Diskuse
SPOLEČNOST: Táta, máma, já – jaký smysl má tradiční rodina?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
I. Patta 677
Dítě, tj. člověk od narození po pubertu
(dále jen dítě), bylo plnohodnotným členem lidského společenství. Minulý čas je na místě. Dítě je dnes cílovým objektem sociálních dávek, místo aby bylo subjektem chápaným jako investice pro budoucnost. Tvrzení lze doložit daňovou politikou státu vůči dítěti vychovávanému v ekonomicky aktivní rodině. Do 31. 12. 1992 stát zohlednil v průměru 50 % nákladů na výchovu dítěte v rodině, v následujících 20 letech již jen 15 % +- 2 %. Příčina? Sociologové dítě nevidí a ekonomové nemají dítě ve svém portfoliu. Proto je zapotřebí nahradit uvedené dva obory mezioborovou sociální ekonomií. Pojem sociální ekonomie poprvé použil hrabě du Buat-Nançay v díle „ Eléments de la politique ou recherche sur les vrais principes de l’économie sociale“, 1773 (Prvky politiky a výzkumu skutečných principů sociální ekonomiky). Je třeba nastartovat společenské změny, které budou respektovat skutečnou mezigenerační solidaritu, tj. především investice pracujících rodičů do budoucnosti. Investice do výchovy dětí. Právě to je základním a neodkladným úkolem sociální ekonomie. Z biologického hlediska neexistuje nic, co je tak rychlým identifikačním vzorem špatné adaptace, jako je rozmnožování pod úrovní populační obměny (Runske Katarina 1990).
Úplně stejně
by zafungovala další "liberalizace" a možnost "vyhodit" i dnešní povinnost zdravotně a sociálně se "pojistit", platit daně nefunkční společnosti atp. Ono je to totiž paráda jít jen za svou "seberealizací", co nefunguje vyhodit, když je jeden jištěn povinností těch druhých se o něho postarat když ta "seberealizace" jaksi nevyjde, Pokud by tu povinnost neměli, leckdo by se na život díval jinak.
J. Zaoralek
Přesně tak. Deti se přizpůsobí všemu, co nemohou ovlivnit, ale je to ovlivní.
Pamatuji si, jak nám se segrou, když jsme byli malí, maminka vyprávěla, jak jsme se narodili. Začínala slovy "byl jeden tatínek a jedna maminka a ti se měli rádi...". Jak by takové vyprávění začínala matka, která si nechala vyrobit potomka na svou žádost? "Byla jedna nanynka a ta se měla moc ráda a mela vlastní práva... "?
Je to celý nesmysl, a to z pohledu obou hlavních svetonazoru, tedy křesťanského i evolucniho.
Aston by napsal -
pláčete sice na správném hrobě, ale přece jen hrobě.
No, ono je to trochu
o jakési , jak bych to nazval, nezodpovědnosti nebo co. 50% manželství se rozvádí. Partner mi nějak trochu nevyhovuje, jiná holka se mi líbí, tak co, tak se rozvedu (a naopak, to je trochu méně, hlavně kvůli těm dětem). No, že mám dvě děti, tak co, ony se s tím nějak smíří, hlavně že já jsem spokojenej. Já jsem dosáhl diamantové svatby, to je 60 let, nebyla to vždy procházka růžovým sadem, ale dokázali jsme to vždy nějak ustát. A dnes máme širokou rodinu, perfektně spolu držící. Včetně dcery, zetě a vnuků.
P. Portwyn
Re: No, ono je to trochu
Naopak je to naopak ještě horší - většinu žádostí o rozvod podávají ženy, a co člověk slyší, tak je to většinou v podstatě kvůli ničemu. "Děti to pochopí, maminka má přece právo na trochu štěstí."
Ženy idealizují samy sebe jako obětavé trpitelky, ale nevěřte všemu, co kde slyšíte :)
A. Alda
Paní Jindřiško, máte naprostou pravdu,
ale je to houby platné.
Oni to slyšet nechtějí. A proto to také neslyší. Nezajímá je ani utrpení, které způsobují dětem. Tak co od takových lidí můžeme čekat?
Vždy jsem své syny učil, aby se vyhýbali dívkám z rozvrácených manželstí - těm, které vyrůstaly jen s matkou nebo s matkou a s řadou "strýčků". Zatím se zdá, že se mi to povedlo a že mé snachy jsou z natoli spořádaných rodin, že mám naději, že i rodiny mých synů vydrží a má vnoučata budou mít možnost dospět v řádných tradičních rodinách. Díky Bohu.
S kým bude stát snadněji manipulovat
s člověkem z dobře fungující rodiny nebo s člověkem vykořeněným závislým na pomoci státu?
Děkuji, paní autorko... 1***
sice jako absolutní ateista k tomu náboženskou víru nepotřebuji, ale jen a jen tu zásadní, člověčí. Jako člen lidského rodu. Tady se učíme významu lidské vzájemnosti, sounáležitosti. V nejbližším "klanu" získáváme uznání a respekt k tomu, že tu na světě nejsme sami, že tu máme své kořeny, které nás pojí se skupinou těch nejbližších - rodinou. Která by měla být zárukou, že z miminka vyroste vyrovnaná osůbka v dospělého, PLNĚ ODPOVĚDNÉHO člověka - v prvé řadě za sebe(své konání). Postupně také přijímajícího spoluodpovědnost i za své "okolí".
A k tomu každý človíček NUTNĚ potřebuje vzory k nápodobě. Mužský, ženský, sourozenecký a jejich koexistenci.. Každý živý tvor se učí své životní roli napodobováním.. rozvíjením slovní zásoby, myšlení
RODINA je pro pokračování lidského rodu naprosto nezastupitelná.. a jakmile některý ze vzorů ve výchově človíčka chybí (či přebývá), přináší to nemalé problémy, důsledky..
Jestli existují opravdu chtěné děti, jsou to ty naše, říkají Michal a David Vaníčkovi- http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/jes...
Majitel kliniky pro umělé oplodnění používal podvodně své vlastní sperma, narodilo se z toho 60 dětí- http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/79414/majitel-k...
A. Alda
Majitel kliniky
jednal naprosto přirozeně a srozumitelně v souladu s voláním přírody: stejně jako třeba švábi nebo mouchy či myši se pokusil rozmnožit v co největším počtu bez nutnosti starat se o potomstvo - a to se mu podařilo. Dobře se mu to podařilo. Libí - nelíbí: on svůj cíl dosáhl, jako ho dosahují mnozí živočichové.
P. Portwyn
Rodina jako terč
pro marxisty, protože "rozbít buržoazní rodinu znamená odstranit vykořisťování uvnitř rodiny". Rodina jako terč pro modernisty, protože "to je přece starý" a "dneska, v 21. století, už není středověk". Rodina jako terč pro fanatiky ateismu, protože rodinu podporuje církev. Rodina jako terč pro zaměstnavatele, protože jedinec nevázaný rodinou je flexibilnější. Rodina jako terč pro prodejce, protože leccos z toho, co stačí rodině jednou, musí mít dva single dvakrát. Rodina jako terč pro stoupence státní péče, protože matky samoživitelky jsou na stát odkázané. Rodina jako terč pro feministky, protože pojem "otec" je třeba vygumovat z dějin. Rodina jako terč pro "neziskové" organizace, protože se o hejno zmatených a opuštěných dá za přiměřený poplatek pečovat. Rodina jako terč pro liberály, protože jednotlivci omezuje absolutní svobodu jednání. Rodina jako terč pro finanční sektor, protože osaměle žijící matky mají většinou jen nepatrné rezervy a musí si půjčovat.
Souběh zájmů skupin, které mají jinak zájmy úplně protikladné. Trochu moc nepřátel na jednu společenskou instituci.
F. Houžňák
Ano, Němci pro tento styl života, resp. pro lidi,
co ho praktikují, vymysleli dokonce speciální slovo: Lebensabschnittsgefährte. Tedy souputník jedné části života, když to přeložíme. Pořídit si souputníka (po nerudovsku soudruha), užít si a zase ho opustit či odhodit, to je ideál moderního levicového Němce.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz