5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SVĚT: Permanentní nedostatek všeho

Nejdříve byl nedostatek kojenecké výživy, teď je zase nedostatek tamponů. Ceny tamponů vzrostly o 10 % kvůli rostoucí ceně ropy, která ovlivňuje náklady na výrobu plastů, a vyšším cenám bavlny kvůli masivní výrobě respirátorů a válce na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 2.7.2022 17:15

Po tolika neobhajitelnych obviněných, sankcích, zmrazování a kradení majetku si západ nemá na co stěžovat, sám porušuje smlouvy a zákony nejvíce.

Z. Lapil 2.7.2022 16:41

Zní to dobře, kromě toho, že to (hamburgry) smrdí průmyslovou krádeží nebo jak to nazvat. S licencí to asi nekoupil, když se to jmenuje jinak.

Podpora soukromého podnikání zní taky dobře. Bál bych se toho, že v Rusku je extrémně mnoho bohatství soustředěno do extrémně mála rukou, přičemž - pozor - ty ruce ke svému bohatství přišly skrze politické konexe (čti: známost s Putinem). Tak aby "to nedopadlo jako vždycky" :-).

Ještě mě napadá: soukromé podnikání podporuje také Čína, a že by to zvenčí vypadalo jako nějaká svoboda nebo extra šťastný život... Ale uznávám, argument "dřív nebylo co jíst a dnes si můžu rejži dokonce osladit, jak moc chci, tak mi jdi se svobodou k šípku" vůbec není od věci.

V. Mokrý 2.7.2022 15:02

Bude to ještě chvíli trvat, náběh už to však má.

L. Kuča 2.7.2022 14:13

Spíš by se od toho globalizačního nesmyslu mělo ustoupit zpět k internacionalismu a zachování hodnotných národních specifik namísto unifikace všeho s bonusem neustálého přepravování nákladu nízké hodnoty na jednotku váhy na obrovské vzdálenosti. Pochopitelně, že existuje jistá americká výjimečnost. Podobně jako třeba italská ...

J. Nevrkla 2.7.2022 11:36

Nevím, jak to s ruskými hamburgery souvisí. Zkušených lidí už tam mají tisíce, nová firma se jmenuje Chutný a tečka.

Putin nedávno na Petrohradském fóru řekl, že budou podporovat soukromé podnikání a přestanou kriminalizovat nejake chybějící administrativní povolení, licence. Život si najde cestu.

M. Drašner 2.7.2022 10:58

Doporučuji shlédnout toto, komentářů netřeba:

https://www.youtube.com/watch?v=LCSVXo8ZUiA

F. Navrátil 2.7.2022 10:30

Závěrečný odstavec o americké výjimečnosti mnohé osvětluje. Až USA pochopí, že neexistuje žádná americká výjimečnost a USA jsou součástí globalizace a ne jejím majitelem, bude země opět kulatá.

Z. Lapil 2.7.2022 10:28

Nejde o to, že je koupil Rus nebo dokonce že je koupil za babku. Jde o to, že trh stojí a padá s existencí alternativy, přičemž když se do toho nese... necpe stát nebo podobný velkošéf, tak se okamžitě vyrojí tisíce a milióny lidí tu alternativu vymýšlejících. Jednak podnikatelů, protože cokoliv, co nahradí drahý (čti: obtížně dostupný) element, je prima kšeft, jednak spotřebitelů, protože když nemám jeřáb a potřebuju zvednout cosi kamsi, nezbyde mi než vymyslet kladku a pár bivojů k tomu. Nebo vrtulník.

Podobně: podle všeho v Nigérii a jistě i jinde v Africe nemají spolehlivé dodávky elektřiny. Výsledek - každý lepší barák má dieselagregát.

Z jiného podobného konce: brněnská přehrada se stavěla v dobách krize 30. let. Zadání znělo: minimum technologie. Ta věc je skoro celá postavená ručně. Podobně v Indii a podobných krajích je - na rozdíl od těch našich - solidní alternativou jeřábu několik set/tisíc mravenečků s koši na zádech.

Odbočka: součástí problému nedovozu pšenice do Egypta je to, že ti lidé nejedí nic než chleba (není to zvykem, nepodezírám je ze zmlsanosti), TAKŽE ten chleba "musí" dotovat stát (jinak hladomor a revoluce), a tím pádem se ti lidé nedozvědí, že existují - nemám ponětí, jak v těch krajích drahé - možnosti jíst rýži a brambory a nějaký maniok nebo co se to v Africe ve velkém jí. Na rozdíl od našich krajů, kde se bez mouky čili chleba, knedlíků a těstovin celkem slušně obejdeme.

Potíž s "globálním korporativismem" je ta, že skrze státní zákony a předpisy coby novovýrobce neprodáte nic, co není kryto globální značkou a globálnímu předpisy. V dobách chybějících autočipů třeba electronic free auto na způsob ať Trabanta, ať luxusního závoďáka.

P. Kazo 2.7.2022 10:12

Obligatory XKCD :)

https://xkcd.com/2347/

J. Nevrkla 2.7.2022 9:19

Snad jen dodám, že ty pobočky McDonald's za babku koupil nějaký Rus, stovky už jich pod jiným názvem byly otevřeny, do konce září mají fungovat všechny.

Š. Formánek 2.7.2022 2:18

Třeba já jako hacker si myslím, že pochopení matematického důkazu neprolomitelnosti veramovy šifry představuje základní kámen svobody v digitálním věku: jsem si jistý, že když svoje poznámky zašifruju, neexistuje lidská moc, která by proti mé vůli moje tajemství odhalila. Drtivá většina lidí si uvědomuje, sotva připouští na práh vědomí, svou absolutní bezbrannost. Nejen šifra, o které vím, že je neprolomitelná, ale i samotný šifrovací algoritmus si písu sám. proto opravddu spolehlivě vím, že do mého kódu nemohl útočník vložil backdoor, česky tajná zadní vrátka. Také znám konsensuální vědeckou poučku, že existence tajných vrátek degraduje celou šifrovací ochranu, tedy je to požadavek na perpetum mobile, tedy drtivá většina populace a její politická třída nehcápe digitální svět a ústřední roli tajemství jako negace ve světě ne-tajemství, tedy sdělení.

Š. Formánek 2.7.2022 1:55

A ještě se ktěm autorem zmíněným problémům přidružují další, jakoby ze stejného psychologického zdroje, příklad z informatiky:

* absurdní růst komplexity počítačových systémů

* single point of failure a neschopnost gracefull degradation, což je typické pro živé organismy. Počítači stačí zasadit jedinou ránu a je mrtvý. Špatně navrženému počítači.

* nikdo nechce ani pušku, ani pochopit šifrování, přestože digitální existence potřebuje věrohodné tajemství a soukromí a oni se svobody polodobrovolně vzdávají, je to mentálně mravn nedostatek morální hlouposti, o jaké mluví Bonhofer