6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Schůze a bohoslužba

V té televizi to snad udělali schválně. V neděli ráno pustili Československý filmový týdeník z roku 1971 a hned vzápětí přímý přenos katolické mše svaté. Na padesát let starý týdeník se vždy rád dívám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Malý 18.4.2021 17:22

Už dávno se ví, že nejhorší jsou odpadlíci.

M. Mruk 18.4.2021 15:33

Poturčenec horší Turka.

J. David 18.4.2021 10:10

Mudr Uzel, milujme se a ploďme se (biblicky), ale s mírou ve smyslu ekonomickém, tvrdím já. Jisté etnikum sice plodí ostošest v natalitě, ale nikolivěk pracující daňové poplatníky, ale příjemce sociálních dávek. https://www.youtube.com/watch?v=_eYT1WvEE7k&ab_channel=%C5%A0l%C3%A1grTube

K. Salajka 18.4.2021 9:47

Ritualizované opakování pozitivního obsahu je součást moderní psychoterapie. V dětství mi byla bohoslužba nesrozumitelná, také jsem se nudil. Dnes ovšem s rozkoší naslouchám starobylým textům jako rébusům a na liturgii /husitské/ se mi líbí její předvídatelnost a samozřejmě kolektivní přednes, který lidi v kostele spojuje podobně jako účastníky technoparty.

Ve skutečnosti celý náskok evropského západu je založený na převzetí antické kultury prostřednictvím církevních institucí, především klášterů. Ježíš byl první demokrat, který zapojil, chudé a přehlížené, Samařany, ženy jako plnoprávné členy společnosti.

O převzetí pozitivního odkazu říše římské usiloval již Karel Velký spolu s papežem a navázala na něj nacionalistická Říše římská národa německého.

Pokud jde o oběti čarodějnických procesů, dají se připomenout v českých zemích ojedinělé procesy ve Velkých Losinách - hlavní pachatel - Bobblig byl svérázný darebák, jeho největším odpůrcem, jehož popravu prosadil, byl děkan Lautner.

Na rozdíl od širší veřejnosti doktor Uzel jistě ví, že pedofilie je vrozená dispozice, která se projeví v každém prostředí, kde se pracuje s mládeží - ve sportovních klubech, školách a že i tam to okolí, bohužel, přehlíží. Jako lékař zná p. Uzel jistě vyloučené lokality, kde jsou tyto praktiky spolu s incestem běžně frekventovanější než kdekoli jinde. O církevních poklescích informují soudruzi, kteří si zároveň myslí, že sňatky podle šaríje jsou v souladu s Istanbulskou úmluvou, když to posvětil Ústavní soud v Karlsruhe. Nejspíš si myslí, že ženich s konzumací manželství počká, až 12tiletá nevěsta nabyde zletilosti.

P. Princ 18.4.2021 13:56

Odkláníte a možná to i víte.

K. Salajka 18.4.2021 16:48

Křesťanství jako instituce se chová stejně jako demokracie, kterou aktuálně vyvážejí USA - při zlé vůli se dá podobně zneužít. Samotné učení má ovšem převážně pozitivní obsah, na rozdíl od komunistických ideálů

Komunisté nikdy nehlásali "Miluj bližního svého jako sebe samého." To je ten zásadní rozdíl, který Uzlovo srovnání přehlíží. Komunistické principy dobře určil George Orwell ve Farmě zvířat. Etika Starého zákona je ozvěnou drsných časů, etika Nového zákona překonala židovské omezení vyvoleného národa. Vždy však platilo desatero, které je obecně přijatelné i pro ateisty (vyjma přikázání adresovaných přímo věřícím). Pozitivismus, který navázal na osvícenství, aby slavně zvítězil nad "opiem lidstva" se eticky vyčerpal, což se projevuje zatím úspěšným tažením proti rodině, pohlaví a netrestanými útoky především proti bílým Američanům a Evropankám. Představa o konečné poznatelnosti světa a o překonání omezení lidstva rozvojem vědy, se ukazuje jako lichá. Sofistikované moderní technologie slouží většímu vykořisťování, jaké v epoše otrokářství ani feudalismu nebylo možné.

P. Princ 18.4.2021 21:08

Uzlovo srovnání především, poukazuje na shodnou, levičáckou podstatu obou systémů.

Socialismus nabízí JISTOTY : moudrý zaopatřovací stát, který se postará.

Křesťanské náboženství nabízí spasitele/vykupitele, který se rovněž postará.

K. Salajka 18.4.2021 21:34

Uzel především říká, že v obou případech nevěnoval obsahu pozornost. Není tak starý aby to nemohl změnit. Začít může u TGM - Otázka sociální a za studium stojí i úvahy TGM o křesťanství.

D. Polanský 18.4.2021 9:13

Opravdový ateista nikdy netvrdí, že Bůh není. Otázku existence či neexistence Boha jednoduše vůbec neřeší, protože je mu to šum a fuk. Takže pokud někdo řekne, že Bůh není, není ateista, je to jenom obyčejný odpůrce existence Boha.

J. David 18.4.2021 9:50

A co my, agnostici? Boha připouštíme, pouze odmítáme církve, vykladače víry v Boha, coby instituce. Něco jako "vlezl v kostele košilatý do díže a začal se se mnou přít a vadit o plamenech pekelných, jako by to sám prožil". Ještě zbývá Malleus meleficarum od Kramera a Sprengera. Dnes máme ale jiné náboženství, BLM. Poklekávat kvůli opicím, jako před Bohem. Není to diagnosa "na palici"? Echtovní Fin Kamara, nordický typ země Suomi, to se povedlo. Kůdela nezná asi svahilštinu, užil by výrazu "eusi thumbiri", echtovní Fin Kamara by byl asi zmaten. "Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä". Kůdela asi užil angličtinu, opičák Kamara nepochopil mluvené slovo ve fonetice. Rád se nechám poučit

J. David 18.4.2021 10:16

Pak je agnostikem, neb komplexní číslo s luzným "i" lze připustit. Tak je to i s vírou v Boha.

M. Kvapilík 18.4.2021 11:59

Tak to ne. Kdo otázku Boha neřeší, není ateista, ale konzumista. Jezme, pijme, vždyť zítra zemřeme...

D. Polanský 18.4.2021 9:06

Vložil všechnu víru v sebe, nedopadlo to dobře. Pak v osud, opět to nedopadlo dobře. Teď se dovolává Boha.

M. Kvapilík 18.4.2021 12:01

Ano. Nakonec z toho vyjde Bůh jako jediná racionáíní naděje.

J. Jurax 18.4.2021 20:22

Jo. A taky to nedopadne dobře.

J. Novák 18.4.2021 7:15

Víte, co je zajímavé? Že když jde opravdu do tuhého a blíží se možný odchod z tohoto světa, najednou se i takoví lidé, jako je třeba možná i autor článku, začnou v poslední chvíli života obracet k Bohu a hledat i možnost vykoupení v Království Ježíše Krista. Nebo ve stavu určité halucinace v nemoci podvědomě i nahlas volají Boha, i když celý život všem kolem sebe tvrdili, že Bůh jako takový neexistuje. Tohoto jevu jsem byl osobně svědkem.

D. Polanský 18.4.2021 9:09

To již popsal Jung neboli zjednodušeně, topící se i stébla chytá. Jinak ateismus má jednu příjemnou vlastnost, je velmi pohodlný, nic od vás ve věcech víry nechce, dokonce vám nabízí jakýsi myšlenkový bonus, který vás opravňuje si myslet, že věřící jsou zaostalci.

J. David 18.4.2021 9:59

Jsem agnostik. Co je na tom divného, že k víře v Boha nepotřebuji vykladače víry, církevní darmožrouty? Politická osvěta, jak věřit? Kterak pastýř ovládá své stádo?

M. Kvapilík 17.4.2021 18:07

Nevím, proč by mělo být divné, že někomu, kdo je celý život názorově komunista, připadají komunistické schůze a bohoslužby podobné. Naopak je to úplně v pořádku. Čest práci s. Uzle!!

J. Jurax 17.4.2021 21:30

Víte, jako dítě a teenager ročníku 49 jsem se proti své vůli občas zúčastnil bohoslužby - kvůli prarodičům nebo na církevní svatbě. A jako dospělý jsem dobrovolně povinně pospával na veřejných stranických schůzích. Nic mi neříkalo ani to ani ono - a postřeh páně Uzlův mi přijde docela trefný.

J. David 18.4.2021 19:42

Idea povýšená nad racio. Bohoslužba, či stranický sjezd. Imaginace idejí a jalové žvásty.

J. Jurax 18.4.2021 19:53

No, nejsem si jist, zda Vám správně rozumím. Nicméně jsa bezvěrec, ateista a neznaboh pravím, že jako jalové žvásty mi přišlo obé.

A v kostele byla navíc vždycky kosa ... :-)

R. Langer 17.4.2021 23:52

Je to v pořádku z toho důvodu, že to JE naprosto stejné. To, že věříte v jiného boha než ten druhý na věci nic nemění. Ale pochybuji, že si to někdy uvědomíte. :-(

M. Kvapilík 18.4.2021 11:56

Ale vůbec to není stejné: komunisté tvrdili, že lze vybudovat ráj na zemi a jmenuje se komunismus. Křesťané naopak říkají, že ráj na zemi nikdy nebude, a je jedno, kdo se o tu výstavbu pokouší.

J. Jurax 18.4.2021 20:20

Jen drobné rozdíly ve věrouce ... :-) ... jinak obě víry měly a mají proroky a věrozvěsty, kněze celebrující vzývání svatých, fanatiky, poctivě a nezištně věřící i prospěchářské vyčůránky, strážce čistoty víry, inkvizici, čarodějnické procesy, svaté i mučedníky. A obě se oháněly tím, že chtějí nic než dobro, ovšem po svém a jen pro někoho.

Nicméně křesťané na to šli fikaněji - ráj na nebesích je neverifikovatelný a dá se tudíž slibovat furt, kdežto když ráj na zemi nepřichází, věřící ztrácejí trpělivost a víru.

J. Anděl 17.4.2021 16:41

Ano, je tam viditelná podobnost. To proto, že lidská rituálnost nemůže mít zas TAK odlišné podoby, notabene v jednom kulturním celku.

Ono ani v jídle nebo sexu se toho nedá vymyslet zas TAK moc odlišného.

J. Hanzal 17.4.2021 11:54

Pane doktore, skvěléR^R^R^:-)!!

F. Netopil 17.4.2021 11:40

Je typické pro tyto diskuse, že většina příspěvků je o autorovi a ne o obsahu. Jsem z vesnice a už 20 let v důchodu, takže tu dobu, kterou popisuje pan doktor jsem zažil na vlastní kůži a mohu potvrdit, že všechno je popsáno naprosto přesně a členství nebo nečlenství autora v KSČ na tom nemůže nic změnit.

M. Martinelli 17.4.2021 12:42

souhlasím...

J. Jirát 17.4.2021 11:25

Uzel je chytrej jen napůl. Pravda, marxismus byl novodobé náboženství, avšak zvrhlé, zlé, nenávistné a zastavilo vývoj, v zemích, kde vládlo, na desítky let.

Křesťanství už tisíce let hlásá lásku k bližnímu a díky němu se západ dobral demokracie a blahobytu.