15.1.2021 | Svátek má Alice


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
huhu 18.8.2009 14:30

majetek zemřelého bez dědice jde státu jehož je občanem

uplatňuje se to u každého, tedy i u nacisty zavražděných čs. občanů ? Nebo se tohle ptravidlo dělí na rasovém či nějakém extra pravidle ?

. 18.8.2009 22:29

Re: majetek zemřelého bez dědice jde státu jehož je občanem

stát Izrael

hafusak2 18.8.2009 14:25

Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

- ale jaký nárok má dejme tomu synovec vnuka druhé švagrové prababiččiny kmotry?

žibřid 18.8.2009 14:30

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

Je to nárok toho, kdo jako jediný přežil.

A jaký případný nárok má podle Vás stát?

huhu 18.8.2009 14:31

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

pokud není dědic ze zákony, jde majetek státu, zákon je jasný

žibřid 18.8.2009 14:42

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

Třeba by pro začátek stačilo, kdyby vrátili majetek přímým potomkům.

Znám jednu, které babička měla dům na Národní třídě.

huhu 18.8.2009 18:55

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

restituce probíhaly řadu let, pravidla platila pro všechny stejně. ostatně kdo odškodní každého českého občana, že žil 50 let v totalitě (náckové+komunisti) ?

žibřid 18.8.2009 20:06

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

Jenže restituce nešly před rok 48. Co ukradli Němci, to se nám zatraceně hodí, že jo?

Jiřina 20.8.2009 14:09

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

A co dělal každý , kdo v totalitách žil, proti tomu, aby v ní nežil??

Jiřina 18.8.2009 14:52

Re: Ano, nacisty zabavený majetek židů vrátit -

No, tam je to jasné, tam má právo stát, že jo. Nevím ale, jak se ten pan stát jmenuje...

Vodník 18.8.2009 15:05

Re: Nevím ale, jak se ten pan stát jmenuje...

V r.1945 se jmenoval Československá republika. Dnes je to Česká republika a Slovenská republika.

Jiřina 18.8.2009 18:52

Re: Nevím ale, jak se ten pan stát jmenuje...

To je jasné. Na mysli jsem měla situaci, kdy před tím, než to stát dostane, to někdo rozkrade.Na stát, coby instituci, zůstaly majetky vykradené, zralé renovace, nebo takové, o které nikdo nestál. Stát si s tím za daňové peníze občanů poradil. Něco zrenovoval, něco zboural, u pozemků zvedl cenu, a nyní to zase vesele nějací státní pánové prodávají. Jaká je kontrola, kdo byl původním vlastníkem? Myslíte, že zde notáři vyhledávají dědice? Někteří dnes již dospělí lidé, netuší, že jim někde něco patří. Týká se to právě těch přeživších dětí, které zůstaly bez rodičů.

hafusak2 18.8.2009 19:03

Re: Nevím ale, jak se ten pan stát jmenuje...

Kdo byl původním vlastníkem se s určitostí ví. Jenže mě jde o to, že se s nárokem občas hlásí někdo, koho rodina se v polovině 19. století třeba vystěhovala do USA, 100 let a více neměl s Evropou žádné kontakty a teď pracně hledá sebemenší příbuzenský vztah, aby si pomohl.

Jiřina 18.8.2009 13:37

K Mgr. Milda

Uvádění národnosti není již dlouho povinné, státní příslušnost ano.V českém prostoru to nebylo povinné ani za první republiky. Národ tvoří společný jazyk, společná kultura, zvyklosti. Židé se zvyklostmi, jazykem ani kulturou nelišili, kulturu v Evropě spoluvytvářeli. Diskriminace v otázce národnostní je neobhajitelná.

Vodník 18.8.2009 14:01

Re: Diskriminace v otázce národnostní je neobhajitelná.

Ano. Všude v CIVILISOVANÉM  světě se s ní zaplaťpámbu skoncovalo. Země, kde vládne národnostní apartheid, do spolku CIVILISOVANÝCH zemí nepatří.

XZ 18.8.2009 12:49

Ti, kteří přežili všechny ty hrůzy

měli už dávno žít ve slušných podmínkách a majetek jim měl být navrácen. Je opravdu s podivem číst následující pasáž:

Po návštěvě ostatních koncentračních či vyhlazovacích táborů

se běžný člověk těžko zbavuje deprese, ale Terezín byl místem, kde byla

kultura – při vší hrůze – bytostně přítomná.

Proboha, to musí vymřít 2 generace aby se o všem dalo ve společnosti mluvit? Možná ty další koncentráky by urychlily jednání, když je přítomna ta deprese!

huhu 18.8.2009 14:32

Re: Ti, kteří přežili všechny ty hrůzy

více nežli o mjetek těch, kteří přežili, jde o majetek těch, kteří nepřežili a nepřežili ani jejich dědicové.

Jiřina 18.8.2009 12:45

čeští židé, vlastenci

Češi nebo Němci, kteří se proti Československému státu za protektorátu neprovinili, chovali se vlastenecky, nikomu neublížili, neměli být odsunuti s vyvlastněním majetku jenom proto, že kromně česky, mluvili i německy. Je to neodpustitelná nespravedlnost, při které nešlo pouze o ztrátu majetku, ale hlavně o ztrátu domova. Krom historiků, by se k této otázce měli vyjádřit i psychologové.Civilizovaná společnost se tím musí zabývat, jinak se situace může v jiné formě opakovat . Zločiny proti lidskosti jsou nepromlčitelné, nárok na dědictví také. Zákony, tvořené proti významu hodnot základních lidských práv, které jejich vymáhání  neumožňují, nemají mít v dnešní době oporu v soudech.

XZ 18.8.2009 13:00

Re: čeští židé, vlastenci

vypadá to, že nová budoucnost dalších generací vznikla na základě nespravedlnosti vůči generaci předešlé. Co zabavování majetků sedlákům a živnostníkům po válce? Vystěhovávání celých rodin a následná šikana? Kde jsou jejich nároky na dědictví? Kdo rozhodl po válce o tom, které rodiny budou vystěhovány do Německa? Podle čeho se to posuzovalo? A jak je to s nároky států (i našeho), který byl napaden Němci a vtažen do války? Jaké odškodnění dostali naši lidé poškození válkou, kterou nerozpoutali?

Jiřina 18.8.2009 14:27

Re: čeští židé, vlastenci

Pokud si společnost uzákonila nezpochybnitelné právo vlastnit majetek a jeho nedotknutelnost, nedivte se, že si své právo hájí. Platit válečné reparace rodiným domem běžného občana, který byl do války vtažen politickým rozhodnutím státních představitelů, které možná ani nevolil, není fér. Nestačilo, že musela rodina dát pro válečné účely syna, který se nevrátil.Kdyby odmítl, byl zde vojenský soud. Musel obléci uniformu, jakou mu navlékli. Z dalšího zabírání majetků potom už českým statkářům a živnostníkům vidíte ,oč vlastně vždy při záborech šlo. O získání cizího majetku. Humanistické idee, pokud kdy jaké byly, nebylo nikde vidět.

Mirek F. 18.8.2009 17:55

Re: čeští židé, vlastenci

Ach jo, majetek odsunutých se měl započítávat proti reparačním nárokům, takže odsunutí měli nárok získat odškodnění od německého státu, to je stará vesta.

toogood 18.8.2009 14:02

Re: čeští židé, vlastenci

No, pokud vím, tak ve volbách v roce 36 a 38 volili němci drtivou většinou Henleina, který by ve svých projevech ohledně německých územních nároků v ČSR zcela explicitní. Sudetští němci tak byli nezpochybnitelnou pátou kolonou na našem území. Odsun byl samozřejmě aplikací kolektivní viny, ale uvědomme si, že tím je každá válka. Ostatně neztratili životy (kromě pár excesů). Pouze majetek a o ztrátě vlasti bych si dovolil diskutovat, tu přeci spatřovali v Říši!

Jiřina 18.8.2009 14:49

Re: čeští židé, vlastenci

V tom, že je válka kolektivní vinou, s vámi nesouhlasím. Přece nechcete tvrdit, že komunismus byl také kolektivní vinou. Henleinova strana byla jednou z mnoha politických stran, které tenkrát ve volbách soutěžily o přízeň voličů, tak jak je to běžné i dnes. Kolik hlasů dostala, je známé, kdo jí je dal je neznámé, že. Na hlasovací lístky se volič nepodepisuje.Co ti, kteří nehlasovali, měli být také potrestáni ztrátou domova?

žibřid 18.8.2009 14:53

Re: čeští židé, vlastenci

A co ti, kteří deportovali mého pradědečka na nucené práce? Obyčejní pěšáci. A ti, kteří mu rozkradli osobní majetek? Taky chudáci Němci, kteří byli naverbování proti své vůli.

Jak se pak vyhnout kolektivní vině?

hafusak2 18.8.2009 19:07

Re: čeští židé, vlastenci

Jiřino, každá doba má svoje a posuzovat léta 1938, 1945, 1948 i jiná očima roku 2009 je nemožné.

žibřid 18.8.2009 20:12

Re: čeští židé, vlastenci

Chcete říct, že dnešní starci nedokážou posoudit, co napáchali v mládí? A že je za to nemáme odsuzovat? A že jejich oběti nemají právo na spravedlnost?

hafusak2 18.8.2009 22:05

Re: čeští židé, vlastenci

Nepochopil. Pro vysvětlení: Dnešní mladý člověk, který neměl nic podobného v rodině a patřičně dnešní společností zpracován v humanitě atd. může těžko pochopit dobu před desítkami let ve značně vypjaté době. Může tu dobu pochopit odpovídajícím způsobem?

Jiřina 20.8.2009 14:34

Re: čeští židé, vlastenci

Hafusaku, nelze všechnu špínu světa schovat do fusaku. Musí se o tom alespoň mluvit, informovat generace po nás, varovat je. Asi je také příliš nezajímají reformy Marie Terezie, hlavně ne ta školská., Také by se mohli ptát, k čemu se to učit v dnešní době?

Mgr. Milda 18.8.2009 8:16

I v ČR je stále ještě mnoho majetku, kdysi zabaveného NS státem Židům

v rukou státu, jako majetek zabavený Němcům. Vrácení židovského majetku pozůstalým naráží na velké problémy. Rodiny, vyvražděné v Birkenau nebo Treblince nezanechaly závěti ani movitého majetku, Němci se postarali o to, aby pokud možno nikdo z těch rodin nepřežil. Přežily v té době spíše děti nebo jednotlivci, kterým pomohl třeba sňatek s nežidem, lidé, kteří se ukrývali. Těm je dnes nemožné, získat jakékoliv listiny o majetku nebo dědictví svých příbuzných, takže vše připadá jako odúmrť státu. Také lhůta pro podání nároků na židovský majetek byla stanovena velmi krátká, takže podezření zůstává, že to bylo i úmyslem zákonodárců.

Kem Azbrna 18.8.2009 11:44

Re: I v ČR je stále ještě mnoho majetku, kdysi zabaveného NS státem Židům

Ano. Například přes to že na Slovensku museli Židé podat soupis přesný soupis majetku a přesto, že se tyto soupisy zachovaly, je nemožné na jejich zakladě požadovat navrácení majetku, protože žádosti byly omezeny do roku 1956 a pak přešel majetek do vlastnictví státu. Dokonce snad byl arizovaný, po té komunisty zabavený majetek restituován arizátorům.