18.10.2021 | Svátek má Lukáš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Věda, víra a nekonformita

Facebook zatnul poslanci Volnému tipec. Smazal mu profil, ale o tématu svobody slova tento případ moc nevypovídá. Jde-li o osobní útoky či urážky, jaké by dost možná postihl i soud, nemusíme se na mazací kulturu (cancel culture) až tak rozčilovat. Rozdíl je v tom, že justici by to trvalo strašně dlouho.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 17.6.2021 18:21

Pana poslance neznám ani o něm moc nevím. Ale pokud jeho příspěvky nejsou trestným činem, tak to Facebook jako platforma nemá právo mazat. Pokud není platforma a svůj obsah moderuje-editoruje, tak pak by měl ztratit právní ochranu mu státem udělenou a měl by být zodpovědný za všechno, co se tam špitne.

Jen připomínám, že Antifa a Iránské Revoluční gardy apod. si tam hrdě píšou kdejaké výzvy k naprosto konkrétnímu násilí a s Facebookem to ani nehne. Konzervativních skupin tam ale zakázali tolik, že je to až trapné.

Stejné platí pro Reddit, Twitter a jiné nástroje cenzury progresivistického Woke kultu a jejich korporátních a politických sponzorů a pánů.

M. Pivoda 17.6.2021 18:12

Spoléhání se na poctivá vědecká stanoviska by bylo celkem v pořádku.

Jenže! Jenže mazaný politik se může vydávat za seriózního vědce, a pak existuje potenciálně velký problém.

Příklad: Mazaný český politik Jiří Zlatuška se (cca před 30 lety) vydával za vědce, a připravil českou ekonomiku o významnou konkurenční výhodu. Skandální! A navíc, za takové svinstvo ho naivní čeští "vědci" zvolili rektorem univerzity. Ha Ha. Ha,

Lidé jsou dnes pořád stejní, tak jako byli před cca 30 lety. Takže, jak se v tom vyznat?

E. Lukavská 17.6.2021 10:36

Doporučuji zapátrat po e-mailech (3000 stran) dr. Anthony Fauciho, hlavního amerického zdravotního poradce. E-maily byly zveřejněny na základě zákona o přístupu k informacím. Po přečtení pochybnosti o viru vymizí.

R. Meišner 17.6.2021 8:23

..autore ve vědě ještě více než jinde platí, že nejsprávnější je ta nejjednodušší cesta. proto si myslím, že virus je přirozený, nikoliv umělý. ---je to jak s princeznou Dianou,--vysvětlovalo se to tak dlouho, až se úplně zapomnělo na to, že řidič byl ožralý a jel jak prase. takže asi tak.

P. Vychodil 17.6.2021 8:51

a když ta tzv "nejjednodušší" cesta se ukáže nepravdivou ? Narážte na Okamurovu břitvu, ale v tomhle případě jste vedle...

P. Kazo 17.6.2021 9:06

Ale veď sars2 môže byť prirodzeného pôvodu, len je tu malý problém: čínski súdruhovia, financovaní americkou vládou, ho zrejme trochu vylepšili, a potom im zrejme nedopatrením unikol z wuhanského labáku.

R. Gramblička 17.6.2021 11:15

A co je prosím vás složitého na tezi, že nedopatřením unikl z labáku?

B. Rudolf 17.6.2021 18:01

Ta nejjednodušší cesta je také víra v to, že Země je plochá, že je středem světa a vše, včetně Slunce kolem ní obíhá. Koneckonců takto se oficiální věda skutečně po staletí chovala. Všichni přece vidí, že Země je plochá a že kolem ní obíhají všechny hvězdy a planety. To je ta nejjednodušší cesta.

J. David 17.6.2021 7:39

Věda, třeba jak destilovat slivovici https://www.youtube.com/watch?v=hcsT1kCCQ2s . Patláma...

R. Gramblička 17.6.2021 6:30

Hawking ne, Hawking se stal mediální hvězdou již dlouho před smrtí

D. Stys 17.6.2021 6:20

Jan Pačes jen veřejně prozradil, co my vědci už dávno víme: Věda, hodnocená podle bezprostřední popularity, nemá s vědou v původním pojetí, tedy objevování nových poznatků, nic společného. Stát se tváří, že financuje něco užitečného, a než se volby s volbami sejdou, na řečim které se okolo toho vedly, se zapomene. Kreativní lidé z vědy odcházejí a zůstávají v lepčím případě prostřední, kteří opakují co se naučili na postdoku v US

A. Bohužel v případě Covid 19 už se tak hloupá hra přehnala a jde o život.

J. Berger 17.6.2021 6:09

No, myslím, že teorie že "možná" unikl virus z laboratoře, když ve Wuchanu tyto laboratoře jsou a virus se šířil právě odsud je jedna z logických, i když nutně nemusí být správná. Není proto správné někoho "odsuzovat", jen proto, že tuto teorii presentuje. A dokonce, i kdyby správná byla, nemusí jít o úmysl, jen o nedbalé zacházení se vzorky. U lidí, kteří denně s tím zacházejí, už ostražitost poněkud slábne...

J. Jančura 17.6.2021 10:06

Zásadním problém je, že nelze 100% prokázat zdroj šíření nákazy. To, že onemocní laborant, neznamená, že byl neopatrný při práci v laboratoři, klidně mohl onemocnět při odběru vzorků v přírodě, kde se nelze 100% chránit. Taktéž nelze vyloučit, že nakazil od jiného, který neměl žádné příznaky, nebo na trhu apod.

Taky pochybuji, že se dá 100% říci, že ten virus byl či nebyl uměle upravován. Matka příroda je nesmírně vynalézavá, takže klidně rychle vyprodukuje různé mutace téhož viru, což se dnes ukazuje.

Takže ta různá tvrzení jsou spíš politika, než věda

J. Pokoutný 17.6.2021 10:49

Vzhledem k tomu, že se otisky DNA/RNA sekvencí používá už dobrých 10 let fe forenzní vědě, dá se zrovna tohle docela dobře prokázat.

B. Rudolf 17.6.2021 18:06

Existuje jednoduchý myšlenkový experiment.

V kolika čínských městech jsou laboratoře zkoumající koronaviry v souvislosti s možností jejich přenosu na člověka.

A v kolika čínských městech existují "mokrá tržiště"?

A v kolika čínských městech, v nichž existuje pouze mokré tržiště, vypukla obdobná epidemie?

L. Písařík 17.6.2021 2:41

A co když to, co zažil svět, byl pouze zlovolný pokus, co to udělá a ten pokus může být kdykoliv opakován. Byla to jenom zkouška, jak by se dal svět snadno ovládnout?

R. Langer 17.6.2021 6:08

Jaká zkouška? Polovina lidí včetně vás je z kovidu pokakaná až za ušima, takže experiment se evidentně vydařil, i když na tu blbou chřipku umřelo ZA ROK A PŮL cca 12-17000 lidí nad běžný průměr. Běžte s tím někam. :-P

J. Ganaur 17.6.2021 7:08

Já jsem covid prodělal před dvěma měsíci a chřipečka to tedy nebyla.Přál bych vám, abyste si to taky užil.A navíc, příště to může být ještě horší.Nikdo neví, co ty šikmooké bolšány napadne.:-(:-(:-(

P. Vychodil 17.6.2021 8:48

dle hesla - co tě nezabije, to tě posílí - nuž...ti bolšáni, jsouce štědře dotování Faucim...asi bych to v současné době nerozlišoval...

L. Písařík 17.6.2021 17:28

Doufám, že budete stejným hrdinou až těžce onemocníte.

P. Vychodil 17.6.2021 9:03

ano, byl to jeden z nejúspěšnějších testů ovčanů většíny (převážně západní civilizace) států...je nyní zřejmé, že lze tyto masy ovládat jednoduše, efektivně, a poručit jim jakýkoliv úkon, i sebevraždy, který tento debilizovaný dav rád, dobrovolně, vykoná...kult smrti v převleku za nesmrtelnost díky jedu do žil...