2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Srpen 1968 a vznik neviňátek

V srpnu 1968 ukončily sovětské tanky něco, co se dodnes neobnovilo. Občanská zodpovědnost a sounáležitost s vlastním státem. Kde jsou ty statisíce lidí, kteří se tenkrát hlásili do KANu? Kde jsou ty masové obnovené organizace, jejichž členové se ani nedali spočítat a raději se ani neregistrovali?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 22.8.2013 20:09

Uživatel požádal o vymazání
M. Kosejk 22.8.2013 15:56

--------

Cituji: "V srpnu 1968 ukončily sovětské tanky něco, co se dodnes neobnovilo. Občanská zodpovědnost a sounáležitost s vlastním státem."

Z mého pohledu je až symptomatické, že se tohle říká o Pražském jaru. Pražské jaro bylo hlavně monstrózní podvod "elit" na občanech. Občané cítili sounáležitost s nesmyslnou myšlenkou třetí cesty mezi socialismem a kapitalismem. A vše se dělo pod patronátem pokrytecké a prolhané vlády, která se tak těšila z toho, jak ji lid miluje, že mu pro jistotu tajila zásadní věci - např. že většinový názor v KSČ není nakloněn demokratizaci. Stejně tak lhali o postoji SSSR k Pražskému jaru.

V. Dostál 22.8.2013 16:11

Re: --------

O postoji SSSR k Pražskému jaru nido nemusel lhát. Tanky na Václaváku ho vyjádřily jasně milý pane. Asi jste tenkrát nebyl na světě, jedině to omlouvá Vaše hloupé kecy

M. Kosejk 22.8.2013 16:17

Re: --------

No, 21.8. už fakt nebylo potřeba lhát. Ale já mluvím o období před tímto datem. Dubček - dítě Kremlu - vodil za nos celý národ, i když musel vědět, jak to dopadne.

J. Kombercová 22.8.2013 18:01

Re: --------

Ošklivý okamžik té doby byl ten, kdy se vrátil Dubček z Moskvy, my čekali u rádia, všichni ještě připraveni pokračovat a on vyprávěl, jak nás museli zradit a brečel u toho... to bylo velké zklamání a následná normalizace tomu dala korunu. Nevzpomínám na to ráda, člověk je nerad za blbce.

M. Kosejk 22.8.2013 19:15

Re: --------

Říká se, že politik ve vysoké funkci by měl být v krajním případě ochoten pro svoji vlast položit život. Ve světle této úvahy selhali všichni čelní představitelé Pražského jara (krom výjimek, které by šly spočítat na prstech dvouprstého muže). Jenže ono celé Pražské jaro byla jen takové hra s emocemi. Nikdo z těch politků neměl žádný plán - a invaze nás možná ochránila před sebeztrapněním (alespoň zase máme výmluvu).

Ale Dubček ve své trapnosti zašel ještě dál. Dokonce ani sám od sebe protestně neodstoupil, ale setrval na svých postech, než byl "odejit" - a ještě před tím stihl podepsat dost nepěkné věci.

J. Kombercová 22.8.2013 19:28

Re: --------

Jj. "pendrekový zákn".

A teď mi vytanul Grebeníček, který si přivlastnil v podstatě Palachovu smrt. Pořád stený.

M. Kosejk 22.8.2013 19:52

Re: --------

Svůj názor na Palacha umím vysvětlit jen při hovoru z očí do očí, kdy mám možnost hned reagovat a dovysvětlovat svůj postoj. Tak si troufnu napsat jen to, že po Grabeníčkovu výroku mám pocit, že byl znovu s odstupem desítek let  zneužit komunisty - a to Grebeníčkovým výrokem, který byl ve své podstatě pravdivý, ale demagogický. 

J. Kombercová 22.8.2013 20:14

Re: --------

Ano.

P. Vaňura 22.8.2013 21:41

Pane, LŽETE

Teprve NORMALIZACE vedla k DEMORALIZACI. Uvědomte si, kolik lidí po nástupu Husáka KSČ opustilo v drtivé většině případů z vlastní vůle (asi 500000 osob).

"Osmašedesátníci" byli lidé, kterým r. 1945 bylo nějakých 16 let, první republiku skoro nepamatovali a naivně si mysleli, že když někdo bojoval proti Hitlerovi, musí být lepší, než on. Oni komunismu opravdu věřili. Pak přišlo vystřízlivění a snaha něco s tím udělat. Takový ÚJV Řež byl těchto lidí plný, protože fakticky při svém vzniku zaměstnal generaci cca 1928-1933. Z 1600 zaměstnaců bylo r. 1968 cca 600 členů KSČ. Po r. 1969 jich zůstalo 120.

P. Vaňura 22.8.2013 22:00

Politici říkali, co říkat mohli

Již na jaře r. 1968 byla otevřena otázka smrti Jana Masaryka. Pak letěl Smrkovský do Moskvy a po svém návratu už NA LETIŠTI řekl, že "sovětští soudruzi jsou znepokojeni kampaní kolem sebevraždy Jana Masaryka." Neumím si představit jasnější vyjádření faktu že "Sovětští komunisté nepřipustí aby se zveřejnila pravda o smrti Jana Masaryka." Dnes je prokázáno, že z okna nemohl vyskočit sám.

V. Novák 22.8.2013 13:45

Lidí na práci, je, pane Podracký, víc než je potřeba!

Ti přebývající jsou nezaměstnaní.

M. Prokš 22.8.2013 13:16

Drobná početní úvaha

Je nás v ČR přibližně 10 000 000 lidí. Z toho je voličů cca 6 500 000 lidí (zbytek děti a jiní bez práva volit). Jaké je normální, "přirozené a zdravé" procento politicky aktivních lidí ochotných a schopných dělat politiku v nějaké straně - jakékoli? Jeden ze 20 (tedy 5%) lidí odhadem? Tak to by mělo být v ČR přibližně 325 000 straníků celkem... Takže kdyby měla být v ČR dle autora jedna strana o 300 000 lidech, tak to by v ní museli být prakticky všichni politicky aktivní občané této země... Vítejte v jedné straně... kde jsem to už slyšel ... to asi autor nechtěl navrhovat hádám...

Trochu rozumu a méně ideologie prosím...

V. Linhart 22.8.2013 10:49

Téměř se vším souhlasím, ale...

Nevińátka věří, že vláda za ně vše vyřeší.... Neviňátka by ráda chodila chodila k referendu bez hlubších znalostí věci... Pan autor zřejmě nedomyslel, že kdyby ta "neviňátka" doopravdy chtěla žít krmena ve státních vepřínech v blažené přesycenosti a nevědomosti, tak by o tuto vpravdě demokratickou výsadu neusilovali. Usilují proto, protože dost často mívají pocit, že politickým stranám slouží jenom jako oprávnění k jejich často pozoruhodným povolebním programovým obratům, a to téměř beztrestně ve vztahu ke svým voličům. Oprávněný volič tak často mívá pár týdnů po volbách pocit, jako mívá použitý toaletní papír.

 Jo a nemyslím si, že by se stát měl chovat ke svým občanům paternalisticky, chraň pánbu. Každý má ve svých rukou život svůj a svých blízkých, ale každý politik, ba i pravicový, by si měl uvědomit, že tady stát není jenom pro podnikatele,umělce a flanďáky, jsou tu i jiné společenské skupiny a četnější, které se z různých příčin nemohou nebo nechtějí podnikání zúčastnit. Stát a to povětšinou reprezentovaný politiky, kteří nikdy nepodnikali a nebo byli ve svém podnikání výrazně neúspěšní a tak si udělali zdroj příjmů z hlásání něčeho, čemu sami nerozumí- by měl přestat považovat tuto skupinu zglachšatovaně za línou lůzu. Takové zjednudošování pohledu na věc se vždy vymstí...

J. Kalina 22.8.2013 9:07

tak autorovi vypadlo

něco dost podstatné. Kde má mediální prostor?? Ti to tady prasí, že všeho nejvíce. Copak bychom tady mohli mít takové zákony o zelené energii, které jsou tunelem dle zákona, kdyby je ta média nepodporovala. Slyšel někdo, že je už 2 roky moratorium = stopka na další fotovoltaické a jiné elektrárny resp další postavené s nulovou dotací. místo toho se plká, že Fischerova vláda mohla, ale nersnížila dotaci - všimněme si snížit ne zrušit.. Když zpravodajství České televize dokázalo zničit Julínkovu zdravotní "reformičku" (a šlo o pakatel ve srovnání s fotovoltaikou), mohla zničit i blbé nápady zelených. Jak to, že se aspoň nevyptávají, proč nejsou vyšetřováni ti co nechali sežrat Šumavu kůrovcem. MOžná by stačilo kdyby promítli nějaké záběry s plantáží olejových palem v Indonésii (deštné pralesy nejsou jen v Brazílii) a pak k tomu dodali srdceryvné záběry na 300 mladých ornagutanů v klecích, kteří nemají kde přežít a zeptali by se kde je "zbytek (většina) té biodiversity.

R. Tichý 22.8.2013 15:45

Re: tak autorovi vypadlo

Bohužel, mediální scénu ovládají z 90% levičáci a podobní manipulanti. Za chvíli se dočkáme doby, kdy si pocvhalný článek v novinách budeme kupovat vedle housek.

P. Vaňura 22.8.2013 22:07

Máte pravdu, média lžou a lžou také celebrity

Pamatuji si na krach jedné kampeličky, v reklamě na niž vystupoval Jiří Krampol. A důchodkyně, co tam následně přišla o peníze říkala "jak nám to ten Jirka Krampol mohl udělat... "

T. Kočí 22.8.2013 8:59

Srpen 1968

Dnes máte jedničku.

P. Čulík 22.8.2013 8:29

Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

kdyby sem nepřijeli sověti. A boj o koryta by začal úplně stejně. V 89tém to také začalo velkou euforií a skončilo vystřízlivěním, že to tak lehce nepůjde. Jedna věc je nadšení, že se konečně ledy pohnuly, když už to nikdo nečekal a druhá věc je realita, že to bude stát spoustu práce, dát to všechno zase dohromady a že se najde spousta vykuků, co rychle využijí příležitosti a přijdou k penězům a moci. A mnoho lidem dojde, že sami nejsou tak dobří, jak si mysleli, že to není systémem, ale jejich vlastní neschopnost, proč se mají zase hůře než jiní.

V. Hajková 22.8.2013 8:56

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

No-   nazdar!    Tak   SOVĚTI  -  nás   přijeli   zachránit??   Víte  v  tom  89-    byl  samet  moc  sametový!  Ke  konci  svého  života  to  připustil  i  p.  prezident  HAVEL!   Proto  ještě  více  jak  po  20  letech   muže   KOMUNISTICKÝ   DOBYTEK  -  psát   tyto  články

V. Hajková 22.8.2013 8:57

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Lidi-vic-nez-vyroci-srpna-dneska-trapi-dementni-slechtic-zaznelo-z-KSCM-282816

P. Čulík 22.8.2013 9:37

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

Vážená paní Hájková, odpovím vám vaším slovníkem: vy jste úplně blbá, protože buď neumíte číst, nebo chápat psaný text. Nikde nepíši, že nás sověti přijeli zachránit, pouze píši, že kdyby Pražské jaro pokračovalo, došlo by k částečnému vystřízlivění a zklamání, stejně jako nyní po sametovce. Nikdy jsem nebyl proti jaru 68, byl jsem nadšený a okupaci jsem nesl velice těžce. Rovněž jsem sdílel nadšení ze sametovky a nyní jsem nasr*nej z vývoje politiky a promarněných příležitostí. A kdyby ti slavní 68níci pokračovali, tak by z výsledků byli lidi stejně zklamáni jako nyní, protože svoji schopnost a profesionalitu předvedli pří vyjednávání v Moskvě byli ještě neschopnější než ta současná garda.A laskavě mně neřaďte mezi dobytek, když jste sama krá*a, takovou společnost si nezasluhuji:-)

F. Svoboda 22.8.2013 9:40

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

Pane Čulíku, předešel jste mne o 2 minuty. Nicméně díky.

J. Kombercová 22.8.2013 10:54

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

Připojuji se k panu Svobodovi... komunisti proti komunistům... a já jim to tak žrala. :(

P. Čech 22.8.2013 12:34

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

Řekl jste jí to hezky a hlavně pravdivě, pane Čulíku. Ona totiž nejen že nic neví a neustále posílá nějaké odkazy. Ona ty odkazy buď nečetla a nebo jim sama nerozumí. Nenávidí komunisty, to je tak asi vše, co ji může spolu se sprostotou charakterizovat. Nenávist ke komunistům je sice chvályhodná vlastnost, ovšem k diskusi zdaleka nestačí. Zejména je zde nutno předkládat argumenty. Tyto však paní hájková nemá a nahrazuje je sprostotou a hulvátstvím. Ničeho jiného schopna není.

F. Svoboda 22.8.2013 9:39

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

Paní Hájková, vůbec jste nepochopila smysl příspěvku pana Čulíka. Vůbec v něm nebylo řečeno nic o záchraně od Sovětů nebo o omlouvání jejich okupace, ale o pravděpodobném vývoji naší společnosti.

Proto prosím přečtěte si uvedený příspěvek ještě jednou, chvíli si odpočiňte a potom prosím uvážlivě reagujte. Děkuji za pochopení ! ! !

P. Khail 22.8.2013 10:38

Re: Ono by se to nadšení také v 68mém také brzy zmírnilo,

To byste chtěl moc, p. Hájková je nastartovaná permanentně.

P. Čech 22.8.2013 8:01

Mám na věc zcela odlišný názor.

Dnešní neangažovanost občanů není vůbec dobrovolná, nýbrž vynucená. Vynucená systémem, který jakoukoliv smysluplnou angažovanost občanů téměř vylučuje. Vylučuje ji tím, že pro jakoukoliv angažovanost stanovuje podmínku. Podmínku členství a nebo alespoň podlézavosti některé z vládnoucích nebo t.zv. opozičních politických stran. Občané nemají v rukou žádný nástroj, pomocí něhož by mohli uplatňovat svou moc, kterou jim přiznává ústava. Čl. 2, odst.1 ústavy sice říká, že "lid je zdrojem veškeré státní moci" (co je to ten lid?). Ovšem pozor! Nevykonává tuto svou zde deklarovanou moc pomocí moci zákonodárné, výkonné a soudní, jak praví tentýž článek a odstavec. Moc zákonodárná, výkonná a soudní je totiž zcela ovládána mocí politických stran, vycházející z "volné soutěže" podle čl. 5 ústavy. Nástrojem moci občanů nejsou ani volby. Nejsou jím proto, že jsou nesvobodné. Pod pojmem "svobodné volby" si totiž představuji, že někdo (třeba ony politické strany anebo kdokoliv jiný) navrhne seznam kandidátů a občané - voliči z něj bez jakýchkoliv omezení vybírají  (volí). Nikdo a nic jim přitom nesmí diktovat jak mají volit (mohou volit pouze v rámci jedné kandidátky jedné strany) a nebo dokonce koho musí volit, pokud chtějí využít svého volebního práva (musí volit politické strany). To nejsou svobodné volby, to je vynucené odsouhlasování kandidátek, stejně, jako tomu bylo před listopadem 1989. Většina občanů (podle posledních krajských voleb 70%) již toto prohlédla a proto odmítla se tohoto směšného divadélka, nazývaného u nás "volby" účastnit.  To je však neangažovanost nedobrovolná, vynucená systémem, jak jsem napsal v úvodu.

V. Hajková 22.8.2013 8:58

Re: Mám na věc zcela odlišný názor.

Už  opět  BLÁBOLÍTE ??    :-))))))))))))))))))))))))))

K. Loucký 22.8.2013 11:19

Re: Mám na věc zcela odlišný názor.

Pane Čechu, nic ve zlém - ale tady zbývá jen připomenout: "Kdo chce, hledá způsoby; kdo nechce, hledá důvody." To, že angažovanost je mimořádně namáhavá a mimořádně nevýnosná, nikdo rozumný nezpochybňuje.

A konkrétně k Vaší představě "svobodných voleb": Nikde není překážka, abyste Vy sám navrhnul "seznam kandidátů" tím, že založíte politickou stranu (nebo seženete určitý počet podpisů). Pro tento "seznam kandidátů" však musíte najít přiměřenou podporu, a to je opravdu dřina. Není to ale systém, který v tom komukoli brání.