20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Modrání na Modravě

Po přečtení článku Národní park Šumava? pana starosty Schuberta jsem se rozhodl prozkoumat situaci na Březníku osobně. I vyrazil jsem autem na Kvildu a odtud kolmo, tedy na kole, k pramenům Vltavy (ach, ta úžasná krása stromů sežraných kůrovcem!).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 15.8.2012 13:09

Slušný člověk si svoje odpadky

odveze ve stejném batohu v kterém si jídlo dovezl a vyhodí doma a ne na místě, kam jezdí jen dopravní obsluha s terénním autem.

P. Rada 15.8.2012 13:56

Re: Slušný člověk?

Svého času jsem ale byl v Anglii a koše tam s ulic rovněž zmizely a to jako důsledek terorismu. Na Šumavě to občas s nevraživostí mezilidskou také není nejlepší a tak je to možná jeden s důsledků kůrovcové kalamity nebot naopak i do prvních zon je harvesterům co zanechávají stopy na desetiletí, mnohdy vjezd povolen o tereních autech pracovníků parku nemluvě. Na svoz košů už ale asi nezbývá prostředků.

S tou slušností a odpadkovými koši je to tedy asi poněkud kontroverzní téma i když se přikláním k tomu si svůj odpad odvážet.

Je ale zajímavé, že na odpad co vidět není, už se tak přísná pravidla nevztahují, ačkoli dopad na biotop je vtaké od neviditelných vlivů mnohdy vzláště razantní. Kupříkladu mi všichni "slušní" co konzumujem energii vyrýběnou převážně s fosilů jak nikdy předtím a skrze externality tak dopravujem do horských oblastí Šumavy dosud čtvrtinové množství kyselých depozic oproti totalitnímu roku 1980 kdy imise neossýřených elektráren... totalitním režimem spravovaných vrcholily.

Horské hřebeny mají proto dosud překyselené potoky bez korýšovitých a tedy nezarybnitelné. Tam kde se má znovu vskřísit les, se dnes sotva uchycuje bříza, která je na okyselení jedna s nejodolnějších a tohoto jevu si autor článku právě všimnul.

Takže takové pedantské přístupy k turistice jak eliminace košů..., sice vypadají jako snaha něco dělat důsledně ale na to podstatné co přímo není vidět se pak už málo kdo zaměří ačkoli to pro oblast má dopady daleko vážnější. Jo jo,  za vším hledej člověka - údajně slušného a přemýšlivého homo s.s.

J. Pospíšil 15.8.2012 10:56

Rada necyklisty cyklistovi

Nádherný výlet na Poledník jsem prožil pouze jednou v r.1993.Nikde žádný cyklista ani turista a i když na vrcholu nebyl žádný bufet,pouze opuštěné vojenské budovy byla to paráda.Zpět dolů přes Prášilské jezero,pocestě hub jako máku.O deset let později jsme si s přáteli tento výlet zopakovali s rozporuplnými pocity!Pocestě člověk nestačí uskakovat před blázny řítícími se na kolech po turistických stezkách na vrcholu děs a hrůza,lampasáky lacino odkoupený areál pouze komerčně využívaný!!Všude kola,kola,kola,jako kdyby lidé zapomněli chodit pěšky.Co z té jízdy např.z kopce máte.když musíte pořád koukat jen před sebe a vůbec se nerozhlížet po krajině?Tak ta rada na závěr-odložte bycikly a zkuste to někdy pěšky.

J. Pernica 15.8.2012 9:10

Rada cyklisty cyklistovi

Autore, ježdění na kole po nezpevněných cestách tyto cesty ničí. I když máte pláště na svém horákovi 2,25" furt je to úzké a ten povrch to ničí. Projetí 1x za týden pickupem není problém, ale davy cyklistů problém jsou. Navíc ona cesta je určena k procházkám a to i rodičů s dětmi a uskakovat neustále před agresivními majiteli horských kol moc romantické není. Lesní cesty jsou rozryté jak od prasat plášti kol. Kolo patří na silnici, která je k tomu provozu určená. Na Šumavě je spousty krásných okresek, kde je minimální automobilový provoz. Hezký švih.

P. Rada 15.8.2012 11:04

Re: Rada cyklisty cyklistovi

Ano vcelku souhlas - ale věta ..."Kolo patří na silnici, která je k tomu provozu určená" mi přeci jen dost nesedí.

Silnice jsou totiž "silné zpevněné cesty" a ty už od dob římanů sloužily přednostně nejsilnějším a nejmocnějším. Ještě dnes je na silnicích onen cyklista od "silnějších" často v nebezpečí života ale je tam také brzdou běžného provozu. Proto takovéto vykazování někoho s obecně veřejného prostoru mívá nedobré pozadí i následky.

Jeli někdo agresivní chodec pak s úměrně hmotnosti, četnosti a druhé mocnině rychlosti... se tato agresivita stává větším a větším nebezpečím okolí.

Ti co se potřebují na kole vybouřit ve sjezdu a ještě navíc hromadně, opravdu patří na sportu vyhražená místa. Všem soudným pak škodí, že situace leckde už došla tak daleko, že taková opatření jsou nutná.

Obecně rozšiřování zákazů však svědčí o nevalné úrovni národa a k tomu patříme bezrozdílu všichni. Tak mám za to, že sebereflexe je dnes všeobecně nedostatková vlastnost od politických špiček až k pěšákům. Tu však žel nelze přikázat ač by právě byla kýženým východiskem..

Z. Kulhánková 15.8.2012 6:24

Další důkaz, že cyklisti jsou škodná

Tak kočárky uhnuly, jo? Co takhle sesednout a obejít je, gentlemane?

B. Michal 15.8.2012 6:38

Re: Další důkaz, že cyklisti jsou škodná

Z textu jsem nabyl dojmu, že ty kočárky byly přes celou šířku cesty. Pak je ovšem na tom, kdo kočárek řídí, aby nechal kousek místa i pro protijdoucí a protijedoucí.

D. Procházka 15.8.2012 8:14

Re: Další důkaz, že cyklisti jsou škodná

Někdy to místo hledání "dalších důkazů" zkuste. Já jsem chodec, cyklista, motorista a myslím si, že lepší je vzájemná ohleduplnost než volný odstřel chodců/cyklistů/řidičů, a to i v diskusi.

P. Rada 15.8.2012 8:44

Re: Další důkaz, že cyklisti jsou škodná

Dávám zapravdu. Také jsem střídavě motorista, ciklista i chodec a tak tím spíš vidím, že převleky podstatu nemění.

I. Schlägel 15.8.2012 8:39

Re: Další důkaz, že cyklisti jsou škodná

Nu, vy jste prostě buď a) hloupá, nebo máte b) nedostatečně vyvinutou představivost. V každém případě netušíte, o čem ten článek byl. Tak že "a" je správně, že?

P. Boublíková 15.8.2012 5:55

Jak vypadá

"evidentně pojížděná" cesta? Na ten pick-up jste se měl výslovně zeptat, když už byla řeč o uzávěře luzenského údolí.

Cesta z Horské Kvildy na Antýgl podél Hamerského potoka je pro kola uzavřená nejmíň 20 let, ne-li ještě déle, takže v této souvislosti pochybovat o aktuálnosti cyklomap je jaksi mimo. Když tu byla polemika s článkem pana Šafránka, který si stěžoval na bezohlednost cyklistů, uvedla jsem právě tuto cestu jako příklad naprostého nerespektování zákazů vjezdů ze strany cyklistů v národních parcích, závory nezávory. Takže dík za potvrzení, vy jste taky jeden z těch králů Šumavy, Krkonoš a všeho možného.

J. Mrázek 15.8.2012 5:54

Naprosto přesné .

Mezi Poledníkem a Tříjezerní slatí je pohled na chráněné kůrovcové nekonečné pláně opravdu krásný- pro potrhlé strážce. Lidem milujícím přírodu a Šumavu krvácí srdce ... Nedalo by JIM také nějak účinně škodit? Třeba blechy,stěnice...?

P. Boublíková 15.8.2012 5:59

Re: Naprosto přesné .

S tím nemají strážci parku nic společného. Taktiku nekácení prosadily ekologické iniciativy a strana zelených, správa NP naopak kácí stromy napadené kůrovcem i tam, kde s tím pak má velké problémy (okolí Modravy, Ptačí potok)- vždyť tady na NP o tom bylo mnoho článků.

J. Mrázek 15.8.2012 8:28

Špatně jsem použil termín pro zelené potrhlíky

Tímto se omlouvám. Na TY použít biologický hmyzí materiál a prosadit, aby se nesměli nijak - v rámci svého přesvědčení - drbat, chránit, okolí čímkoli postřikovat a naopak podpořit populaci této havěti. Jinak cyklisté bývají dost neomalení....ale to je na jiné povídání.