5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Charta 77 a já

Charta 77 představuje jistě velmi významnou kapitolu českého odporu vůči ruské bolševické despocii a jejím zdejším pomocníkům. I když výslovně takto nebyla pojata. Je proto na místě ji důstojně připomenout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 9.1.2017 21:03

Re: Prohlášení Charty 77 jsem fotografickou cestou rozmnožil

Já to jen opisoval na stroji. Zájem celkem byl.

J. Kanioková 9.1.2017 16:52

No, a to "křoví" jakoby neexistovalo..

A. Alda 9.1.2017 13:42

To je pravda.

A proce s Omladinou také ovlivnil českou historii více než Charta 77. Nicméně nelze popírat, že Charta 77 českou historii ovlivnila. Zejména po roce 1989.

A. Alda 9.1.2017 13:40

Prohlášení Charty 77 jsem fotografickou cestou rozmnožil

na sto kusů - tedy 200 fotografií. A když jsem se to snažil rozdávat, nikdo to nechtěl. Všem to připadalo jako jakési bláboly, vlastně to nikdo z okruhu mých známých nedočetl (byli jsme hodně mladí). Takže jsem ty zbylé kusy (skoro devadesát) spojil gumičkami a roznášel po vlacích - do každého neobsazeného kupé jeden. Zda to mělo smysl, to nevím dodnes. Spíš si myslím, že naprostá většina toho skončila hned v těch košících pod stolečkem v kupé.

S živými signatáři Charty jsem se občas setkával (s jedním pravidelně) už od toho roku 1977. Nebyli to žádní nadlidi. S Havlem jsem se ovšem nesetkal nikdy, ani s Doležalem. Jen s tím venkovským křovím - lidmi, co to podepsali později a mysleli to upřímně, nikoli jako pokus o restart socialismu.

A. Alda 9.1.2017 13:34

Politici, co nemakali a kradli,

nám vládli vždy. Snad jen za Přemysla Otakara II. a jeho syna Václava II. to tak nebylo, ale spíš jen nemáme dostatek informací. Ovšem za 1. republiky to bylo s politiky naprosto úděsné. Ještě horší než dnes.

A. Alda 9.1.2017 13:32

Havel neměl pravdu.

Ovšem i přesto udělal dvě úžasné věci, za které si zaslouží ne pár pitomých laviček a jedno blbé letiště, ale sochu "a la Masaryk" v každém Českém a Moravském městě:

a) zabránil tomu, aby se při revoluci krvavě vyřizovaly účty, aby vznikla masa pomstychtivých pozůstalých, a

b) zrušil trest smrti.

A. Alda 9.1.2017 13:26

Vzhledem k Vašemu věku

předpokládám, že jste se ve škole jistě učil o efezském princi Herakleitovi( Ἡράκλειτος ὁ Ἐφέσιος). Proč jste tedy nedbal jeho "panta rei", poznatku, že nelze dvakrát vidět stejné slunce a dvakrát vstoupit do stejné řeky?

Návraty prostě nejsou možné.

J. Řezák 9.1.2017 13:11

Re: A dnešním mladým

Musím souhlasit. Rozhodně si obou (staro- i mlado-) vážím mnohem více.

D. Polanský 9.1.2017 13:09

Kapitalismus bez predátorů

si neumím představit, stejně jako socialismus bez prvních tajemníků na úrovni okresu, kraje či celého státu. To by byl guláš me masa.

O. Istvanfy 9.1.2017 13:03

Re: A dnešním mladým

A to je chyba. Pretože spory staročesi - mladočesi mali pre históriu omnoho väčší význam ako nejaká charta.

V. Kotas 9.1.2017 13:00

Re: Babiš ne predátor, ale mrchožrout a předvídavý Havel.

Stačí dnes posoudit, zda z toho co V. H. říkal, zvlášť v tom slavném projevu, je nakonec pravda.

P. Maleček 9.1.2017 11:05

Babiš ne predátor, ale mrchožrout a předvídavý Havel.

Malér je v tom, že Doležal dodnes nepochopil, že prý predátor Babiš se nepase na dosud žijící demokracii, ale už jen na její ožrané mršině, kterou z demokracie udělaly jím tak milované, prý demokratické strany, hlavně oposmluvní ODS a ČSSD.

To když se pro potentáty a kmotry těchto jen názvu demokratických partají, demokracie stala jen prostředkem k maximalizaci jejich moci a majetků. Což Doležal nazývá starými dobrými demokratickými časy. Ty, k Doležalovu zoufání skončily, když Šlachta svým zásahem na Úřadu vlády zastavil ovládání "demokratického" premiéra přes mezinožku jeho sekretářky dle toho, jak ji kdo a čím uplatil v zájmu též urvat si ze státního.

Babiš tedy není predátor, ale mrchožrout, který jen tráví poslední páchnoucí zbytky mršiny, kterou z demokracie udělaly prý demokratické partaje. Stalo se tedy to, před čímž Havel varoval, když upozorňoval na úskalí rychlého ustanovení partají (i těch co se maskují názvy unie, hnutí či aliance), které si v časech hned po 89, nutně do svého nitra přetáhnou komoušské manýry.

Za což Doležal Havla dodnes pomlouvá, aby zamaskoval, že měl Havel, jak se dnes ukazuje, tenkrát pravdu. Což Doležal drze praktikuje ve svém klubu - prý na ochranu demokracie - fuj!

J. Řezák 9.1.2017 10:52

Přemýšlet.

"... řečí o době, kdy nám vládli politici, co nemakali a kradli ..." Jsou to řeči výsostně pravdivé, pane Doležale. Měl byste začít trochu přemýšlet, než se začnete nenávistně navážet do různých Babišů.

J. Řezák 9.1.2017 10:49

Re: A dnešním mladým

... anebo spory staročeši - mladočeši.

M. Pivoda 9.1.2017 9:47

Vzpomínka na morální oporu Českého národa

Politolog Doležal: „ ... Proto je třeba v těchto dnech k Chartě přistupovat věcně. To znamená, že by měly zaznít i kritické hlasy. A mělo by se říci, v jakém vztahu jsou myšlenky, na nichž stála, k tomu, co zažíváme dnes. ....”

Charta 77 se mi k rukám nedostala, a proto jsem ji nepodepsal. A dnes jsem docela rád, že to tak dopadlo.

S prvním živým Chartistou jsem se osobně setkal až v roce 1990. Byl jím Marxista Karel Kříž, který se vrátil na VUT Brno. Rehabilitovaný, dlouholetý agent StB Alexandr Čestnější mu tam zařídil, že na VUT Brno dostal Karel Kříž rehabilitační profesuru za Marxismus po listopadu 1989! Obchod něco za něco (tzn. specifická česká tržní ekonomika) se ovšem prosadila dříve než česká demokracie. Co za to prosadil Karel Kříž Alexandrovi?

Morální opora národa, Karel Kříž, prý řval jak tygr na vznikající Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, když se mu nepodařilo prosadit Alexandra Čestnějšího jako prvního děkana této nové fakulty. A co tam tehdy řval Karel Kříž? Cituji pracovníka osobního oddělení Masarykovy univerzity: „Že ho vůbec nezajímá, jak se Alexandr dostává mezi ženská stehna“. Při Alexandrově představování totiž praskla i veřejně známá věc, že sukničkář Alexandr zneužil svého postavení k zahraniční cestě do Tbilisi s mladou pracovnicí Ústavu teorie a metod řízení, VUT Brno (záznam o jejich společných letenkách nešlo v počítači změnit, hackerství ještě tehdy nefungovalo). A řev morální opory českého národa, Karla Kříže, tehdy nepomohl: Alexandr Čestnější tu děkanskou funkci na Masarykově univerzitě skutečně nezískal. Demokracie se v Česku rodila ztěžka – občas se ale něco i povedlo.

J. Skála 9.1.2017 9:20

A dnešním mladým

připadá proces s Plastiky stejně zajímavý, jako nám proces s Omladinou.

F. Navrátil 9.1.2017 8:53

K dnešku nic?

Nerad vám kazím radost, ale většinu dnešních občanů zajímají zapomenuté příběhy charty stejně jako schůze sociálních demokratů v hostinsci U kaštanu.

V. Kotas 9.1.2017 6:11

Re: Zvonka to vyzerá tiež zaujímavo

Četl jsem a stojí to za přečtení.

S. Ševeček 9.1.2017 0:10

Zvonka to vyzerá tiež zaujímavo

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-zavedenych-demokraciich-obcan-davno-vi-ze-jsou-jeho-nazory-moci-u-prdele-Krajan-Jirovec-srovnava-ideje-Charty-77-s-realitou-dnesniho-sveta-470301