8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SVĚT: Co teď dál, potměšilé dějiny? (1)

Uvést do pohybu destruktivní síly je jediný vznešený cíl racionálního člověka… nemůže být revoluce bez dalekosáhlého, vášnivého, spásonosného a plodivého ničení, neboť z něj a jenom z něj povstanou nové světy…(Michail Alexandrovič Bakunin)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 23.6.2012 18:32

Pane Frýborte, teprve dnes mi vybyl čas

na Váš článek, který jsem včera "odložila", protože bylo jasné, že je potřeba jej přečíst při plném vědomí a soustředění.

Je NAPROSTO SKVĚLÝ, geniálně srozumitelný, prostě perfektní ! Díky...

Jsou to naprosto logická fakta seřazená do vět SNAD pochopitelných i pro největší "nevěřící"..

Těším se na druhý díl, tady 1*****

L. Severa 22.6.2012 17:39

V diskusi zde někdo napsal, že článek pana Frýborta je dlouhý.

Pro mne je naopak krásná a květnatá čeština, stejně jako v  jeho knížkách, velkým potěšením.  Stejně jako jeho myšlenky. Díky, pane Frýborte.

K. Luboš 22.6.2012 12:41

Stát ochranitel???

„Vraťme stát úkolům, pro něž byl vytvořen.“

Autor mě opravdu pobavil, protože vrátit stát k jeho původním kořenům už naštěstí není možné.

A pokud si někdo myslí, že stát vznikl, aby ochraňoval děti a sirotky, tak se šeredně mýlí.

Např. český stát vytvořili Přemyslovci, což byl velmi úspěšný rodinný gang, který pracoval výhradně ve svůj propěch. Měl vlastní ochranku, s jejíž pomocí expandoval, kradl, vybíral výpalné, likvidoval konkurenční gangy, zotročoval a lidi jako otroky prodával do Španělska. A teprve později si své počínání zlegalizoval prostřednictvím církve a něčím, co nazval zákony.

R. Brzák 22.6.2012 15:33

Re: Stát ochranitel???

Ba právě, vždyť jste na to kápl. Stát opravdu nevznikl, aby se staral o děti a sirotky. O ty se musí umět postarat jejich rodiče, v nezbytných případech jejich nejbližší komunita. Sociální stát vlastně těmto schopnostem nás všechny odnaučuje.

Chápu článek tak, že stát by se měl starat o vnější bezpečnost (do které patří i koncepce energetická) a zaručovat spravedlnost před soudem. V extrémním pojetí vše ostatní je nadbytečné.

V. Němec 22.6.2012 12:39

Pohrdají ?

Nepohrdají jen jim vadí majetek těch druhých svůj si pěstují a protože většinu jim chybí schopnost si majetek vytvořit tak ho seberou těm schopným . Jednoduše socialismus je celý založen od závisti

M. Kosejk 22.6.2012 11:07

HDP

HDP je divný a nic neříkající ukazatel. Zjednodušeně řečeno ukazuje pouze objem státu.  Aby HDP mohlo ukazovat zdraví států, musely by být ze statistiky vypreparovány všechny státní výdaje a výdaje a příjmy státem zaměstnaných lidí - a nevím, jestli je to vůbec účetně možné to tako oddělit. Je to obdobné tomu, jako kdybychom hodnotili úspěšnost firem hlavně podle obratu. Totiž i firma s velkým obratem klidně může být ve dluhové spirále.  A firma s minimální obratem může být efektivně zisková. 

A vzhledem k tomu, že EU je majoritně předlužená, tak nezbývá nic jiného než růst a nebo radikální snížení dluhů. Když totiž např. stát vydá dluhopisy, které jsou úročené x%, tak logika věci říká, že ten stát musí do doby splatnosti těchto dluhopisů narůst minimálně o alikvotní procento k úroku z těchto dluhopisů, jinak stát tratí.

K. Vážný 22.6.2012 10:51

Nikoli

Autorovi bych připomenul, že kaprál v jeho zemi nastoupil právě v situaci, kdy na nižší vrstvy dopadla úděsně bída kombinace hospodářské krize a přísně monetární politiky tehdejšího ministra financí. A protože nižší vrstvy byly z období hyperinflace posíleny o vrstvy střední, které přišly o vklady a ještě závistivě hleděli na vrstvy nejvyšší, které naopak přišly o dluhy, tak výmarskému státu jaksi nezbyl nikdo, kdo by s ním počítal.Ty nejvyšší vrstvy jsou zase poměrně flexibilní a dovedou spolupracovat s kýmkoliv.

Problém posledních xx let je mj. to, že se zde dělal sociální stát NA DLUH, nikoli, že se dělal. Proto země, kde se dělal na dluh méně, ovšem za silného zdanění (severské), makí nyní méně problémů.

Je třeba šetřit, ano, ale je třeba se komunitně postarat o skutečné nejslabší a podporovat rodinu (přeložte si to třeba takto: sankcionovat daňově "nerodinné chování" - rozvody, odkládání dětí do budoucna atd.). Protože jedním z projevů je nedostatečná chuť po obnově, nechuť myslet na jiné, na společenství, na stát. A ta je důsledkem bláznivého liberalismu - který se stal i součástí levice. Je třeba "konzervativní, sociálně přísný, více společenský socialismus" jako odpověď. Socialismus, kde ideou je zálem společenství vyvážený s jednotlivcem. A kde funguje subsidiarita (podmínka té přísnosti). A samozřejmé musí být daňové zastropování majetku a příjmů a to formou, z níž nebude lze snadno uniknout do ráje (daňového) sobectví.

Oni se historicky o ty nejslabší nestaraly ani tak rodiny (ty měly s xx dětmi na krku a yy nemocnými dost problémů a samy patřily mezi slabé), ale obce a církve. A zatímco stát je i u nás soiciální až běda, tak obce jsou nejhorší vydřidušské korporace živící především své "správce", politiky. Ale není ivu, nikdo jim konkrétní sociální politiku neuložil po dvacet let...

M. Kosejk 22.6.2012 11:24

Re: Nikoli

Víte, já si právě myslím něco jiného. Myslím si, že sociální stát právě vede lidi k sobectví a neochotě se starat o bližní. Socialismus přenáší lidskou odpovědnost za bližní na stát - na neefektivní a zkorumpovaný stát, kterému nevěříme. Paradox, co? 

Příklad:

Sociologové simulovali v městech nehodu cyklisty, který jako spadl z kola a zůstal ležet na chodníku. Výsledek: Čím více lidí bylo kolem, tím více se snižovala pravděpodobnost, že mu někdo pomůže. D. Adams tomu říká "Problém někoho jiného". Lidé totiž počítají s tím, že pomůže někdo jiný, když je kolem tlupa lidí. A sociální stát právě udělal  ZE VŠEHO "Problém někoho jiného" - tj. problém státu. Např. Vietnamci jsou daleko soudržnější a sociálnější než Češi, protože pocházejí ze státu, kde není zvykem se spoléhat na stát.

V. Novák 22.6.2012 15:20

Ten pokus o ničem nevypovídá.

Resp. vypovídá tak leda o tom, že každý je přesvědčen, že někdo jiný už zavolal 155, takže já bych jen zbytečně blokoval linku. Na školení nás upozornovali, že pokud v takové situaci začneme pomáhat nebo organizovat pomoc, musíme dávat úkoly konkrétně - ne "zavolejte někdo sanitku!", ale "Vy paní ve žluté sukni - máte mobil, zavolejte 155 a nahlaste, že (co, kde, stav)".

V prvním případě se nehne nikdo, ve druhém každý oslovený.

Ale to neznamená, že by stát neměl organizovat tu sanitku a každý by si měl pomáhat sám, jak praví modrá mantra.

M. Kosejk 22.6.2012 17:07

Re: Ten pokus o ničem nevypovídá.

Ale prdlajs. Tomu člověku nikdo nezavolal pomoc a nikdo se ani nenamáhal k němu jít. Překračovali ho jak kus hadru.

J. Kanioková 23.6.2012 18:49

A ono nejde jen o pomoc "poté", jde i o předcházení..

např.  nezvedený tvor v hypersuper - leze jak buldozer aniž vnímá, že tlačí košík způsobem, kterým ohrožuje další lidi nebo regály (čili svou šrajtofli, když něco zničí)

Těžce vnímám, že zcela vymizela a zatím nevidím znovu návrat ÚCTY a respektu k výsledkům práce jiných. Či majetku jiných.  "Děcka" ničí společné chodby. Sprejeři a respekt k cizímu baráku.... Kolem laviček v "parku" je nehorázný binec i když je poblíž odpadkový koš. A těch příkladů je nepočítaně...

Prostě vymizel respekt k ostatním lidem, k výsledku jejich úsilí, k věcem, prostředí... Nezajímá je, že níčí cizí práci, že někdo další bude muset "zapracovat" na likvidaci výsledků neodpovědnosti syčáků..

J. Jurax 22.6.2012 18:27

Re: Ten pokus o ničem nevypovídá.

Stát může, ale ne nutně musí organizovat tu sanitku včetně záchranné služby - může tak činit i soukromník, jemuž je to ze zdravotního pojištění propláceno - a ani to nemusí nutně být oklikou přes stát.

A modrá mantra praví, že každý si má především pomoci sám a teprve když opravdu nemůže, nechť nastoupí charita - solidarita státní či soukromá.

Levicová mantra naopak praví, že stát se má starat vždy a všude a za to je třeba jej poslouchat a moc nepřemýšlet; a kde se stát nestará, je možné a očekávané tu starost vyžadovat - mám přece nárok - i přesto, že by se jeden mohl postarat sám.

J. Schwarz 22.6.2012 11:38

Re: Nikoli

Nemáte pravdu. Smyslem socialismu není pomoc, ale moc, násilí, buzerace.  Soudě podle  různých "anket", "průzkumů veřejného mínění" či výsledků voleb v evropských státech je tu přes dvě stě milionů levičáků - tedy dost na to, aby si vybudovali socialismus dle svého gusta, s onou solidaritou, pomocí, humanismem a nechali osudu ty, co o jejich společenství neprojeví zájem. Pokud se bude líp žít socialistům v jejich "kolektivech" získají možná další stoupence ale ani to neznamená, že život mimo "kolektiv" by se měl zakázat. Taky proč, pokud je život v "komuně" snazší, bohatší a příjemnější. Na druhé straně pokud se ukáže, že zájemci o "socialistickou práci a život" nedokáží nic vymyslet, že jejich "kolektiv" je především nuda a šeď - měli by se s tím smířit, držet se vlastních hodnot a nezávidět "pravičákům" jejich lesklé hračky.

R. Misák st. 22.6.2012 10:32

Mám jen obavy,

že nás k tomu dovede ta holá nutnost a lidstvo to bude hodně bolet.

V. Novák 22.6.2012 10:04

Bakunin nebyl socialista, ale anarchista.

Snad dál to bude lepší...

V. Novák 22.6.2012 15:12

Není...

...

P. Lenc 22.6.2012 8:21

Krásné, pravdivé, smutné.

F. Svoboda 22.6.2012 9:33

Re: Krásné, pravdivé, smutné.

Bohužel tento i jiné krásné články čtou převážně lidé, kteří jsou s jejich obsahem  v souznění. A to nejen že s myšlenkami zde uvedenými souhlasí, ale promítají je do svého každodenního života. Bohužel ti ostatní, kteří chtějí využívat jen starost všeobjímajícího státu , tyto články nečtou a i jakékoliv diskuse na obdobná témata jsou jim cizí či zcela proti srsti.

Mám k článku pouze jedinou připomínku : bylo by vhodné, kdyby text byl kratší a zhuštěnější, vyzněl by více úderněji.

J. Boleslav 22.6.2012 10:42

Re: Krásné, pravdivé, smutné.

P. Frýbort už takový má styl, mně větší rozsah jeho článků nevadí. Většina jeho myšlenek je velmi originální a podnětná.

F. Svoboda 22.6.2012 14:10

Re: Krásné, pravdivé, smutné.

Pane Boleslave, mně to rovněž příliš nevadí, články pana Frýborta mám také rád. Nicméně mnohým lidem by bylo vhodné předložit uvedené zákonitosti jednodušeji, zkrátka po lopatě.

Jinak jsem rád, že jsem se dostal opět do společnosti Vás i pana Lence. 

J. Boleslav 22.6.2012 15:27

Re: Krásné, pravdivé, smutné.

Děkuji, i já si Vás a p. Lence rád počtu.

I. Schlägel 22.6.2012 8:17

Pane Frýborte,

napsal jste to dobře. Bohužel, pro spoustu lidí, kteří přirozeně tíhnou k maximalizaci svých požitků za přispění minima své energie a pokud možno s co nejrozplizlejší osobní zodpovědností za vlastní chybná rozhodnutí, pro tyto lidi píšete nesrozumitelným jazykem. A ve finále zejména tito lidé ve volbách rozhodují o tom, že zahradnických nůžek netřeba.

Děkuji za článek a těším se na pokračování.

J. Schwarz 22.6.2012 8:10

Tak tak

- množina lidí na určitém území nemusí tvořit jedinou společnost, ale hned několik paralelních společností jejich členové si jdou vzájemně "po krku". Proč třeba pořád  mluvit o "začleňování Romů" a vrážet do této záležitosti peníze? Pro mne za mne, ať si zůstanou klidně "nezačleněni". Nebo  prohlašme tuto společnost za "romskou"  a přisám Bůh že já zůstanu klidně oddělen, a rád. O žádné peníze za svoje "začlenění" do společnosti žádat nebudu. Zase úspora. Socialismus plete dohromady dvě zcela rozdílné věci. Jednou z nich je pokud rodiče vedou své děti ke tvrdé práci a studiu, aby tyto pak ve férové soutěži obsadily třeba funkce ve státní správě... druhou pak, když rodiče využijí svého vlivu a známostí k prosazení svých neschopných a líných potomků. Socialista by pořád "začleňoval" lemply a přitom diskriminoval právě ty zodpovědné a tvrdě pracující...

P. Kolář 22.6.2012 5:49

Jako obvykle

perfektní.

M. Zavala 22.6.2012 3:48

volani na pousti aneb vysvetleni v kostce

lide si za tento upadek muzou sami, voli ti co slibuji nejvetsi hovadiny, kdyby politik rekl na rovinu, ze bere vselijake davky a podpory, tak ho nikdo nevoli. Kdyby nesliboval ze naseka vice dluhu, ze skoro vsichni budou mit vysokoskolske vzdelani, pokud mozno zadara, ( a co pak budou delat) tak ho nikdo nevoli. Reknete lidem ze je vice potreba remeslniku, techniku, a budou kvicet ze dotycny politik chce tupe stado.

Tak si to lide, respektive dalsi generace bude muset vyzrat. Blbost je nejrazsi luxus

M. Kadlecová 22.6.2012 9:33

Re: volani na pousti aneb vysvetleni v kostce

Velmi správně jste zde slova nakladl, ale hádám , že je to házení perel........