5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

STATISTIKA: Desetina procenta a nesmysl s plošným testováním

Od počátku „boje s koronavirem“, tzn. od přelomu února a března si všímám a zkoumám řadu manipulací a hrubých logických chyb v některých tvrzením zejména české vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Poláček 26.4.2020 10:20

Autor to popisuje, jako by ten nejčernější scénář našeho chytrého souseda byl variantou bez učiněných protiopatření. Chytrý soused by asi při černém vývoji opatření činil a předpokládám, že by je i do scénáře zahrnul. Když přejdeme od scénářů k realitě, tak v Bergamu při divokém průběhu stoupl celkový počet úmrtí v prvním čtvrtletí 2020 oproti 2019 4 krát. Nemyslím, že by se to do konce roku 2021 mohlo vylepšit tak, aby z toho byl za 24 měsíců nárůst o pouhé 1% oproti normálu.

F. Houžňák 26.4.2020 11:55

Ale klidně, to si na papíře můžete zkusit vypočítat sám, nebo ani ten papír na to nepotřebujete, stačí hlava. Pokud teď umřeli pod dodatečným náporem viru všichni, co by v příštích 24 měsících umřeli na svá primární onemocnění, tak jste někde mezi nulou a desetinou procenta nárůstu. za poslední dva roky.

M. Šejna 26.4.2020 12:45

Ale jistě,

kdyby dnes zemřeli všichni, co mají zemřít v příštích 50 letech, tak se to v příštích 50 letech vyrovná a jsme někde mezi nulou a desetinou procenta nárustu.

Statistika je kouzelná věc, pokud za ní nevidíme skutečné osudy lidí.

F. Houžňák 26.4.2020 12:46

My víme, že jste demagog, nemusíte to pořád zdůrazňovat.

J. Poláček 26.4.2020 13:23

Pane Houžňáku, vaše názory mi obvykle přijdou rozumné, ale teď si s demagogií trochu zahráváte vy. Tvrzení, že teď už bude v Bergamu přes rok a půl tak nízká úmrtnost, že se to srovná, je ničím nepodložené věštění na podporu vašeho názoru. Navíc zemřít teď nebo až za dva roky je pro zúčastněné jistě nezanedbatelný rozdíl.

F. Houžňák 26.4.2020 13:29

Přečtěte si ještě jednou můj komentář a taky ten svůj, na který reaguji. Zjistíte, že nic takového, co mi předhazujete, netvrdím, nic nevěštím nebo nepředpovídám. Můj komentář je čistě matematického rázu. Když píšete "Nemyslím, že by se to do konce roku 2021 mohlo vylepšit tak, aby z toho byl za 24 měsíců nárůst o pouhé 1% oproti normálu", tak já vám k tomu dávám protipříklad, bez jakéhokoli etického či jiného hodnocení. A ten protipříklad je nejen matematicky, ale i v reálu možný, nemyslíte?

M. Šejna 26.4.2020 13:44

Můj komentář je také čistá matematika a přesto mě označujete za demagoga.

Přitom jasně píšu, že statistika je kouzelná věc, pokud za ní nevidíme skutečné osudy lidí.

F. Houžňák 26.4.2020 13:47

Jistě, protože hned přijdete s padesáti lety a argumentem typu "vždyť stejně všichni umřou". Ale co už od vás chtít, že ano.

J. Poláček 26.4.2020 14:49

Dobře, nenapsal jste, že se to stane určitě, ale že se to klidně může stát, což jsem si asi chybně vyložil, že to považujete za pravděpodobné. Já to za moc pravděpodobné nepovažuji. Aby se to srovnalo za rok, nesměl by už teď v Bergamu do konce roku nikdo umřít. A to zanedbávám, že zimní čtvrtletí je asi na úmrtí nejvydatnější, takže jeho 4-násobek už asi roční normál překročil. Stran budouciho optimismu upozorňuji, že koronavirus v Bergamu ještě neskončil a že podle dosavadních poznatků po těžkém průběhu nemoci si i uzdravení často odnášejí trvalá zdravotní poškození, což se na budoucí úmrtnosti může projevit.

J. Poláček 26.4.2020 14:52

Reakci na váš příspěvek z 13:29 jsem omylem zapsal sem.

F. Houžňák 26.4.2020 15:40

Ale jistě, to máte pravdu. Taky nepíšeme populárně vědecký článek, ale jenom se tak nezávazně bavíme. Samozřejmě je to pro spoustu lidí tragédie, to nikdo nepopírá. Ale s tím nemůžeme bohužel nic dělat. Bavíme se ovšem o převisu úmrtnosti oproti nějakému déledobému průměru, a tam prostě platí, že když vám teď umřou všichni, kteří to už měli "na krajíčku", tak ti vám už po zbytek roku neumřou. Jstě že taky nevíme, jestli dotyčný virus bude mít nějaké dlouhodobé následky, ale to mají jiné viry taky, to je prostě už tak od přírody zařízeno, s tím se nedá nic dělat a nikdo neví, jestli je on osobně na ten či onen virus nějak citlivý a infekci odskáče. To byste se asi divil, co je různých exotických (rozuměj řídkých) nemocí. Prostě musíte jenom doufat, že to vás či vaše blízké nepotrefí. A dřív to bylo ještě daleko horší.

Ś. Svobodová 26.4.2020 20:04

Jak už jsem Vám jednou psala: statistiky úmrtí se dělají jednou ročně. Protože covid přišel začátkem roku, o kolik narostla úmrtnost během covidu bude jasno už začátkem příštího roku.