3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Mediokracie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Pansky 7.4.2010 23:46

Zda se, ze pan Dolezal by se rad vratil pred rok 89.

"Proto tím hlavním v demokracii není exekutiva ani legislativa, ale

soudní moc, představovaná lidmi, kteří nebyli do své funkce voleni a ve

slušném státě ji zastávají doživotně."  Exekutiva, legislativa, a juridikatura musi, opakuji musi byt vyvazene a navzajem se hlidajici sily ve state.  To je zakladem stabilni demokracie.  Pan Dolezal tu se svou neznalosti experimentuje se svobodou obcanske splecnosti.  ... Posledni paragraf opravdu stoji za precteni a zamysleni.  Obcane se rozhodnou, ktery denik si chteji koupit.  Tim daji najevo, cemu chteji verit nebo.  V jistem smyslu tim obcane ovlivnuji deni v zemi a na to maji plne pravo.  Paklize neexistuje svoboda tisku, politici se nemaji ceho bat.  Proto byl v Cechach protlacen tiskovy zakon oklestujici tiskovou svobodu - na tom mely zajem obe nejvetsi politicke strany v nasi zemi.  Opet je treba zduraznit, ze politici a jejich posluhovaci (o coz se pan Dolezal snazi) nemaji pravo narizovat, co a kdo muze ci nesmi cist.  Lide si mohou udelat svuj vlastni nazor.  Ve svobodnem tisku se stretavaji nazory.  Zda se ale, ze pan Dolezal by rad sel dale - rad by nam rikal, co je a co neni dobre a co si smime ci nesmime myslet.  top0625top@hotmail.com

J. Vacek 7.4.2010 21:52

K Talmánkovi

Pane Doležale, vždyť vy pro stromy nevidíte les, řešíte věci nedůležité. Myslím, že pro dlouhodobou obrodu pravice je velice důležité a zásadní, že se podařilo sesadit prázdného a FALEŠNÉHO Tupolánka. Sice byl odstraněn poněkud hnusným způsobem, ale byl sesazen tak, jak si ódéesku dlouhá léta budoval. Za to všechno křiváctví si může hlavně sám, vždyť je to křivák, hulvát a prase jako Paroubek. Bohužel se zatím drží Íčka, Velrybáři, Jančíci, Bémové, "doktoři" Bendové a Řápkové, Petrušci  a jiní ksindlové. dokud tito šmejdi budou hrát přední housle, je ODS NEVOLITELNÁ!!! Mimochodem - Íčko by zasloužilo něco exemplárního  - třeba Mrázkův konec. skutečně, dokud tu nebude existovat alespoň takováto elementární spravedlnost, budeme se brodit po kolena v politických sr..kách.

Byl jsem dlouhá léta členem ODS, už nejsem z podobných důvodů jako pan prezident. ODS nebudu ani volit, ODS musí těžce prohrát, aby buď zanikla nebo aby se obrodila v důvěryhodnou stranu. Je mi sice líto Nečase, ale ODS v těchto volbách budou volit pouze hlupáci.

P. Jirka 7.4.2010 22:06

Re: K Talmánkovi

No svatá prostoto.... To si vážně myslíte, že marasmus téhle společnosti leží na osobě nějakého jednoho politika? Lhostejno zda Topolánka, Paroubka nebo kohokoliv jiného? Mohu Vás ubezpečit, že kdyby to bylo takto jednoduché, byl by svět krásný... :-)))

Já se bohužel musím obávat, že problém není Topolánek nebo Paroubek, ale celá společnost. Kdyby nebyla společenská poptávka nebyl by Paroubek, Topolánek a nevím kdo ještě se Vám třeba nemusí líbit....

F. Eliáš 7.4.2010 21:40

MfDnes je bulvární plátek

Mělo by nám být stydno, když nás někdo spatří s podobnými novinami v ruce. Nepovažuji novináře za žádné duševní giganty. Většinou neumí pořádně česky a snaží se zvýšit prodejnost svých plátků uváděním katastrofických zpráv či zkazkami o životě lidí, kterým říkají celebrity. Komické je, že začali nazývat ekology nikoli vědce, ale podivíny,  kteří terorizují své okolí a tvrdí, že chrání přírodu před lidmi. Už deset let jsem neutratil ani korunu za noviny a nevidím žádný důvod k  této marnotratnosti.

R. Sedláček 7.4.2010 14:09

Mám také několik připomínek

Z seriózních médií se stal čistokrený bulvár a jen pár vyjímek potvrzujr pravidlo, Chybí Novinářská.etika

Redaktoři a reportéři se soustředí na honbu, nebo přímo vyrábění senzací, ale skutečně podstatné věci pro voliče a následný vývoj státu jim uniká:Pro.tisk.nedůležité

Myslím si, že v informování o Topolánkově rozhovoru pro Lui tentokrát MfD předběhly LN, které během odpoledne vydaly hned 6 neautorizovaných článků a jeden dokonce samy vymyslely (o tom, jak se Topolánkova omluva psala na úřadu vlády)

A nakonec to, že už je naše politická žumpa pomalu přeplněna obsahem a bylo by třeba ji vyvézt na pole, aby z toho byl nějaký užitek. Aféry

J. Matuška 7.4.2010 13:59

JIný kraj, jiný mrav...

"Francouzský prokurátor zahájil vyšetřování s cílem

zjistit, jak se na jistý blog a poté do tisku dostala informace o

údajných problémech mezi prezidentem Nicolasem Sarkozym a jeho ženou Carlou. Prezidentův poradce přitom dospěl k názoru, že se mohlo jednat o spiknutí s cílem destabilizovat hlavu státu."

V. Skalová 7.4.2010 17:40

Re: JIný kraj, jiný mrav...

Hahaha, tak to je taky dobré. Zdá se, že již jsme standardním západním státem...

I. Kožešník 7.4.2010 12:41

škoda času

Opravdu se mi zdá, že pokud nemáte p.Doležale času nazbyt, pak psát po několikáté o proradných médiích (zejména tMF Dnes) ve vztahu k zveřejňovaným kauzám (vy vybíráte jen ty proti ODS a proti M.T.) je zbytečná ztráta času a už mi to připadá jako pořádný stihomam.

(jenom pro pořádek - nejsem stoupencem levice)

D. Streit 7.4.2010 10:47

Něco na tom je

Nejde o utajování nebo o autocenzuru, jak uvádí R. John, ale mediokracie opravdu začíná být významnější silou, než by bylo zdrávo. A MfD je toho dobrým příkladem.

Kromě známých afér vyvolávají i zbytečné provokativní kauzy (nejen tu vířivku):

http://streit.blog.idnes.cz/c/130907/Je-to-hrozne-Ale-nechat-se-zmanipulovat-iDnes.html

J. Anděl 7.4.2010 11:11

Re: Něco na tom je

V tomhle nejspíš nebudeme mít nikdy zcela jasno. A asi je to tak správně, že v tom jasno nemáme, protože se toho neúčastníme a nemůžeme dohlédnout všechny aspekty.

Proto také tak různě posuzujeme různé činy, které mají společné jedno - řadu ne nezbytně vinných až rozhodně nevinných obětí. Bratři Mašínové, útoky v Moskvě, bombardování Jugoslávie, atentát na Heydricha a důsledky, sebevražedné útoky v Izraeli, útok na WTC, ať už se na to díváte z jakékoliv strany... mohl bych pokračovat.

Je lidsky pochopitelné, že i když je osobní utrpení v jednotlivých případech vždy naprosto a absolutně stejné (násilná smrt je násilná smrt), veřejnost už tyto události posuzuje různě podle svých postojů. A v důsledku z toho pak plyne, že veřejnost nemůže mít vůbec potuchy, o co jde. A že se tudíž velice pravděpodobně ve svých pohledech na věc mýlí.

R. John 7.4.2010 11:42

Re: Něco na tom je

Vážený pane Streite, Vy se asi nějak nepamatujete na výbuch na sídlišti v Moskvě ? Přečtěte si něco o tom, jak to FBS zorganizovala a provedla. Jako příklad, hrůzný, ale pravdivý.A byli to právě Ruští novináři, kteří to na základě výpovědí svědků vypátrali a uveřejnili, také za to skoro  všichni zaplatili životy. Viz Politkovská. Přečtěte si, jak bombardovali klidně i svoje jednotky v Čečně, jen když zasáhou i Čečence. Na Rusosovětsko se musíte dívat s notnou dávkou skepse ke všemu co říkají. Protože obětování kohokoliv je tam již v tradici a nemají s tím sebemenší morální problém, jak je v civilizovaných státech zvykem. To jen na okraj.

R. John 7.4.2010 8:14

Dovolím si s Vámi pane Doležale nesouhlasit.

Tisk tu není od toho,aby snad někoho zodpovědně vychovával či dokonce uplatňoval ve státním zájmu "zodpovědnou" autocenzuru , to tu již bylo, nebo ne ? Nehledě na to, že zde máme právě , bohužel jen zčásti nezávislé soudy, koho tisk poškodí , má možnost se domáhat odškodnění. Ale to jde těžko u osob, které se megalomansky producírují ve vířivkách , v časopisech pro "pány" a podobně. Ti by asi vysoudili kulové. Tak jen něco ječí o novinách, "štvavé kampani"  a poškozování "dobrého jména". To je ta nejpitomější přetvářka potrefených. Vzpomínám na dobu bolševickou, kdy to měli plně v rukách, to bylo přesně stejného pokřiku ,když uveřejnil tisk na "západě" něco, co se soudruhům nehodilo do krámu, to používal Kojzar stejná slova jako Vy dnes, což mě dost zaráží, nakonec Svobodná Evropa a Hlas Ameriky byl podle nich také štvavý, dokonce v "žoldu", jak soudruzi rádi tvrdili. Kdyžjsem četl Váš článek pane Doležale, trochu jsem trnul, jestli na závěr vašeho článku neobjevím onu pověstnou "kouzelnou formulku" , "kritiku ano, ale konstruktivní soudruzi, konstruktivní" .

J. Anděl 7.4.2010 10:07

Re: Dovolím si s Vámi pane Doležale nesouhlasit.

Přiznám se, že v tom nevidím ten model,co vy. Zdá se mi, že vidíte ten model, kdy na jedné straně temní politici kují své pikle, na straně druhé Jediové z tisku zachraňují demokracii. Temní politici se jim v tom snaží zabránit, seč mohou, a využívají k tomu i služeb úlisných Červivců a Doležalů.

Nuže, je to pohled lákavý, až pohádkově archetypální.

Při sebevětší snaze tento model vidět nemohu. Chybí mi mnohde morální osobnosti na straně tisku, které by něco jako ochranu demokracie demonstrovaly. Je jen neosobní instituce tisku, zkratky pod články, novináři, píšící o tom či o onom. Oportunisté. Upíři emocí, abych tak řekl.

Mnozí, ač nepochybně nikoliv všichni, mají jediný cíl - najít mršinu a tu sežrat. Hlad po senzacích jim zatemňuje mysl a svědomí.

Neříkám tím (a rozhodně si to nemyslím), že by snad politici byli těmi dobrými pracovitými včelkami, kterým zlí a prašiví novináři chodí krást med. Jen to, že tisk nemá morálku a jediným kritériem a hybným motivem k činnosti je zájem čtenářů a z toho plynoucí zisk a moc. Samozřejmě jako vedlejší produkt této motivace někdy odhalí skutečnou lumpárnu a pomohou dobré věci.

R. John 7.4.2010 11:28

Re: Dovolím si s Vámi pane Doležale nesouhlasit.

Shodneme se snad na tom, že tisk není určen prvotně k výchově lidu,doba Krameria je již dávno pryč, má charakter informativní a jeho povinností je popisovat skutečnost.  A zde narážíme na problem, protože jednání politiků je nepřehledné, jejich viditelné skutky se liší kolikrát diametrálně od jejich rétoriky, další jejich skutky , řekl bych "neviditelné" se zase dostanou na povrch jen útržkovitě, kolikrát učelově zkreslené jejich konkurenty, kteří je k potěše a očekávání  nějaké své, pro nás "neviditelné" výhody "pustí" ven. A teď se v tom galimatyáši vyznejte.  Potom samozřejmě nastoupí spekulace, nic jiného nezbývá.Ale to není  vina tisku, nezaměňujme příčinu za následek, to by byla chyba . A že nejsou novináři "svatí" ? A co, politici snad ano ?  Ukažte mě jediný případ ve dvacetileté éře svobody tisku, kdy byl některý politik nebo osoba veřejně činná neoprávněně a výmysly politicky zničen, ač byl sám hotová studnice ctností. Vždy to bylo naopak, ta nám předkládaná osoba, přímo  "studnice ctností" se později, když jí tisk "propral", ukázala jako  pěkný šmejdík a jen doslova díky manipulaci se zákony,  se v některých případech ten "chudák" nedostal před soud. Kdybych zde měl  psát seznam těchto "nespravedlivě osočených", psal bych do večera.

    Jinak s panem Doležalem  v drtivé většině souhlasím, když zaguglujete do minulosti Psa, kolikrát jsem byl skoro jediný, který ho na zdejších stránkách v některých případech  v diskusích hájil, Pes je můj svědek, těch jmen co jsem za to schytal. Ale to neznamená, že budu s panem Doležalem souhlasit ve všem, někdy se mě to nezdá / vyjímečně/ a napíši to. Toť vše. Jinak k té morálce, jak napsal Carlyle, " I liška má svoji morálku, když krade slepice, protože kdyby jí neměla, nebyla by je schopna krást". To mějme na paměti vždy, když hovoříme a hodnotíme  morálku  politiků, nebo dopadnem špatně, jak jsme již nejednou  dopadli, když se ohlédneme zpět.  

J. Anděl 7.4.2010 12:07

Re: Dovolím si s Vámi pane Doležale nesouhlasit.

To máte pravdu, že "povinností" tisku je popisovat skutečnost.

Přetisk zpráv z jiných novin (bez ověření) není popisováním skutečnosti. Spekulace také není popisem skutečnosti. Titulky k článkům zkrácené tak, že mají opačný význam, nejsou popisováním skutečnosti.

Dále, skutečnost je nesmírně bohatá a variabilní. Výběr toho, co je považováno za relevantní, je zcela na novinářích. Je tudíž logické, že nemohou objektivně popsat komplexní skutečnost a jejich výběr témat i způsob psaní musí být také podroben kritice. Novináři a média nesmějí být svatá a nedotknutelná a musí být zachováno právo kritizovat, pokud někde píší nevkusně, nepravdivě, černobíle, zaujatě, pokud jejich články vyvolávají ve společnosti něco špatného, aniž by něco řešily či pomáhaly. Je mi jasné, že v tom cítíte ono "kritiku ano, ale konstruktivní". Já mám spíš na mysli kritiku situace, kdy by tisk šířil nenávist (jako třeba k Židům v historii).

Tím nepropaguji cenzuru, ale hájím právo na diskuzi o poslání a náplni médií a na jejich kritiku.

Jinak s vaším pohledem souhlasím. Včetně toho, že bereme-li morálku prostě jako soubor nějakých pravidel a korekcí pro vlastní chování, pak nejen liška, ale i kámen má svojí morálku. Moje chyba, takto formulovanou morálku jsem neměl na mysli, špatně jsem to napsal. Chtěl jsem říct, že tisk nemá jinou morálku než (dále viz můj předchozí příspěvek).

P. Jirka 7.4.2010 21:20

Re: Dovolím si s Vámi pane Doležale nesouhlasit.

Sice nevím, zda jste ten R. John, který je předsedou VV a nebo jde jen o shodu jmen. Nicméně operovat zde sjednáním spravedlnosti u soudu mi přijde z Vašich úst jako neuvěřitelné pokrytectví. Já sám jsem byl lživou reportáží  (či spíše dílem idiotskou a lobbistickou) odvysílanou v pořadu "Na vlastní oči" před pár lety poškozen. Když to bylo odvysíláno viděli to všichni (naštěstí to bylo natolik přitažené za vlasy, že tomu asi věřil jen málokdo). Ačkoliv jsem se ihned obrátil na RRTV pokutu Nova dostala až tuším po dvou letech.

Takže když to bylo odvysíláno, viděli to všichni. A když NOVA dostala pokutu věděl jsem to maximálně já. A nějakých 400 tis. pokuty je k smíchu (maximálně si televize musela myslet něco o nějakým neodbytným blbečkovi co dělá potíže....). To myslím ti lobbisti museli zaplatit za tu reportáž víc.

A to nepochybně proces projednání věci u správního orgánu je mnohem snažší a rychlejší než u soudu. Tak mi tu teď prosím nevykládejte něco o sjednání spravedlnosti. Podle mého názoru již novináři dávno nejsou hlásnou troubou demokracie, ale jen obyčejní darebáci, kteří za peníze napíšou cokoliv, A bohužel mám tak trochu pocit, že i Vy sám jste jedním z nich.

Mimochodem, před časem mi někdo dal k přečtení knihu "Jak ulovit miliardáře". Původně jsem to vůbec nechtěl číst, protože mi to od pohledu přišlo jako nějaká rychlokvašená kravina. Ale pak jsem si to přečetl a v hloubi duše se autorovi omluvil za nespravedlivý a rychlý soud :-)) Opravdu doporučuji všem k přečtení....

O. Malstoka 7.4.2010 7:58

Jak chutná moc!

MfDnes a v neposlední řadě i Lidovky, a přidal bych k tomu i Aktuálně.cz, jsou opravdu příkladem jednoznačné hry na hýbatele dění ve státě. MfDnes jsem přestal odebírat již před dvěma lety a Lidovky ty už téměř nečtu ani na webovkách. Bohužel touha po slávě některých redaktorů a zvýšení nákladu novin táhnou noviny i redaktory k bulváru. Škoda, ale zřejmě ryba smrdí od hlavy, a tak se mnoho bývalých dobrých redaktorů musí podřídit svým šéfredaktorům a ti zase majitelům novin. Novinářská čest tak dostává nafrak.

A. Reček 7.4.2010 9:15

Re: Jak chutná moc!

Přesně tak, mediální činovníci jsou přesvědčeni, že oni to jsou, kteří budou vytvářet veřejné mínění. A projevilo se to u řady kauz uměle vyvolaných, včetně té Čunkovy. Oni zveřejňují to, co se jim hodí nebo to, co nakáže šefredaktor na pokyn někoho vysoce postaveného, jemuž je nějak zavázan.