7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Studenti v ulicích

Masivní Týden neklidu na českých vysokých školách skončil, důvody nespokojenosti akademické obce ale přetrvávají. A nebezpečí vážných společenských otřesů dál roste.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Bébr 7.3.2012 13:07

Shrnuto

Dnešní diskuse na NP je ukázkou co si nevzdělaní jedinci myslí o vzdělání a jak podle prázdných hlav má vzdělání vypadat. To je zřejmě podle vzoru naší strany a vlády, kde je plno titulů, žádné vzdělání a snaha cokoliv co zavání inteligencí zničit. Bolševici to dělali taky. Závist  hloupých na vzdělání je strašná věc.

Kousek níž jsem napsal, že školné se ve světě neosvědčilo a je ve vzdělanějších zemích rušeno. Taky jsem napsal, že ty "reformy", které chce naše "vláda" zavádět, byly leckde již zavedeny a měly tak otřesné výsledky, že se od nich rychle upouští (přehled odkazů na odborné publikace o tomto problému jsem samozřejmě přiložil).  Na fakta v mém příspěvku i v článku pana Jelínka nikdo nereagoval. Zdejší "diskutující" se omezují na prostoduché nadávky panu Jelínkovi a na citace z partajních plátků typu MF Dnes.

Dříve psali lidé po stěnách záchodků, dnes titíž mudrci píší do diskusí na internetu. Je to dost smutné.

O. Uživatel 7.3.2012 13:18

Uživatel požádal o vymazání
R. Bébr 7.3.2012 13:33

Re: Shrnuto

Děkuji - je to přesně tak (bohužel).

F. Doušek 7.3.2012 17:09

Re: Shrnuto

Kdysi v dávných dobách budování beztřídní společnosti (cca 1980) mi podnikový kádrovák pravil "soudruhu, ty si musíš uvědomit, že nastala doba, kdy u soustruhu bude stát vysokoškolsky vzdělaný soustružník".

Mýlil se, nenastala dodnes, zato zbytečných vysokoškoláků je nadbytek, o zdarma studujících cizincích ani nemluvě. To "zdarma" berte s velkou rezervou, protože to jde z našich daní.

M. Pavlíček 7.3.2012 21:42

Re: Shrnuto

Pane Bébre, nevím, jaké země považujete za vzdělanější. Já vím, že ve světě se dobré školy prostě tvrdě platí, a basta. Jestli se něco neosvědčilo, jsou to levicové ideály. Bohužel se na nich stále lpí a nejlepší na tom je, že dnes je nejlevicovější západní Evropa. Tam si totiž ještě nezažili, co to komunismus je. To jen tak naokraj. 

Dále vím, že co nic nestojí, za nic nestojí. Řada studentů by okamžitě skončila, kdyby to začalo nějak "bolet". A úroveň našich VŠ je často otřesná. Nikdo nemá nic proti vzdělanosti. To co ale vidíme kolem sebe, nemá se vzdělaností nic společného. Sice jsou všichni inženýři, chtějí chodit v bílé košili a brát velké peníze, ale ve skutečnosti nic pořádného neumějí. Do učilišť chodí jen ti, co se nedostali na SŠ, kde se s přehledem dostanou čtyřkaři (nemám komunisty rád, ale tohle fakt za našich dob nebylo možné), takže si dovedete představit, co je to za materiál. Pak je nouze o řemesla.

V článku pana Jelínka žádná fakta nejsou, pouze sociálně-demokratické názory.  A strašení, stejně, jako to dělali komunisti. Myslím, že nejde do žádného tuhého, to jen socani cítí volby. Strach je dobrý argument.

O Vašich argumetech by se dalo hodně diskutovat, na to ale není čas. Spíš než argumenty ale z Vás srší nenávist k vládě a všemu, co dělá. Neříkám, že jsou to perly, průšvih je v tom, že na skutečné reformy nemají odvahu. O to víc to bude bolet později, hlavně bohužel ty naše studenty.

Pozn.: Nejsme volič vládních stran

R. Bébr 8.3.2012 7:37

Re: Shrnuto

Školné se ve světě ruší, neosvědčilo se (příklad: Rakousko). "Reformy" podobné těm Dobešovým, zavedla Británie. Neosvědčily se (důkaz: literatura, kterou jsem uvedl u příspěvku). Sociální ideály se osvědčily (viz Švédsko, Norsko a další),k ryze sociální státy přežily krizi bez větších problémů. Neviditelná rukla trhu přivedla státy, které ji vyznávají, k bankrotúm. U nás vlády ČSSD si ročně půjčovaly v průměru 55 mld, za vlády ODS se ročně zadlužujeme v průměru o 180 mld. 

To jsou fakta, která si můžete ověřit. Vy jen blábolíte bez důkazů a bez argumentů. To není diskuse, takže  si své neopodstatněné "úvahy" vetkněte za klobouček a naučte se diskutovat.

M. Pavlíček 8.3.2012 14:18

Re: Shrnuto

Ne, pane Bébre, s Vámi se fakt diskutovat nedá. Když tvrdíte, že se osvědčily sociální státy.. to je fakt jiné paradigma. Koneckonců plánované hospodářství se taky osvědčilo, ne? Vždyť vydrželo 40 let... (a v Rusku dokonce o hodně déle. Že jsou tam v pr.. to je jedno).  Já prostě rudé ani oranžové myšlení mít nikdy nebudu, takže se nedohodneme. To není o věcných argumentech - to je o argumentech, které chceme slyšet. Nicméně jedne nakonec - kapitalismus (nebo chcete-li neviditelná ruka trhu - fungoval několik století. Toto fungvání bylo ale podmíněno mravní a morální rovinou a de facto vycházelo z křesťanství. To bylo postupně odmítáno a tak dnes z kapitalismu vidíme pouhé dozvuky a korupční karikatury. Socialistické experimenty se zkouší pouze několik desetiletí a vydrží jen do výše předchozího bohatství. bohatší země to ustojí déle, chudší méně. Samozřejmě za cenu obrovské daňové zátěže. Tam je jen otázka, jak dlouho to lidé, kteří ten systém platí na úkor většiny, která pouze bere,  vydrží. Nicméně základní pravdy trvají - na svém bude člověk vždy hospodařit lépe než na společném. Co si zaplatí, toho si bude vždy více vážit než co dostane. Kdo tvrdí opak, neche vidět realitu.

M. Pavlíček 7.3.2012 12:13

Ach vy politologové

Pane Jelínku, přečtěte si na dnešním Psu "sousední" článek od pana Rudolfa Polaneckého na stejné téma. Myslím, že to vystihl mnohem lépe a objektivněji, než Vy.  Jako rodina žijeme z jednoho platu, jedno dítě mám na VŠ, další dvě tam asi brzo půjdou. Ze školného tudíž nadšen nejsem, ale princip je jasný - je to zvyšování ceny na trhu práce. Já, když si chci zvýšit kvalifikaci, zaplatím za příslušné školení tučnou částku. Proč by to jiným měl platit stát? Pokud to nejsou ochotni zaplatit, ať jdou pracovat! Vždyť ostatním, kterým bylo naděleno v jiné oblasti než schopnposti se učit (třeba manuální zručnost) taky musí jít makat.  (Ti kteří studovat chtějí ale nemají na to finančně - to lze řešit různými prospěchovými stipendii) Jenže to je ten problém - řada studentů je studenty ne proto, že by se chtěli něco naučit, ale protože se jim prostě nechce dělat. O studentech politologie to platí pětinásobně, protože ti nejsou užiteční ani po vystudování. Viz dnešní článek.

O. Uživatel 7.3.2012 12:55

Uživatel požádal o vymazání
M. Pavlíček 7.3.2012 21:28

Re: Ach vy politologové

Pane Čepku, děkuji za reakci. Naši politici by měli být voláni k dopovědnosti za mnohem větší lapsusy, než jsou ony nesmysly o 80% VŠ - a nejsou. Jen prostými kupeckými počty - kdo by asi dělal rukama? Nemyslím, že by práce rukama byla méně prospěšná a potřebná než jiná, naopak. Sežeňte kvalitního řemeslníka. A určitě 80% populace nemá při vší úctě na to, vystudovat kvalitní VŠ. Už proto, že talenty jsou prostě v populaci různé. Někdo se rád hrabe v papírech, jiný je naprosto nesnáší, ale vyhovuje mu, že mlže svýma rukama něco vytvořit. To je nešťastný mýtus, že je třeba za každou cenu dosáhnout co nejvyššího vzdělání. Ne, pro úspěch v životě je nejdůležitější objevit to, v čem jsem dobrý, a tam se směrovat a rozvíjet. VŠ to úplně vždy být nemusí. Ti, co měli ve škole jedničky, nejsou zdaleka v životě úspěšnější, často je to naopak. Když jsem byl na prvním srazu SŠ po revoluci, v nejlepších autech přijeli s odpuštěním ti největší blbci. A ten, co byl ve třídě jednoznačně nejlepší (prospěchově), má sice VŠ, ale dělal celkem průměrnou práci a nebyl z ní nijak odvázán. To jen tak naokraj.

Úplně se v problematice vysokých škol neorientuji, nevidím do zákulisí. Nicméně myslí, že ani oni stávkující studenti. A ze zkušenosti vím, že kam chtějí politici strčit své pazoury, tam je strčí. Na druhou stranu také vím, že řada akademiků má školu jako celkem teplý flek, kde sice nejsou nic moc peníze, ale taky nic moc nároky a prostor pro další různé kšeftíky. A někdy i dobrý přísun nejrůznějších grantů na spíše soukromé zájmy (viz nedávný článek jisté autorky o grantech na JČ univerzitu v souvislosti se Šumavou - páni profesoři pak jezdí po exotických krajích a tam dělají svoje "výzkumy". Nu,  není divu, že nikdo nestojí o to, když pak někdo do toho začne šťourat...

J. Jehlík 7.3.2012 11:55

V pravdě žít a v .....

Priorita akademické svobody dá prokázat na příkladu fil. fakulty UK, kde do akademického senátu volilo neskutečných 7% studentů.

A  penízky? To je jistě věc zcela marginální a profesorů a studenstva zcela nedůstojná. Proto si jistě studenti za »Týden neklidu« uhradí poplatky, které za ně hradí stát. A vysokoškolští učitelé nevezmou plat. Vždyť, nechat se platit za neodvedenou práci je hodno toliko .....

Že p.Jelínku!

S. Rehulka 7.3.2012 9:56

Pane Jelínku,

názor a zhodnocení činu Jana Palacha (i Jana Zajíce), nechám na Pánu Bohu, zarmoucená byla jeho rodina, přátelé i národ.

Zato za Váš názor na bratry Mašíny, byste měl odejít do vedlejšího pokoje a dát si tam sám pár facek.....

J. Kalina 7.3.2012 9:54

školné a jeho řešení

Já bych to viděl takto hezky pozvolně: Stát uzákoní, že a) na vysoké školství bude dávat už napořád přesně a neochvějně tu samou sumu co dnes dává. Stejné číslo, inflace neinflace. b) vysoké školy mohou sami zvážit zda zavedou nějaké školné, zápisně c) stát nebude nikterak organizovat jakékoliv formy půjček  nebo stipendií pro studenty.

Hádal bych, že by to ze začátku podstatně zvýšilo platy pedagogů a snížilo počty zbytečných studentů a to z iniciativy vedení škol a jak by šly roky a pracovala inflace dočkali bychom se i zavedení školného (různých poplatků). Pak by se možná zvýšil tlak na kvalitu výuky i ze strany studujících a určitě by se objevily i nějaké studentské půjčovny - pojišťovny. Dovolil bych dokonce vysokým školám shánět u zcela soukromých institucí další finance na provoz.

A že by si školy učilz co by chtěly? Možná ze začátku, hlavně některé co to dělají už teď. Však ono by se rozneslo mezi absolventy a posléze i uchazeči o jaké vzdělání je ve společnosti zájem. Vždyť jsou tam samí chytří a přemýšliví lidé.

O. Uživatel 7.3.2012 12:59

Uživatel požádal o vymazání
F. Doušek 7.3.2012 9:11

Vysokoškolsky vzdělaní lidé se dožívají vyššího věku -

údajně o 18 let.

Zaplatit si školné je z tohoto úhlu pohledu setsakra dobrá investice. Tak na co si studenti stěžují?

R. Bébr 7.3.2012 9:47

Re: Vysokoškolsky vzdělaní lidé se dožívají vyššího věku -

Bohatí si tedy mohou koupit delší život??

F. Doušek 7.3.2012 11:11

Re: Vysokoškolsky vzdělaní lidé se dožívají vyššího věku -

Vzdělaný člověk si například přečte složení potravin a vybere si ty  kvalitní. Ano, z tohoto úhlu pohledu si kupuje delší život.

J. Boleslav 7.3.2012 10:14

Re: Vysokoškolsky vzdělaní lidé se dožívají vyššího věku -

Můžete dát nějaký odkaz na zdroj uvedené informace? Jestli se třeba nejedná o vysokoškoláky v USA vs. nevysokoškoláci v Africe.

F. Doušek 7.3.2012 11:07

Re: Vysokoškolsky vzdělaní lidé se dožívají vyššího věku -

Dnešní ranní čtení z tisku na ČT - možná to je i na teletextu ČT (151-155).

R. Bébr 7.3.2012 8:34

Zkušenosti

Mimořádně debilní reformy, které chce zavést Dobeš, se nikde ve světě neodvědčily. Školné se ve světě ruší (viz Rakousko). Správní rady škol, degradace titulů (doc. a prof.na úroveň vedoucích oddělení), správní rady politiků, "podnikatelů" a kmotrů, soukromý podnik jako akreditační agentura atd. - to zavedli v Britanii a zkušenosti jsou otřesné:

http://www.nybooks.com/articles/archives/2011/jan/13/grim-threat-british-universities/?page=1

Jako všechny "reformy" nynější vlády: Kde nejsou problémy - to se ruší nebo mění k horšímu. Kde jsou problémy - to "reformy" nevidí.

A "diskutujícím" bych rád připomenul, že nadávky autorovi článku nevyvrací žádná jeho tvrzení.

J. Šimek 7.3.2012 8:15

A prozradíte fígl, jak se zvýší úroveň VS,

když školné nebude a do utrácení peněz z veřejných zdrojů na VŠ nebude smět nikdo "zvenčí kecat" ?

F. Eliáš 7.3.2012 8:10

Je vidět, že školství

je další obor, ve kterém je pan Jelínek úplný ignorant. Jak se asi ten chasník živí? Platí mu někdo za nějakou práci, která má kladné výsledky?

P. Čech 7.3.2012 9:12

Re: Je vidět, že školství

Zatím jsem vždy s články pana Jelínka silně nesouhlasil. zde mu však musím dát v naprosté většině věcí za pravdu. Objektivně.Reforma školství, navrhovaná panem Dobešem je k ničemu a situaci může jen zhoršit, stejně jako  v  š  e  c  h  n  y   ostatní t.zv. "reformy", prováděné současnou vládou. Abych byl spravedlivý, stejně jsou na tom "reformy", navrhované parlamentní opozicí či NERV,  vedeném bývalým komunistou, soudruhem Vladimírem Dlouhým.

J. Šimek 7.3.2012 9:32

Re: Je vidět, že školství

Trochu se vydýchejte. Až pomine nenávistný adrenalin, tak snad připustíte, že s.Dlouhý v NERV skutečně je, ovšem nic tam nevede.

P. Čech 7.3.2012 9:36

Re: Je vidět, že školství

Pakliže není ve vedení NERV, potom se omlouvám. Z jeho vystupování jsem to cítil.

F. Doušek 7.3.2012 9:12

Re: Je vidět, že školství

Přednáší politologii na VŠ a dokonce je ve vedení této školy.

P. Čech 7.3.2012 9:40

Re: Je vidět, že školství

 Kdo? Vladimír Dlouhý? Jestli je to pravda, tak potom to ukazuje na objektivní skutečnost. A to tu, že bývalí i současní politici jsou odborníky na všechno. Vladimír Dlouhý škodil lidem před rokem 1989 jako předseda KSČ na Prognostickém ústavu, škodil ČSFR jako ministr průmyslu a obchodu a škodí dál. Dokonce si začínám myslet, že bude škodit až do smrti, jako ostatně všichni t.zv. "bývalí" komunisté.

F. Doušek 7.3.2012 11:15

Re: Je vidět, že školství

Sice nechápu, proč sem taháte nějakého Dlouhého a Prognosťák, ale když už ho zmiňujete, škodí rozhodně méně než Jelínek, který svými levicovými názory je víc nalevo než "bývalí" komunisté Dlouhého typu.

V. Hošek 7.3.2012 6:48

A tak Jelínek udělal

překlad z češtiny do češtiny a záměrně se spletl a překlad neodpovídá realitě. Akci sice studenti organizovali, ale za nitky tahali jiní, studenti byli a jsou loutkami jiných. Další chybou Jelínkova překladu je jeho výklad akademických svobod, jakoby nevěděl, že získat za studenty někoho do akademického senátu je problém. A aby byl aktivním a schopným no to je už nebytyčný problém. Takže pane Jelínku chce jen trochu nadhledu, jinak se tomu co píšete nedá říci než že je to MANIPULACE. 

J. Stejskal 7.3.2012 0:50

No, to jste spíš demagigem vy, pane.

"Občas zaznívá i demagogický argument, že vysokoškoláky "živí" dělníci, pokladní v supermarketech a další lidé s nižším vzděláním. Jako kdyby odborný přínos absolventů škol společnosti jako celku byl nulový a jako kdyby jejich platy nebyly náležitě zdaněny…"

Je to totiž pravda. On totiž opravdu "odborný přínos", zejména nových absolventů různých státem podporovaných obskurních škol, se limitně blíží k nule. A daň spotřební, spolu s DPH platí i bezdomovci. To není silný argument. V tyto dny se zrovna "řeší" jedna vysoká škola a přínos jejich absolventů, potažmo i profesorů, také není velký. Spíše naopak.