5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vydejme se opačným směrem

Evropská komise opakovaně doporučila České republice budování jeslí, tedy zařízení pro péči o děti do tří let, prý aby stoupla zaměstnanost žen. Naše země údajně neusnadňuje ženám nástup do práce. Následkem je velký rozdíl mezi výší platů mužů a žen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 3.6.2014 22:48

Re: Autore.

No, ono by bylo přesnější říct nechte na finanční situaci rodiny, jak dlouho si matka bude moci dovolit být se svými potomky doma.

H. Gene 3.6.2014 2:52

To jsou teda plky...

Snůška nepodložených blábolů.

J. Gogo 3.6.2014 7:43

Re: To jsou teda plky...

Ale to je u autora celkem normální jev. Také nechápu, co to tady zase blábolí. Nechal bych to na rozhodnutí každé rodiny a svoje kázání ať si kazatel nechá pro svoje farníky, pokud nějaké ještě vůbec má. Příslušníci církví jsou něco jako úředníci z EU. Také stále něco ostatním doporučují a poučují.

V. Mlich 3.6.2014 8:49

Žádné plky, ale velmi dobrý článek

Akorát podle diskuse vidím, že průmerným čtenářem Psa nepochopen. Když autor říká, že ideálem je rodina žijící z jednoho platu, nikoho tím nechce nutit žít z jednoho platu, jen naznačuje, že bychom se měli snažit uspořádát věci tak, aby to šlo.

A další na hlavu postavená věc je, že se do toho stará Brusel, kolik máme školek. Přitom jsme zvonili klíči jen proto, abychom mohli volně cestovat, ale ne, aby nám někdo s patentem na rozum diktoval, co smíme a co ne. Příčinou všech potíží je, že stát lidi obírá na daních a tím nutí maminky hledat práci, (ale není to tak, že autor by nutil maminky zůstávat doma, když nechtějí!), taky dělá zaměstnavatelům co nejvíce administrativních a daňových překážek (kauce, kamery do provozů, minimální mzda a celý zákoník práce vůbec atd), aby ty maminky žádné místo nenašly a aby náhodou někoho nenapadlo založit třeba jesle. To se může jen z dotací, na kterých si mohou utrhnout svůj podíl za vyřízení, schválení, podporu.

H. Gene 3.6.2014 10:11

Re: Žádné plky, ale velmi dobrý článek

Mýlíš se. Ne sice v tom, že stát odírá lidi a dotuje kdejaký nesmysl, ale v tom, že ideál je, aby žena zůstala doma s dětmi. Ideál je, aby si žena dělala co chce. Ale nevím, proč bych jí to já měl dotovat.

J. Kanioková 3.6.2014 19:16

Čí ideál ???

.

H. Gene 3.6.2014 20:01

Re: Čí ideál ???

Předpokládám, že každého svobodného člověka.

J. Vozábalová 3.6.2014 2:50

Obvykle s panem Drápalem aspoň podmínečně souhlasím,

tentokrát však v mnoha směrech nemohu. Vycházím pouze z vlastní zkušenosti - vůbec si neumím představit, jak bychom tehdy-v sedmdesátých letech-uživili rodinu Tedy myslím dopřáli dětem aspoň trochu slušný stadard (jistě bychom nezemřeli hlady) pokud bych byla doma déle. než bylo nezbytné. Vůbec nemluvím o tom, že pro mne byla moje profese důležitá, chtěla jsem se jí věnovat. Z čistě ekonomických důvodů není ve většině případů možné, aby rodina žila z jednoho příjmu a i v tom případě, že je žena "mateřský typ", nemůže si dovolit zůstat doma. A krom toho - mnohé děti touží po tom, aby mohly být mezi ostatními dětmi, ve věku tří let si již vytvářejí sociální vazby a potřebují širší okolí, nejen rodinu, respektive matku. (Byla jsem doma s mladším synem, starší ale chodil do školky kdykoli to bylo možné, dožadoval se toho velmi - potřeboval vrstevníky.)

Pokud bude chtít otec rodinu uživit sám, je velmi pravděpodbné, že děti prakticky neuvidí - to také nevidím jako ideál. 

Ono je vůbec zajímavé, že úvahy o tom, jak by se matky měly věnovat rodině a jak by mělo být pro ženu důležitější mateřství než kariéra, píší obvykle muži. Ti se své kariéře samozřejmě mohou věnovat naplno celý život. Pro ženy je. krom jiného, obtížné "dohnat výpadky" dané mateřstvím - vše jde rychle dopředu a nikdo nezohlední mateřství. Ale jeví se mi celkem zajímavé, že žádný muž nepíše o tom, že by chtěl být doma s dětmi - řekněme od dvou do pěti let  (a umožnit jim tak život mimo předškolní zařízení) a pak dohánět "zameškané" ve svém oboru.

Ono se to mužům hezky mluví, ale po takových třech mateřských navazujících na sebe je žena zcela mimo obor a většinou se stejně musí hlavně ona dál věnovat dětem v předškolní přípravě a podobně.

Pánové, zkuste si to jen představit - chtěla bych vás vidět - jednoho vedle druhého, včetně autora. Osobně jsem měla mimořádné štěstí, největší výzva mé profesní kariéry přišla až když děti byly dospělé, ale komu se to povede (a kolik výzev předtím jsem nemohla využít).

D. Drápal 3.6.2014 6:44

Re: Obvykle s panem Drápalem aspoň podmínečně souhlasím,

Vážená paní Vozábalová, nepopírám, že Vaše námitky nebo otazníky jsou zcela legitimní. A rozhodně nebrojím proti školkám, zejména pokud tam dítě není od šesti ráno do šesti večer. Ano, je dobré, když čtyř- či pětileté dítě tráví několik hodin denně s vrstevníky. Tak tomu je ostatně snad ve všech kulturách.

Také - a to v článku píšu - by se nemělo bránit ženám v kariéře, pokud o ni stojí. Těžko někomu nařizovat, aby mu víc záleželo na vlastních dětech. Je ale mezi námi mnoho žen - pošťačky, prodavačky, dělnice - které po nějaké kariéře zrovna netouží. A byly by raději s dětmi déle, kdyby to bylo finančně únosné. Elity jim vysílají signál, že výchova dětí není nic extra důležitého, že lepší je kariéra. Je mi to líto. Já bych je ocenil za to, že se starají o děti.

Dostal jsem rovněž reakce od matek, které se s mým článkem plně ztotožňují. Možná je použiji v některém z dalších článků.

Nu, už končím - jedu se starat o vnoučata. Dětí mám šest a vnoučata tři. A vím z vlastní zkušenosti, jaká je to fuška.

O. Kadlec 3.6.2014 11:05

Re: Obvykle s panem Drápalem aspoň podmínečně souhlasím,

Dane, najdeš ve schránce vždy dost reakcí od matek, které s tebou souhlasí, abys je mohl použít v dalším článku. Ale na to, "abychom se mohli vydat opačným směrem", by jich bylo třeba tisíckrát víc. Mám totiž za to, že mluvíš o Evropě.

Kdybys totiž apeloval na to, aby někdo stvořil alternativu - tak tu už tady máme. V tomto smyslu určitě žádná homogenizace obyvatelstva Evropy nehrozí.

J. Vozábalová 3.6.2014 23:09

Re: Obvykle s panem Drápalem aspoň podmínečně souhlasím,

Ono je to opravdu složité, pane Drápale. Samozřejmě, že i mně záleží - a vždy záleželo  - na vlastních dětech víc než na kariéře. Nepodsouvejte mi prosím, že by mi to někdo musel nařizovat. Jenže to je právě to, že je tato společnost "nastavena" tak, že žena musí volit - děti nebo kariéra.

Považovala bych za správné, aby měla žena možnost neztratit kontakt s profesí a zároveň měla možnost plnohodnotně pečovat o děti - zkrácené úvazky, takové ohodnocení, aby bylo možné zaplatit na pár hodin chůvu a mnohé další možnosti jsou - bohužel ne u nás.

Víceméně není šance, že by někdo zaměstnal matku s malými dětmi a ještě dokonce třeba na zkrácený úvazek - to je totiž základní problém, nikoli to, že matky nechtějí vychovávat své děti, že dávají přednost kariéře. Mnohdy ty ženy roky studovaly, jsou odbornicemi ve své profesi a najednou zjistí, že nemají jinou šanci, než ponechat kariéru na druhé koleji (a nechat se "předběhnout" mnohem mladšími a mnohdy mnohem méně erudovanými kolegy) nebo nemít děti - rozumnou variantu, ve které by bylo možné obojí skloubit, naše společnost neumožňuje a V TOM je kámen úrazu.

A je veliký rozdíl být s dětmi (nebo vnoučaty) občas a mít plnohodnotný profesní život - i když - jak píšete - i to je fuška nebo být s dětmi od rána do večera a od večera do rána a zcela ztratit jakoukoli možnost se zabývat čímkoli jiným, než jsou právě jen a jen děti a jejich potřeby.

Obě moje snachy jsou podle mne velmi vzorné matky, ale obě během té péče o děti hledaly (a naštěstí našly) možnost trochu pracovat - obě se naprosto shodly v tom, že právě tato možnost jim dávala sílu o děti pečovat s patřičnou intenzitou a zároveň nepřijít o vlastní mozek.

J. Jurax 3.6.2014 22:45

Re: Obvykle s panem Drápalem aspoň podmínečně souhlasím,

Moudře slova kladete ... :-)

P. Scheck 3.6.2014 2:36

Jsou tu, prosím, ženy krátce po porodu?

Pokud si přečetly tento příspěvek nějaké ženy, kterých se to týká, vysvětlete, prosím, panu Drápalovi, že se poněkud mýlí. Ode mne, jako pouze muže poučeného ženami z mého okolí, by to neznělo tak přesvědčivě. A ještě prosím, milé dámy, vynechte vulgární výrazy...

J. Jurax 3.6.2014 1:16

No,

úvaha je to briskní, ale to odkládaní děti do (nejen) státních zařízení není ani tak kvůli věnování se kariéře, ale kvůli prachům. Protože běžná mladá rodina z jednoho platu - i nadprůměrného - obtížně vyžije. Pokud ta rodina není opatřena mohovitými sponzory v osobách dědečků a babiček svých dětí.

O. Kadlec 3.6.2014 1:08

Opravdu?

"Tento ideál ovšem není nikde výslovně deklarován."

Jen jestli náhodou nejde jen o umělý cíl, na který se snadno střílí. Když člověk chce "za něco bojovat", potřebuje protivníka.

Že máme málo školek, což znamená pro mnoho dětí zavřené dveře - na tom není nic dobrého, ještě jednou a jinak - je to jen problém. Žádná výhoda.

Že má evropská společnost dost problémů sama se sebou, na tom se asi shodneme. Proč bychom si tedy jeden z nich měli uměle pěstovat a ještě vytvářet další? Spousta žen se asi nebude chtít rozejít tím "opačným směrem" a já se jim nedivím. Vím kam ten směr vede. Byl jsem se tam podívat a nikomu to nedoporučuji. Ale kdo chce kam...prosim.

J. Václavíková 3.6.2014 0:42

Nemíchejte hrušky s jabkama

Pokud EU kritizuje nedostatek školek, je to v pořádku. Dítě od 3 let je už ve fázi, kdy se socializuje a většinou je pro školku zralé. Jesle jsou jiná kapitola.

R. Brzák 3.6.2014 0:34

Zejména s úplně poslední větou dnes velký souhlas.

Neviděl bych žádný problém v tom, pokud by rodina se dvěma dětmi již vůbec neplatila daně - a zároveň by se zcela zrušili jakékoliv sociální dávky pro rodiny. Takový tlak na zploditele dětí k utlumení jejich reprodukčního cyklu je totiž to jediné, co skutečně funguje ve směru ke změně životních postojů. Výchova nutností k odpovědnosti.

J. Jurax 3.6.2014 1:48

Re: Zejména s úplně poslední větou dnes velký souhlas.

No, pokud myslíte daň z příjmu, pak vězte, že živitel rodiny se dvěma dětmi a partnerem na mateřské (pokud příjem toho partnera za minulé období - třeba mateřská - nepřesáhl 68 000) jako zaměstnanec platí daň z příjmu až má-li víc než 31 900 hrubého měsíčně (přitom má 28 390 čistého). Vydělá-li méně, neplatí žádnou daň z příjmu, ale naopak dostává od státu daňový bonus - třeba při nynější průměrné mzdě cca 25 000 je bonus 1 349 Kč (a jeho čistá mzda je 23599).

Pokud se nedá uplatnit odpočet na partnera, pak ten, kdo má na sebe napsané 2 děti, platí daň z příjmu až má-li víc jak cca 21 300 hrubého - má-li méně, opět dostává bonus. Partner ovšem daní jako bezdětek plnou taxu.

Mzdová kalkulačka viz http://www.euroekonom.cz/dane-kalkulacka.php

Jak je to u OSVČ nevím.