.

Nyní k tomu Havlovi. Nepříjemně mne překvapil, že také požadoval, aby senátor Jiří Čunek odešel z vlády. Otázal jsem se, proč? Odpověděl, že nemá pro mne čas. Nyní opravdu již čas nemá, ale já ve svém věku 76 let ještě čas mám, takže snažím se sám si nějak odpovědět.

Zjišťuji, že politik ve vysoké politce již nemá s OBČANY NIC SPOLEČNÉHO! Platí machiavellismus: Vysoká politika je o moci, zde neplatí politická pravidla dle komunální politiky. A jde o to mít nejen moc, ale také moc peněz. Dokonce i ekonomika je znásilněna: tisknou se například stovky miliard euro zcela nekryté jen pro politické kšefty! Že se zadlužujeme? Cha, chá! Babičky na dědinách to zaplatí, pošleme jim složenky. Takže již začínám chápat, že M. Kalousek je pro vysokou politiku daleko přijatelnější než nějaký senátor J. Čunek. (ˇAť je na Vsetíně a do Prahy ať raději neleze)

Tož tolik jen stručně.

I. Dvořák 1.1.2016 15:33

Re: Děkuji za příspěvek a za pěknou fotomomentku

Politi, podezřelý z nekalé činnosti musí od válu. A Čunek nebyl jen podezřelý. Jink by paní si vrchní státní zástupkyně paní Renáta Vesecká, nyní ve službách švindlenergetiky, nedala takovou spoustu práce,aby jeho případ "vysalichovala".

F. Žůrek 1.1.2016 21:37

Re: Děkuji za příspěvek a za pěknou fotomomentku

Pane Dvořák, nerozumíte tomu ani za mák.

To svinstvo proti KDU-ČSL a Čunkovi pomáhal zorganisovat skvělý politik M. Kalousek. Toť jedna věc, protože média jsou úplatná (aspoň v Česku). Paní Renatu Veseckou si velmi vážím. Dopadla podobně či hůře než Jiří Čunek. Je pouze otázkou pochopit, proč asi?

Arif Salichov z Jihlavy své práci rozumí. Něco jiného je Radim Obst z Přerova.

Kdo přehlíží vliv komunismu, tak ten asi málo pochopí situaci v české politice.

I. Dvořák 1.1.2016 23:18

Re: Děkuji za příspěvek a za pěknou fotomomentku

Paní Renáta Vesecká ve své funkci pracovala tak, aby Čunek z oné korupční kauzy vyvázl bez ztráty kytičky. Firmě HB Real, za vydatné pomoci tehdejšího starosty Čunka prodala radnice 51 procentní podíl fy Vsetínské byty. Tato firma v inkriminovaný den, čistě náhodou vybrala 499 tisíc Kč., které se vzápětí,samozřejmě, čistě náhodou, objevily na účtě onoho "hochštapera". Čunek nedokázal vysvětlit, jak k "půlmelounku" přišel. Typický prototyp korupce. A paní Vesecké se svoji partičkou dostala za úkol Čunka s toho dostat. A našla způsob. Z Přerova to prostě přesunula k Salichovovi a ten to "vysalichoval". Tato aféra, jako jedna z prvních, ukázala, v jakém stavu se naše justice tehdy nacházela. Ono se to ještě zhoršovalo. Naštěstí pár justičních grázlů to neustálo, viz např. Grygárek, atd.. Paní Vesecká k této skupině "zametačů"patřila. Probůh, já v této zemi žiji a sleduji, co se zde děje. Tak mi neříkejte, že tomu nerozumím. Sviňáren, kterých se tato partnička dopouštěla, je přehršle. Jenže modrá justice i policie vždy včas zapracovaly a problémy včas zametly. Paní Vesecká byla černou skvrnou české justice.

Hezký večer.