14.8.2020 | Svátek má Alan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
22.8.2008 23:49

Re: Re: Re: Kdyby, kdyby

Ono se toé hezky předvídá, když dnes víme, co následovalo. Jenže co když by po námi vymyšlené změně v geopolitické situaci došlo k daleko fatálnější události, o které ovšem z dějepisu nevíme, neboť se nikdy neudála. Pak by se  vše vyvíjelo úplně jinak a k dalším událostem, které z historie známe a se kterými v naší úvaze počítáme, by vůbec nedošlo. BTW: znáte ten efekt mávnutí motýlího křídla?

22.8.2008 18:48

Re: Ano, znárodňovalo se i v Británii. O to znárodnění za Beneše ale tolik nejde

Zem. půda v JZD (akciovách) zůstala vždy vlastníkům (dříve politický akt-dnes ekonomika)..

Produktivita práce v zemědělství je vyšší než v původních zemích EU (denně krachují sedláci)..

Při snižování dotací o 9 % pro ČR v letošním roce byl argument, že máme lepší podmínky

21.8.2008 23:35

Re: JŠ

A také následující doba ukázala že panu JŠ od presidentské volby nestojíme ani za pohled přes Atlantik. Po neúspěchu ve volbě se po něm zavřela voda.

21.8.2008 23:33

Autor si zcela zjevně plete vládu lidu s vládou ulice

Bůh nám buď milostiv před přívalem takových rozumbradů.

21.8.2008 22:36

Re: autor opět

Myslím, že autora příspěvku čeká ještě hodně životních překvapení. Těch pohledů na 68 je o něco víc a žádná úvaha nedokáže nahradit konkrétní prožitky. Ne, že by to na věci něco tak zásadně měnilo, ale je dobré se dívat oběma očima.

21.8.2008 22:33

ano kdyby - socialismus s lidskou tváří byl pokus alespoň zlidštit a uvolnit komunistický režim

že je to dne někomu málo nebo dokonce směšné ukazuje jen na hloupost takových hodnotitelů. Byl to ať se to dnes někomu líbí nebo ne pokus o pokrok , že nevyšel je druhá věc ,ale že byl zajímavý a pro sraré komunistické struktury nebezpečný jak ukázala právě ruská okupace v roce 1968.  Zesměšňovat dnes snahy lidí z roku 1968 o změny byť v rámci socialismu je stjně hloupé jako kdybychom zesměšňovali  vynález psacího stroje, když jej dnes překonali počítače.  prostě všechno chce svůj čas a příznivé (hlavně ) mezinárodní okolnosti. Pro nás kteří jsme to prožili byl rok 1968 světlem na konci tunelu , že to světlo rusové uhasili a západ se na to jen z povzdálí díval to vše je fakt. Bohužel rusko se příliš nezměnilo v podstatě vždy podporovalo světový terorismus nebo alespoň různé režimy terorismu nakloněné . Život mne prostě naučil , že tam kde ruské vedení  říká ano musí slušný člověk říci ne . To není nic proti ruským lidem jako jednotlivcům ,ti  jsou jako jednotlivci většinou přátelští a pro mne lidsky mnohem přijatelnější než američané, ale jejich státní vedení vždy prosazuje velmocenskou politiku  a nikoho ani svých obyvatel se na nic neptá a to je Putin jako monarcha takřka osvícený člověk ale i on má v zádech nemyslící generály .      

21.8.2008 18:50

Re: Re: PORÁŽKA SOCIALISMU S LIDSKOU TVÁŘÍ

Komu rozumová vybavenost dovolí nalezt  společné znaky nebezpečnosti socialismu s lidskou tváří pro říši euroatlantickou a pro říši Moskevskou, obejde se i bez pitomých argumentačních "výztuh". Nic ve zlým. 

21.8.2008 18:00

Re: Re: Kdyby, kdyby

Proziravy jako Prouza, Vase "uvahy" jsou stejne "diletantska" spekulace jako moje.Pouceni o "dvou zemich" svedci o ubohe znalosti. I prumerne znalemu cloveku staci zminka c. a k. k poznani, ze k. znamena kralovstvi uherske. Dale je Vam naprosto neznamo , ze ty zeme mohly byt tri. Po rakousko-uherskem vyrovnani cisar Franz Josef nabidl  lidem kralovstvi ceskeho, ze se nech korunovat na krale ceskeho pote co se domluvi (mineno Cesi a Nemci) o forme mistni vlady a pak bude mocnarstvi tri zemi. Bohuzel vudcove cesti i nemecsti byli proziravi prouzove, neustupni militanti.

21.8.2008 17:41

Re: PORÁŽKA SOCIALISMU S LIDSKOU TVÁŘÍ

Vas dusevni majetek Vam to zrejme nebude schopen vysvetlit. Skutecnost je velmi prosta jako Vase duse, Breznevm strucne oznamil pohyb te 600 000 armady a jako by cynicky poznamel "zkuste to zastavit". Kazdy prumerny clovek vi, ze cena by byla prilis vysoka. Kdyby jste trochu znal dejiny pak jste vedel, ze informace o pohybu velkych casti vojsk bylo soucasti dohody mezi Chruscovem a Kennedym po raketove krizi v rijnu 1962. U celem teto dohody bylo podobnym krizim predchazet, soucasti dohody byla take prima telefonni linka mezi USprezidentam a kremelskym vudcem.

21.8.2008 17:11

Re: Re: Re: Re: Není divu/před a po II.s. válce - vývoj nezastavíte - Velká Amnestie 1960

Feudalismus :  vlstnictví  = krádež, krádež  = vlstnictví.

Nevolnictví bylo u nás zrušeno v roce 1781, v Rusku 1864.

Robota a desátky církvi byly zrušeny v roce 1848.

Tunelování podniků a institucí bylo u nás zavedeno po roce 1989.

Privatizací v ČR žádný nový kapitál nevznikl; co jedni získali, museli druzí ztratit.

21.8.2008 16:04

Re: Re: Není divu

a co dělali v tu dobu slušní občané ? chlastali a jezdili na chalupu a horáková je nezajímala !

21.8.2008 14:42

sloboda

Minulosť je problematická, ale aj dnešná "sloboda" má značne kyslú príchuť. Stačí sa pozrieť na "ruské"  Karlove Vary, na pôsobenie rôznych mafií a bezmocnosť štátnych orgánov. Vehementne hlásaný pseudohumanizmus a deformovaný princíp ľudských práv nám môže v budúcnosti ukázať nepríjemnú grimasu.

21.8.2008 14:32

PORÁŽKA SOCIALISMU S LIDSKOU TVÁŘÍ

PORÁŽKA SOCIALISMU S LIDSKOU TVÁŘÍ  byla ve společném zájmu atlantické i moskevské říše.  Lze si jinak vysvětlit strategický souhlas USA a NATO s posunutím 600 000 vojáků a 3 000 kusů těžké vojenské techniky k železné oponě, bez recipročního vyvážení vojenských sil?

21.8.2008 13:52

Pan učitel píše slušně,tak já také!

Události si pamatuji od roku 1952.Doma jsem slyšel jedno a ve škole druhé.Každý den jsem byl poučen až se bude pan učitel ptát,který tatínek poslouchá zahraniční rozhlas mám tvrdit ,že u nás ne.Když mne pan učitel učil,že Baťa byl vykořisťovatel maminka se za břicho popadala,neboť u něho pracovala.Vážený pane učiteli,pokud budou učitelé učit lži a nepravdy nebudou to učitelé ale rudí komisaři.A je jedno v jaké politické situaci a v jaké době.Pokud se mnou nesouhlasíte,zeptejte se žáka 8 třídy,zda u nás byla diktarura komunistická,co to byl rok 1948,zda Gottwald byl vrah a žalářník nebo lidumil ,proč u nás proběhl údajný převrat až v listopadu 1989 když všude kolem nás již byla svoboda a zbouraná berlínská zeď. Tímto lhaním které pokračuje se učitelé svým společenským postavením zařadili do funkcí knihovníků a tak se na ně i díváme.A vzhledem k Vašemu věku jste jistě také musel hodně lhát,pokud jste nebyl předseda školního výboru KSČ.:-D

21.8.2008 13:34

REAKCE

PANE ŽUREK TATO DISKUZE VÁS ASI NEPOTĚŠÍ A ANI SE NEDIVÍM OD UČITELE VMÝCH LETECH BYCH OČEKAVAL NĚCO ROZUMNĚJŠIHO ASI NEBY VÁŠ PÁN BUCH DOMA ASPOŇ TOHO SKROMNÉHO ZBOHATLÍKA JSTE SI MOH ODPUSTIT

21.8.2008 13:08

Re: Re: Re: Není divu/před a po II.s. válce - vývoj nezastavíte - Velká Amnestie 1960

Je to jenom maličký kousek pravdy s velkou lží, znárodnění se dělá hezky za finanční vyrovnání, teda v civilizovaném státu, krom toho se nezakazují pol.strany a nevládne se podle dekretů lžiprezidenta, to ktomu  45 -48, ve stručnosti.

21.8.2008 12:44

Pan učitel

zapoměl také napsat kdo 15.3.1939 předal v Praze gestapu seznamy čs.legionářů, sokolů a komunistů, který to byl ministr, když je tak zběhlý v dějinách ČSR.

21.8.2008 12:32

Ale no tak.

Že by v přímé volbě vyhrál ten "už jsem zapoměl jak se jmenuje"?

Probuďte se.

21.8.2008 12:15

Re: Není divu

Hele, neurážejte Jižní Moravu. Zarytí komouši jsou všude...

21.8.2008 12:10

Jen malá poznámka. Autor článku píše, že JŠ není zatížen naší minulostí a proto je to vhodnější kandidát na prezidenta. Nesouhlasím. Prezidentská volba ukázala, že ač nezatížen naší minulostí, je schopen opravdu všeho...

21.8.2008 11:42

Pan učitel píše to, co vyprávěl svým žákum, v hodinách vlastivědy.

Kantore,oni lidé po obnově republiky v 45 roce vůbec tak nevychvalovali I.republiku.Dokonce ani E.Beneš.Byl jsme ještě malím dítkem,když tá republika zanikla,takže osobní vzpomínky nemám.Po válce jsem ale poslouchal lidí co říkají a oni tu I.republiku nevychvalovali.Ani v memoárech kterých jsem četl už dost,s takovým dojetím o té republice nepíší.Dnes také mnoho lidí,dokonce většina nepovažuje nynější stát za slastný,Ovšem,za čas a možná už dnes také kantoři v hodinách vlastivědy vykládají žákum,jaká je to slast ten dnešní stát.Kantoři i za socialismu vynášeli ten réžím a většina tomu věřila.Mě po válce učili kantoři,kteří učili už za Rakouska a vždy v každé době, každý réžím žákum vychvalovali.Byl to jejích chleba.Kantoři vykládali žákum vždy bludy a tak často je vykládali,až tomu co vykládají začali sami věřit.Takže i to vaše vyprávění je také jen vaším bludem.Zrovna tak o té svobodě po 45 roce až do 48.Ono  ty tři poválečné roky se zase tolik nelyšily od let následujících.Vždyť za ty tři roky bylo učiněno už vše,aby se cesta kkomunistu k moci podařila.Za demokracií  to můžou považovat snad už jedině emeritní kantoři.

21.8.2008 11:40

já si říkal

to zní jako z učebnice pro 6. třídu ZDŠ a on to psal pan učitel.

21.8.2008 11:14

Re: Kdyby, kdyby

Autor tohoto příspěvku je naprostý diletant v historii. R - U nebyla jedna země, ale dvě. Každá část měla svou vládu, parlament a zákony. Spojovacím prvkem byla pouze osoba panovníka, kterého Rakušané po válce vyhnali. Ve Vídni ani Budapešti nikoho nenapadlo obě země spojovat. Rozsáhlá území nacházející se dnes v Polsku, Ukrajině a Na území bývalé Jugoslávie se připojila k nově vzniknuvším státům. Takže při zachování loajality by z celé říše zbyly jen Čechy, Morava a Rakousko v dnešních hranicích, pochopitelně bez Slovenska a části dnešního našeho Slezska, na které si činilo nárok Polsko. Tento státní útvar by nebyl o mnoho větší než vzniklá ČSR. Rakušané a čeští Němci by tvořili nírnou většinu. Toto Rakousko-Česko by si Hitler bez problémů připojil a naši předkové by jako občané třetí říše bojovali v řadách Wermachtu. Odloučení od Rakouska bylo velmi prozíravé.

21.8.2008 11:10

svobodou

po 45´myslíte Národní frontu a povolené strany ??? ;-D;-D;-D;-D i vy ftipálku jeden....

21.8.2008 10:48

vážený pane učiteli

Váš příspěvek je tak typicky "učitelský", jako by pojednával o ušlectilých českých buditelích v době úpění pod habsburkým jařmem. Skutečnost je úplně jiná. Lidé musí vydělávat, chtějí zakládat rodiny, musí živit sebe i děti, musí se postarat o bydlení. Zabývat se vytryskáváním svobody a vzepětím ideálů mohou jenom v čítankách. Dubček byl jistě sympaťák a jeho reformy lákaly, ale do ÚV se nepropracoval pomocí ušlectilosti, do nomenklatury se člověk nedostal za čestnost. Řadový občan nejásal v májových průvodech z radosti nad kolaborantstvím, ale ze zcela jiných důvodů. Je to stejné jako s čítankovými buditeli, které učitelstvo tolik miluje. Tyl psal hry a hrál divadlo, aby se uživil a Smetana z téhož důvodu komponoval Mou vlast. Tryskat vlastenectvím mohli i jako ševci, ale chtěli dělat to, co je těší a votom to je.

21.8.2008 10:36

Re: Zajímalo by mě...

Správná rodina je mafie strýčků, švagrů, bratranců, vlastních a nevlastních sourozenců. Ta vzniká zvýšenou porodností pravověrných katolíků, dbalých Písma a projevů bratra předsedy. My egoističtí ateisti, hrající si na vlastním písečku a přemýšlející o každém dalším možném potomkovi nemáme šanci tu spávnou rodinu založit. Amen.

21.8.2008 10:18

Ano, znárodňovalo se i v Británii. O to znárodnění za Beneše ale tolik nejde

Jde o to, že komunistická ústava z roku 1948 !!! ("Ústava 9. května") zaručovala vlastnictví podniků do 50 zaměstnaců a půdy do 50 ha. Platila až do roku 1960, kdy už byli "znárodněni" i jednotliví řemeslníci a "zkolektivizováni" všichni rolníci, samozřejmě PROTIÚSTAVNĚ.

21.8.2008 10:14

Únor 1948 byl pro velkou část lidí pohromou

A pro téměř všechny byl pohromou už rok 1953, měnová reforma, posmrtný dar nebožtíka Gottwalda.

Okupaci roku 1968 chápal jako katastrofu celý národ včetně drtivé většiny členů KSČ.

21.8.2008 10:05

ha ha ha

"Uvěřit navíc tomu, že i slušný člověk může přijít ke slušným penězům, když se poctivě snaží, šetří a zbytečně peníze neutrácí, navíc žije ve správné rodině a v přátelském kolektivu - to dnes lidé nedokáží pochopit." - jestli je tohle popis jak pan Čunek k penězům přišel, tak teda "potěš"!

21.8.2008 9:54

Zajímalo by mě...

slušný člověk může přijít ke slušným penězům, když se poctivě snaží, šetří a zbytečně peníze neutrácí, navíc žije ve správné rodině a v přátelském kolektivu - to dnes lidé nedokáží pochopit - Asi k těm lidem také patřím...potřebovala bych vysvětlit, co je to ta správná rodina, autore. A ta nesprávná...