5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Vaklav Cháfel Airport

Věci by měly být praktické. Ale občas nejsou. A pak je problém. Znám to sám osobně. Jméno Václav Vlk je pro většinu cizinců naprosto nevyslovitelné a mnohdy je jim i nepochopitelné, že by to mohlo být jméno. Tři souhlásky vedle sebe ve jméně V-l-k považují občas za nějakou chybu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 23.1.2012 11:04

Re: Zmatení pojmu demokracie

Bohudík však existují výjimky (Švýcarsko a Lichtenštejnsko), ketré ukazují, že demokracie není chimérou.Chimérou je bohužel obecné pojetí "demokracie" ve světě a to proto, že se vyznačuje obrovským množstvím přívlastků ( Sociální, socialistická, liberální, parlamentní občanská, lidová a další a další).Ať je demokracie jakákoliv, třeba zastupitelská, musí být především demokracií jako takovou, t.j. vládou občanů, rozuměj většiny občanů. Absolutní vláda všach občanů není demokracie, ale anarchie.

V. Linhart 23.1.2012 11:03

Re: Zmatení pojmu demokracie

Zasřelit se je těžký problém, již jsem se o pokoušel, ale vždy mi k dokonání něco chybělo.:-)Lépe je zasřelit někoho jiného, a to kolem 15.hodiny odpoledne, to je k zasřelování nejlepší světlo a zasřelený má více naděje, že to bude bezbolestné.

M. Hoblík 23.1.2012 11:02

Re: Zmatení pojmu demokracie

Další nepochopený ve stádě...

J. Chládek 23.1.2012 11:02

Blahobyt a staří soudruzi.

Jen poznámku k tomu blahobytu a údivu starých bolševiků. Nedávno pan Nečes řekl, že vlastně není žádná krize, páč máme na boty a každý den večeři. Tak takovému blábolu by se divili i staří bolševici a co se týče jeho odtrženosti od lidí, není snad potřeba nic dodávat. Už vidím tu smršť od lžinenávistníků a zlodějomilovníků, ale bohužel to je realita.

M. Hoblík 23.1.2012 11:01

Za velkým oslem pláče celé stádo!

A v tom stádu jsou oslové, chtiví stát se jeho nástupcem...

V. Linhart 23.1.2012 10:57

Re: Zmatení pojmu demokracie

Rozhodně po diktatuře netoužím, a to pro to, že v ní vlastně žiju. Vždyť co vlastně je diktatura jiného, než bezskrupulózní překrucování skutečnosti k vytváření pěkného obrázku politika, nemyslícího na nic jiného, než na prosperitu svých občanů. A tento obraz se i současné vedení státu snaží naplňovat. A úspěchy se dostavují, když jsou neúspěchy,tak jen dílčí. Ty, občane, jásej, že máš takové velikány v čele.Co na tom, že dírami v rozpočtu crčí miliardy, které vysávají snaživí příživníci z politické a ekonomické přízně mocných, co na tom, že je vytvořen nepružný byrokratický státní aparát, kde často není jasné, kdo komu velí. U nás se jenom jásá, že máme tu demokracii, vrchol vývoje, a kritika se povoluje jen v mezích zákona. Nediskutuje se, válcuje se. A občan bere vážně demokracii za svou, k volbám chodí čím dál víc voličů a v průzkumech je důvěra vlády u voličů vysoká... Do kelu s tím vším. Ani zlámanou grešli za takovýhle stát. Můj stát toto není. Nejsem ani zloděj, ani podnikatel. Možná to bude tím.

P. Čech 23.1.2012 10:56

Re: Zmatení pojmu demokracie

Zase se ptejte proč. Proč na to lidé se...? Protože pokud nechtějí násilí (revoluci) nemají jinou možnost. Pakliže někdo myslí, že tuto možnost současný systém dává, obelhává sám sebe.

P. Lenc 23.1.2012 10:53

Re: Zmatení pojmu demokracie

Pane Linharte,poctivě jsem si přečetl všechny vaše příspěvky a tak vám doporučuji co se tak zasřelit?

P. Čech 23.1.2012 10:51

Re: Zmatení pojmu demokracie

Tak tak. A je to v celé Evropě včetně ČR, vyjma Švýcarska a Lichtenštejnska. Menšinové skupiny - politické strany, dnes a denně potlačují demokratická práva většiny občanů. Není to však výlučnou vinou těchto skupin. Ony pouze využívají daný nedemokratický systém. Dělají jen to, co je jim dovoleno. Bohužel zákony jim dovolují téměř vše. A přesně o tom to je.

P. Čech 23.1.2012 10:45

Re: Zmatení pojmu demokracie

Máte pravdu, ovšem je nutno se opět ptát, proč tomu tak je.Je tomu tak nikoliv proto, že oni kreténi, jak jste napsal, volí stále stejné obličeje, ale proto, že nemají jinou možnost. Celý systém je totiž postaven na vládě a moci politických stran a jejich "elit" a nikoliv na oné demos krates. Občané tento systém nevymysleli ani neschválili. Tento systém je dán ústavou ,volebním zákonem a neexistencí obecného referenda, jakožto jediného demokratického institutu zjišťování a nastolování demos krates.To, že menšina voličů stále volí stejné obličeje, neznamená, že jsou kreténi. Oni prostě nemají jinou možnost, pokud chtějí využít svého ústavního práva volit.Celý systém je totiž velice chytře vymyšlen a schválen mocí zákonodárnou a to ovšem a především komunisty současnými a bývalými, kteří tvořili a tvoří většinu ve sněmovně, byť pod hlavičkou různých politických stran.Tento systém není možno přetvořit, ten je nutno zcela zásadně opustit a vytvořit systém nový. Příklad dobře fungujícího a zároveň demokratického systému je možno nalézt ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

V. Linhart 23.1.2012 10:39

Re: Zmatení pojmu demokracie

Nejenom já, zdá se, umím číst mezi řádky. I vy, vážený, mi podsouváte demokracii jako vidinu pozemského ráje. Ale o ničem takovém přece nikde není ani zmínka. V demokracii by přinejmenším mělo jít alespoň o odpovědnost za své konání, myslíte,když shlédnete náš pantheon demokratických politiků, že najdete jediného soudného a za své činy odpovědného jedince, který dokáže o sobě říci, že ve výkonu své funkce selhal a že na ni nemá? Takové samoregulační mechanismy alespoň v českém pojetí "demokracie" neexistuje, a to od boševika po exlidoveckého populistu z TOP09. A má frustrace - ano, nepopírám. Je z těch nekonečných vykladačů do nekonečna drmolících mantry o štěstí být neustále ohlupován skupinou bezkrupulózních jedinců,jejichž jediným zájmem není veřejný prospěch, ale prosperita jejich sponzorů. Takovou sponzorskou demokracii, vrchol společenského vývoje,si strčte za klobouk i s vaším poučováním a upřímně míněnými kritikami.

P. Hlosta 23.1.2012 10:37

Re: Zmatení pojmu demokracie

Vždyť píšu, že na světě není lautr nic zadarmo, ani ta demokracie ;-)

P. Hlosta 23.1.2012 10:32

Re: Zmatení pojmu demokracie

Původy slov si vygůgluji sám.

Vy vlastně toužíte po diktatuře a jste frustrovaný, že máte demokracii. Matka Caesara jemu řekla - "Kdy a kde se narodíš, si nevybereš. Když už ale jsi, tak si to hleď užít!" No a já dodám k tomu moudru, že jen záleží na vás, jestli budete vyznávat diktát, či demokracii. Můžete zmlátit ženskou a děcka a tvrdit jim, jak se maj fajn, nebo se jim snažit vytvořit pohodový domov, třebaže poněkud skromný pro vaši slabou schopnost vydělat prachy na všechno co hrdlo zaráčí. Taky nemusíte mít žádné povinnosti pro svou rodinu. To je na vás. Přijde-li neštěstí nemoci, pak se vám vrátí to, co jste do rodiny dal. Nebo i stáří vám vrátí vaše snahy z mlada.

Jó! Vy jste chtěl velký důchod?! Nojo, kdo by ho nechtěl. Není všechno naprosto správně v té naší zemičce. Hódně nespravedlností se děje. Hódně lidí na všechno se...!

P. Čech 23.1.2012 10:31

Re: Zmatení pojmu demokracie

Napsal jste to hezky, s mnoha věcmi souhlasím.Nikoliv však v tom, že snad opravuji nějakou definici demokracie.Měl byste pravdu, pokud by existovala  j  e  d  n  a  obecně přijímaná definice demokracie. Tak tomu však není. Dal jsem si tu práci a onu definici hledal. Začal jsem u Platóna a Aristotela a pokračoval na internetu u mnoha jiných definovatelů. Snad zčásti kromě dvou prvně zmíněných je definic demokracie opravdu přehršel. Každá z nich je však poplatná politickému smýšlení svého autora a tudíž obecně nepřijatá. Demokracie opravdu neznamená žádnou vyšší moc, moc neomylnou a svatou. Jde o moc občanů se všemi klady a zápory této moci. Nic jiného lepšího není známo. Rozhodně to však není skoro absolutní moc výrazné menšiny nad většinou ostatních občanů, jak je tomu u nás.Onou výraznou menšinou mám na mysli jednotlivé politické strany i jejich nelegální a nelegitimní koalice ( prosím viz definice pojmů "legální" a " legitimní" ve slovníku cizích slov). Do politiky vstupuji dosti často. Zde je ovšem opět nutno si ujasnit pojmy. Vstupuje-li občan do politiky, neznamená to apriori, že se stává politikem. Občan vstupuje do politiky, vyjadřuje-li se k věcem obecným, ať je těmito cokoliv. Můžou to být volby, referendum, i zveřejňování názorů na ony obecné věci. Máte pravdu v tom, že síla většiny občanů se dá zneužít.To však neznamená, že tuto sílu je nutno potlačit. Zneužít se totiž dá všechno. I obyčejnou lžíci lze zneužít k vraždě. To však neznamená, že lžíce přestaneme používat.Předposlední věta? Přijdou-li občané na to, že jsem sliboval nemožné, musí mít v rukou demokratický nástroj, jak to napravit. Oním nástrojem je pouze a jedině obecné referendum. Nic jiného. Zejména ne volby v systému podle poměrného zastoupení, volby nepřímé.

P. Hlosta 23.1.2012 10:21

Re: Zmatení pojmu demokracie

Kde vy jste tohle všechno u mně vyčetl...

Vy jste frustrovaný a možná že i právem. Demokracie se vám zdá chimérou. Patrně vám kdosi nakukal, že to je jakási jistota přijmů, ochrana spotřebitele, záchranná síť v sociální tísni, zdravotní pojistka, teplo domova, dostupnost zboží etc. Možná vám kdosi namluvil, že s demokracií se dá udržet zlodějnu na uzdě lépe, než s jiným způsobem. Že vás prostě demokracie udrží na živu a v blahobytu.

Mám pro vás další frustraci! Nic z toho není o demokracii správně! Vy jste v demokratické společnosti, kde můžete a nemusíte využívat její možnosti. Nikdo to za vás dělat ale nebude, jen vaši zastupitelé by měli. Pokud ale s nimi nekomunikujete a případně nebojujete, pak se nedočkáte ničeho, jen své frustrace.

Myslíte, že spravedlnost je něco automaticky daného? Naopak! Spravedlnost se musí vybojovat a záleží při tom na tom, jestli jste dost silný v té rvačce. Stojí to námahu, psychické síly a spoustu času i peněz, které musíte nějak získat. Ovšem, poctivě, jinak byste byl na straně nespravedlnosti.

Tak co tam máte ještě dalšího?!

V. Linhart 23.1.2012 10:16

Re: Zmatení pojmu demokracie

Dovolil bych si uvést na správnou míru to vaše - demos krates. V podstatě je to o tom, že lid - demos - je elitami pokládán za krates - což přeloženo do naší překrásné češtiny znamená - kreténi. Protože tito kreténi, neustále obluzováni jedněmi a těmi samými sliby o budoucí prosperitě, volí nestále ty samé obličeje, protože se nechali přesvědčit, že být permanentně obluzován je to pravé demokratické. Místo toho, aby ty falešné věrozvěsty prosperity utopili v nejbližší řece, jako se kdysi dělalo v upřímnějších časech.

P. Hlosta 23.1.2012 10:08

Re: Zmatení pojmu demokracie

Chcete-li změny, musíte vstoupit do politiky. Musíte se účastnit dění v obci. Musíte komunikovat nejen na netu. Musíte za svými zastupiteli se svými požadavky a žádat po nich spolupráci. Prostě nemůžete očekávat bez vaší snahy jakékoliv změny podle vašich představ.

Je to jako se vším v životě. Můžete sedět a proklínat svět a čekat na náhodu ve svůj prospěch. I to je možné ke svému uspokojení, že sedíte a snažíte se porozumět. Nečinné to ale není, protože pochopením složitostí a vztahů se stanete pro další svůj život silnější. Jednou ale musíte začít s předělávkou světa ke své spokojenosti, jinak jste jen život proremcal.

Já znám spoluobčany z té pohodlné stránky povah. Ač právem nadávají na nejrůznější, neudělají naprosto, ale naprosto nic k ovlivnění své situace. Právě jen opakováním stejných chyb svůj problém zhorší, mnohdy až do neúnosna. Materiální zajištění je jejich nejpodstatnější problém. Jejich představa o něm je u nich diametrálně odlišná od skutečného stavu. Na jedné straně jejich přání, na straně druhé jejich pasivita z nejrůznějších důvodů. Neberou svůj oprávněný demokratický nástroj a většinou o něm nemají ani ponětí.

Tohle vše, co jsem napsal, neznamená, že souhlasím se stavem, který u nás vládne. Rozhodně si ale neodpustím opravování definic demokracie podle volného přístupu nejen vašeho, ale mnoha obdobných. Demokracie prostě neznamená nějakou vyšší moc, která jistí blahobyt a spokojenost občana. Je to i váš nástroj, který můžete použít ve svůj prospěch, nebo jej i zneužít. Zneužít i tím, že dáte sílu lidu dohromady a převezmete demokraticky moc do diktátu většiny menšinám. Co nalžete oněm davům o jejich zajištěné budoucnosti je věc jiná. Jen vám musí sežrat váš populistický nápad. pak už jen budou nadávat zase na vás, až přijdou na to, že jste sliboval nemožné, že totiž se musí o sebe postarat sakra zase sami. Že zadarmo není na světě lautr nic, ani ta demokracie.

V. Linhart 23.1.2012 10:05

Re: Zmatení pojmu demokracie

Když pominu fakt, že vaše agitka vypráví o tom, jak je vlastně krásné nechat se třískat přes záda karabáčem, protože jsou to důtky demokratické, nemůže mě nenapadnout srovnání elit bolševických a současných. Nejen diktatura je hotova s problémem hned, takovým přístupem se vyznačují i vámi vynášené vlády. Chybí nám v rozpočtu peníze? To ta nemakavá lůza, která vyssává sociální systém do sucha. Že stát neposkytuje občanům ochranu před lichváři(rozuměj podnikateli ve finančnictví)? Co by jste kurňa, chtěli, každý se o sebe musí postarat sám. A vámi vynášená rovnost v demokracii je snad toliko na papíře, kdejaký ksindl,zbohatlý na daňových úlevách a státních zakázkách vám vždy dá najevo, jak si tu rovnost v praxi představuje. Demokracie v dnešním pojetí je stejnou chimérou jako zářné zítřky slibované bolševickými matadory. Takovou demokracii, i s odkazem na zdechlinu ideí V.H si současné vyžrané a vyžírkovské "elity" můžou strčit za klobouk.

M. Zima 23.1.2012 9:57

Pan Vlk tu ohřívá

již jednou strávenou kaši, Je přeci prodiskutováno, že většina cizinců v Praze bude číst "Fak-láf" a to je to velké znamení, včetně otevřené interpretace, je v tom láska, nejenom ta sentimentální, ale i ta fyzická, k tomu skutečně pasuje to srdce, které na Hradě iritovalo, protože někteří cizinci se domnívali, že to je reklama na nóbl bordel a marně hledali kolem Hradu, což se ve statistice projevilo, jako nárůst zájmu o české dějiny v zahraničí.

V. Vlk 23.1.2012 9:50

Re: Ale s jedním Vaším argumentem, pane Vlku, nesouhlasím.

Pokud mládež vyprovokoval ten dokument k přemýšlení, -bezvadné.Leč režisérka a jakési mluvící hlavy vykládali v TV o tom, jak je ten film ukázkou těžkého života dvou jinak úžasných lidí a jejich tragického ženství a podobné kydy . Reagovala li mládež jak říkáte, je lepší, než si většina lidí myslí.

P. Čech 23.1.2012 9:35

Re: Zmatení pojmu demokracie

Přesně tak. A zde je nutno na rovinu říci kdo a nebo co jsou ony vždy menšinové, marginální skupiny či spolky. J  s  o  u   t  o   p  o  l  i  t  i  c  k  é   s  t  r  a  n  y. A právě ony potlačováním demokratických (většinových) pravidel nastolují svou vždy menšinovou moc nad naprostou většinou ostatních občanů.

P. Čech 23.1.2012 9:29

Re: Zmatení pojmu demokracie

Nejde o to, co si kdo myslí, ale o to co je.Skouzávání k bolševickým metodám není obsahem demokracie ale zásadou a způsobem vlády a moci politických stran.

P. Čech 23.1.2012 9:26

Re: Zmatení pojmu demokracie

Mám za to,nikoliv však trvám na tom,pane Hlosto, že se mýlíte. Vycházím z pojmu demokracie - demos krates- vláda občanů. Každá vláda je obdařena mocí, tedy vláda a moc občanů.Odvoláváte se na respektování práv menšin, podobně jako mnoho jiných. Jaká práva však máte na mysli. Pokud tato nebudou někde taxativně vyjmenovaná, je to pojem imaginární. Vyjmenovaná jsou práva lidská.  Demokracie je však o právech občanských, jejichž výčet nikde uveden není.A tak dochází k tomu, že se na ně kdekdo stále odvolává (obecně) a nikdo pořádně neví, o čem je řeč. Toto je záměrem zejména politických stran, nástroj k ovládání ovčanů.Ano demokracie je vládou a zároveň způsobem vlády.Aby tato mohla vůbec existovat, je nutno opět vyjmenovat a posléze definovat její základní předpoklady. Nejzákladnějším předpokladem je vláda a moc většinové vůle občanů, jak jsem již napsal. Zároveň je nutno uvést, že tato vláda a moc je dobrovolně přijímána menšinou s tím, že ona momentální menšina se může kdykoliv většinou stát.Proč se občané vztekají? Nikoliv proto, jak píšete. Pouze a jedině proto, že nemají jinou možnost. V současném nedemokratickém systému nemají v rukou žádný nástroj,kterým by mohli dosáhnout požadované změny. Současné volby a to zejména podle poměrného zastoupení tímto nástrojem nejsou a ani býti nemohou. Proč? Protože nejsou voleni zástupci občanů, ale politické strany (kromě voleb do senátu, který ovšem je institucí v současném systému naprosto zbytečnou).Jak tedy dosáhnout nutné změny? Ano, je to složité těžkopádné a namáhavé. Doplnil bych ještě "v současném systému nemožné".Jde zde jen o výklad pojmů. V demokracii,jako vládě většiny občanů, ona většina nikomu nic nediktuje. Menšina se pouze dobrovolně podřizuje vůli momentální většiny. A pouze na základě tohoto stojí a padá demokracie.Zastávám názor, že jde-li něco někde,musí to nutně jít i jinde,nebrání-li tomu nepřekonatelné překážky. Je-li možná demokracie ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, je možná i u nás.Musí se však chtít.

I. Farbák 23.1.2012 9:24

Vaklav Aul tak to čtou francouzi

oni fakt to "H" nepoužívají !

P. Lenc 23.1.2012 9:23

Re: Zmatení pojmu demokracie

To je pane Klepale pravda,ale je tady velký problém s vyvážeností.Když se podíváte po Evropě,tak vidíte pravý opak,kdy se do popředí dostávají často marginální skupiny právě potlačením demokratických pravidel ve jménu menšinových skupin.A to již začíná být demokracii životu nebezpečné.

P. Lenc 23.1.2012 9:15

Co dodat?

Jako vždy brilantní článek.

P. Hlosta 23.1.2012 9:15

Re: Těmi všepodepisujícími intoši

:-))

J. Klepal 23.1.2012 9:15

Re: Zmatení pojmu demokracie

K tomu bych pouze dodal, že ten, kdo si myslí, že demokracie znamená vládu většiny, snadno v praxi sklouzne k bolševickým metodám.

M. Prokop 23.1.2012 9:09

Těmi všepodepisujícími intoši

jste mi něco připomněl:

http://www.youtube.com/watch?v=KMO2TKY-nig 

P. Hlosta 23.1.2012 8:50

Zmatení pojmu demokracie

Pan P.Čech popisuje demokracii, jako vládu většiny, jako většinovou vůli. NENÍ TOMU TAK!

Demokracie je nástroj způsobu vlády. Demokracie je především respektování práv menšin. Demokratické není diktování vůle většiny menšině. Je to pochopitelně daleko složitější, ale nelze tvrdit, že v demokracii musí vládnout většinový názor.

Vzhledem k všeobecnému nepochopení principů demokratického systému, není se možné divit, že občanská nespokojenost má tak vysoké procento. Proto také lze registrovat u povolaných k vládě jejich aroganci vůči občanům. Mohou si to totiž dovolit, protože argumentacemi typu o vůli většiny se dá velmi snadno manipulovat veřejným míněním. Populismus je znakem právě tohoto společenského nedostatku v znalosti významu demokracie. Zástupy občanů se vztekají, jak je možné nerespektování jejich požadavků, když přeci tolik občanů je avizují vládě.

Vztekat se nemusejí naprosto. Stačí, když použijí demokratických pravidel v zastupitelské demokracii a prosadí přes své zástupce demokratickou změnu. Demokratickou ve smyslu neomezení práv menšiny na stejný demokratický postup. Že je to těžkopádné, složité a namáhavé, to je bohužel už vlastnost právě oné demokracie. Diktatura by byla hotova s problémem hned. Jenže diktatura má tu vlastnost, že popírá práva těch, kterým je diktováno.

Nemáme jistě onu demokracii dokonalou. Na jejím zdokonalování je třeba neustále pracovat bez oddechu, protože je vždy ohrožena do své podstaty. Referendum je jednou z možností, jak demokracii uplatňovat, ale aby nebylo referendum demokracii ohrožující, musí být i občané schopni demokracii chápat v jejím správném smyslu. Ono se totiž dá zmocnit vlády do diktatury s pomocí demokracie. Žádat referendum zrovna při chuti přejmenovat letiště je plýtvání. Žádat referendum pro změnu vlády je ohrožování demokracie s její pomocí. Vyměnit zastupitelskou demokracii za přímou referendovou je požadavek, při současném stavu společnosti s povědomím o demokracii, naprosto nereálný.