7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zeman má jasno

Miloš Zeman po zasedání tripartity vyjádřil přesvědčení, že v nejbližší budoucnosti budou zrušeny limity omezující těžbu hnědého uhlí v severních Čechách na Mostecku. Prolomení limitů požadují i odbory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hanzal 23.10.2014 10:36

Limity

Limity samozřejmě prolomeny budou, ať se to líbí nebo ne. Mostecko také jednou bude přestěhováno, tak jako vesnice na ostravskokarvinsku tak jak to píše p.Maleček.

A ještě k těm panelákům, pane autore, kouk jsem se taky za "humna" a co nevidím Paris-paneláky, London-paneláky, Monaco-paneláky, New York-paneláky a spostu jiných míst a měst. Ale měl ten bolševik dlouhý pazoury.

B. Hudzieczek 23.10.2014 12:36

Re: Limity

V době, kdy je svět zaplaven kvalitním levným černým uhlím z Austrálie a USA,budeme prolamovat limity a devastovat zbytky severočeské krajiny, abychom těžili sirnaté hnědé uhlí s mnohem nižší výhřevností?

To může podporovat jen nedomrlý mozek nebo někdo, kdo má svoje aktiva u MU. Jelikož prezident Zeman je ledasco, ale určitě nikoliv nedomrlý, stojí za věcí něco jiného. Jako prezident by se měl taky vyslovit k té almužně, kterou soukromé společnosti platí státu za těžbu vyhrazených nerostů.

Prolomení limitů prosazují  uhelné společnosti, kterým na srdci neleží zájem horníků, ale zisky. Import levného uhlí a export elektrické energie - to je jen ta nejjednoduššší odpověď těm příspěvkům, které lamentují nad únikem peněz do ciziny, aniž by si uvědomili, že v ČEZu  je majorita státu.

F. Lesniak 23.10.2014 7:37

Ale jistě Urbane, uhlí dovezeme.

Stejně jako jablka, brambory, cukr a jiné komodity. A co budeme vyvážet? Takové pitomce jako je Urban? Kdo by je chtěl?

P. Papež 23.10.2014 7:53

Re: Ale jistě Urbane, uhlí dovezeme.

Bohužel tu zbydou pitomci typu Lesniaka, ty už nikdo chtít nebude.

V. Němec 23.10.2014 9:57

Re: Ale jistě Urbane, uhlí dovezeme.

Není to až tak jednoduché, pane Papež!

Jako ekonomická pitomost mi připadá dovážet uhlí = platit zaměstnance v cizině a mít uhlí (a tedy teplo a alektřinu) dražší. Takže nejde jen o několik zaměstnanců, kteří budou nebo nebudou mít práci v lomu, ale o to, jestli si všichni lidé připlatí.

Jiná věc by byla, kdyby dovážené uhlí (přepočteno na výhřevnost) vycházelo levněji.

R. Langer 23.10.2014 11:34

Re: Ale jistě Urbane, uhlí dovezeme.

Jenomže to dovážené uhlí JE levnější, v tom je ta finta...

R. Gramblička 23.10.2014 11:52

Re: Ale jistě Urbane, uhlí dovezeme.

otázné je, jak dlouho bude levnější.

L. Křivan 23.10.2014 9:10

Re: A co budeme vyvážet?

Elektřinu z Temelína, škodovky,.......   jablka, brambory dovážet nemusíme.

R. Šamánek 23.10.2014 12:35

Re: Ale jistě Urbane, uhlí dovezeme.

Tak mi asi něco uniklo, co myslíte tím urbanem? Ale jinak pane Lesniaku, vyvážet máme to, co dokážeme bez dotací produkovat a vyrábět lépe a levněji než konkurence. Pokud možno něco, do čeho vložíme um našich lidí, čili např. moderní technologické výrobky či služby, a výrazně tak zhodnotíme výchozí suroviny. Pak můžeme vše, co produkujeme dráž a v nižší kvalitě dovézt. A to může být třeba ono uhlí. Třeba i od Putina, kde umí jen něco nakopat (pominu i to, že taky umějí dobře střílet a zabírat cizí území) a bez zhodnocení lidskou prací přivést k nám. Ale i z unie - jestli chce nějaká země něco dotovat z peněz všech jejich občanů - proč bychom to nedovezli? Jejich blbost.

P. Maleček 23.10.2014 6:03

Celý ten problém zavinily nekonající vlády

Mostecko tak jako tak čeká nutnost snížení počtu občanstva nabobtnalého za komunistických plánovačů. Dnes po zmizení tisíců manuálních pozic není pro lidi a jejich potomky převážně s nízkým vzděláním kde zaměstnat.

Uhlí je strategickou energetickou zálohou patřící státu. Jako taková by měla být státem připravena k těžbě. Je však nepřípustné aby uhlí zmizelo jen jako zdroj zisku společností vlastnící těžěbní technologii ne státní zásoby uhlí.

Viníkem celé situace jsou jasně předcházející vlády, které nejen že nezpracovaly státní energetickou strategii, ale ani neřešily problematiku Mostecka. Jak z pohledu uvolnění státních strategických energetických rezerv, např. výstavbou nových obcí místo těch ležících nad zásobami uhlí, tak masivním směrováním podnikatelských aktivit na Mostecko např. podporou dotacemi na pracovní místo a vybudováním kapacitní dopravní infrastruktury.

Přesně takhle to dělají v Německu, kde také přesouvají obce kvůli těžbě uhlí. A nikdo proti tomu neprotestuje, protože stát v tomto vede důvěryhodnou a efektivní politiku.