1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Hrozba kvadrupedální lokomoce

Výsledky průzkumu CVVM ohledně fungování našeho politického systému z února t.r. se týkaly v podstatě dvou okruhů: za prvé, spokojenosti veřejnosti s fungováním demokracie v ČR, a za druhé spokojenosti s demokracií jako takovou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kužel 11.3.2012 9:51

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Myslím, že naše myšlenky běží podobným směrem. Nedávno jsem napsal trochu zašmodrchaný článek, který nějakou takovou syntézou vrcholí.

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/c/239205/Zluty-cisar-a-Europa-s-byka-padajici.html

Samozřejmě si nemyslím, že by dnešní svět byl schopen a ochoten akceptovat čínskou kulturu a jazyk. Doby, kdy Čína svým kulturním vyzařováním mírumilovně expandovala široko daleko po okolí, jsou pryč. Zdůrazňuji, že to vyzařování bylo, pokud vím, vždy mírové. A dokonce naopak, když Čínu ovládli Mandžuové, přijali čínskou kulturu "i s chlupama".

B. Rybák 11.3.2012 9:35

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Ano, to je možné a pravděpodobné. Mnozí vzdělaní Číňané si navíc i toho křesťanství váží víc než většina současných Evropanů, takže si z něj možná vyberou i to, co evropští mudrcové v zápalu boje i z "vaničkou vylili" (podobně jako kdysi křesťané zpočátku "vylili" téměř celou kulturu antiky)". Výlučnost jejich "za zdí" se vyvíjející kultury bude ale i překážkou toho, aby se jejich kultura (jazyk) stala globální.

K. Kužel 10.3.2012 19:02

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

V tom jsem dost skeptický. Především se lidé neshodnou na tom, co bylo příčinou maléru. Variant bude celá řada a nejspíš zvítězí ta nejpitomější. Podle té se pak bude léčit. Šance pacienta na přežití bude pak minimální.

K. Kužel 10.3.2012 18:52

Re: co je na tom k nepochopení?

Do jisté (dost velké) míry máte pravdu. V Jižní Koreji nebo na Taiwanu panují autoritativní režimy a lidé jsou v podstatě spokojeni. Proti období našeho bolševizmu poskytují nesrovnatelně více svobody, a přesto jsou relativně velmi stabilní a úspěšné.

K. Kužel 10.3.2012 18:46

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Ten citát je pěkný a případný.

Zda má demokracie šanci na zotavení, nevím. Pokud k němu dojde, tak pochybuji, že by se tak stalo v Evropě. Jistou naději vidím v USA, kde by mohly ještě zapůsobit očistné mechanizmy. Evropa má dlouhou tradici revolucí. Tam by se současný neblahý trend mohl zvrátit nejspíš revoltou, což by znamenalo masakr s velmi nejistým výsledkem.

Ještě mne napadla jiná varianta: Není vyloučeno, že autoritativní režimy v konfuciánských zemích by se mohly časem transformovat do čehosi blízkého demokracii, ovšem s vyloučením jejích nectností. Myslím, že velkým pozitivem konfucianismu je to, že lidem vštípil zodpovědnost. V naší civilizaci vnuklo lidem odpovědnost náboženství, zvláště protestantské, ale s jeho ústupem se vytrácí i odpovědnost a rozmáhá se "nárokovost".

B. Rybák 10.3.2012 17:09

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Zcela souhlasím. Však také EU-banka tiskne eura jako divá. Budou se ale také řešit ty "problémy", které k zadlužení vedly? "Naučí bída Dalibora housti"?

B. Rybák 10.3.2012 17:00

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Zcela s Vámi souhlasím. K té "osvícenosti" se vyjádřil i A. Enstein: "Je nezpochybnitelným zákonem přírody, že po geniálním tyranovi přichází padouch" (citováno z paměti).

Demokracie uvolňuje tvořivé síly obyvatel a zákonitě se proto stala nositelem hospodářsky, politicky i vojensky nejúspěšnější civilizace lidských dějin. Moc a bohatsví (z velké části plynoucí od těch kdo prohráli, nebo dokonce i od slabších spojenců) ale vede i u ní ke "zkostnatění" a celkové degeneraci. Jestli ale právě teď už "umírá" nebo zažívá jenom těžkou, nicméně léčitelnou kocovinu z příliš dlouhé oslavy svého vítězství nad "říší zla", já nevím. Naší povinností je ale usilovat (v zájmu svém i svých dětí) o její obnovu.

P. Maleček 10.3.2012 7:07

co je na tom k nepochopení?

Jestli ten problém není v tom, že až na inlektuální elitu většina lidí po hodnotách svobody a demokracie zas tak moc netouží. Není potřeba přečíst tuny knih a vystudovat prestižní univerzitu, aby se došlo k poznání, že cílem min. 85% lidí je jakž tak v pohodě přežít.Když jim jakýkoliv systém nabídne byť nízkoúrovňovou existenční jistotu, jakž tak fungující zdravotnictví, bezpečnost a trochu zábavy, je této většině zcela jedno zda žijí v demokracii, totalitě, království, či v čemkoliv jiném. A taky potřebují aby ti nahoře jim projevili trochu úcyty a nenas...li je předváděním svého bohatství z "jejich práce".

To neznamená, že jsou tito lidé špatní a já jimi vůbec nepohrdám. Oni jsou totiž z pohledu přírodních (či božských jak kdo chce) zákonů na rozdíl od inlektuálních elit normální. Žijí tvrdě na zemi a ne v božských oblacích ideálů svobody a demokracie.

A co jim nabízí současná "demokracie"? Stačí jedna z nejčastějších diskuzí v obyčejných hospodách: "Za komoušů jsme ven nesměli a teď na to nemáme. Ale tenkrát nás nikdo  nenas...l agresivní reklamou, že cestovat, nakupovat a užívat si prostě musíme, jinak jsme póvl". O chlubení se luxusem a bujarým životem naší společenské "smetánky", financovaného rozkrádáním veřejných rozpočtů, kvůli kterému není na důchody a zdravotnictví, nemluvě.

Je potřeba něco dál vysvětlovat?

K. Kužel 9.3.2012 20:45

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Problém zadlužení evropských států se bude nejspíš řešit osvědčeným způsobem - inflací. Střadatelé tak přijdou o větší část úspor a mnozí bohatí lidé budou transformováni v lidi nas*ané.

V Číně budou samozřejmě někteří lidé bohatnout extrémně, ale nakonec půjdou nahoru i ti nejchudší.

Tolik můj odhad.

J. Boleslav 9.3.2012 15:24

Re: Mám dojem, že problém je obecnější.

Mám dojem, že hospodářské úspěchy Číny a jejich dopad na tamní lid se trochu přeceňují. Čína jako stát rozhodně v poslední době značně bohatne, ale tamní lidé se ve srovnání s lidmi v Evropě a USA zas až tak úžasně nemají. V těchto zemích. hlavně v Evropě, jsou v protikladu k Číně "chudé" (zadlužené) státy a "bohatí" lidé. Což je důsledek zdejších sociálních států.

K. Kužel 9.3.2012 12:26

Re: Malá poznámka.

Pravda, když se umyjí, jsou docela čistí :-)

J. Skála 9.3.2012 11:59

Malá poznámka.

Jak jsem tak "globálně četl" Váš text, viděl jsem nechtěně větu: "na klíčovém rozhodování se podílejí ... čistí pitomci". Možná ale, že v TOM je jádro pudla.

K. Kužel 9.3.2012 10:12

Mám dojem, že problém je obecnější.

Demokracie, jak byla dosud chápána, dostává stále větší trhliny. Někdo vidí demokracii dokonce jako docela pěkný experiment, trvající historicky nedlouhou dobu a pomalu dobíhající. Kritikům zprava (rozumějme konzervativcům) se nelíbí, že na klíčovém rozhodování se podílejí naprosto stejnou měrou největší tahouni tak i čistí příjemci.

Levicoví intelektuálové jsou frustrováni stádností a přáli by si osvícenou diktaturu. Nakonec ani bruselokrati nejsou spokojeni s tím, jak pomalu se jejich geniální myšlenky propracovávají do legislativ a chtěli by nějakou přímější cestu pro ně.

A tak se dostáváme k paradoxu, že na jednu stranu oklešťujeme demokracii předáváním stále většího podílu na rozhodování do Bruselu a na druhé straně jsme připraveni humanitárně zbombardovat ošklivé diktátory, protože nechtějí rozumět demokracii.

No, osvícený diktátor by mohl mít něco do sebe. Bohužel sebevětší osvícenost nedává záruku setrvání a kontinuity. O něco lepší je osvícená vládnoucí garnitura, což je, do jisté míry ovšem, případ Číny. Myslím, že taková Evropská Komise čínským špičkám tiše závidí jejich postavení. Moc rádi by takhle řídili celou Unii. Jenže Čína má v takovém vládnutí móóóc dlouhou tradici a její současné špičky se k ní přiklánějí. Konfucianismus, v Číňanech hluboce zakořeněný, znamená nejen tuhou hierarchii a poslušnost, ale také velikou zodpovědnost vladaře za blahobyt svých poddaných. A současná čínská vládnoucí elita vydupává pro svůj lid místo na slunci s velkou vehemencí.