25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Spějeme k matriarchátu

V tlupách lidoopů hráli a hrají vůdčí roli samci. Asi proto, že tyto tlupy jsou soutěživé a hašteřivé a tak jejich síla přijde vhod. A tak to zůstalo i nám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Majzlík 5.3.2024 20:33

Svůj podíl na tom, že při řešení koncepčních i denních problémů spíše propadá mužský přístup má i nadbytečná feminizace školství.

P. Sura 5.3.2024 18:21

Toto je ale snůška poloargumentů !! A přitom všechno, co tady píšete není dáno nějakým vývojem, kdy přežije to, co se osvědčilo, ale je to především potvrzení, že celé feministické hnutí, t se na začátku zdálo jakkoli pokrokové, dneska je strůjcem zániku civilizace a světa.

Politické korektnost, gender, LGBT+-*/, Meee-tutúúú to jsou všechno výplody mozků feministek utržených ze řetězu a prosazují se jen díky tomu, že chlapi už nedokážou nic obhájit, byť by to bylo funkčně správné a důležité. Stačí se trochu zamyslet nad příčinami vzniky GreenDealu a jsme doma.

Chápu, že se babách zajídá se starat o kojence, když přestanou být roztomilí a vic řvou a neco potřebují, než kolik potěší. Stejně tak co se týká "domácích prací" a kdoví čeho všeho, co se babám nechce. Ale nikdo mi nevymluví, že kdyby byli chlapi placení stejně, jako je plecen součet zaměstnanců žena +muž, uživilo by to rodinu mnohem líp než to, co je dnes. To, že některá baba něco umí mnohem líp než chlap je taky pravda, ale žít se s takovou stejně nedá a nezdá se, že by děti z toho vzniklé měly lepší osud než ty ostatní.

J. Jurax 5.3.2024 17:21

Jen tak mne poťouchle napadá - pánové této diskuze se účastnící - odvážíte se předložit své příspěvky ku přečtení svým ženám?

Abych byl gender vyvážený - mají zde diskutující dámy odvahu nechat přečíst své příspěvky svým mužům?

R. Voráček 5.3.2024 18:16

R^

V. Pavelka 5.3.2024 16:44

Ti co se přou , jsou to vůbec vědci ?

J. Jurax 5.3.2024 17:09

Inu, vědci se začasté přou. Posouvá to hranice poznání, čímž vzniká pokrok ... :-)

P. Sura 5.3.2024 18:23

R^;-)

P. Karásek 5.3.2024 16:13

Autor se trochu plete. Nejbližším žijícím příbuzným člověka mezi lidoopi je šimpanz bonobo a ten žije právě v matriarchátu na rozdíl od šimpanze učenlivého, který žije v patriarchátu. Oba druhy mají odlišné sociální vazby, hierarchii ve skupině a především jinak řeší svoje konflikty. Šimpanzi bonobové používají pro řešení různých sociálních situací především sex. Uvádí se, že provozují sex až 40x denně. Šimpanzi učenliví více používají fyzickou agresivitu a boj. I některé současné lidské, primitivní nebo tradičním způsobem žijící kmeny fungují na matriarchálním základě.

P. Hák 5.3.2024 15:04

"muž bez ženské péče pustne a chřadne. A stravu a záchranu před špínou odjakživa zařizovaly ženy."

Pane autore, je vidět, že jste opravdu stár. Víte, tohle jsou takové stereotypy, které před 50 lety asi platily, ale doba se opravdu změnila. Ano, vím, že ženy tvrdí, že to tak je pořád. Jenže lžou.

Už desítky let ženy vaří převážně neochotně a mnohé vůbec. Chce-li se muž dobře najíst, vaří sám.

Rovněž uklízení už dávno není doménou žen.

J. Jurax 5.3.2024 16:59

Přesné!!!

V. Kuhaj 5.3.2024 13:09

Leyenová, Čaputová, Harrisová, Černochová...nejen že důležité posty, dříve vyhrazené mužům, zaujímají ženy. Ve světě, tedy hlavně v USA a EU se rozmáhá ženské řešení problémů - vyřizování účtů ve smyslu ty mě přes hubu, já tobě přes hubu, je zapovězeno, za to jsou tresty. Smí se ale pomlouvat, okopávat kotníky, dehonestovat, vznášet nesmyslné žaloby, ublíženě kničet a obviňovat. Hysterie, dříve vysmívaná, se stává stále silnější zbraní, umět dobře lhát je deviza nad jiné. Ano, spějeme k matriarchátu, řekl bych. Zrovna tak bych ale řekl, že to není úplně dobře.

J. Jurax 5.3.2024 17:00

Výstižné!!!

V. Petr 5.3.2024 11:08

Matriarchát může zničit Evropu ALE nemůže ovládnout svět. Než nastane v Evropě matriarchát, stane se muslimskou a ženy se vrátí ke svým mateřským povinnostem!

Společnost, ve které se nerodí vymře a jaké má ideály bude jedno. To je sice jasné žákovi páté obecné, ale sluníčkáři to jaksi nechtějí pochopit!

M. Kocián 5.3.2024 13:41

Společnost, ve které se nerodí děti, neexistuje.

Jsou společnosti, kde se rodí málo dětí a je jim věnována velká péče a společnosti, kdy se rodí hodně dětí s tím, že přežijí ty nejsilnější. Pro prostou obnovu je samozřejmě ten druhý způsob lepší, ale časem budete chtít mít technologicky vyspělou společnost a musíte přijmout rizika a obtíže toho prvního. I s tím, že jednou přijdou životaschopnější barbaři a civilizaci zničí. V tomhle nedává evoluce na výběr.

J. S. 5.3.2024 13:49

Neženit se, nemít děti, být panicem, tak se dá získat království nebeské. To snad je cíl křesťana:

Mt 19,12 "Někteří nežijí v manželství, protože jsou k tomu od narození nezpůsobilí; jiní nežijí v manželství, protože je nezpůsobilými učinili lidé; a někteří nežijí v manželství, protože se ho zřekli pro království nebeské. Kdo to může pochopit, pochop.“

Dporučuje to i sv. Pavel. 1Kor 7,8 "Svobodným a vdovám pravím, že je pro ně lépe, když zůstanou tak jako já."

F. Svoboda 5.3.2024 10:56

Zbytečné úvahy, jako i ostatní články od tohoto autora!

V. Kuhaj 5.3.2024 13:11

? Hlubuček špatně nepíše, nutí k zamyšlení. A nelže, pane Svobodo!

R. Dubravský 5.3.2024 10:09

Obávám se, že si ženy idealizujete.

J. Kalina 5.3.2024 8:36

ženy se dělí na 3 skupiny: 1. intuitivně již od mala ví co je to vařená nudle 2. neví to od mala, ale rychle to odkouká.3. nikdy to nepochopí a ani to pochopit nechce. Ta dělá sobě i mužskému ze života peklo.

Kdysi v jedné diskusi jakýsi psycholog jedné bojovnici na její výtku, že všichni chlapi jsou stejní odvětil: to je od přírody a je to pro ženy velká výhoda. Když se to žena naučí na jednoho, umíto i na další!! Nepochopila.

L. Harvánek 5.3.2024 8:56

Já zase slyšel, že v jednom vsou všechny ženské stejné. Sice nevědí co chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou.

J. Pokoutný 5.3.2024 16:38

chybí poslední část: ... a když to mají, nevědí, co s tím.

J. Jurax 5.3.2024 17:02

A může za to ten chlap, co jim to opatřil či poskytl.

R. Meišner 5.3.2024 8:29

no,pane autore -- muži jsou přece jen stále nezbytní. ať se podíváte na cokoliv kolem sebe, vytvořil to muž. zdůrazním na cokoliv. bez mužů by ženy stále přebývaly v jeskyních --a vlastně by neměly ani tu kožešinu kolem pasu. takže tak.;-)

R. Konečný 5.3.2024 7:46

Podle mne koncepce matriarchátu ignoruje biologickou podstatu člověka. Tím mám na mysli nezastupitelnou úlohu ženy při rození dětí (neuvažuji umělé množírny). Už v současnosti při stávající úrovni vzdělání a zapojení žen do pracovního procesu ve vyspělých zemích klesla porodnost pod úroveň prosté reprodukce. Z toho logicky vyplývá, že takové společnosti (s emancipovanými ženami) jednoduše dříve či později vymřou.

M. Kocián 5.3.2024 8:15

Matriarchát - alespoň takový, jaký existoval - nebyla prostá výměna úlohy muže a ženy, ale byl založený na trochu odlišném principu. Pokud bychom ho chtěli přenést do moderní doby, omezoval by ženy v kariéře ještě mnohem víc - a muže by ještě více osvobodil.

F. Navrátil 5.3.2024 7:42

Matriarchát není vláda žen, ale organizace rodin a klanů podle mateřské linie. O vnitřním životě společnosti žen a dětí rozhoduje matka rodu, zatímco muži válčí, loví a pasou dobytek.

M. Grundmann 5.3.2024 9:34

To je marxistický výklad dějin, který je podle mě mylný. Matriarchát je společenská organizace, kde o výběru sexuálního partnera rozhodují hlavně ženy a patriarchát, kde o tom rozhodují převážně muži. Čistý patriarchát či matriarchát nikdy neexistoval. Základním principem, podle kterého se život jakékoliv tlupy lidí řídí, je reprodukce a organizace sexuality, nikoliv ekonomika. A pokud lidské společenství tuto oblast nereguluje, přestává společenská organizace plnit svou hlavní úlohu a nutně se rozpadne.

Není to pouhá teorie. Sexuální emancipace žen vedla před 60 lety k rozpadu většiny diktatur nejrůznějšího druhu. Emancipace žen se prosadila hlavně v komunistických zemích a tím nabourala smysl podobného společenského uspořádání. Jenom komunistické režimy, kde vládne tvrdý patriarchát, se rychle nerozpadly. Příkladem je Severní Korea, kde se muži chovají k ženám jako k dobytku, a díky tomu si tento režim udržuje relativně vysokou stabilitu. Mužští uprchlíci často litují svého útěku, když zjistí smutný osud mužů, který jim vnucuje ekonomicky vyspělá Jižní Korea.

Hlavním nebezpečím pro komunistickou Čínu nejsou USA, ale emancipované místní ženy, které komunistický režim i jakoukoliv jinou diktaturu rozloží mnohem rychleji než nějaká CIA. Přesto osud čínské společnosti zatím není zpečetěn, protože komunistický režim zavádí systém špehování osobního života všech občanů a ten bude moci být použit ke kontrole sexuálního chování mladých čínských žen. Tím se možná čínský komunismus zachrání.

R. Tichý 5.3.2024 7:29

F.R.Čech: "Matriarchat vznikl proto, ze muzi nemeli cas na patriarchat".

M. Kocián 5.3.2024 6:53

Matriarcháty tu už byly v době bronzové (a svým způsobem i před tím), ale nebyly o nic méně násilnější a přicházejícím patriarchátům - zejména těm technologicky založeným - se nedokázaly ubránit.

J. Franke 5.3.2024 6:30

Jsem pro. Už mě unavuje řídit svět lidí. Ať si to baby zkusí taky.