1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zastavíme ony hody lukulské?

Když se chcete něco dozvědět či něco zjistit, nejlepší jsou různé (někdy dost rafinované) testovací otázky. Slyšte zprávu o následujícím experimentu, jehož výsledky mě velice mrzí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Pavlis 5.7.2012 7:14

Chová se tak

celá socialistická Evropa.  V závěsu i USA , i když jinými prostředky, ale v zásadě úplně stejně. Kopírujeme starý Řím - chléb a hry -  jen jiným způsobem. A bude tomu tak zřejmě i  budoucnu, protože je to nakažlivé. Nahoře i dole....

P. Lenc 5.7.2012 10:02

Re: Chová se tak

Ano, chléb a hry.Ale, jsa člověk přece jen postarší, tak zde uvedu v mé paměti jednu vzpomínku, kdy mnou nyní nejmenovaná strana s nyní nejmenovaným předsedou v devadesátých letech chtěla Ústavní zákon, který by se zákona nutil každou vládu hospodařit z vyrovnaným rozpočtem.Samozřejmně to neprošlo.Kterápak strana a předseda to asi byl?

O. Kadlec 5.7.2012 12:04

Re: Chová se tak

To si pamatuji do dneška. Byla to taková blbost, že se to zapomenout nedá. A nejlepší na tom je, že si to někteří lidé přejí, aniž by v té vládě seděli. Asi jsou moc mladí a neviděli Pyšnou princeznu, nebo jsou prostě blbí.

J. Jurax 5.7.2012 13:34

Re: Chová se tak

Rozumím Vám dobře? Pravíte, že ústavní zákon nutící každou vládu hospodařit s vyrovnaným rozpočtem by byl blbostí? A když ano, proč? Podotýkám - nejsem ekonom.

O. Kadlec 5.7.2012 14:23

Re: Chová se tak

Já taky nejsem ekonom. Ale praktik. o koloběhu peněz a rozpočtech něco málo bych věděl.

Rozpočtová organizace (myslím že už neexistují) hospodařila s vyrovnaným rozpočtem. Tzn: když měla na konci roku peníze navíc, musela je utratit, protože by jim ty prachy sebrali. Kdyby naopak došlo k tomu, že by se muselo utratit víc, než je v rozpočtu (třeba proto že vyhořeli) - někdo musel změnit ten rozpočet.

Co to znamená prakticky pro státní rozpočet: V případě vyššího výběru daní než se čekalo se bude porcovat medvěd mnohem velkoryseji, než se to dosud dělalo (nikdo totiž nemyslí na budoucnost, máme přece i za rok "zaručen" vyrovnaný rozpočet. V případě nižšího výběru, daní, nebo dokonce souběhu neblahých událostí (povodně a prohrané arbitráže) do konce roku musí vláda ty peníze sebrat. Slovo sebrat je doslova: buď rychlým prodejem čehokoli, nebo rychlým zvýšením daní, nebo mimořádnou daní z něčeho, co je naše. V takovém případě na to doplatíme samozřejmě my.

Vládě se naopak bude vládnout báječně. Proto to taky Klaus chtěl! V jeho politickém životě je pár "konstant" /jeho slovník/ a jedna z nich je: vytrvalá snaha aby vládě republiky se vládlo lehce a bez překážek. (ze strany jak veřejnosti tak státních institucí, které chápal jako konkurenci) Mým zájmem ale není aby se vládě dobře vládlo, ale aby dobře vládla.

J. Jurax 5.7.2012 14:44

Re: Chová se tak

Děkuji, pochopil jsem ... chyba byla v tom, že jsem si to vyrovnaný interpretoval tak, že rozpočet nesmí být v mínusu, ale smí být v plusu, přebytkový - tedy že vláda nesmí sekat dluhy.

P. Lenc 5.7.2012 14:49

Re: Chová se tak

Pane Kadleci, po vašem příspěvku jsem pochopil, proč díky takovému ekonomickému myšlení není vyrovnaný státní rozpočet možný.Netušil jsem, že se u vás ekonomice učily špičky sociální demokracie.

O. Kadlec 5.7.2012 14:54

Re: Chová se tak

Vyrovnaný rozpočet možný je, dokonce je potřeba, mluvíme o zákonu a o tom jak to reálně funguje. Jak to funguje mě zajímá mnohem víc než ideologické kecy.

O. Kadlec 5.7.2012 14:53

Re: Chová se tak

Vyrovnaný rozpočet, který je jistě ideálem, nesouvisí s dluhy. Rozpočet může být vyrovnaný i když si vláda půjčuje. Vyrovnaný prostě znamená, že na příjmech vybere co vydává. Půjčka je pak příjem, a dluhová služba se splátkou výdej.

Málokdo ví, že vláda bez dluhů neexistuje a existovat nemůže. Na světě není žádná vláda, která by nedělala dluhy. S čestnými výjimkami - ale nejde o v pravém smyslu vlády: Brunei je spíš soukromý podnik jednoho sultána - ropného magnáta, a maličké Palau s 12 tisíci obyvateli nic nedělá a nic nepotřebuje.

O. Kadlec 5.7.2012 3:12

Jaxte himbajs přišel na to,

že všichni zvolení jsou zloději nebo vrazi? A že s nimi hodujeme? Vy to přece taky neděláte!

J. Sinnreich 5.7.2012 1:47

Koho volit?

Chybi tady navod koho tedy volit, kdyz vsechny vladni partaje jsou zkorumpovane. Jedine vychodisko se nabizi, nejit k volbam vubec, tak, aby pro nizkou ucast musely byt neplatne. A co potom? Diktatura proletariatu!

O. Kadlec 5.7.2012 3:13

Re: Koho volit?

Takové návody potřebují akorát na Kavkaze. V České republice ne.

Z. Rychlý 5.7.2012 0:40

Odboráři vydali manifest, ve

kterém je psáno, že schodek 120 miliard je přijatelný. Prostě neuvěřitelné.

Tento názor zřejmě vychází z předpokladu, že dluhy se neplatí (Paroubek). A že okrást bohatšího je OK. Dozajista si nakradl. Případně vykořisťuje, buržuj jeden. Atd, atd..Kupředu levá, směr Řecko.

J. Jurax 5.7.2012 1:18

Re: Odboráři vydali manifest, ve

No jistě že je to přijatelný schodek - je to, dobře-li počítám, pouhých 12000 Kč na jednoho obyvatele republiky včetně starců a nemluvňat.

Takže kdyby bylo nejhůř, jeden každý odborář zacáluje za sebe a nezaopatřené děti, má-li jaké a má-li nepracujícíi manželku, tak i za ni; má-li rodiče už v důchodě, tak jistě přispěje i za ně, aby nenuzovali ... na toho jednoho odboráře by to v průměru mohlo být by oko a plus mínus autobus takových řekněme 30 000. No a to je jistě přijatelné, že ano ... prostě sáhne do šrajtofle, vysolí svých třicet papírů, co to dneska je, že, na čtyřčlennou rodinu jen 48000 ... a když my neodboráři taky cálnem, bude po schodku.

A když už i odborář takhle zacáluje, napříště bude jistě volit jen ty politiky, co již žádný schodek rozpočtu nespáchají. A ty politiky, co přece jen schodek spáchají, bude máčet v koších ve vhodném vodním toku a pak jim i jejich širokému příbuzenstvu zabaví veškerý majetek, aby to uhradilo škodu. Protože i solidarita se státem má své meze ...