18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

STYL VLÁDY: Veřejné peníze, nejsou soukromé.

Kde zůstala ta slibovaná změna? In medias res – zůstala, jako již tolikrát předtím, jenom na papíře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 10.11.2023 20:46

Mě nic ze židle nezvedlo. A i kdyby, pokud se tam dostal na základě konkursu, nic špatného na tom není. Já vím, že pravděpodobnost takového jevu je velmi nízká, ale pokud nevím, jak to skutečně bylo, proč bych se kvůli tomu měl rozčilovat?

O. M. 10.11.2023 20:47

... myšleno necinknutého konkursu...

R. Tichý 10.11.2023 16:14

Uplne by stacilo, kdyby se vlada nechovala jako vynasobeni socani s Babisem aopravdu redukovala statni aparat a byrokracii.

Kdyby Klaus byl co k cemu, tak Fialu odstreli nebo soudi za zniceni znacky ODS.

V. Němec 10.11.2023 15:35

Spáchat hrubku už v nadpisu špatným použitím interpunkce, to je výkon.

Jinak souhlasím s tím, že veřejné peníze nejsou soukromé.

J. Ticháček 13.11.2023 12:27

Osobně v tom nadpisu hrubku nevidím.

Řekl bych, že ten nadpis byl původně, alespoň v myšlenkách pana Kolmana trochu delší. Něco ve smyslu: Toto jsou veřejné peníze, nejsou soukromé.

Na první pohled mne to také zarazilo, ale okamžitě mi tam naskočily ty nevyjádřené větné členy a ten nadpis jsem začal vnímat jako souvětí.

Byť musím přiznat, že poněkud nešikovné.

J. Ptáček 10.11.2023 15:02

Peníze vytahali od firem a občanů soukromníků. Potom přelepili název na veřejné, aby šly snadněji krást. Soukromé peníze kradou totiž jenom zloději, veřejné i lidé ctnostní, vysoce postavení.

P. Diviš 10.11.2023 12:44

Vyjímečně se i socan Kolman trefil. Ač jejich vláda nebyla o nic lepší.

P. Brich 10.11.2023 12:27

"Proč údaje o hrubých platech a odměnách pracovníků veřejné správy a samozřejmě i všech politiků nejsou transparentně poskytnutelné veřejnosti , v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím?"

Protože mafie o svých penězích nikdy veřejnost neinformuje!!;-O

J. Farda 10.11.2023 11:35

Nepotismus? Nihil novi sub Sole! :-(

D. Polanský 10.11.2023 9:06

Máte sice pravdu, ale když je tak příjemné rozdávat cizí peníze.

R. Meišner 10.11.2023 8:53

mám stále před očima Fialovo po vyhraných volbách: to je změna, my jsme změna, vy jste změna. // ale dopadlo to jako vždycky, samozřejmě. takže ono je vlastně úplně jedno, kdo tady 'vládne'. 8-o

D. Polanský 10.11.2023 9:07

To jste vůbec nepochopil, on myslel na osobní změnu ve finančních poměrech vládních politiků a jejich kamarádů.

M. Grundmann 10.11.2023 1:20

Výše platu i informace o majetku jsou záležitostí vysoce osobní. Osoba může být poškozena zveřejněním těchto informací nejen proto, že je příslušný příjem či majetek příliš vysoký, ale taky, že je příliš nízký. Může např. pokazit rodinný život státnímu zaměstnanci, který tají svůj nízký příjem před potenciální partnerkou, která se s ním odmítne stýkat v případě zveřejnění jeho platových podmínek. Zveřejnění vysokého příjmu či majetku zase státního úředníka vystavuje riziku, že se s ním potenciální partnerka bude stýkat jenom kvůli vidině vysokých alimentů.

V podstatě zveřejnění jakékoliv osobní informace ohledně kohokoliv tuto osobu z principu poškozuje.

M. Kocián 10.11.2023 4:42

Předpokládám, že ti, kdo se stanou veřejně činnými osobami - dobrovolně - a mohou zacházet s veřejnými penězi - bez plné zodpovědnosti - si uvědomují, že je tady jistá kontrola ze strany jejich zaměstnavatele - daňových poplatníků - je na místě. Co je užitečné a co už nad rámec je záležitost diskuze.

R. Langer 10.11.2023 5:34

Výborně, potom ať takové osoby NEPRACUJÍ ve veřejné správě. Od toho je totiž VEŘEJNÁ. U soukromníků máte ve smlouvě většinou klauzuli o tom, že svůj plat ani NESMÍTE nikde uvádět. To by jim mělo vyhovovat. ;-€

Z. Lapil 10.11.2023 7:03

Blbina.

Potenciální partnerka velmi dobře pozná nejen to, zda ji zvete na večeři do Alcronu nebo k Čochtanovi, mimochodem vůbec to tu - Lázně Bohdaneč - není špatné, ale i značku vašeho oblečení, samozřejmě včetně jeho ceny.

I. Mentlík 10.11.2023 7:20

Grundmanne, Vy jste pošuk. K takovému ocenění mě vede úroveň Vaší logiky, která sděluje, že majitel firmy nesmí znát výši platu nového zaměstnance, který mu přiklepl jeho známý vedoucí, co ho přijal, nebo známá ve mzdové účtárně, a musel se ho domáhat soudně. Onen synek, i jeho povedený tatínek, který byl instalován na základě slibů odtučnění státní správy, jsou totiž zaměstnanci nás všech, tedy i Vás.

M. Grundmann 10.11.2023 7:54

Je rozdíl v tom, jestli jste majitelem firmy nebo pouhým minoritním akcionářem firmy, který vlastní nějakých 0.000001 % firmy. Akcionář s tak malým podílem v nějaké společnosti nemá právo vrtat do důvěrných účetních dokumentů.

Transparentnost je velice nebezpečná pro jakékoliv lidské společenství. Lidská společnost je založena na lžích a přetvářkách. I samotná slušnost je ve skutečnosti pouhou přetvářkou. Pokud lidé nemají dostatek informací, chovají se k druhým z opatrnosti obvykle slušně a vstřícně. Čím více toho však lidé o druhých vědí, tím hůře se k nim chovají. Čím více si toho tedy lidé jakýmkoliv způsobem vyhodnotí na základě jakýchkoliv informací, pravdivých i nepravdivých, reálných i smyšlených, tím horší je jejich chování. Proto je nutné, aby lidé toho věděli o ostatních co nejméně.

Pokud nechceme mít společnost, kde se všichni budou chovat navzájem jako hulváti, musíme chránit soukromí každého z nás.

M. Kocián 10.11.2023 8:41

Přirovnávání občanů k minoritním akcionářům zavání řízením státu jako firmy. Je to silně zavádějící. Už proto, že koupit a prodat akcie je mnohem jednoduší, než změnit státní příslušnost.

R. Langer 10.11.2023 11:32

Je to přesně NAOPAK než tvrdíte, což je u vás docela běžné. Pokud je něco transparentní, pak o tom těžko můžete lhát a přetvařovat se. A to, že lidé se k sobě chovají slušně, pokud NEMAJÍ dostatek informací, tak takové tvrzení si zaslouží nějakou cenu za blbost. Jak jste na to prosím vás přišel? To muselo dát práce, vymyslet takovou pitomost! ;-€

R. Langer 10.11.2023 11:34

A ano, pokud se v tom transparentním prostředí zjistí, že někdo LŽE A KRADE, tak potom se k němu lidé podle toho začnou chovat. Zdá se mi, že vy s tím ovšem máte velký problém. Mimochodem - soukromí každého z nás s tím NEMÁ ZHOLA NIC SPOLEČNÉHO, řeč je o ŘÍZENÍ STÁTU A STÁTNÍ SPRÁVY! :-P

M. Grundmann 10.11.2023 11:55

Kdyby každý věděl, co si druzí skutečně o něm myslí, tak by okamžitě vypukla občanská válka. Život člověka je neustálá přetvářka na každém kroku. Člověk musí neustále předstírat nějaká chování a tajit, jak se skutečně na každém kroku chová, aby se vyhnul výsměchu nebo vzteku okolí.

Člověk se musí oblékat i česat podle pravidel vnucených společností. Muž musí například nosit nepohodlný oblek jenom proto, aby se nedostal do problémů. Zelenský této kolektivní šikaně unikl tím, že se prohlásil za vojevůdce a začal nosit pohodlné zelené tričko. Ale i tak se mu v USA kvůli jeho oblečení vysmívají a syn ministra zahraničí USA Blinkena ho parodoval při Halloweenu.

Celospolečenská neustálá šikana každého člena lidské společnosti se neomezuje jenom na zákaz krádeží, každý člověk je pod neustálým tlakem ostatních. Ženy by ostatně mohly svědčit o tom, kolik času tráví každý den před zrcadlem, aby je zbytek společnosti okamžitě nepomluvil.

Takto je to v podstatě se vším, co člověk dělá. Je neustále pod drobnohledem svého okolí i celé společnosti a při jakékoliv chybě následuje okamžitě trest ve formě výsměchu či zloby. Soukromí je jediným místem úniku před tímto neustálým tlakem, proto je pro každého člověka tak zásadní.

Výše příjmu každého člověka je rovněž velmi osobní záležitost. Lidé se při zjištění této informace budou člověku buď smát, nebo se na něj rozzlobí. V každém případě bude reakce okolí celkově negativní.

P. Brich 10.11.2023 12:35

Lituji Vás. Musíte žít velmi nepříjemný život, když se musíte neustále přetvařovat.

Ale třeba naopak vyhovujete požadavkům na nového člověka podle progresivistů!!

J. Majzlík 10.11.2023 13:02

Lituji, ale pan M. G pouze vyslovil odvěkou pravdu, že pozice jedince ve společnosti ostatních je mimo jiné určena jeho způsobem vázání kravaty nebo tím, jak zdárně umí jíst příborem, obrazně řečeno. Uvědomění si svých nedostatků a motivací k jednání s ostatními představuje první krok k autokorekci těchže.

V. Kolman 10.11.2023 13:33

Pokud máte pane Grundmanne takovýto názor na chování lidí vůči sobě - nechtěl bych vás za svého přítele. Předpokládám, že ani vy byste mě nepoctil svým přátelstvím.;-D

Já si naopak VELMI!! cením na svých přátelích právě jejich pravdomluvnost. Oč jednodušší je - dohodnout se s pravdomluvným člověkem (na něčem) a moci se spolehnout na to, že slíbené PLATÍ!!!!!!

Dohoda se lhářem, byť doložená deseti smlouvami s podpisy svědků atd. - mi k RYCHLÉMU!! dosažení slíbeného není moc platná při soudním vymáhání slibu.

M. Grundmann 10.11.2023 18:24

Já nemluvím o pravdomluvnosti ve vzájemném chování s přáteli. Mluvím o pravdomluvnosti ohledně vlastního osobního života, do kterého nikomu jinému nic není. O způsobu vlastního myšlení, vlastních zálibách, vlastním zdraví, vlastním rodinném životě, vlastním náboženském vyznání, etnickém původu, vlastních přátelích apod. Zde je transparentní přístup velmi nebezpečný a vede často k velmi negativním reakcím ostatních lidí, pokud se člověk liší od představ ostatních o normálním chování. Například považuji za zcela nesprávnou koncepci coming outu homosexuálů, kteří takto zcela zbytečně vyvolají nepřátelství ostatních lidí. Ale takových témat, jejichž otevření vyvolá u druhých posměch nebo nepřátelství, je obrovské množství a týká se snad však aspektů lidského života.