27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Výmysly o Romech

V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje, jejich děti studují a celkově se nepřizpůsobivost už zdaleka netýká výhradně této skupiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 20.1.2021 9:38

Je to typický chameleon. Uhlazený gauner, profesionální úsměvář, štrasbruselský slouha.

Zároveň sděluji, že chameleon je velice milé a zajímavé zvířátko.

P. Chládek 20.1.2021 8:54

Soused, dříve rádoby zemědělec, přivedl svůj rodinný statek do stavu ruiny. Pak mu někdo poradil, aby z prasečáku a bývalého chléva nadělal byty pro cikány. Bez povolení, kolaudací apod. Funguje to skvěle. Jelikož je to soukromý objekt a cikáni souhlasí s tím, že budou bydlet v prasečáku, musí UP vyplácet dávky na bydlení (i když se mu to dle vyjádření pracovnice UP ekluje) a tak si místní gauner na této sociální zlodějině přivydělá přes 100 tis. měsíčně. Obvyklý život obce je narušen přílivem nepřizpůsobivých lemplů a nikde žádné zastání. Zdechovský ví kulový, co se děje v reálu...

F. Navrátil 20.1.2021 8:31

Problémem krásného článku od Zdechovského je, že lidé mají bezprostřední zkušenosti ze soužití s Romy.

J. Sedlář 20.1.2021 8:52

Navrhuji převychovat. Ty lidi ne cikány samozřejmě.

K. Křivan 20.1.2021 9:07

;-D

J. Plzák 20.1.2021 11:33

Taky navrhuji převychovat! Zdechovského.

J. Jurax 20.1.2021 20:14

Už je pozdě.

Přísloví praví, že starého psa novým kouskům nenaučíš.

R. Vacek 20.1.2021 8:30

Proč se tolik neziskovek věnuje romům když je vlastně vše v cajku?

J. Sedlář 20.1.2021 9:04

No vidíte, že se to množství vyplatilo. Teď už jen vypilují poslední detaily a pak napnou veškeré síly na.... Začleňování většinové společnosti do LGBQT+BFLM-PSVZ komunity.

J. Urban 20.1.2021 8:19

Romove se chovaji tak, jak jim to vetsina dovoli, pripadne zaplati. Jestli vubec jsou nejaci Romove, kdyz se hlasi ne k romske, ale k ceske narodnosti.... vubec by se o nich nemelo psat a jednat jako o Romech, pak je z toho romska otazka a to uz zavani diskriminaci, at pozitivni ci negativni... proste jsou lide kteri pracuji a jsou ti, kteri nepracuji, tecka.

V. Vérosta 20.1.2021 7:41

Su z Brna a s Romy problém nemám. Chápu, že si je stát musí vydržovat na dávkách jako jiní zvířátka v zoo, protože řada z nich by se sama neuživila (čest výjimkám), něco to stojí, ale zase je klid! A pokaždé, když v USA bouří Černoameričané si v hloubi duše řeknu: zlatí naši Cikáni! Bez ironie. Fakt!

L. Harvánek 20.1.2021 7:48

Za mých studií v Brně (60. léta) jsem nedostal koleje a bydlel v podnájmu. V domě žila romská rodina se 4 dětmi a ty mne, 18 či 19 letého mladíka zdravily. A v celém domě nikdo neměl čistější okna jak tahle rodina. V dobách mého vojákování jsem zažil vojenského prokurátora JUDr Karla Holomka a musím ocenit jeho přístup při řešení jemu přidělených případů.

V. Vérosta 20.1.2021 9:04

Ano, Brno naštěstí není Chánov ani Luník.

J. Plzák 20.1.2021 11:39

V dobách mého vojákování, v pozdních padesátých, nosili Brňáci ještě malované kravaty.

Dnes je omlouvám, jen předběhli o šedesát let dobu.

H. Kotaz 20.1.2021 7:30

Pan Zdechovský by se měl přestěhovat do Mostu/Chánova, začít pracovat na sociálce, aby byl " u pramene " nejen informací o romech.

Nejde jenom o dávky, všemožné. ale i o vybydlené byty, domy, touto etnickou skupinou po celé republice.

A zneužívání lidských práv v její prospěch, přes všelijaké neziskovky, aktivisty.

V. Církva 20.1.2021 6:54

Tak článek se líbit asi moc nebude. Je ale dobře že ho píšou tady a ne Rudém Právu (novinky.cz) kde by nalhali cokoliv a po tím zakázali diskusi.

Je na druhé straně pravda, že asimilace Romů jde hodně pomalu, přesto nemám rád hoaxy a když se lže. Pravda taky je, že Romové ví o různých sociálních dávkách dávkách, které ostatní sociálně slabí bežně nečerpají.

No tak hlavně aby se Romové co nejlépe zapojili do pracovního procesu. Samozřejmě je mezi nimi hodně pořádných lidí.

J. Jirka 20.1.2021 10:17

Vy si to pořád pletete.

Rom = povolání

Cikán = etnikum

Takže po úspěšní asimilaci se každý Rom rázem promění v Cikána.

J. Elias 20.1.2021 6:41

:-) :-) :-)

Zdravím z Ostravy!!!

J. Strakoš 20.1.2021 5:49

Chápu snahu pana Zdechovského bojovat s nepravdou - to je nekončící boj a je třeba jej vést. Nicméně podobné články a vyjádření ministerstev jsou spíše ke škodě - zkuste si jes schválně přečíst z pohledu toho naštvaného platiče daní, který by přeci jen chtěl dát prostor vysvětlení - podle mne se jej nedočkal:

Výše důchodu - mohla být dávka vypočtena z průměrné mzdy celý život nepracujícímu/invalidnímu důchodci? Pokud ano, opravdu cítíme, že je to správné? Vyjádření, že barva pleti je nerozhodující je velmi alibistické asi ani největší anti-róm nebude předpokládat, že v zákoně/předpisu rasa uvedena bude.

Výše záloh - opět přeplatek "může" být vymáhán/strháván zpětně. A byl? Nebo se prostě ukázalo, že se to nevyplatí? A opět - proč potřebujeme speciální papír na elektřinu a jiné zálohy - co pak nutí pobírače této podpory šetřit? Nebylo by lepší mít jednu dávku měsíčně jako podporu a starej se jak umíš?

J. Heincl 20.1.2021 5:46

Autor píše, že mnoho Romů pracuje. Mě by zajimalo, kolik procent znamená mnoho?

J. Strakoš 20.1.2021 5:52

Zajímavý dotaz na statistiku - jak chcete udělat statistiku z něčeho, co nesmíte evidovat? Jsou nějaké informace ze sčítání lidu, ale čísla jsou malá, takže jim nikdo nepřikládá váhu - protože jinak by podpora rómské komunity vypadala poněkdu předraženě.

J. Sušeň 20.1.2021 7:20

Nechci Vám brát iluze, ale pokud by většina Romů pracovala a jejich děti studovaly, měli bychom tu už určitě spoustu inženýrů a lékařů romského původu a neexistovaly by vyloučené lokality se zdevastovaným bytovým fondem. Nic proti Romům kjako takovým, ale jsou v Evropě už cca okolo 600 let a nevím o žádné evropské zemi, které by se smysluplně podařilo Romy integrovat do většinové společnosti. Porovnejte si to s váženou a respektovanou vietnamskou komunitou, která je v Evropě jen cca 2-3 generace. Stále si myslíte, že chyba je na straně "bílé" většiny? Proč Vietnamce nevidíte na úřadu práce, ani na sociálce s nataženou rukou? Protože jsou pracovití, cílevědomí a chtějí, aby se jejich děti měly lépe. Co pro zlepšení své situace dělají Romové? Jen si stále stěžují na diskriminaci a čekají, co jim spadne so klína.

H. Kotaz 20.1.2021 7:24

Tak jest !

J. Strakoš 20.1.2021 7:42

Asi jsem to napsal špatně, protože rozhodně nejsem proti tomu, co jste napsal. Zkusím tedy ještě jinak - mám za to, že Rómské začlenění je umělý problém, který si pěstují sami + organizace, které problém chtějí řešit (nikoliv vyřešit). Takže na jedné straně stát posílá balík peněz na vyřešení problematiky, na druhou stranu vlastně nevíme, kolik lidí to vlastně řeší (protože sami se k tomu nehlásí - oficiálně 13 tisíc lidí při sčítání 2011).

A v tom vidím rozpor - na jednu stranu chceme, aby skupina byla nediskriminovaná - a tedy neměla nikde značku a chovali jsme se k ní jako k většinové společnosti (A s tím nelze než souhlasit).

Na druhou stranu vydáváme peníze na podporu skupiny právě na základě značky a chceme se k skupině chovat jinak než k většinové.

A v tom vidím rozpor, který pak u vět "Hodně rómů je začleněno" vyvolá otázky, co je to hodně - kolik procent z celku?

J. Sušeň 20.1.2021 9:22

...ano tak nějak to bude - parazitující úředníci a neziskovky, chtějící problém řešit, ale nikdy nevyřešit, neboť by neziskovky ztratily smysl své existence a úředníci svoji teplou a pohodlnou židli. Podobné jako ve zdravotnictví - léčit, ale nevyléčit (farmaceutické firmy)

J. Pokoutný 20.1.2021 8:24

Kdysi se tu objevil zajímavý a dle mne věrohodný názor (parafrázuji): Na rozdíl od Čechů, Číňanů, Vietnamců a dalších národů Cikáni prostě přešli rovnou z fáze lovců-sběračů do fáze nárokové, vynechavše fázi (kovo)zemědělskou. Nu vot.

J. Heincl 20.1.2021 12:54

Určitě máte pravdu. Ale mně ani tak nejde o statistický údaj, jako spíš o upozornění na politickou mluvu ptydepe pana Zdechovského. Mnoho může být velice relativní číslovka. Jestliže včera byla nějaká veličina skupiny X např. třicet a dnes je čtyřicet pět, tak tady máme nárůst o padesát procent. Když stejná veličina u skupiny Y klesne z devadesáti na osmdesát devět, jedná se o pokles 1,1%. Neurčitá číslovka mnoho se tedy dá vykládat opravdu různě. A tak autor raději neuvede žádné absolutní, ani relativní číslo a plácá mnoha slovy o ničem.

L. Dočekal 20.1.2021 7:14

V tom případě by bylo nejlepší vyplácet sociálku Romům z odvodů pracujících Romů.A bylo by po problému

J. Sušeň 20.1.2021 7:38

Vskutku podnětná myšlenka, ale to by nám pomřeli hladem, nebo v zimě umrzli,... leda by je přijely "zachránit" německé a americké neziskovky, ale ty mají spoustu práce s lovením mořeplavců ve Středozemním moři. Ale mohlo by to mít i jiný efekt - část by si možná našla práci a druhá by začala krást a rabovat.

L. Harvánek 20.1.2021 7:42

Já bych to neřešil procenty, ale pohledem kolem sebe. U nás (město s 10 000 obyvatel) není moc velká romská menšina, ale do práce jich chodí hodně. Třeba pracují v Technických službách (90%) a teď začínají nahrazovat i cizince z Ukrajiny, Moldavie či Mongolska.