23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: V komunistickém ráji

Předvolební kampaň vrcholí a mnozí lidé, mající problémy v současné společnosti, vzpomínají, jak to bylo za komunistů báječné. Chápu, že mnozí lidé dnes nemají snadný život, ale že by museli mít kvůli tomu ztrátu paměti?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 7.10.2013 13:07

No, něco málo se udělalo a bylo.

Nové školní budovy, tělocvičny, bezplatné školství na všech stupních,kulturní domy, kryté bazény,  stadióny, sportovní haly, přehrady, dálnice, bezprašné cesty do každé vesnice,rozšíření železničních tratí s elektrifikaci spojení po ČR, levné spojení pro občany do vesnic od rána do půlnoci, slevy v dopravě pro pracující, studenty, důchodce, podstatná část metra, vodní a tepelné elektrárny, elektrifikaci a plynofikaci, mnoho nových továren a rekreačních zařízení, zemědělská družstva obdivována i západem, soběstačná výroba většiny potravin, tzv. králíkárny pro občany (2,5 mil.bytů) vč.občanské vybavenosti které mají dnes hodnotu miliónů, věci pro děti za směšné peníze, nenávratné půjčky na výstavbu rodinných domků, i chudá rodina žila slušně a nikdo neživořil, v obcích vodovody a regulace potoků,  bezplatnou zdravotní péči, min.90% vystavěných nemocnic, zdravotní střediska, telekomunikační, rozhlasové a televizní systémy. Ohromná celková modernizace celého zaostalého Slovenska bez průmyslu!  Jistě není vyjmenováno vše. Za jakých podmínek se všechno dělo za  40 let v krajině zdevastované, místy vybombardované válkou. Infrastruktura byla zničená nebo v lepším případě poškozená. Neexistovala, žádná pomoc ze zahraničí !!!! Dluh naší republiky v r.1989 byl 0, naopak dodnes nezaplacené pohledávky. Současnost každý zná.

 

J. Lukavsky 7.10.2013 14:07

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

"v krajině zdevastované, místy vybombardované válkou. Infrastruktura

byla zničená nebo v lepším případě poškozená. " To máte jistě na mysli Německo že? České země byly válkou sice ožebračeny ale přímé válečné škody byly minimální. Myslím třebas bombardování Berlína, Drážďan atd a srovnání s Prahou či Plzní."Neexistovala, žádná pomoc

ze zahraničí !!!!" To máte pravdu, USA nám sice nabídly tzv. Marshallův plán (jako Německu např.) ale gospodin Stalin to E.Benešovi "rozmluvil". Zajímavé je, že když jsem se poprvé dostal na Západ se zájezdem VTS, do Bavorska tak jsme všichni čučeli s otevřenou hubou. Ono totiž i tam se stavěly domy, školy, silnice, byty - a podstatně kvalitnější. Dělníci tam kupodivu nespali pod mosty a jejich děti neplakaly hlady. "zemědělská družstva obdivována i západem" To máte na mysli asi Slušovice, kde naši soudruzi koketovali s kapitalismem a dělali si výkladní skříň, ale obyčejná JZD? Krávy stojící v kejdě a krmené siláží co se dožívaly poloviny věku krávy záhumenkové? Zajímavé, že tolik našich občanů z toho našeho socialistického ráje utíkalo. Proč asi? J.L.

J. Vlk 7.10.2013 14:22

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

Reagoval jsem na to, že se prý u nás za 40 let nic dobrého neudělo. Děkuji, že jste se vyhnul budovatelskému úsilí toho všeho v posledních 23 letech. Je něco jiného "nebýt jako oni" a zničit vše co "udělali oni" !

P. Vítek 7.10.2013 18:49

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

Pujdes brucet za propagaci komunismu dedku

R. Langer 7.10.2013 14:39

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

Ha ha ha!

R. Langer 7.10.2013 14:40

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

Jo, ten vtip, že tady "nebyly dluhy" jste slyšel kde?

P. Kmoníček 7.10.2013 17:25

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

To vše mají také v KLDR,běžte bydlet tam a jsem zvědavý za jak dlouho budete žádat o asyl třeba v Rumunsku.

P. Vítek 7.10.2013 18:47

Re: No, něco málo se udělalo a bylo.

A na ocich ruzove vlozky

J. Lukavsky 7.10.2013 10:59

Re: Ještě nutno dodat,

No ale i na zavedení pevné linky se čekalo pár let. Na byt 10-20, přitom bylo nutno složit na bytovém družstvu 30 000 jako vklad, který nebyl úročen. To jenom že " každý dostal byt"

J.L.

R. Langer 7.10.2013 14:38

Re: Ještě nutno dodat,

... a kdyby tady tan komunismus zůstal, nebyly by zřejmě dodnes... :-P

P. Vítek 7.10.2013 18:52

Re: Ještě nutno dodat,

a nebyt kapitalistickeho zdravotnictvi,tak uz ted byli vsichni volici komunistu mrtvi.

J. Blažek 7.10.2013 8:18

Prý jsme se za komunistů v práci jen flákali.

Existuje však ono slůvko ale. Ti tzv. flákači ve fabrikách, úřadech, institucích, družstvech, službách, obchodech a v JZD dokázali vyprodukovat takový objem prostředků, že socialistický stát mohl výrazně dotovat a přispívat na jesle, školky, bytovou výstavbu, dopravu, energie domácností, potraviny, kulturu, základní tělesnou výchovu i vrcholový sport, umění, rekreaci občanů i volnočasové aktivity v zájmových klubech a kroužcích při Svazarmu, kulturních domech a školách. Bezúročné nebo velmi výhodné byly peněžní půjčky

(30.000 Kčs byla v r. 1976 velmi výhodná novomanželská půjčka), úspory byly slušněúrokovány. Zcela zdarma bylo vzdělání, zdravotní a lékařská péče včetně léků.

V průběhu 40let budování socialismu tito "nemakačenkové" povinně pracující stihli postavit továrny, doly a hutě, železnice, dálnice a silnice, přehrady a vodní, tepelné a jaderné elektárny, metro, desetitisíce bytů, kulturní domy, prodejny, zemědělské objekty atd. Po celou dobu se stačila vyzbrojovat a udržovat téměř 300 tisícová ČSLA a ještě zbylo na pomoc spřáteleným a rozvojovým zemím. Zcela zásadně se zindustrializovalo a téměř vybudovalo nové Slovensko.

Československé zemědělství bylo naprosto soběstačné ve většině nejdůležitějších produktů, včetně masa, mléka, obilí, cukrové řepy, chmele, brambor, a velké části ovoce a zeleniny.Dováželo se jen to, co se u nás nedalo vypěstovat. Jenom hovězího dobytka tu bylo téměř 2 miliony kusů. Obdělával se každý metr půdy, lidé na vesnicích nacházeli v družstvech práci a nemuseli dojíždět.

L. Křivan 7.10.2013 8:54

Re: Pane Blažek, nekecaj,

My jsme na gymplu, (SVVŠ)  museli chodit kažý pátek do fabriky  (opravna traktorových motorů v Malešicích)  pracovat.  Tak o socialistické pracovní morálce něco vím. O neděích jsem chodil vykládat vagony na Žižkov. Někdy třeba cihly. Tak vím, jak to vypadalo na stavbách.  

Socialismus  předstíral že lidi platí a  lidi předstírali že pracují.

Obdělal se každý metr půdy. Ano na chatách a chalupách. Lidi na vesnici nemuseli dojíždět.  Ano, jen na pole. Dřív taky dojížděl sedláci jen na pole.

J. Blažek 7.10.2013 9:22

Re: Pane Blažek, nekecaj,

Na rozdíl od současnosti, kdy 600 000 lidí ani nemůže předstírat, že pracuje, protože tu práci nemá.

A na venkově si lidé chovali býčky, vysíkali škarpy a měli z toho užitek oni i společnost. A soběstační v potravinách jsme prakticky byli a ani jsme nebyli tolik otravováni "éčky" ze zahraničí.

Asi jsme přibližně stejně staří, neboť i jí jsme na SVVŠ chodil v rámci praxe do fabriky, konkrétně do jisté kabelovny. Pracovní morálka zde byla slušná (i když ne ideální). Ale třeba u adjustačního pásu byla "zaskakovačka" a tak se v případě potřeby mohla pracovnice od pasu jít i vyčůrat (na rozdíl od pásové výroby v nynějších raubírnách).

A zbidovalo se toho taky dost, jen ty majetkové rozdíly mezi lidmi přece jen nebyly tak příliš veliké. (A zbytečně - vždyť co si vezmeme s sebou na "onen svět"? A nikdo zde na semeno nezůstane).

P. Vaňura 7.10.2013 10:32

Ani v nacistickém Německu majetkové

rozdíly nebyly příliš velké. Je to jeden z požadavků, který Hitler napsal už do Mein Kampfu.

R. Langer 7.10.2013 14:42

Re: Ani v nacistickém Německu majetkové

Přesně tak! Soudruh Hitler byl velmi pokrokový! A soudruzi komunisté se od něho mnoho naučili!

M. Martin 7.10.2013 17:38

Re: Pane Blažek, nekecaj,

Soudruhu Blažku vám komoušům se tenkrát žilo docela dobře.

P. Vaňura 7.10.2013 10:17

Novomanželská půjčka byla skoro

k ničemu, pokud mladí neměli BYT a to většinou NEMĚLI, bydlet několik let u rodičů byla NORMA.

Průměrná mzda z roku 1989 měla ve vídeňských bankách a na domácím černém trhu cenu 130 DM, to je 65 Euro!

Ono nejde o to, že se něco postavilo, jde o to, že se na západě toho postavilo a vyrobilo víc a hlavně v lepší kvalitě.

Komunuistické zaostávání vedlo k tomu, že naše výrobky byly na západních trzích STÁLE MÉNĚ PRODEJNÉ, ale udržoval se průmysl, navázaný na poloválečnou sovětskou ekonomiku, pro který nám SSSR dodával suroviny.

Jakmile poloválečná ekonomika v Rusku skončila, začaly naše podnika KRACHOVAT a zachraňovány byly v rámci bankovního socialismu půjčkami od polostátních bank, které nebyly nikdy splaceny! A ti, které takto Klausovy vlády držely nad vodou mu dnes nadávají a to ne za to, že sypal peníze do černých děr, ale proto, že to prostě nešlo dělat věčně!

P. Vaňura 7.10.2013 10:30

No, pokud bychom zrušili politické

kádrování kdo může či nemůže na školu, pak bych komunistické vysoké školství celkem uvítal. Počet studentů byl omezen zhruba tak, aby počet absolventů odpovídal potřebám. Mraky "sociálních ekologů," odbornic na "gender studies" či specialistů na "sociologii komixu" jsou dnes daleko větší, než bylo tehdy  těch, kdo se živili "vědeckým komunismem."

A výběrové školy byly opravdu výběrové, což mino jiné znamenalo, že na jejich absolvování každý neměl. Ale obměna Plzeňských práv existovala snad na všech vysokých školách, komunističtí potentáti vystudovali v krátkém čase a ministerstvo jim dokonce rozdávalo docentury za nic. Ty docentury za nic jim byly r. 1990 odebrány!

K. Frauknecht 7.10.2013 12:27

Zůstaňte u toho basketu,

politikaření Vám nejde :-).

Zadarmo nic nebylo, všechno jsme si platili na daních (podobně jako teď!!). To, že zemědělství je ve stavu úděsném je "práce" EU, jejich regulací a dotací (viz Babišovo konto :-)). Jen hovězího dobytka bylo dost - plný partajní výbory :-))).

Z. Žabička 7.10.2013 7:44

zapomínáme - je dobře připomínat

Znal jsem výrobničku na Jižní Moravě odkud pravidelně 1x za měsíc vyjížděl nový dvoukolový traktůrek s malým přívěsem - náhradní díly se vynášet nesměly - hlídali vrátní a prohlíželi tašky...

Ve stejné obci se stavěla tělocvična v akci Z. Okolní stavení se renovovala ve stejné době. Protože už chyběl cement a dřevo na bednění, tak se sloupy tělocvičny postavily ve stejném rozměru z cihel. Na tahle cihlová "párátka" se posadily těžké stropní panely. Naštěstí to spadlo v noci a ještě dlouho před dokončením.

Oční chirurg si stavěl dům, přes víkend míchal beton a vozil si materiál vlastní rukou. Šikovný člověk - jen pod jím vedenou operaci oka bych odmítl...Jistě si dovedete představit, co udělá s organismem extrémní jednorázový fyzický výkon. A tak jsme se učili používat zlaté české ručičky.

Dnes je budeme muset zase začít používat. Všichni ti politologové a jiní magistři nám nepomohou. Budou jen vzývat utopická uspořádání společnosti (všem minimální platy a kdo chce, může navíc pracovat...), využívat granty dokud to půjde. Až budeme mít všichni titul bude ráj na zemi. Bohužel už zpátky na stromy nemůžeme - není dost stromů. Na polích rostou solární panely nebo energetické plodiny. Na vlastních zahrádkách nevyroste dost potravin pro vlastní potřebu.

E. Vašátko 7.10.2013 7:29

Děkuji za pravdivý článek.

Je jasné, že se někomu po takovém životě stýská. Žádný strach o práci, chodit na melouchy a do práce si chodit odpočinout a těšit se na pivko v hospodě za rohem, to byl život, žádné starosti. Ale sehnat instalatéra, když praskla roura ve zdi a zedníka, který to pak dokončí - buď bokem jako melouch nebo uplácet technika v OPBH a potom i toho řemeslníka, který za týden či měsíc přišel, jo to byl život. Ale hlavně to pivko a tlačenka, co ? A teď ani nevím, platili v JZD daně ? Mám dojem, že ne. Ale v 60. letech bez souhlasu družstva mladí z JZD nemohli, jedině do armády nebo k policii.

H. Grúbr 7.10.2013 6:48

To je hrozné!

Ještě pár takových článků a místo komunistů, budu volit Úsvit přímé demogracyje.

R. Langer 7.10.2013 14:44

Re: To je hrozné!

Hm, to máte celkem jedno...

S. Rehulka 7.10.2013 6:24

Omlouvám se.....

....autorovi za zkomolené jmeno, správně : PODRACKÝ ! SFR

S. Rehulka 7.10.2013 6:21

Dostávám majlíky.....

....od lidí z České republiky, ba i od přátel, žijících jako já, tedy v Austrálii, kteří nostalgicky vzpomínají na život v ČSSR, kdy bylo "zdarma" zdravotnictví, školství a další výdobytky socialismu. Že se vztekám, prohlašuji je za blbce a posílám zpět vysvětlení, že toto vše, je neobolševická propaganda, která je úspěšná proto, že po té "samtové srandě", či spíše podvodu, sice v Č.R. nastala svoboda, ale bez uspořádání očistného procesu od komunismu, tak jako byl ten Norimberský od nacismu ! Tak výstižně jako pan Podrázký, jsem ještě popis těch dob nečetl, proto autorovi děkuji ! SFR