21.2.2020 | Svátek má LenkaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠUMAVA: Smutný výletVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 1, poslední: 7.8.2010 10:42, přehled diskusí

Tundra na Šumavě?:
Autor: B. Hudzieczek Datum: 6.8.2010 20:31

Na Šumavě se kdosi pokouší převést hospodářský les na les "původní", "prales" nebo les "přírodě blízký" a domnívá se, že tak lze učinit z roku na rok zavedením principů "bezzásahovosti" a "přirozeného vývoje".  Zapomnělo se  na to, že hospodářský les je ekosystém, který ztratil mnoho z autoregulačních schopností přirozených lesních společenstev. Výsledkem je to co vidíme. Každopádně to co na Šumavě vzniká nebude určitě prales nebo přirozený les mírného pásma.  Ten koneckonců ve výškách okolo 900 m. n. m. na Šumavě ani nikdy nebyl. Tam v minulosti dominoval boreální les s převahou  smrku a  podílem břízy a jeřábu. 

Na Šumavě vzniká něco mezi tajgou a tundrou. V některých místech se zmlazuje smrk, někde jsou z minula umělé výsadby a někde je nastartováno k přirozenému boreálnímu cyklu. Obrovské plochy zůstanou bz stromové vegetace, protože na nich doposud žádné  zmlazení není a půda obohacená náhlým rozpadem celého stromového patra zaroste vitální buření a keři. V tom je skutečnost zcela jiná než měl na mysli Klostermann ve své myšlence o pomíjivosti lesních velikánů. Každopádně o pralese zde nelze hovořit.

Uschlé smrky u pramenů Vltavy jsou ostudným pomníkem nekvalifikované správy NP Šumava. K podobné situaci se schyluje v jádrové oblasti Boubína (zaplocená část pralesa), kde na přelomu června a července 2010 leželo kolem 40 m3 kůrovcového dříví