17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Žít se lží

Kudy a hlavně kam dál? Tato otázka po příštím směřování české společnosti je kromobyčejně palčivá. Jistě, nejsme sami: také v jiných zemích Evropy mají lidé tváří v tvář současné krizi rozpaky nad dalším vývojem. Ovšem u nás jsou tyto rozpaky podtrženy tím, že dřívější národní model dospěl ke svému konci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 15.8.2012 2:50

Re: Ježišmarjáááá,

No, mně taky  ve škole lezly na nervy zástupy českých spisovatelů a básníků, jejichž knížky se nedaly číst a jejichž veršované výlevy jsem se musel učit zpaměti, byť to jistě nebyly kýče, nýbrž literatura hodnotná.

Uznejte, že Povídky malostranské se nemohou rovnat Dámě v jezeře nebo Planetě Eden!

Z. Kulhánková 15.8.2012 3:49

Re: Ježišmarjáááá,

Neruda mě nikdy moc nebral, ale Máchu bych s Tennysonem srovnala směle (nezapomeňte, že T se dožil téměř 90 let), a Jiráska nebo J.Š. Baara s Walterem Scottem taky, i když nebyli zrovna současníci. Němcová nechává Jane Austen v nedohlednu.

Když uvážíte, kolik lidí psalo a četlo v 19. století anglicky a kolik česky, není na tom česká literatura vůbec zle.

J. Jurax 15.8.2012 22:15

Re: Ježišmarjáááá,

Básně nemusím - snesu je maximálně jako písňový text - a dodneška se budím hrůzou, že jsem si u matury vytáhl (jakože nevytáhl, to bych vyletěl) otázku Česká moderna 90. let  (rozumí se 19. století, maturoval jsem 1967) - tam bylo rozervaných veršotepců, co než se uchlastali tak zplodili kytičku básní a já abych se to učil; a scifi a detektivky se v literatuře na tehdy SVVŠ měly za žánry pokleslé (vyjma tedy Čapka).

A Máchu si pamatuju akorát proto, že novátorsky hodlal využít k přenosu informace mraků - bílé obláčky dálným nebem plynou, a smutný vězeň takto mluví k nim: „Vy, jenž dalekosáhlým během svým ... vás já jsem posly volil mezi všemi. Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu, tam na své pouti pozdravujte zemi. - a to již v roce 1836 a bez drátu (pro srovnání Morse až 1844 a jen po drátě, Marconi až 1895); bohužel nezanechal bližší popis principu ani zamýšlené technologie onoho přenosu.

Z. Kulhánková 15.8.2012 23:21

Re: Ježišmarjáááá,

Tennyson zase vynalezl Internet: "Out flew the web and floated wide, the mirror cracked from side to side, the curse''s upon me, cried the Lady of Shalot."

P. Boublíková 15.8.2012 6:12

Re: Ježišmarjáááá,

Písně kosmické by se jim ale klidně rovnat mohly. Je to jiný žánr, těžko se srovnává... Ale Nerudovo básnické dílo je velmi čtivé a patří ke světové špičce. Ne nadarmo se po Nerudovi přejmenoval nějaký Pablo z pampy :-) a to asi četl jen překlady.

O. Istvanfy 15.8.2012 9:16

Re: Ježišmarjáááá,

Nemeckým študentom určite lezie na nervy Goethe alebo Schiller, alebo Britským Shakespeare. 

M. Trhlík 15.8.2012 7:28

Re: Ježišmarjáááá,

Paní Kanioková, chápu Vaše rozhořčení nad tímto článkem a u Vás mne už vůbec nepřekvapuje, že vše spojujete s pravdoláskaři a bruselským politbyrem. Jsem přesvědčen, že autor by tento článek napsal i bez těch přívlastků co jste mu dala.Patřím mezi lidi, kterým literatura učarovala a vážím si nejen našich osobností literárního života, ale stejně tak zahraničních. Zamyslel se už také někdo nad tím jaký má vztah současná mladá generace ke všem zmiňovaným i nezmiňovaným spisovatelům? A jak je chcete hodnotit? Názory se liší s každou generací a známé jsou spory o Jiráska, který byl spisovatel historických románů a ne historik.Snažil se přiblížit lidem histori naší země a vzpomínám, kolik mých vrstevníků ho nesnášelo.Před časem jsem měl možnost číst kritiku Karla Steigerwalda na Staré bělidlo, které tak nádherně popisovala Božena Němcová.Prostě velikáni by měli mít místo v naší kultuře neustále, bez ohledu jak na ně budou pohlížet současníci.Když si vzpomeneme na dětské knihy před desítkami let, dnes jsou zcela mimo.Pokud budeme "likvidovat" jednu osobnost za druhou, kde asi skončíme? Ale rozhodně se mi nelíbí výraz zaprdění čecháčkové, nebo Vy se tak cítíte?

J. Kanioková 15.8.2012 13:44

Termín "zaprdění čecháčkové" je právě dost často používán intelektuály P&L

P. Pavlovský 15.8.2012 1:20

Historický i uměnovědný diletantismus nejhoršího zrna

1. Z hlediska obrozenců jsme nedosáhli svého tím, že je náš stát relativně národnostně homogenní. Protiřečíte si, když sám uznáváte, že jim o vlastní stát nešlo, vždyť ještě Palacký jasně napsal, že i kdyby Rakousko neexistovalo, bylo by třeba je vytvořit - na jeho slova vznikem EU a NATO de facto došlo. Kdybyste si alespoň trochu prostudoval prameny, věděl byste, Mr. Payne,  že obrozencům šlo o národ, ten chtěli obnovit, nikoli zcela nezávislý stát - Království české samozřejmě existovalo i v 19. století.

Nějaké vyhnání obyvatel jiných národností z království samozřejmě nenapadlo vůbec nikoho, tím méně obrozence.

2. Obrozencům křivdíte i uměnovědně. "A přiznejme si konečně i to, že zasnění nad Máchovým Májem či Babičkou Boženy Němcové má naveskrz kýčovitou povahu."

Sám jste kýčovitá povaha! Právě Máj a Babička jsou dvě vrcholná díla českého romantismu a jsou plně souměřitelná s ostatní romantickou evropskou literaturou. Jsou to díla klasická, tj. stále žtivá, stále čtená i mediálně interpretovaná, též znovu a znovu překládaná. K nim je třeba přiřadit ještě nejméně dílo K. J. Erbena, z mladších pak Havlíčka. (Mnoho jiných už zdaleka tolik ne, např. nejedlovsky přeceňován byl, po mém soudu, Tyl).

P. Kersch 15.8.2012 8:11

Re: Historický i uměnovědný diletantismus nejhoršího zrna

Jestli něco chybí důležitého v oblasti literatury u nás, pak je to osobnost literárního kritika, autoritativní a nezávislá. Musel by být mladší a hezčí, protože jeho tištěné kritiky by (ze začátku) četlo relativně málo lidí a ti by byli jen od fochu. Ale pak by začal vystupovat v televizi, sršela by z něho vtipnost, ironie a odborná zdatnost. Mluvil by srozumitelně, obecnou češtinou, neprovokoval by žádným exhibicionizmem, nedovolil by žádnému přidělenému moderátorovi, aby mu kladl přiblblé otázky. Nakonec by vzbuzoval takový zájem a respekt, že by Paynové raději zalezli do kanálu, aby se nezesměšnili. A lidi by začali víc číst (a kupovat) dobrou současnou literaturu. A autoři /jako já/ by snili o tom, že si také jejich díla povšimne takový velký kritik.

O. Istvanfy 15.8.2012 9:39

Re: Historický i uměnovědný diletantismus nejhoršího zrna

Stretol som sa s názorom, že České národné obrodenie inicializoval český kapitál ako prostriedok konkurenčného boja proti rakúskemu(nemeckému) kapitálu. To ale nič nemení na faktu, že obrodenecká literatúra patrí k vrcholom európskej literatúry a napr. aj slovenskú literatúru výrazne ovplyvnila. 

Z. Kulhánková 15.8.2012 19:37

Re: Historický i uměnovědný diletantismus nejhoršího zrna

Jakou slovenskou literaturu?