3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zimní čas neexistuje. Jen náš, anebo běloruský

Kolem „letního“ času se prý vedou spory mezi jeho zastánci a odpůrci. Ale tak to není. Na jedné straně tohoto sporu jsou totiž ti, kdo nikomu nic přikazovat nechtějí, a na druhé ti, kdo nutí celou veřejnost, aby změnila svůj denní režim podle jejich přání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Řežábek 24.3.2016 12:10

Re: Mě letní čas vyhovuje

To jste napsal hezky, stručně a výstižně! Škoda, že jste to nenapsal jako článek do N.P., více lidí by to četlo, než příspěvek v diskusi. Nechcete to rozvinout a napsat ještě dnes?

Pozn: Pan Jakl si tímto nenávistným článkem vystavuje každoročně negativní vizitku, je s podivem, že mu to zaměstnavatel jakožto osobě veřejně publikačně činné nerozmluví.

P. Urban 24.3.2016 17:36

Napsat na tohle téma článek do NP?

To bych neuměl. Napsat na tohle téma víc jak čtyři krátké odstavce, to musel bych taky kecat.

P. Princ 24.3.2016 7:53

Odkaz

http://www.foronlyonetime.eu/

V. Němec 24.3.2016 7:48

No,

myslím naposled tento rok a to na trvalo!

V. Němec 24.3.2016 7:47

Zimní nebo letní?

Jsem pro kompromis. Dát do v posunu jen na půl hodiny! A je to!

I. Krahula 24.3.2016 7:18

připomínka

Všechny moderní časomíry nastavují změnu času automaticky.

Mnohem škodlivější pro zdraví je práce na směny,toto téma doporučuji panu Jaklovi.

B. Michal 24.3.2016 6:57

Autor zapomíná na své

selské kořeny. Sedlák vždycky vstával za svítání, a taky chodil spát více méně za soumraku (však se dodnes říká: chodí spát se slepicema).

Pamatuju naše děti v předškolním věku (to jim bylo asi 5) - v červnu vstávaly v 5 ráno, jak vyšlo slunko, tichounce si sedly k Legu a stavěly. Ovšem jak začala škola, o půl sedmé byly 5 dní v týdnu neprobuditelné. A o víkendu zase vstávaly se slunkem.

R. Langer 24.3.2016 11:39

Re: Autor zapomíná na své

U mě to funguje úplně stejně.

P. Khail 24.3.2016 15:42

Re: Autor zapomíná na své

Vy si ráno stavíte Lego? Nevěřím :-)

J. Kostelanský 24.3.2016 6:37

Toto je úplne mimo misy

S článkami od p. Jakla vo veľkej väčšine súhlasím, ale toto je výnimka potvrdzujúca pravidlo.Pán Jakl robí úplne rovnakú chybu ako vyčíta svojim protivníkom - díva sa (takmer) na všetko ideologicky.

Ja to vidím jednoducho: ľudia, ktorí majú radi aktívny život (prechádzky či cyklistika vonku, rybolov, záhradkárstvo atď.), sa na letný čas tešia. Pretože vedia, že po príchode z práce budú mať pre svoje koníčky o jednu hodinu svetla každý deň navyše. Tá hodina je pritom kľúčová. Ak niekto príde domov o piatej, von sa dostane možno o šiestej. A je veľký rozdiel, či slnko zapadá o pol ôsmej alebo o pol deviatej. To je 90 minút vs. 150 minút. Letný čas vadí domasedom a ľuďom, resp. tým, čo trávia voľný čas pred počítačom a televízorom.

Zamestnanec si zvyčajne nemôže zmeniť pracovný čas. Rovnako pre firmy by to bolo nepraktické. Musia byť zosynchronizovaní s dodávateľmi a odberateľmi. Letný čas to urobí za nich. Načo by mi bolo dobré, keby slnko v lete ráno vychádzalo už o druhej ráno, ale zapadalo už o ôsmej? Nie je lepšie, keď vychádza až o tretej, a zapadá až o deviatej?

Mám dojem, že odporcovia letného času uvažujú bez toho, aby domysleli dôsledky svojho uvažovania. Robia presne takú chybu, ako keby hovorili, že ten kto podporuje výstavbu diaľnic a je proti fajčeniu (kouření), je priaznivcom Hitlera. Pretože Hitler podporoval diaľnice a bol proti fajčeniu.

P. Princ 24.3.2016 8:13

Máte pravdu v tom,

že to vidíte "jednoducho". Do čerta s výletníky, cyklisty, rybáři a zahrádkáři. Sám jsem vášnivým cyklistou a klidně tu hodinu slunečního světla oželím ve prospěch dětí, jejichž biorytmus nepřirozenou změnou časomíry trpí. Pěkne to napsala paní Vozábalová ve 2:11.

R. Langer 24.3.2016 11:41

Re: Máte pravdu v tom,

Nevymlouvejte se na děti a jejich biorytmy, děti jsou většinou za světla živé až až a nějaká hodina sem tam je zaručeně nerozhodí. Na rozdíl od vás. :-P

J. Kostelanský 24.3.2016 14:50

Re: Máte pravdu v tom,

Myslím si, že to ako deti zvládajú prechod na letný čas a naopak, závisí od toho, ako to vnímajú rodičia. Ak to rodičia vnímajú a hovoria o tom pozitívne (moji rodičia to vždy vnímali pozitívne), tak aj na deti sa prenáša táto optimistická nálada.

Zase ide o to, čo deti robia vo voľnom čase. Ak čumia na PC a TV, tak je im to samozrejme jedno. Ak sú zvyknuté byť hlavne vonku, tak je to pre nich plus. Môžu byť vonku o hodinu viac.

Bývam síce v meste, ale prakticky každý má u nás buď záhradku alebo chatu. A ten, kto má záhradku a súčasne chodí do práce, len ťažko môže na letný čas nadávať. U nás nepoznám osobne nikoho, kto by si na to sťažoval.

A ešte jeden poznatok. Od detstva tak nejako vnímam polohu slnka na oblohe. A na poludnie je počas letného času trochu inde ako počas zimného času. A aj to ma vždy napĺňa príjemným pocitom.

B. Volarik 24.3.2016 6:09

Tady v Californii ušetřím letním časem spoustu peněz....

Za prvé musím dřív vstávat, což mně preventivně přednaséře, takže nemám chuť na snídani, ušetřím na jídle. Venku je tma, tudíž rozsvítím a začínám šetřit. Z práce domů přijdu za časného odpoledne namísto za pozdního odpoledne. Slunce tudíž pálí jak zjednané...takže, první věc po příchodu domů je zapnout A/C (klimatizaci, chlazení) na plné pecky a tak pokračuji v šetření. Do podzimka takhle krásně prošetřím pár stováků, jen to hvízdne... Inu, nic na světě není zadarmo...ani šetření.

P. Khail 24.3.2016 15:44

Re: Tady v Californii ušetřím letním časem spoustu peněz....

Možná to bude tím, že ho máte asi o 3 týdny dřív :-)

B. Volarik 24.3.2016 19:13

Re: Tady v Californii ušetřím letním časem spoustu peněz....

Přesně tak, pane Khail... o to víc je to nasírací.

R. Gramblička 24.3.2016 6:00

jděte už se zimním časem do háje

mně fascinuje, jak to tady musí někdo (hlavně Jakl) každého půlroku řešit.

P. Manda 24.3.2016 8:36

Re: jděte už se zimním časem do háje

Vaše fascinace je fascinující. Nečtěte to !

R. Langer 24.3.2016 11:41

Re: jděte už se zimním časem do háje

Kdepak, za půl roku vopáčko... :-D

P. Rajman 24.3.2016 5:17

Dlouhé, ale správné

Lidstvo se učilo složitě čas měřit, když chtělo svět poznávat. Hlupáci se jej dnes snaží násilím ovládat.

M. Prokop 24.3.2016 8:36

Re: Dlouhé, ale správné

Šlápněte na hodinky (nebo mobil) a máte po starostech.

R. Langer 24.3.2016 11:43

Re: Dlouhé, ale správné

Páni, vy máte pocit, že se někdo snaží ovládat čas? Hm, zajímavé... :-D

M. Urbanová 24.3.2016 2:16

Normální čas

Pan Jakl nám, kteří vyznávají zákony přírody, mluví z duše.

Ano, letní čas je formou krutého násilí. To je třeba neustále zdůrazňovat. Je formou nátlaku, který je proti přírodě.

A politikové, kteří o tom rozhodují, jsou k tomuto zákonu přírody hluší a slepí. I přesto, jak říká autor, že přínos posunu je nulový nebo záporný.

K. Řežábek 24.3.2016 12:17

Re: Normální čas

To asi nemyslíte vážně, paní Urbanová... je to doufám ironie. Nebo že byste byla tak fanatická?

Jen např: "Kruté násilí"...to asi nevíte, co mluvíte...

Jaký "zákon přirody"? Hodinky s ciferníkem s přírodou nic společného nemají.

P. Labaj 24.3.2016 1:32

100% nesouhlas

Posun času je poměrně elegantní a jednoduché řešení lepšího využití sluneční části dne.

Jistě by se to dalo řešit i autorem navrhovaným posunem pracovni doby, otevíracích dob, jízdních řádů, vysílacího času TV atd, ale takové řešení by bylo mnohem komplikovanější, resp. v praxi nerealizovatelné.

Moc to nechápu. To těm odpůrcům vadí, že je večer déle světlo? Nebo je pro ně posun o pouhou hodinu fakt tak složitý? Oni snad chodí spát a vstávají třeba o víkendu nebo o dovolené přesně stejně jako když chodí do práce? Nebo tam jím ten posun nedělá problémy, protože není "vynucený"?

Kdyby bylo to často zmiňované referendum, tak já bych hlasoval o posun o 2 hodiny.

M. Červeňák 24.3.2016 1:48

Pán je fiškus!

Důležité je sladit notičky. Nejvíce by tedy vyhovoval moskevský čas...??

J. Vozábalová 24.3.2016 2:11

Re: 100% nesouhlas

A máte malé děti - tedy myslím školou povinné?

Nemohl byste všem rodičům poradit nějaký elegantní způsob, jak je ke konci školního roku přinutit, aby spaly, když venku ještě po deváté hodině svítí slunce? Dnes, kdy je zcela běžné, že děti mimo města musejí vstávat okolo šesté hodiny (školy na vesnicích prakticky už vůbec nejsou), je to vážně velký problém.

Letní čas je nebetyčná pitomost, nikomu nic nepřinese - ekonomice státu už vůbec ne - a všem nám rozháže přirozený biologický rytmus. To, že si to méně citliví jedinci neuvědomují - nepociťují žádné subjektivní potíže - vůbec neznamená, že to na ně nepříznivě nepůsobí.

V západní Evropě, kde veškerý život začíná okolo deváté, je to možná trochu jiné, ale u nás, kdy je vše uzpůsobeno začátku práce v sedm (a ve třísměnném provozu v šest) je to docela brutální útok na duševní rovnováhu.

Nevím jak kdo, ale já bych si docela ráda ponechala celoročně běžný (středoevropský) čas. Ostatně u nás se tomu říká dodnes "čas podle Pána Boha" a tomu letnímu "podle komunistů".

P. Princ 24.3.2016 8:04

Souhlas.

Narušený biorytmus dětí a zvířat ve velkochovech je asi to nejhorší negativum střídání časomíry. (Nikoliv času, protože to je jiná entita, která nejde střídat.)

R. Gramblička 24.3.2016 10:48

Re: Souhlas.

Nejvíc mají "biorytmy" narušené ti, co se nad tím rozčilují. Něco jako autosugesce nebo placebo

R. Langer 24.3.2016 11:44

Re: Souhlas.

Přesně tak...