6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zimní čas neexistuje. Jen náš, anebo běloruský

Kolem „letního“ času se prý vedou spory mezi jeho zastánci a odpůrci. Ale tak to není. Na jedné straně tohoto sporu jsou totiž ti, kdo nikomu nic přikazovat nechtějí, a na druhé ti, kdo nutí celou veřejnost, aby změnila svůj denní režim podle jejich přání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 24.3.2016 4:47

Re: Lidem to není fufu

A to mate pravdu. A to je horsi, nez zmena casu 2x rocne. To muze byt take zmena na hodne dlouho.

M. Urbanová 24.3.2016 2:16

Normální čas

Pan Jakl nám, kteří vyznávají zákony přírody, mluví z duše.

Ano, letní čas je formou krutého násilí. To je třeba neustále zdůrazňovat. Je formou nátlaku, který je proti přírodě.

A politikové, kteří o tom rozhodují, jsou k tomuto zákonu přírody hluší a slepí. I přesto, jak říká autor, že přínos posunu je nulový nebo záporný.

J. Vozábalová 24.3.2016 2:11

Re: 100% nesouhlas

A máte malé děti - tedy myslím školou povinné?

Nemohl byste všem rodičům poradit nějaký elegantní způsob, jak je ke konci školního roku přinutit, aby spaly, když venku ještě po deváté hodině svítí slunce? Dnes, kdy je zcela běžné, že děti mimo města musejí vstávat okolo šesté hodiny (školy na vesnicích prakticky už vůbec nejsou), je to vážně velký problém.

Letní čas je nebetyčná pitomost, nikomu nic nepřinese - ekonomice státu už vůbec ne - a všem nám rozháže přirozený biologický rytmus. To, že si to méně citliví jedinci neuvědomují - nepociťují žádné subjektivní potíže - vůbec neznamená, že to na ně nepříznivě nepůsobí.

V západní Evropě, kde veškerý život začíná okolo deváté, je to možná trochu jiné, ale u nás, kdy je vše uzpůsobeno začátku práce v sedm (a ve třísměnném provozu v šest) je to docela brutální útok na duševní rovnováhu.

Nevím jak kdo, ale já bych si docela ráda ponechala celoročně běžný (středoevropský) čas. Ostatně u nás se tomu říká dodnes "čas podle Pána Boha" a tomu letnímu "podle komunistů".

M. Červeňák 24.3.2016 1:51

Lidem to není fufu

Lidem je to u perdele, co ti rudí koně zase řehtají...

M. Červeňák 24.3.2016 1:48

Pán je fiškus!

Důležité je sladit notičky. Nejvíce by tedy vyhovoval moskevský čas...??

P. Labaj 24.3.2016 1:32

100% nesouhlas

Posun času je poměrně elegantní a jednoduché řešení lepšího využití sluneční části dne.

Jistě by se to dalo řešit i autorem navrhovaným posunem pracovni doby, otevíracích dob, jízdních řádů, vysílacího času TV atd, ale takové řešení by bylo mnohem komplikovanější, resp. v praxi nerealizovatelné.

Moc to nechápu. To těm odpůrcům vadí, že je večer déle světlo? Nebo je pro ně posun o pouhou hodinu fakt tak složitý? Oni snad chodí spát a vstávají třeba o víkendu nebo o dovolené přesně stejně jako když chodí do práce? Nebo tam jím ten posun nedělá problémy, protože není "vynucený"?

Kdyby bylo to často zmiňované referendum, tak já bych hlasoval o posun o 2 hodiny.

P. Sulc 24.3.2016 1:18

Nepochybuji, ze by to

celkem pohodlne vyresilo referendum. Proc se lel lide nedozaduji? Nejspise proto, ze jim to je fu. Ted jim to hodinu ukradne, na podzim zase prida, pesky jako za vozem.Me nejvice vadi, ze musim stelovat vsechny hodiny a hodinky, 2x rocne.

O. Zuckerová 24.3.2016 0:26

100% souhlas!!!

Chtěla bych znát pachatele toho idiotského návrhu. Vypadá to jako dodatek k té smlouvě s Tureckem...