2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Smečka vlků se s tím nepárala

Devátého prosince přinesl deník Blesk zprávu o tom, že v našem regionu Lipenska roztrhala smečka sedmi vlků loveckého psa, fenu jagdteriéra. Stalo se tak při lovecké naháňce nedaleko Nové Pece, kdy v leči byla řada lovců i se psy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 12.12.2021 18:25

"smečka třech vlků není člověku nebezpečná, deseti je" nicméně si ten Sibirjak vždy bral do lesa kalacha. No i jeden vlk je nebezpečný pokud má hlad. J.L. end

R. Meišner 11.12.2021 8:49

souhlas s autorem. ovšem pravá příčina současného stavu je v enormním přemnožení vysoké zvěře. vidíme to dnes a denně po celé republice, ani nemusíme jezdit na Šumavu. jen na silnicích skončí ročně desítky tisíc kusů (a to těch nahlášených) --před třiceti lety se jednalo o zlomky tohoto čísla. nikdo se nestará řádně o lesy, natož o regulaci života v nich. ---takže zpátky k Šumavě : zregulujte vysokou, a vlci se pak zregulují sami. jak prosté. 8-o (zkráceno)

L. Harvánek 11.12.2021 10:16

Zregulují se jak? Odejdou nebo se přeorientují na jiný zdroj potravy? Nebo dokonce se přestanou rozmnožovat?

Z. Lapil 11.12.2021 12:04

Střílet.

Líbí se mi tahle přednáška: https://www.youtube.com/watch?v=a5B8PaKyQyI&t=9s.

Autor zmiňuje jakýsi volnopřírodní experiment snad někde v Holandsku na pobřeží. Ze začátku fajn, ale pak zvěř masově pochcípala na různé nemoci skrzevá přemnožení.

Přednáška se hodně točí na tom, že dlouhodobě přirozeným stavem české (středoevropské) krajiny není les, ale lesostep "obhospodařovávaná" mj. velkými býložravci na způsob zubrů. Je u nás několik území vhodných jako rezervace (spíš obora) pro podobný rozměr (Milovice) a existuje i myšlenka chovat tu slony. Prý to není až takový nesmysl, jak to vypadá, přinejmenším proto, že slonů je na světě přebytek (v afrických rezervacích se TAKY musí jejich stavy regulovat).

Každopádně: pokud zvířata nechcete držet za plotem a nechat je chcípat hlady, musíte je buď střílet, nebo lépe dostat na jatka a do obchodu.V našich krajích nic lepšího než "polohospodářský chov" nevymyslíte.

Mimochodem - takovéhle rezervace nejsou dobré jen k tomu, aby se zachovalo pár polodivokých zubrů a podobných potvor, ale hlavně k tomu, že zde žijí spousty a spousty všeho možného od rostlin a žoužele od plazů a obojživelníků až po hmyz a jistě i jednobuněčné, na kterých stojí ne stabilita klimatu, ale existence slušného životního prostředí a kteří na poli ani v zanedbaném lebedoví a trní a hloží nemají šanci existovat.

"My" totiž skvěle umíme krajinu intenzivně využívat, a umíme ji skvěle nechat ladem, ale málo intenzivní hospodaření, třeba krávy na pastvě, to moc neumíme.

R. Polášek 12.12.2021 7:06

Souhlas.

Po nějaké době se bude must vymyslet, jak se zbavit přemnožených koní, zubrů, praturů... Pokud jejich počet do té doby nezredukují epidemie cizopasníků nebo nemocí, kvůli přemnožení. Totiž podle všeho, jestli má být dnes onen žádaný efekt rozrušení původních "zarostlých" biotopů na ty polopastevecké na celé ploše všech těch chráněných území neboli oplocených poloobor, tak to předpokládá takovou koncentraci zvířat, že přenos nemocí nebo parazitů je velice snadný. To, že se to dnes už neděje je akorát podle mne způsobeno tím, že díky masovému přerodu užitkových pastevních chovů zejména krav na chovy ve vnitřních prostorách za socíku před cca 50 lety je krajina plošně čistá a příslušní paraziti a nemoci se v ní nevyskytují. A dnes znova se vyskytující pastevní chovy zatím tu krajinu nedokáží kontaminovat. Pokud jejich rezervoár není v lovné zvěři.

Ten čas rozšíření těch nemocí a parazitů podle mne v těch poloborách nastane nejdřív po cca 5 - 10 letech nepřetržitého chovu těch velkých zvířat. Taky je otázka, protože ty zvířata se chovají ve velmi malých skupinách, jak se po nějaké době projeví příbuzenská plemenitba.

Jestli nakonec nezbude nic jiného než klasický výběr chované zvěře prováděný od nepaměti člověkem - dlouhodobým pozorováním vybírat kusy se špatným zdravotním stavem nebo špatným habitusem nebo odplozené staré kusy a ty odstraňovat. Dnes klasicky odstřelem nebo možná smečkou vycvičených psů třeba ovládaných povelem z jejich obojků zahnat vybraný kus do odchytové ohrady, v budoucnu třeba hejnem poloautonomních pasteveckých dronů...

Pokud se o redukci těch zvířat nepostarají v budoucnu přemnožení vlci.

Z. Lapil 12.12.2021 16:30

Jak s parazity, to nevím. Počítám, že naši předkové to měli nějak ošéfované, i když například v Irsku s bramborama se to moc nepovedlo.

Co mám za důležité: řeč je stále o CHOVU, nikoliv o volné přírodě. O chovu možná v (polo)přírodních podmínkách, ale o chovu. Včetně hlídání příbuzenské plemenitby. Což není, podle mě, extra problém, zoologické zahrady to umějí docela dobře skrze plemenné knihy.

A klidně může jít o chov "turist friendly". Nepochybuju o tom, že by se celkem snadno našel někdo, kdo by si za patřičný obolus nějakého toho zubra rád osobně picnul.

O lovu na medvěda moc pěkně vypráví Jahelka: https://www.youtube.com/watch?v=RgLQMF8zQfk.

J. David 11.12.2021 8:42

No, Ken Vojtěch s Andrejkem se také nepářou, vydají Covid bekanntmachung. A ti vlci, nelovit je z kulovnice (balistika a trasologie od PČR), ale posty (běhounky), či jednotnou střelu "schrottbüchse" v plastovém toulci. A pozor na fotopasti, preventivně mimo záběr sestřelit, stačí i broky Trap (2,4 mm, má to krytí). Metod je mnoho, jen vědět, jak na to. A nyní mne plísněte, chytit Covid, nebo vlka zapařených půlek, či "canis lupus" in natura? Hlavně, že na vše máme Bekanntmachung, jak za Protektorátu. Je před devátou hodinou AM, jsu si koupit covidovou premedikaci, s futrálem na šnóblu, než mne budou biřici MP nahánět v hvozdu do očkovacího centra bez futrálu. Jo, jo, musí být prča, i kdyby dědka věšeli, vždyť je to "neočkovanec".

P. Dvořák 11.12.2021 9:03

Než někam vyrazíte, chvilku se natáhněte. Po probuzení bude tak první tři piva svět ještě hnusnější, než je teď.

J. Hruška 11.12.2021 17:12

..... My sme kluci vočkovaný stanem, my něco zastanem, bá jó.... Ahoj Dvořáku,!

J. Jurax 11.12.2021 18:26

STANem?

P. Dvořák 12.12.2021 6:42

Ještěže dnes nejsou kronikáři. Vaše hluboké moudro by vstoupilo do dějin.

L. Beneš 11.12.2021 9:50

Vy jste na ty vlky nějakej vysazenej. Zdalipak také luštíte křížovky? Jak se tam doplní vlk na dvanáct?

K. Drábek 11.12.2021 8:26

Na Naučné stezce Želnavskem jsou na panelech příklady zabití lidí vlky. Zdrojem jsou místní kroniky. Vlk byl obávané, nebezpečné zvíře. Ale podle ekologů jsou ti dnešní jiní, lepší.

M. Hájek 11.12.2021 12:17

Vlci k nám přišli z demokratických zemí, proto jsou lepší. Horší by bylo, kdyby k nám přišli ukrutní a krvelační vlci z putinovského Ruska.

V. Mokrý 11.12.2021 15:13

1*

J. Lukavsky 11.12.2021 7:50

"to svědčí o tom, že se tu vlci vůbec ničeho nebojí" vlk je zvíře chytré a učenlivé, také by jinak nepřežil. Celá staletí byli vlci nemilosrdně zabíjeni, jednak pro kůži a jednak coby konkurence. Takže matka vlčice učila mladé, že jak navětří člověka mají utíkat. Teď se ale naučili, že se nemají čeho bát. Takže zanedlouho budou chodit lovit do vsi kočky a psy a slepice protože je to snadnější kořist než jelen. Potom uloví babičku či dědečka, dítě.... a ochránci budou klepat na vyhlášku? No ale kritický okamžik bude, až smečka uloví strážce NP Šumava... krásná smrt, stát se součástí koloběhu živin! J.L. end

V. Hanus 11.12.2021 7:18

Až vlci zredukují jeleny a budou mít hlad půjdou po lidech. Vyženou lidi ze Šumavy. Není to cíl ochránců všehomíra?

P. Dvořák 11.12.2021 8:11

Nepochybně svět zachráníme tím, když hladoví vlci sežerou všechny obyvatele Šumavy, kteří nestačí utéct.

;-D ;-D Já se po . . . . ;-D ;-D

P. Kavan 11.12.2021 8:23

Daleko spíš domácí zvířata. Chovám pár ovcí a koz na Broumovsku, a vlci mi to dost ztížili. Přijít ráno do ohrady, a najít tam rozcupovanou Jahůdku (koza) a Michalku (ovce) je samo o sobě dost hnusné ... každému městskému ochránci bych doporučoval se na takové věci přijet podívat.

Ale nepříjemné je i nutnost přeorganizovat si celý chov abych je mohl každý večer zahánět do chlívku. Technicky to asi měsíc na jaře udělat nemůžu, takže je nechám v ohradě a riskuju. Loni to vyšlo, ale když vlků bude přibývat, tak to jednou nevyjde. A jelikož mám těch zvířat málo, jedna vlčí návštěva je skoro likvidační.

P. Dvořák 11.12.2021 7:06

Je pravdou, že divokého vlka se bát nemusíme, on se bojí víc než my. Naopak třeba arktický vlk člověka vůbec nezná, takže po několika měsících vzájemného poznávání a bydlení v blízkosti nory, může vědec jet na čtyřkolce třicet metrů vedle lovící smečky, pozorovat a natáčet ji při "práci". Vlci ho berou jako součást okolí.

Ovšem jiný pohled na Šumavě nebo jinde v civilizaci vyvstává v situaci, jak píše pan Jiří Mánek: "Není známo, do jaké míry tato zvířata v sobě nosí krev domestikovaného psa z nějakého předchozího křížení. Taková zvířata se pak nechovají jako úplně divoká."

Jinak řečeno, je zde zpětná vazba. Místo vlk - domestikace - šlechtění - výchova = domácí pes zvyklý na člověka, dochází k tomu, že najednou tu máme sice stále víceméně divokého, ale vlka zvyklého na člověka.

M. Pražák 11.12.2021 6:51

Vlci do středu Evropy nepatří. Ať si žijí ve velkých prostorech bez lidí, ale u nás to prostě nejde. Nemají dost prostoru na to, aby se uživili a přitom se nestřetli s lidmi. A já dávám přednost lidem před zvířaty.

Š. Zemek 11.12.2021 8:35

R^R^

V. Vérosta 11.12.2021 6:10

naši moudří předkové (nebo to byli pitomci?) dobře věděli, proč vlky zlikvidovali. A bobry.

S. Kalužík 11.12.2021 8:06

To první je dobře, moudří byli a neměli zájem "ochráncovat" ! :)

P. Dvořák 11.12.2021 10:08

Pusťte si třeba v televizi některé pořady o historii a zjistíte, že "naši moudří předkové" žili úplně, ale opravdu úplně jinak.

P. Sura 11.12.2021 12:16

Neměli kulovnice.

J. Jurax 11.12.2021 18:30

No, zhruba od 16. až 17. století měli. A předtím luky a kuše.

J. Nový 11.12.2021 5:42

Přece byste nechtěli ubližovat zvířátkům. Podívejte se na Slovensko, tam mají nejen vlky, ale i medvědy. A jak tam žijí v dojemné shodě. Medvěd občas poobědvá důchodkyni, ale to nevadí, ztráty jsou povoleny. Navíc je na Slovensku daleko větší šance, že takový mladý a nadšený ochránce přírody se stane součástí potravinového řetězce. Tady ho maximálně přejede auto

L. Beneš 11.12.2021 9:58

Ochrana přírody na prvním místě. A člověk, aspoň podle mínění řady ochránců přírody, v přírodě nemá co dělat. Škody způsobené přemnoženými bobry, vlky, nutriemi jsou jen virtuální? Občas někdo dostane nějakou náhradu škody. K radosti milovníků např. vlků z daní těch druhých, jimž jsou vlci ukradeni, včetně dní od poškozeného chovatele ovcí. Podobně jako člověk umírající na nadměrnou expozici výfukovým plynům, protože obchvat by narušil hnízdiště skokana teleného či brouka pytlíka. Ovšem všichni ti patrikové a jiní experti mají radost. Skokan zelený a brouk pytlík jsou zachráněni a do veřejně prospěšného projektu těch ruhých se podařilo hodit vidle.

J. Lukavsky 12.12.2021 17:53

"Škody způsobené přemnoženými bobry, vlky, nutriemi" problém je, že my si hrajeme na to, že když se vydá oštemplovaný papír tak příroda cvakne kufry a bude hrát podle Knih džuglí. Ale v Evropě, natož u nás, žádná přírodní krajina není, všechno je umělá krajina. I taková Šumava je vysázená smrková monokultura, akorát, že už byla přes 100 let stará a vypadala důstojně. No a my jí vyhlásili a oštemplovali jako Národní park. Přírodní krajina je na Sibiři či v Kanadě. U nás je to jen a jen divadelní hra, kde herci vědí, že diváci vědí... J.L. end