3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Výstavba obecních bytů problém nevyřeší

Záměr vlády, který byl vyhlášen po poradě předsedy vlády s ministryněmi financí, místního rozvoje a sociálních věcí, totiž netrvat již na vytvoření zákona o sociálním bydlení, vyvolal úvahy, kdo bude dál bydlení potřebným občanům zajišťovat i dokonce úvahy, zda vláda nepoškodí občany.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 24.9.2018 15:56

Tak jsem dnes zde napsal, že Cikáni se o

zařazení do naší společnosti snaží bez výsledků už min cca 600-700 let a ani jednou mi to neprošlo. Nevíte proč se o Cikánech nesmí psát, když měl takový velký kulturní úspěch CCCP film Cikáni jdou do nebe ???

M. Koutný 24.9.2018 14:24

Re: Poznámka 3

jenže v Praze začíná být nedostupný i ten nájem. Ceny bytů, vyšroubované jejich nedostatkem, se logicky promítají i do výše nájemného. A nedostatek bytů je způsoben především tím, že kvůli byrokratickým opatřením je skoro nemožné budovat nové.

S. Rádl 24.9.2018 13:45

Poznámka 4

V USA po dokončení studia mladí lidé

napřed musí splatit půjčky na studium, pak si vezmou hypotéku a koupí si starší

dřevostavbu, nebo ve velkých městech seženou nájem.

S. Rádl 24.9.2018 13:45

Poznámka 3

A opět se nemohu vynadivit, jak si mladí lidé začínající

svoji profesní kariéru stěžují, že ceny bytů v Praze jsou nad jejich možnosti.

Vždyť je to zcela normální, proto existuje institut nájemního bydlení. Ať si

stěžují, že není dost nájemních bytů.

S. Rádl 24.9.2018 13:44

Poznámka 2

Po

dvouletém pobytu v USA a dalších letech profesního růstu jsem se zmohl na domek

v okolí Prahy. Opět jsem spokojený, i když údržba domku se zahradou vyžaduje

hodně času a také nějaké finance.

S. Rádl 24.9.2018 13:43

Poznámka 1

V otázce bydlení mne překvapily/vytočily dvě věci. Vyrůstal

jsem na vesnici, kde ústřední topení a teplá voda byly nepředstavitelnou

fantazií. Po vystudování, založení rodiny a cca 10 letech jsem se zmohl na

družstevní byt v paneláku. Poté, co Václav Havel označil paneláky za králíkárny

jsem trochu zaváhal, jestli nejsem nenormální, že jsem v paneláku spokojený.

J. Kratochvíl 24.9.2018 12:03

Re: " že stačí jen zrušit regulaci nájmů a trh vše vyřeší…"

Cena bytů v Praze je dána hlavně.že jsou v Praze.

J. Kratochvíl 24.9.2018 12:01

Re: " že stačí jen zrušit regulaci nájmů a trh vše vyřeší…"

Dále, v Praze není málo bytů, ale problém dělá jejich cena a ta polohou. Na cenu dnes nemůže v Praze dosáhnout chudší nebo střední vrstva občanů. V Praze budou vždy dražší byty nebo nájemné než třeba v Ústí nebo na venkově, to právě určuje ten váš trh, který dělá zase problémy.

J. Kratochvíl 24.9.2018 11:53

Re: " že stačí jen zrušit regulaci nájmů a trh vše vyřeší…"

Pane Prokope, za mohl byste již pochopit, trh s byty problém nevyřeší, ani žádný jiný problém trhy nikdy nevyřešily. Za 30 let neokapitalismu u nás byste to mohl již poznat... Žádná ideologie ani tržní nic nevyřeší a nic nevyřešila!!!

J. Kratochvíl 24.9.2018 11:47

Dnešní bytová otázka již byla řešena družstevním bydlením

Myslím si, že dnešní problém s byty by vyřešilo opět zakládání Stavebních bytových družstev, které by stát mohl podporovat formou výhodných půjček a podobně, tak jak to bylo nejen v minulém režimu, ale také za kapitalismu v době první republiky.

Bytové družstevnictví má u nás velkou tradici a mělo by se podporovat. Pane Křečku, proč se tak neděje. Problém s byty by to asi vyřešilo, tak jako v minulosti.

V. Student 24.9.2018 11:12

Re: Mohl be autor vysvetlit posledni paragraf? Co tim mysli ...

Oni jsou (pře)vychovatelní?

V. Student 24.9.2018 11:10

Re: Lidi musí žít v nájmech. Co je na tom ponižujícího ?

a dyť je to jak na houpačce! Já pamatuju ty články v mírně posměvačnému duchu, jak Češi chtějí mít vlastní bydlení, a proč vlastně, v cizině je normální nájem. A najednou se zase objevují články, jaký to chudák, že musí žít v nájmu? Bože, jak moc s námi ještě budou točit?!

V. Student 24.9.2018 11:07

ještě maličkost

Sám píšete, že byty na obci potřebují učitelé atd. Pane Křečku, znovu: jestli dneska 3+1 v Pze stojí tři miliony a víc (a úměrně tomu se zdražují nájmy), tak učitelé, strážníci a další na ně prostě mít nebudou, tedy to budou oni, kdo budou potřebovat cosi jako sociální byt (dnes byt zvláštního určení, dříve služební, pamatujete?). Co se týká chudých seniorů, bezdomovců, osamělých lidí propuštěných z psychiatrických klinik nebo vězení, pro ty můžou být tak leda místnosti ve velkoubytovnách. Když budete mít potřebných lidí pár, můžete se postarat o bydlení. Ale když jich najednou budou stovky tisíc, a to při dnešních cenách jsou, tak se to prostě "sociálním bytem" řešit fakt nedá!

M. Prokop 24.9.2018 10:54

" že stačí jen zrušit regulaci nájmů a trh vše vyřeší…"

Zrušení regulace nájmů byl jen první krok k tržnímu řešení. Druhý učiněn nebyl, tedy umožnění výstavby. Průměrně to trvá DEVĚT let, než se podaří nějaký dům postavit.

Pak není divu, že je bytů málo a čeho je málo, to je buďto drahé, nebo, s regulací, podpultovka.

J. Kombercová 24.9.2018 9:17

Re: Mohl be autor vysvetlit posledni paragraf? Co tim mysli ...

Jak jsme si je vychovali, takové je máme.

J. Kalina 24.9.2018 9:17

tak bytů je nadbytek, ale jsou prázdné

Úplně by stačilo, aby každá babka a děda co bydlí v nějakém domku a mají tam možnost vzít nějakého nájemníka měli jistotu, že když nájemníkovi vyprší smlouva z nejrůznějších důvodů z bytu vypadne. Přijedou stěhováci a policajti a ne soudy, nájemníkovi věci se dají do kontejnerového skladu a děda s babkou můžou pronajmout někomu vhodnějšímu. V situaci kdy vidíme v televizi vynášení squaterů do nebe (viz "poliklinika"), kdy ani státní instituce vládnoucí penězi a právníky ani s rozhodnutím soudu není schopná objekt získat pod svou kontrolu se nemůžeme divit normálním občanům. Ti by riskovali devastaci svého majetku bez pomoci okolí. To by se najednou vidělo, kolik je v republice volného bydlení a jak by šly ceny dolů. Ale to se nehodí někomu do krámu. To je to samé jako když se k nám nemůžou dovážet jednoduchá auta " z Indie" za 70 tisíc neb nesplňují různé bezpečnostní a jiné předpisy, ale zato tu můžou jezdit vozidla, kdy musíte mít kvůli bezpečnosti helmu, když zastavíte musíte dát nohu na zem a když prší, zmoknete a na brejlích nemáte stírače.

M. Koutný 24.9.2018 9:13

Vysoké ceny bytů a nájemného

je důsledkem idiotských regulací a dotací, zkreslujících jejich tržní hodnotu. Typické je to hlavně v Praze, kde byrokratická opatření, zavedená Zelenými a dalšími neomarxisty, naprosto podvázala výstavbu nových bytů a tím vyhnala jejich ceny do výše, že si je nemohou dovolit už ani lidé s mírně nadprůměrným příjmem.

"Neviditelná ruka trhu" pochopitelně nevyřeší vše, ale může výrazně pomoci. Když v New Yorku Rudi Giulliani privatizoval většinu městských bytů a zrušil regulaci nájemného, kvičeli levičáci jak píchlé svině a předpovídali ulice plné mrtvol ubožáků, vyhnaných ze svých domovů. Nějaký čas skutečně docházelo k sociálnímu pnutí (které starosta aktivně řešil CÍLENOU podporou) a po 2 letech bylo průměrné nájemné NIŽŠÍ než v době, kdy bylo regulované.

K. Janyška 24.9.2018 9:01

Lidi musí žít v nájmech. Co je na tom ponižujícího ?

Nic, vůbec nic ... Dzp.

V. Student 24.9.2018 8:51

Zdravím, pane Křečku.

1) K tomu slýchání, že byty jsou předražené; jestli jsou v poměru ke mzdám obyvatel jedny z nejdražších v Evropě (teď se mi to nechce hledat, ale možná dokonce vůbec nejdražší), pak nejde o slýchání, ale o skutečnost. Sto tisíc za metr čtvereční je pro začínající rodinu s dítětem nějakých minimálně pět mega. Schválně takovému chlapovi zkuste říct, že ty dutě znějící krychle předražené nejsou, pak ale raději rychle utečte.

2) je pravda, že se obyvatelem obce může stát ze dne na den prakticky kdokoli, ale vy si opravdu myslíte, že díky tomu lidi radostí poskočí a budou se co měsíc stěhovat z obce do obce, z čiré radosti, že jim to zákony umožňují? Takže přenést tu odpovědnost na obce bych se nebál. S odpovědností ovšem musí kráčeti také pravomoce, že?

Jinak dobrý, mám vaše články docela rád, vás vlastně taky, tak nic ve zlém. Pište dál.

J. Macků 24.9.2018 8:46

Re: Křeček nám bude donekonečna cpát bolševické recepty

Je samozřejmě hlavně cikánský problém, že po mnoho generací nepracují a zcela jim to vyhovuje a dokonce to považují za standart vůbec jim není stydno se rozmnožovat i když ví, že na výchovu potomstva nebudou mít finanční prostředky. Problémem většinové společnosti, že jim to trpí a posílá jim nedůvodně v nejrůznějších dávkách peníze daňových poplatníků a nic za to nechce.

M. Rastislav 24.9.2018 8:45

Boj s chudobou není jen výstavba soc. bytů

V ČR v r. 2013 bylo 400 vyloučených lokalit a státní operační programy na r. 2014÷2020 byly proto zaměřeny na snižování počtu osob v těchto lokalitách. V r. 2016 se ale zvýšil jak počet osob ve vyloučených lokalitách ze 70 tis. na 115 tisíc, tak počet sociálně vyloučených lokalit ze 400 na 600. Žijí v nich hlavně Romové, které nikdo pro jejich způsob života nechce do domu (mimo spekulantů).

Nárůstem etnika Romů z 10 000 po válce na dnešních 350 000, začal problém s jejich ubytováním a vznik sociálně vyloučených lokalit. Výsledek 70let převýchovy Romů a miliard korun nacpaných do různých sociálních programů vidíme ve vyloučených lokalitách nebo v TV ukázkách devastovaných „romských“ paneláků s odvozy tun odpadků. Omlouvám se všem Romům, kteří se vyučili, pracují a slušně chovají, ale rostoucí většina těch druhých, žijících „po staru“, varuje. Proto boj s chudobou nemůže být jen výstavba soc. bytů, musí to být i boj proti zahálčivému způsobu života tzv. „nepřizpůsobivých“ tj. Romů i „bílých“, žijících na podpoře.

Mladí musí chodit do školy, vyučit se, pracovat, žít spořádaně, a když dostanou byty, musí se o ně, dům i okolí starat. Když řeknu, že je mi líto dětí nechodících do škol a do učení, nic neumějících a později chodících pro sociální dávky, jen opakuji, co říká většina. Když řeknu, že nejraději bych tyto děti odebral rodičům a poslal do škol, a mladé lidi, kteří nenavykli práci, poslal vyučit dřív do pracovních táborů, než je učit až ve vězení, budu rasista.

Závěr: Jestli se nepodaří změnit způsob života tzv. „nepřizpůsobivých“, naučit je pořádku a pracovat, pak výstavba 1000 bytů ročně pro sociálně slabé, kterých je přes 100 tisíc, nic nezmění. Musí dojít ke změně sociální politiky podporující nic nedělání a boj s chudobou musí začít u dětí, protože 2/3 dětí žijících s „nepřizpůsobivými“ nedokončí ZŠ. Právo rodičů na výchovu dětí po „staru“ nesmí převážit nad právem dětí integrovat se do společnosti a mít naději na lepší život.

M. Těhanová 24.9.2018 8:12

Re: Křeček nám bude donekonečna cpát bolševické recepty

jE CHYBOU AUTORA, ŽE JSTE NEPOCHOPIL , CO PÍŠE ?

J. Schwarz 24.9.2018 8:02

Re: Mohl be autor vysvetlit posledni paragraf? Co tim mysli ...

Autor měl nepochbně na mysli fakt, že o Rómy by se měli postara především Rómové sami. Ať si mají vlastní osady, sami si uklízejí, vyvážejí odpadky, hlídají ulice a pěstují brambory. Gádžové nejsou jejich otroci!

T. Pansky 24.9.2018 5:05

Mohl be autor vysvetlit posledni paragraf? Co tim mysli ...

... a jak by se tim situace zmenila?

L. Novák 24.9.2018 0:52

Křeček nám bude donekonečna cpát bolševické recepty

na všechny možné problémy. Začne o bytech a skončí u nepřizpůsobivé menšiny, o níž nesmíme psát, jinak nás Lidovky zcenzurují a vymažou nám příspěvky jako mně nedávno, když jsem našel na Gooogle fotodokumentaci vybydleného a dnes již (po letech bezradnosti obce co s ním) zbouraného domu v Brně na zastávce tramvaje ul. Životského.

Nevidím žádný důvod, proč bych měl někomu přispívat ze svých peněz na jeho (vy)bydlení...