4.12.2020 | Svátek má Barbora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 12.5.2011 17:25

On si pan Rada

asi nepřeje milion suchých stromů. On chce (asi) zjistit, jestli tam bude za stopadesát let něco, jako původní prales. Řekl bych, že si skoro všichni ostatní, kromě zelených blouznivců, přejí Šumavu zelenou ještě za jejich života. A to nedosáhne nikdo jiný, než lesníci. Bez ohledu na plácání o dusíku. Ony jsou ve Vesmíru i jiné články, než te jeden, který pan Rada přelouskal.

P. Rada 12.5.2011 19:02

Re: Co si kdo přeje.

Pane Skála když už si pan R. něco přeje pak předně aby jeho myšlenky neinterpretoval někdo kdo nic o problému neví. Pak si R. přeje pojmenovat problémy poctivě bez svalování důsledkům činů celých generací... a na toto konto prakticky bezmocných dnešních správců...at je to kdo chce.  Tedy např pokud je nám dnes známo na co je monokultura smrku toho či onoho druhu citlivá a jaký bude pravděpodobný vývoj těchto okolností.. - pak to respektovat a nevymýšlet si pokřivené zástupné problémy "o zastáncích suchého lesa...." které jsou podsouvány veřejnosti.  Právě toto vnímám jako účelové lži které i budoucím lesům už  dnes škodí.

Osobně jsem zastáncem toho aby se otevřeně a pravdivě hovořilo o dlouhodobě a nevyléčitelně nemocném lese kde jde nyní už jen o to, jak dalece je kdo schopen přibrzdit jeho odumírání a zdali tam či onde budou přírůstky dřevní hmoty pro případnou těžbu v dalších letech ekvivalentní té či oné metodě nákladnosti a důsledkům ovlivnování rozvoje nemoci - nebo chceteli obnovy lesa - ale každopádně už ve zcela jiné formě jak toho dnešního. Dnešní stav vnímám jako neudržitělný důsledek minulosti i trendů dnešního vývoje - viz změny okyselení, vývoj klimatu.... Pro příklad nestraného popisu stavu znovuopakuji jeden s odkazů s všeobecně přístupné ale zároven seriozní literatury :

http://www.vesmir.cz/clanek/dusik-v-lesnich-ekosystemech

J. Kratochvíl 13.5.2011 10:09

Re: Co si kdo přeje.

Rád bych vás upozornil, že k plošnému odumření lesa v důsledků kyselého ovzduší u nás  již doško v  českých severních horách v Jizerkách, Krušných a Krkonoších. Naštěstí si komunisté, i když to způsolbyli, nenechali do toho kecat od takových "odborníků" jako jste vy a vám podobní. Uschlé dřevo odvezli, takže žádný kůrovec neměl možnost se rozvinout a holiny okamžitě osázeli novými porosty. Dnes po třiceti letech zde je již nový mladý  a hlavně zdravý porost a les. A teď si představte co bude na Šumavě za třicet let po vaší činnosti.  

P. Rada 12.5.2011 8:46

Kůrovec léčitel kontra petice.

František Nnikles se dovolává práv člověka na petice... a má za to, že tato práva jsou korektní i vůči přírodním zákonitostem, které podpisy budou respektovat stejně jak náš právní systém. Na druhou stranu kůrovec se bez jakýchkoli legislativních možností ale o to razantněji snaží dávat do pořádku to nemocné v lese co právě člověk za dlouhá období zapříčinil a stalo se toho dost. Změnilo se klima - jen o cca 1.5C a to dělá následně jen v potřebě nárůstu srážkového úhrnu cca 150mm ale ten se nezměnil. Změnila se však druhová skladby lesa - na monokulturní smrkový, který nejvíce vyhovuje následnému využití ve stavebnictví... Změnila se zásadně a celoplošně acidita půd - nejvíce v 80tých letech ale i dnes depozice dusíku rostou jako nikdy. http://www.vesmir.cz/clanek/dusik-v-lesnich-ekosystemech

Smrk na toto vše reaguje podlomeným zdravím a kůrovec jako správná bílá krvinka organismu se snaží to poškozené co nejrychleji odbourat a znovu přeměnit na hmotu pro růst nového lesa... V tom se mu člověk vidící v lesním porostu především svůj majetek snaží zabránit v nerovném boji už celá desetiletí. Tím jak těžba dřevní hmoty pokračuje - zejména na půdách horských poloh s mělkým podložím - tak se ještě víc zvyšuje deficit minerálních látek v půdě a tím klesají šance pro stabilizaci i jiného typu porostu. Dusíkaté  imise co produkují dnes motory všech typů sice zvyšují sytost zeleně ale u té zapřičinují i vyšší lámavost a pak není divu, že Kyril spíše vykoná své. Kůrovec na to navazuje a člověk dokonává...

J. Kratochvíl 12.5.2011 10:24

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Pane, bohužel vám musím oznámit, že se mýlíte. Po celá staletí a mnoho generací lesníků  a přírodovědců dokázala na Šumavě vytvořit nádherné přírodní prostředí a pro ty byl kůrovec a další škůdci vždy nepřítelem, to si uvědomovali studovali a naučili se mu bránit. Až přišli takový myslitelé jako jste vy a prohlásili kůrovec za léčitele. Jak tento "léčitel" léčí Šumavské lesy vidí všichni. Kdy si konečně uvědomíte své omyly a přestanete rozšiřovat své nesmysly. Kdy konečně vy přestanete svými nesmysly bránit osvědčeným metodám hospodaření v lese, které tady fungovaly po staletí. Nebo si snad myslíte, že v historii se neměnilo klima nebo že nebyly vychřice? Věřím v člověka v jeho poznání zákonitostí přírody a tyto poznatky použít k vytváření civilizované kulturní krajiny, což dokázal po staletí například na Šumavě. Vaše negramotnost a nabubřelost  dokázala z této nádherné přírody udělat spoušt a poušť. Kdy už konečně odtáhnete.

R. Langer 12.5.2011 10:37

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Jo jo, kůrovec jako bílá krvinka, to je perla. Já bych to aplikoval třeba taky na mandelinku bramborovou, ta by jistě také zasloužila nějakou ochranu. Určitě žere jenom ty špatné brambory. A ještě máme spoustu takových užitečných tvorů - nejlépe by bylo je vysadit na pozemcích pana Rady a jemu podobných ochránců, aby jim tam ozdravili krajinu. Určitě by byli nesmírně překvapeni výsledky.

P. Rada 12.5.2011 10:55

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Pene Kratochvíl oznámení o mýlce by mělo být podloženo fakty. Tím faktem je datovaná změna kyselosti, přístrojově změřená změna klimatu, termíny výsatby současného porostu... To vše je ale v rozporu s Vaší hláškou. Závěrečná slova o "odtáhnutí".. pak jen arogancí nahrazují absenci argumentů a vypovídají o hněvivosti pisatele která půdní podmínky a další sotva ovlivní ale je jen smutným dokladem lidskíé sebestřednosti jež má  právě současný stav prostředí na svědomí.

J. Kratochvíl 12.5.2011 15:01

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Pane Rada, vám nestačí, že vámi aplikovaný způsob "léčby" nějak nezabírá, cožpak jste si nevšiml, že vámi "léčený" les uschnul. Co byste chtěl za jiné důkazy. Na vaše fakta o kyselosti půdy a pod. příroda kašle, ona si s tím dovede poradit, ale těžko když ji necháte sežrat kůrovcem. Pane Rada z chaosu nikdy nic dobrého nevzešlo a tak ani na té Šumavě. Nejsem lesník tak ani jako vy, ale když něčemu nerozumím, tak hezky poslouchám odborníky t.j. lesníky a přírodovědce, kteří to vystudovali a profesionálně se tím zabývají, ale to vy v žádném případě nejste.  A ti profesionálové nejsou na vaši straně. Zabyvejte se věcmi, kterým rozumíte, jestli vůbec něco takového je. Člověk musí přírodu cítitlivě vnímat a pak pozná co potřebuje a čím by mohl pomoc, má vypěstovanou intuicí. 

P. Rada 12.5.2011 21:31

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Pane Kratochvíl já jsem snad někde psal, že smrkové lesy Šumavy lze zachránit? Já jsem snad psal jakou léčbu doporučuji aplikovat?... Nepletete si můj postoj výše uvedený k obecným příčinám se svou fantazií o nich či se svou fantazií o mě?

Doporučení jiným ohledně citlivého vnímání je pěkná teze - ale což ji nejprve aplikovat osobně alespon na hrubé vnímání všech základních okolností a pak teprve postoj doporučovat jiným?

P. Vandas 12.5.2011 11:02

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

 Pane Kratochvíle, řekl jste to i za mne. Nepřidám raději nic, neboť by to bylo sprosté. Pro pana Radu a jemu podobnám, nemám slušnějšího slova, než zločinci.

P. Rada 12.5.2011 21:54

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Pro zločince bývá paradoxně velmi zlé a až k hněvivě hloupé reakci iritující pokud na jejich činy někdo poukáže sdělením faktů ... Nemají pak už na slušná slova jak píšete... o argumentech nemluvě.

Pokud jste si pane Vandas přečetl i odkaz co jsem na dokreslení údajů uvedl ohledně vlivů alespon NOx na biotop a máte právě autory Hrušku i Oulehleho - se kterými se stotožnuji - za mě "podobné" - pak je mi ctí, že jsem jim podobný "zločinec".

M. Koutný 12.5.2011 16:17

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Dnešní stav Šumavy je do značné míry výsledkem těch "osvědčených metod hospodaření". Smrkové monokultury, těžba v těžko přístupném terénu pomocí těžké techniky... Ono těch kalamit Šumavou v historii pár prošlo, a lesy se z nich vzpamatovaly bez zásahu člověka, jen to holt netrvá dva roky ani dvacet. Nebo si myslíte, že před příchodem kolonistů neexistoval lýkožrout? Jenže vám asi není možné vysvětlit přírodní procesy, přesahující obzor "na jaře zasadím, na podzim sežeru".

J. Kratochvíl 12.5.2011 19:45

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Ano, o to právě jde, že chcete vracet krajinu do doby než byla kolonizovaná, tj. někam do doby kamenné. Bylo by možná dobré se vás zeptat, jestli vy vůbec víte jaký tam byl les a jestli o to obyvatelé vůbec stojí. Podle reakcí jenom zde bych  o tom silně pochyboval a kde vy vůbec berete tu drzost nám toto vaše řešení vnucovat.. Nebylo by dobré a slušné se zeptat občanů a hlavně těch co na té Šumavě žijí, jestli tam chtějí mít holiny a pustiny? Petice jasně hovoří, že ne!!!!

P. Rada 12.5.2011 22:23

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Před příchodem člověka do oblasti Čech byl na sever od Krkonoš i na jih od Šumavy ledovec. V té mezeře - kotlině české - pak po celou dobu ledovou jen tundra kde se usazovaly na minerály bohaté spraše zatímco okolní hory hoblovaly ledovce. Toto se opakovalo periodicky po celá statisíciletí. Tak došlo i k tomu, že vrstva půdy na horách je dodnes minimální a tedy velmi citlivá na depozice jež způsobují vyplavování živin, kdežto v nížinách je situace pro rozptyl příměsí v půdním profilu obvykle daleko příznivější.

Občané Šumavy jež píší petice.... a také ti co se toho mediálně chytají... by si toto měli/mohli...  uvědomit a psát spíše na adresu největších znečištovatelů ovzduší minulých dnešních či budoucích. Les totiž roste dlouho....

Ten koho zajímá co zde rostlo od příchodu prvých lidí do české kotliny na konci poslední doby ledové si to a další může vyhledat třeba v práci pana V. Ložka "Výkyvy podnebí... Poučení s minulosti" - Vesmír 1/2011 a i v dříve publikovaném http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/8082

J. Kratochvíl 13.5.2011 9:49

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Pane Rada, byl bych rád abyste mi odpopvěděl na otázku, jestli obyvatelé Šumavy a nejen oni si přejí aby Šumava resp. další krajina dnes v 21. století vypadala tak jako někdy, jak vy říkáte, před příchodem kolonistů a jestli ne tak vy nemáte žádné právo jim v tom bránit, když tady chtějí žít v kulturní krajině.

Také bych vás rád upozornil, že celá naše republika i střední Evropa se potýká se znečištěním ovzduším a  dalšími škodlivými vlivy civilzace s tím nic nenaděláte, ale nikde nevznikla taková spoušť a zkáza jako právě na Šumavě. Protože se do toho nepletli tzv. ochránci přírody jako jste vy a vám podobní.

 Ke škodlivosti ovzduší přibyl další škůdce kůrovec, který se dal zlikvidovat, protože to lesníci umí, ale vy jste jim v tom svojí činností zabránili a měli byste se z těchto škod a této katastrofy, kterou jste způsobili, zodpovídat.

R. Langer 12.5.2011 10:30

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Stručně shrnuto - lepší je to nechat sežrat kůrovcem, a obecně - o přírodu se vůbec nestarat. Proč to nenapíšete rovnou?

P. Rada 12.5.2011 10:58

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Stučně shrnuto pro pana Langera je učit se... a pak argumentovat věcně.

R. Langer 12.5.2011 11:38

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Tak proč se neučíte a pořád tu píšete takové bláboly?

P. Rada 12.5.2011 18:35

Re: Kůrovec léčitel kontra petice.

Už jen to, že mi tvrzení o nárstu průměrných teplot, okyselení půd, růstu imisí NOx... nevyvracíte a protiargumentem je Vám vágní slovo "blábol" - je pro mě poučením - a já se učím rád.