31.5.2024 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Umíme si vládnout sami?

Několik set let to byla habsburská monarchie, byť poměrně laskavá, osvícená a ne příliš mstivá. Ale nebyla naše a hráli jsme tam jen podružnou roli, a tak jsme byli jedním z hlavních iniciátorů jejího rozbití ve chvíli její agonie po prohrané světové válce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 27.1.2012 20:14

Přesně ! "O sametové revoluci jsme cinkali klíči a čekali na ZÁZRAK..."

B. Rybák 27.1.2012 18:13

Vy máte dojem, že EU-elity umí vládnout?

Je smutnou skutečností, že západní demokracie byla v okamžiku jejího vítězství nad socializmem od něho již velmi nakažena a že v bezstarostném opojení vítězů se ta hniloba socializmu děsivou rychlostí rozšířila (viz EU). Naše zkušenosti s touto hnilobou jsou např. tím, co můžeme a musíme "západu" sdělit, tím co se on od nás musí učit, protože je to důležitější než všechny jeho právní a organizační poznatky. K zahození není ani to, že jsme se nepodíleli na (neo)kolonialismu, v jehož lacině získaném bohatství mnozí národové poněkud zdegenerovali a těžko vykořenitelným rasizmem a socializmem (návykem na obdarovávající ruku státu) na řadu generací zatíženi jsou. K zahození není ani náš "vrozený" skepticismus k (novým) spasitelům a s ním spojená naše nedogmatická praktičnost. Vzhledem k tomu, že naše masmédia jsou zaprodána, část elit "Bruselem" zkorumpována, je skutečný stav naší společnosti vlastně až překvapivě dobrý (ještě jsme např. nezpitoměli tak, že bychom zakázali JE)

Mládež je vždy nadějí národa. Musíme doufat, že se nenakazí beznadějí např. od mládeže francouzské, že nám ve světě "nezezelená", nezmultikulturní, no prostě nezblbne a bude i pomocí zkušeností se světa rozvíjet to, díky čemu jsme na rozdíl od mnoha jiných národů nevyhynuli.

P.S. Dalimilova kronika: "Každý bere sobě k vládě rádce

Cizáky jen hňup či zrádce"

B. Rybák 29.1.2012 11:14

Re: Vy máte dojem, že EU-elity umí vládnout?

Zdá se, že celý článek byl napsán kvůli poslední (evropský nadstát propagující) větě. Byl slámou, do které byl tento jed zabalen.

J. Krásenský 27.1.2012 15:57

Češi si umějí vládnout stejně dobře,

jako jejich sousedi a možná i lépe. Němci se ve svých dějinách moc nevyznamenali, Rakušané jsou na tom stejně, Poláci jsou na tom lépe, Slováci stejně jako my.

Kdo tvrdí, že si jeho vlastní národ neumí vládnout, pak kecá "částečně z blbosti a částečně za cizí peníze" (V+W Pěst na oko). Jo že to říkají cizinci, svědčí jen o tom, že bychom si měli držet schopnou armádu a rozvědku. Zvláště pro neonacisty německé a neokomunisty z EU a Ruska. Že pane Krystlíku.

T. Krystlík 27.1.2012 17:07

Re: Češi si umějí vládnout stejně dobře,

Jste na omylu. Jak dlouho se udržela rakouská monarchie, jak dlouho ČSR nebo ČSFR? Schopný stát se pozná podle loajálních a schopných úředníků. Po roce 1918 oni úředníci odešli nebo byli vyházeni, jejich místa zaujali málo vzdělaní, ale Češi jako poleno. Výsledek: kKorupce, kam oko spočinulo. Další vyhazovy byly v roce 1945 ( za 2. republiky a protektorátu to bylo maqrginální). Po roce 1948 znova. Opět v roce 1970 a 1990. Od té doby se každou výměnou ministra nebo starosty vyměňují úředníci. V normálním státě odchází jen ministr, jeho mluvčí, sekretářka a 1. náměstek dosazený partají ministra. Všichni ostatní zůstavají.

Promeškal jste příležitost držet zobak!

P. Čech 27.1.2012 18:33

Re: Češi si umějí vládnout stejně dobře,

Ale já netvrdím opak, pouze to, že věci, které popisujete nejsou příčinou stavu, ale důsledkem špatného systému.Schopný stát se pozná především podle vyrovnaného a nebo přebytkového státního rozpočtu, podle toho že je málo a nebo není vůbec (Lichtenštejnsko) zadlužený. Dále se pozná podle toho, že většina jeho občanů je na něj hrdá a souhlasí s činy a konáním jeho představitelů. Podle toho, zda jsou jeho občané vlastenci, což potvrzují činy a ne planým kecáním. Že jeho státní úředníci (nikoliv politici)) pracují pro jeho blaho a potažmo pro blaho jeho občanů. Podle toho, že státní úředníci nejsou politiky.Podle toho, že politici slouží svým občanům a ne svým politickým stranám. Podle toho, že jsou loajální občanům (resp. jejich nadpoloviční většině) a nikoliv svým stranám Podle toho, že vládnou ve jménu občanů a nikoliv občanům ve jménu politických stran. To je ona politická kultura, kterou podrývá a vylučuje systém zavedený v ČR. Naříkat na politickou kulturu a obviňovat ji z nepravostí naší politiky je pláčem nad nesprávným hrobem. Oním hrobem u nás je systém vlády a moci politických stran, který předjímá ústava v některých svých článcích, které jsou ovšem v rozporu s články jinými. Prostě jedná se o chybný nedemokratický autoritářský systém moci politických stran nad občany země.

J. Krásenský 27.1.2012 19:11

Ale pane Krystlíku,

Váš soukmenovec samotný Hitler obdivoval práci, pečlivost a důslednost českých úředníků při předání českého historického území - tzv "Sudet".

Rakouská monarchie? Až do roku 1860 to byl absolutizmus. Habsburkové byly mimořádně (ve světových dějinách) slušní panovníci, to však nic nevypovídá o rakušanech a jejich schopnosti si vládnout. A jen tak pro zajímavost, Habsburkové se pyšnili ve svém rodokmenu svým předkem svatým Václavem.

Zbavte se svého německého nacionalizmu, je to neskutečná omezenost a vede k milionům mrtvých nepohodlných spoluobčanů, zbavte se i svého socialistického smýšlení, má za sebou desítky milionů mrtvých, pak se s Vámi mohou bavit i lidé, kteří si vládnout umí, zvládají totiž i sebe.

Hodně štěstí a odvahy!

B. Rybák 27.1.2012 20:04

Re: Češi si umějí vládnout stejně dobře,

Pokud by se dobrý stát poznával podle loajálních úředníků (prověřených kádrů) pak by byl socialismus ani rakouská říše všechno nepros...Ona ta loajalita komukoli je často velmi těžko rozeznatelná od amorální bezzásadovosti, která je politickým morem morálně rozleptané západní Evropy.

P.S. Zjistěte si, jak probíhal rok 1945 např. ve Francii.

B. Rybák 27.1.2012 18:59

Re: Češi si umějí vládnout stejně dobře,

Přesně tak

T. Krystlík 27.1.2012 9:53

Češi si vládnout se dosud nenaučili

V roce 1938 přivedli republiku ke krachu svým zacházením s menšinami, k tomu republika od roku 1932 balancovala na hraně státního bankrotu. Po roce 1989 vládli tak skvěle, že odpadlo Slovensko. Zatím to vypadá na akutní nebezpečí státního bankrotu v roce 2013-14. Proč? Stát vybere na daních méně vlivem obecného zdražování a zvýšením dolní sazby DPH podle principu chybného zvýšení daně na motorovou naftu přede dvěma roky - vláda nakonec vybrala méně než při nižší daňové zátěži, tankuje se v zahraničí. Varovný signál přišel loni na podzim. Meziroční pokles spotřeby potravin podle obratu (červenec 2010-červenec 2011) o 6,2 %, což je nejvyšší pokles v této komoditě od počátku ČR! Se zvýšením DPH na 14 a pak na 17,5 % tento trend jen zesílí a vláda vybere na daních v rozhodující položce méně než před zdražením, tedy státní bankrot. Stát coby obrovská montovna aut zaznamená další pokles příjmů: projeví se německá Schrottprämie  a bude se uplatňovat minimálně 5 let. K tomu jsou zastaveny dotace EU pro zjevnou korupci při zadávání zakázek nebo neplnění podmínek dotací. Nehezké vyhlídky.

P. Čech 27.1.2012 10:19

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Skutečně nevidíte pravou příčinu jevů, které uvádíte?V roce 1938 to nebylo zacházení s menšinami (to byl důsledek a ne příčina). Po roce 1989 to také byl důsledek. Příčinou byla a je neexistence občanské společnosti, špatný volební systém podle poměrného zastoupení a nepřímá volba prezidenta republiky. V případě přímé volby prezidenta by totiž Edvard Beneš nikdy zvolen nebyl, stejně tak jako po roce 1989 by nikdy nebyl zvolen ani Vladimír Mečiar ani Václav klaus ani pan Slota, ani nikdo z těch, kdo se dopustili vlastizrady tím, že rozbili republiku.Nikdo z nich totiž v této věci neměl mandát občanů. Mandát jim mohlo dát pouze referendum. S další částí Vašeho příspěvku naprosto souhlasím.

T. Krystlík 27.1.2012 12:06

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Emocionální reakce českého nacionalisty. Kdyby nebyl Hitler, rozpadlo by se Československo nejpozději v roce 1940. Podobný proces proběhl po roce 1989. Přímá volba prezidenta a přímá demokracie je pro Česko pohroma.

P. Čech 27.1.2012 13:27

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Vůbec nemluvím o přímé demokracii. Víte vůbec co to je? Referndum neznamená apriori přímou demokracii. K tomuto institutu je nutno v zastupitelské demokracii sáhnout vždy, kdy zatupitelé nemají k rozhodnutí v dané věci mandát občanů. Mandát jim je dán pouze ve věcech, které byly součástí předvolebních programů. A tak např. rozbití ČSFR nebylo v žádném programu kandidujících stran, stejně jako přistoupení k Lisabonské smlouvě nebo současné půjčování 38 miliard do EU. Takovýchto věcí je víc a o nich se má rozhodovat v referendu. Jinak není pravdou, to, co je uvedeno v ústavě a to, že veškerá moc vYchází z lidu. Pravdou je opak a to že veškerá moc vychází z politických stran a občan má právo pouze držet hubu. Otom to je.

T. Krystlík 27.1.2012 14:15

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Referendum je nástroj přímé demokracie, je to diktát ulice. Není jisté, zda rozhodnutí plebsu bude správné, viz např. "Hašek na Hrad!" Míra, jakou volení zástupci zastupují přání voličstva nebo lspíše pokračují v linii vytyčené stranou těsně před volbami, je věcí politické kultury. A ta v ČR prakticky neexistuje. 

Když se zamyslíte nad tím, co jste napsal, zjistíte, že je to blábol. Volič má právo stranu, kterou volil naposled, v příštích volbách odvolit. Jenže je tu problém chybějící politické kultury - tím se přesune pouze z bláta do louže. Navíc strana, která zjeví voličům pravdu, propadne. Problém je ve fylogeneticky zakódovaných českých vlastnostech. Aniž bych je jmenovat, protože to by byl, panečku, kravál!, uvedu hypotetický příklad. Seženete pár stovek čestných lidí a zaplníte jimi Parlament ČR a vládu. Jaká bude asi situace po roce? Budou stranickými kmotry výhrůžkami a násilím vytlačeni z politiky nebo zkorumpováni. Cesta k nápravě existuje, byť výsledky nebudou vidět hned:  zákon o úřednictvu, zákon o financování politických stran, vyjmout schvalování povyšování soudců z pravomoce ministra spavedlnosti.  

P. Čech 27.1.2012 16:59

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Nemáte pravdu, pouze papouškujete demagogická tvrzení politických stran. Ano, referendum je nástrojem demokracie, nikoliv však pouze přímé, ale jakékoliv. Není to žádný diktát ulice. Je možno přistoupit na to, že se jedná o diktát většiny občanů, tedy jeho zavedený výsledek. Jde o naplnění většinové vůle občanů, tedy demokracii jako takovou.Slovní spojení "diktát ulice" je používán zejména politiky a jejich přisluhovači, ovčany. Zda je či bude nějaké rozhodnutí správné není jisté nikdy, ať již rozhoduje kdokoliv. Rozhoduje-li většina, je větší pravděpodobnost rozhodnutí správného. Je to výsledek matematiky a logiky. Naopak, rozhoduje-li menšina (politickéstrany, podporované ovčany) je nebezpečí špatného rozhodování mnohem větší, o čemž se můžeme přesvědčit v naprosté většině rozhodování vlád za posledních 20 let.Druhý odstavec, úplný nesmysl. Ano, volič ono právo má, ovšem to je tak asi všechno. Toto jeho právo nikdy nemůže býti naplněno, protože mu v tom brání ústava (čl.5) a volební zákon.Sám sobě si odporujete. Zaplní-li se parlament samými čestnými lidmi,, nemohou být tito nikterak zkorumpováni. To by totiž nebyli čestní. Nějakých pár stranických kmotrů je z politiky nemůže nijak odstranit, protože na to jim nikdy nemohou stačit peníze.Cesta k nápravě existuje, avšak jiná než kterou uvádíte. Svobodné volby, kdy nikdo a nic občanům nediktuje jak a koho volit, většinový volební systém, spojený se zákonem o obecném referendu. Stejně, jako to mají ve Švýcarsku či Lichtenštejnsku.  Oni také někdy začínali ale oproti nám měli jeden handicap. Neměli se od koho učit, což my máme. K Vámi zmiňovanému zákonu o financování politických stran. Politické strany by neměly být především financovány ze státního rozpočtu, ale z peněženek svých členů, ev. příznivců. nejsou totiž ve své podstatě niočím jiným, než jiné spolky občanů (myslivci, rybáři,  atd).

T. Krystlík 27.1.2012 17:21

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

K referendu: Co když jsou hlasující v referendu blbí jako tágo?

CH: Spříseženecká přímá demokracie je dnes i v CH už dost na obtíž. Navíc musí vycházet ze základního článku ch-společennského zřízení. Vsadím se, že nevíte, co jím je!

Financování polit. stran: Tím, že uzákoníte, že se mají financovat z peněženek svých příznivců, nic nedocílíte. To už dnes je - financování přes kmotry kradením ze státního rozpočtu.

P. Čech 27.1.2012 18:41

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Hlasující v referendu jsou občané, tedy i já a Vy. Připustíme-li, že hlasující jsou blbí ja tágo, znamená to, že blbý jste i Vy i já a to snad nemáte na mysli. Dále jste opět na omylu. Ve Švýcarsku není přímá, nýbrž zastupitelská demokracie. Švýcarsko má zákonodárný sbor i vládu. To, že o zásadních věcech rozhodují sami občané v referendech je ukázkou demokracie jako takové a nikoliv přímé, ikdyž v referendu občané hlasují přímo. Vy pouze nechcete vidět rozdíl a věci tak, jak se opravdu mají. Podléháte kecům našich politiků, kteří dosti úspěšně občanům lžou a to ve svůj vlastní prospěch, skrývajíce se za politické strany.

B. Rybák 27.1.2012 18:58

Re: Češi si vládnout se dosud nenaučili

Měl by jste vědět, že ti co jsou "blbí jako tágo" pouze do "koulí šťouchávají, k volbám a referendům nechodí (proto jim v antice říkali idioti).

Pořád je nebetyčný rozdíl mezi těmi stranami, které se penězi ze státního rozpočtu pouze udržují při životě (což je nezbytné v zemi, kde díky pravdo-láskové hlupácké nenávisti k politickým stranám nemají strany ani dost členů ani dost peněz) a těmi stranami, které zadlužují a zaprodávají naše děti, vnuky a ...

P. Čech 27.1.2012 9:20

Mýlíte se, pane Hlubučku.

My, občané (pozor! Nikoliv ovčané), naše "oni" nepotřebujeme. "Oni" jsou výsledkem a důsledkem celkového ústavního systému, u nás zavedeného a nikým a ničím neomezené moci a vlády  politických stran. Politických stran,které se vlastních občanů bojí a proto jim nedovolují jediný demokratický institut zjišťování a naplňování základního demokratického předpokladu. Tímto institutem je obecné referendum, resp. zákon o něm. Proklamace v ústavě o tom, že ČR je demokratickým státem  je zcela bezzubá a je v zásadním rozporu s dalšími články, zejména s čl. 5, který předjímá vládu a moc politických stran nad občany. Tady totiž vznikají zmiňovaní "oni". "Oni", t.zv. elita, vzešlá nikoliv z nás, občanů, ale z politických stran a to nikoliv na základě odbornosti, ale loajality k oněm stranám.Občané nemají v rukou ani jeden institut, pomocí něhož by mohli vládnout. Volby tímto institutem nejsou a to z jednoho prostého důvodu. Občané nevolí své zástupce - občany, ale opět politické strany a jejich zástupce. Celý systém je velice dobře vymyšlený a to s cílem udržení moci bývalými komunisty, rozlezlými ve všech politických stranách a neustále navrhovanými na volitelná místa kandidátek politických stran.. Znovu opakuji, na vině tohoto stavu je systém. Pokud by se tento změnil (většinový volební systém, zákon o obecném referendu atd), asi bychom se velice divili, jak si občané dovedou sami vládnout.

P. Lenc 27.1.2012 9:40

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Opravdu?Když poslouchám názory mnoha občanů,tak bych se opravdu velice divil,jak by nám "občané"vládli.Jste opravdu tak naivní,nebo si děláte legraci?

P. Čech 27.1.2012 10:10

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Legraci si nedělám.Názory, které máte asi na mysli slýchám také, ovšem nikoliv od občanů, ale od ovčanů. Stále jsem ale přesvědčen o tom, že těchto ovčanů je menšina.Jsou to totiž buď ignoranti (cca 5%) a nebo dobrovolní voliči a příznivci politických stran.  Jsou to lidé, kteří nedovedou (těch mnoho není) a nebo nechtějí ve své vrozené lenosti přemýšlet a preferují stav, kdy jim někdo (politické strany) předříkají co si mají myslet a jaký mají mít názor na věci obecné. Zastávám názor, že skutečných občanů, kteří jsou si vědomi svých občanských práv a povinností je většina. Tito však mají v současném systému smůlu, poněvadž nemají v rukou jediný nástroj, který by jim dovolil se občansky projevit.Možná jsem naivní, ale zatím mám tento názor. Jsem totiž zastáncem skutečnosti, která říká že jde-li něco někde, musí to jít zákonitě i jinde, nebrání-li tomu zásadní a nepřekročitelné překážky. Onou nepřekročitelnou překážkou je v současné době ústava, volební zákon a zákonná neexistence institutu obecného referenda.

P. Lenc 27.1.2012 10:50

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Ne,pane Čechu,budu vám i nadále oponovat.neberte to jako urážku,ale jste asi opravdu naivní.Těch doslova hlupáků je kolem 40%,ví o tom své mnoho psychologů.A platí to pro celou lidskou poulaci.A co se týče obecného referenda,tak v těch dvou zemích,kde se nikoliv obecné,ale pouze referendum jako takové používá,tak k němu tyto země došly staletým vývojem.Což nejen u nás jaksi chybí.A vaše nenávist k parlamentní formě vlády je poněkud patologická.Churchil kdysi prohlásil,že demokracie je velmi špatná forma vlády,ale nikdo zatím nic lepšího nevymyslel.

P. Čech 27.1.2012 11:27

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Za tím, co prohlásil W. Churchi stojím i já.Proti parlamentní demokracii také nic nenamítám. Je však nutno nazývat věci pravými jmény. Aby totiž demokracie mohla být parlamentní, musí být především demokracií jako takovou. Příklad. Vezměme si žluté jablko (asociace - parlamentní demokracie). Abychom mohli bez uzardění prohlásit, že jablko je žluté, musí jít především o jablko a nikoliv třeba hrušku. Stejně tak demokracií může být vícero druhů, každá z nich však musí být demokracií. Pokud bychom dosáhli parlamentní demokracie pomocí většinového volebního systému, přímé volby prezidenta a uzákonění obecného referenda , resp. obecného uzákonění referenda jako takového, to zn. m.j., že občané by si do parlamentu přímo volili své zástupce - fyzické osoby a nikoliv nějaké spolky typu politických stran, potom proti takovéto parlamentní demokracii nebudu nic namítat. Dále mám za to, že k vyjádření se k otázce formou ano-ne není zapotřebí staletého vývoje. K tomu stačí základní vzdělání.Osobně znám cca 2000 lidí ze všech možných společenských vrstev. Za opravdové hlupáky z nich mohu označit s bídou 10.

P. Lenc 27.1.2012 15:30

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

A kde že to žijete?Není to nějaká rezervace?Já totiž těch lidí znám přinejmenším zrovna tolik,jenom mi to nějak procentně nevychází.

P. Lenc 27.1.2012 15:36

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

A ještě dodám,že pokud k referendu ano-ne stačí základní vzdělání,potom vám namítnu,že k tomu nemusíte mít žádné vzdělání,stačí znaménka +a-.Myslím,že jste úplně mimo mísu.

P. Čech 27.1.2012 17:07

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Základní vzdělání mít musíte, jinak byste si nedokázal přečíst otázku.

T. Krystlík 27.1.2012 14:36

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Problém spočívá pouze v naprostém nedostatku politické kultury v ČR.

P. Lenc 27.1.2012 15:55

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Pane Krystlíku,asi jako většina lidí nesledujete politiku u nejblišších sousedů,které nám především naši mravokárci rádi,znajíc neznalost našich občanů,rádi předhazují.Není to tam o nic lepší,jenom naši novináři si toho jaksi nevšímají a známý český masochizmus si v tom českém svinčíku rád rochní.

J. Boleslav 27.1.2012 16:12

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Přesně tak, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti ze sledování politiky např. v Rakousku. Tam je to občas taky pěkný kabaret, jen novináři v seriozních mediích jsou o dost fundovanější a méně zaujatí než u nás.

T. Krystlík 27.1.2012 16:58

Re: Mýlíte se, pane Hlubučku.

Jste vedle jako jedle. O mizerné cz-politické kultuře vypovídá Nečasův tanec mezi vejci týkající se půjčky EU a přijetí eura. Na druhou stranu jsou cz-novináři, až na pár výjimek, neuvěřitelně nevzdělaní pitomci.