19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zrušme letní čas!

Letní čas je umělá hloupost. Nic dobrého nepřináší, zato lidem otravuje život. Zrušme ho. Hodně lidí se domnívá, že čas je dán dohodou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 23.3.2012 9:43

Re: Můj pohled

Tak tak, zvířátka už mi také o hodinu dřív vstávají! Už se těším, až se to v neděli vyrovná.

J. David 23.3.2012 11:03

Re: Můj pohled

Pane Langere. Díky za odezvu. Moje hafuša potřebuje furt čůrat ve stejnou hodinu SEČ, slepice kdákají také ve stejnou hodinou SEČ, když vylezou z kurníku. Kálejí na nastavení hodinek Windows a jejich administrátorů SELČ. Moje havěť kálí na změnu času na hodinkách, svého se dožadují standardně, bez časové regulace. Do revíru se na čumendu a rekognoskaci vydávám v slunečním čase, bohudík mi nehrozí hodit dvě vejce do kalhot, sednout na kolo a věnovat se demokratickému vládnutí formou voleb. Jenomže, to co nám  zvoleně vládne, to je zhouba. Rozkrádání státních zakázek a dotací EU politiky, lobbysmus a ostatní kulišárny, kdyby se jim zatrhl tipec, SR by byl vyrovnaný. Poslat vládní, parlamentní a obecní kašpary a loupežníky do "tepláků" do NZ, a rekognoskovat penězozoky k příbuzenstvu. Politik je obvykle chudý, jak kostelní myš. Církevní restituce, další tunel, na školství či policii a hasiče není financí, ale na preláty se prášule naleznou.  Bylo by i na Cikány a jejich kolorit. Padákový agent Kalousek bude stále brsnit, kterak gutaperču (co by gumáremský chemik) lze sířit. V Bechyni se si krevním úpírem Šťávou přizvukuje. Ve Švajcu mu těch 12 Mld. restu nějak nevonní.

Pane Langere, ve 4 hodiny dle hodinek sednu na posed, abych ošacoval parohy pleziokarpálního jedince. Občas zmáčknu i na "sus scorfa", prasáka občanům plundrujícím zahrádky. Rád se nechám poučit, v čem chybuji.

R. Langer 23.3.2012 12:26

Re: Můj pohled

To je nějaké nedorozumění, moje kočky vstávají o hodinu dřív, protože je prostě světlo, a já jsem naopak pochopil, že váš živočich (pejsek) také. No a jak se posune čas, budeme vstávat stejně, krásně to vyjde... ;-)

R. Langer 23.3.2012 12:30

Re: Můj pohled

... protože pojmu "sluneční čas" v tom vašem příspěvku já prostě rozumím jako "vstávat za světla". ;-)

R. Langer 23.3.2012 9:42

Re: Můj pohled

+ 1

B. Hudzieczek 23.3.2012 7:30

Zrušme zimní čas

jako v Rusku. Posun času byl zaváděn s úmyslem lépe přizpůsobit organizaci lidských činností době denního světla. Samozřejmě, že kavárenským intelektuálům to otravuje život, ale lidé, kteří pracují venku to vítají. Jenom to období posunu nemá nikdo rád. Tak to udělejme jak Rusové, zrušme zimní čas, protože to prodloužení možnosti využít doby denního světla má význam jenom v létě.

To, že  nám v poledne letního času bude sluníčko svítit šejdrem snad nějak přežijeme. V Brně se taky zvoní poledne v jedenáct hodin.

J. Hejna 23.3.2012 8:02

Re: Zrušme zimní čas

Nebylo by nejlepší zavést celosvětově (!) tahitský čas?

 

Já vím, nebylo, ale je to taky pěkná blbost.

I. Lyčka 23.3.2012 8:05

Re: Zrušme zimní čas

Zimní čas neexistuje. Je to správný místní čas. A pokud bychom se drželi vašeho názoru, což takhle neposouvat letní čas o jednu hodinu, ale třeba o šest? Vstávali bychom v 00:00 hodin, v práci bychom skončili v 8:00 a měli celý den, abychom si užívali sluníčka :o)

R. Gramblička 23.3.2012 8:21

Re: Zrušme zimní čas

a spát by jste chodil kdy? samozrejmě za světla. Nevím jak vy, já na spaní radši tmu. Jinak, co je správné, zda letní či zimní je spíš věcí dohody, není na tom nic absolutního.

I. Lyčka 23.3.2012 9:10

Re: Zrušme zimní čas

Věc dohody. Vzpomeňte si na Occamovu břitvu. Co je jednodušší, je asi pravděpodobnější. Tak co je jednodušší: nechat čas, tak, je, nebo dvakrát ročně šachovat s jízdními řády, ovlivňovat lidem zdraví, a podobně? Mně třeba přechod na letní čas vyloženě vadí, protože jsem sova a ta si ráno pospí, ale zato večer je dlouho čilá. A než si zvyknu na dřívější vstávání, tak po ránu nestojím za moc.

R. Langer 23.3.2012 9:41

Re: Zrušme zimní čas

No, právě proto, že jsem sova, tak snad mám rád, když je večer světlo, ne? Na co je mi světlo ve 3 ráno? Ale klidně bych nechal letní čas celý rok, to by mi vůbec nevadilo...

V. Mlich 23.3.2012 9:47

Letní čas je důsledkem Occamovy břitvy

To si jednou někdo řekl: Co je lepší - 2x do roka přepisovat otevírací hodiny, jízdní řády a co já vím co ještě, anebo jen posunout hodinky a všechno ostatní nechat tak?

R. Langer 23.3.2012 10:04

Re: Letní čas je důsledkem Occamovy břitvy

Ano, líbí se mi ty návrhy, jak si mají ti, co jim vyhovuje změna času místo toho změnit pracovní dobu. To by bylo veselo. Nicméně, nikdo podle mě nebrání nikomu ve změně pracovní doby i po změně času... :-)

R. Gramblička 23.3.2012 13:23

Re: Zrušme zimní čas

nevím co do toho taháte pravděpodobnost, kromě toho se lidé málokdy řídí occamovou britvou. Kromě toho, jak pán Mlich napsal, není třeba nic měnit a přepisovat, stačí posunout hodiny

V. Vérosta 23.3.2012 7:01

Přes kopírák:

Láďa Jakl je umělá hloupost.

Nic dobrého nepřináší, zato lidem otravuje život.

Zrušme ho.

J. Hejna 23.3.2012 7:27

Re: Přes kopírák:

Zato V. Vérosta - to je poklad!

Bože, do čehos to duši dal?

R. Gramblička 23.3.2012 8:18

Re: Přes kopírák:

Pane Hejno, p. Vérostu předpokládám neplatíme z našich daní, (pokud je dúchodce, je to jiná věc). Klausova eskadra nic užitečného nedělá, jen co čeří hladinu a plní bulvární plátky

R. Gramblička 23.3.2012 6:31

xxx

JEŽKOVY VOČI, HÁJKU, žiju na tomhle světe 28 let a nikdy jsem s tím problém neměl, nikdy mi to neškodilo a zda je to zbytečné, neřeším. Lidé se pořád obklopují také zbytečnými věcmi. Vy jste jako potentát pro společnost taky zbytečný, proč si nenavrhněte zrušení své funkce? Pokud nemáte o čem psát a svědí vás ruka, běžte si třeba kreslit nebo stavět lego.

J. Huml 23.3.2012 6:44

Re: xxx

Pane Gramblicka, to neni Hajek, ale Jaaakl, ale voba jsou z jednoho pytle, pravda. Ja teda mam letni cas rad, ze je dyl svetlo a clovek si uzije den, vitamin D a tak. Haaajka, Jaakla a takove myslitele taky nepotrebuju. Ale jen at pisou, at vime, ze je hloupost jeste na svete.

R. Gramblička 23.3.2012 7:23

Re: xxx

Hergot, máte pravdu, jsem se spletl, jeden jako druhej, ale jinak to platí. Jinak, den je v zimě, resp. v létě pořád stějně dlouhej, ať už máme letní či zimní čas. Jde jen o to kdy vstáváte a chodíte spát a tedy nakolik z něj si užijete, to ale záleží na vás

R. Gramblička 23.3.2012 7:23

oprava

...kolik z něj si...

J. Charvát 23.3.2012 19:15

Re: xxx

Já teda p. Jakla opravdu nemusím, ale letní čas považuji taky za zlovolnou manipulaci a nebetyčnou kravinu. Krom toho nemáte pravdu, že je den furt stejně dlouhý. Ten astronomický jistě, jenže dva dny v roce stejně dlouhé nejsou: jeden nám zlovolně vláda prodlouží a pak nám ho zase zkrátí. A já jsem proti. Jenže se mě nikdo neptá, a jak pozoruji diskusi, jsem s p. Jaklem v menšině. Ach jo.

R. Langer 23.3.2012 9:39

Re: xxx

Tak tak! S tou zbytečností jste to trefil přímo na hlavičku... :-D

J. Mrázek 23.3.2012 6:05

Jsou horší věci a děje a beznaděje...

novinky.cz/pictureByDate?date=20120319&galleryId=131

V. Braun 23.3.2012 2:18

Petrohradský čas tedy nemáme

Pokud vím tak Medveděv loni administrativně zrušil Petrohradské časové pásmo a Petrohrad tak od nás vzdálil o další hodinu, takže Petrohradský čas tedy nemáme a nebudeme mít. Možná by pan Jakl mohl zaslat do Ruska nějakou protestní nótu proti takovému nakládání s časem, nebo to doporučit panu prezidentovi, ale jak se zdá pan Jakl to zatím ani nezaregistroval.

R. Langer 23.3.2012 9:37

Re: Petrohradský čas tedy nemáme

No, Rusko je ovšem země neomezených možností a kolik je kde hodin se určuje z Moskvy. ;-)

Ale vážně - myslím, že se to zase potichu zrušilo a vrátilo na původní časy, někde jsem o tom četl. Hledat se mi to ale nechce.

J. Fleiszner 23.3.2012 2:01

Tolik vět!

Tolik vět na tak málo informací :-(

Z. Jaromír 23.3.2012 3:16

Re: Tolik vět!

Vy nebudete mít asi nikdy dost.  Informací je v článku až až, až se z nich hlava točí.  Určitě více než v autorově loňském příspěvku na toto již dlouho prohrané téma. Baví mě, jak autor nebrzdí, jak s vervou přehání. Třeba taková "největší surovost století"... Něco takového si letní čas nemůže nechat líbit. Českou kotlinu jistojistě už neopustí.

R. Langer 23.3.2012 9:35

Re: Tolik vět!

Ano, pro někoho (včetně mě) jsou tyto informace zcela bezvýznamné - je to snůška emociálních plků, není v nich žádný podstatný argument, a nakonec, světlo večer a ne ve 3 ráno mi kupodivu vyhovuje.

Kdyby autor věnoval takovou píli snaze se přizpůsobit změně času o jednu hodinu, jako psaní tohoto článku, věřím, že by se s tím vyrovnal zcela s přehledem. ;-)

R. Houška 23.3.2012 1:18

A nějaká jiná rada, například, co si počít s jarní zahrádkou, by tam nebyla,

pane Jakl? A co na to pan prezident? A pan Hájek, či jiná "Hradní studnice moudrosti"?